PDA

Zobacz pełną wersję : Majsterkowicz



.:Gerard:.
15-02-2015, 23:11
Musze wykręcić ułamaną cześć,
macie jakiś sprawdzony sposób jak to wykręcić ?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s8.postimg.org/iftv4u5h1/WP_20150215_003.jpg)

Malika
15-02-2015, 23:49
A to nie jest na klucz imbusowy?

RobertMiernik
15-02-2015, 23:53
Ale co to jest, wygląda jak dziura na klucz imbusowy?

Jeśli to jest jakieś pokrętło, które się ułamało zostawiając dziurę, to parę razy udało mi się odkręcić coś takiego, szczypcami takimi, które zamiast po ściśnięciu się zamykać otwierają się.
Nie wiem jak to się nazywa, ale jak wpisałem w googlu "szczypce rozwieralne" - ta wiem, na pewno nie tak ;P
to wywaliło: Szczypce segera zewnętrzne zagięte 45°

Moje są prawie takie same

Onsajt
15-02-2015, 23:55
Ale co to jest, wygląda jak dziura na klucz imbusowy?

Jeśli to jest jakieś pokrętło, które się ułamało zostawiając dziurę, to parę razy udało mi się odkręcić coś takiego, szczypcami takimi, które zamiast po ściśnięciu się zamykać otwierają się.
Nie wiem jak to się nazywa, ale jak wpisałem w googlu "szczypce rozwieralne" - ta wiem, na pewno nie tak ;P
to wywaliło: Szczypce segera zewnętrzne zagięte 45°

Moje są prawie takie same
+ "popsikać" szajsem co by puściło (to na początek), jeszcze można rozwiercać albo po chamsku przyspawać dźwignię jakąś, jak wiesz z czego to jest.

.:Gerard:.
16-02-2015, 00:03
To nie jest imbus, ukręciło się z części jak ze zdjęcia poniżej
to jest połączenie do pompy ciśnienia, ( para z tego leci ) w automacie do kawy WMF800


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/legrisanschlussm5wmfsolisschaerer-1.jpg
źródło (http://www.sf-ersatzteile.de/out/pictures/master/product/1/legrisanschlussm5wmfsolisschaerer.jpg)

w środku gwint ma z 4mm średnicy

RobertMiernik
16-02-2015, 00:10
para z tego leci, więc pewnie jest dość twardo zakręcone (nie uda się końcówką śrubokręta odkręcić)... szukałbym takiego narzędzia jak to co podałem z wystarczająco cienkimi końcówkami

TOP67
16-02-2015, 00:39
Jak rozumiem, utkwił tak tylko gwint z tej części? To wystarczy zwykły wykrętak o odpowiedniej średnicy. Tylko zamontować we wkrętarce z małymi obrotami, a dużym momentem. A najlepiej do klucza z grzechotką.

kjakub
16-02-2015, 00:41
A może do tego się nada jakiś nieduży wykrętak? Za kilka złociszy powinieneś kupić w sklepie z narzędziami.

Edit:
Widzę, że pisaliśmy jednocześnie :wink:

Johny42
16-02-2015, 00:47
Jak rozumiem, utkwił tak tylko gwint z tej części? To wystarczy zwykły wykrętak o odpowiedniej średnicy. Tylko zamontować we wkrętarce z małymi obrotami, a dużym momentem. A najlepiej do klucza z grzechotką.

Np. coś TAKIEGO (https://www.google.pl/search?q=wykr%C4%99taki&biw=1920&bih=969&tbm=isch&imgil=EK6cNdZWNuBtLM%253A%253BrX6xbBoGOXs-bM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.narzedzia4u.pl %25252Findex.php%25253Fp1263%25252Cwykretaki-do-srub-3-3-19-0mm-topex-14a110&source=iu&pf=m&fir=EK6cNdZWNuBtLM%253A%252CrX6xbBoGOXs-bM%252C_&usg=__gZ8Ea2MA5TK7eKhQTC8KOYrInBQ%3D&ved=0CCkQyjc&ei=BCHhVM_oBMuHPdLzgIgE#imgdii=_&imgrc=EK6cNdZWNuBtLM%253A%3BrX6xbBoGOXs-bM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.narzedzia4u.pl%252Fgal erie%252Fw%252Fwykretaki-do-srub-3-3-19_1359.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.narzedzia4u.p l%252Findex.php%253Fp1263%252Cwykretaki-do-srub-3-3-19-0mm-topex-14a110%3B600%3B400)
Wygląda na to, że tam jest otwór, więc nawet nawiercać nie trzeba.

.:Gerard:.
16-02-2015, 01:04
Jak rozumiem, utkwił tak tylko gwint z tej części? .

Dokładnie

Jutro będę wracał z pracy to podjadę czy są takie małe wykrętaki, średnica dziurki jest chyba mniejsza niż 3,3mm, popatrzę jeszcze może na eBayu dorwę dla takich małych dziureczek

.:Gerard:.
16-02-2015, 01:57
Kupiłem


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/_12JPG-1.jpg
źródło (http://i.ebayimg.com/t/Schrauben-Ausdreher-Set-Groesse-1-5-5-tlg-Neu-nur-5-45-1895-incl-Versand-/00/s/NTIwWDU4NQ==/z/7jkAAOxydlFS56cW/$_12.JPG)

Gr.1: 1/8-1/4" = 1,4-3,5mm dziura wywiercenia 1,8mm dla gwintu M3-M6
Gr.2: 1/4-5/16" = 2,1-4,9mm dziura wywiercenia 2,6mm dla gwintu M6-M8
Gr.3: 5/16-7/16" = 3,1-6,5mm dziura wywiercenia 3,7mm dla gwintu M8-M11
Gr.4: 7/16-9/16" = 4,8-8,8mm dziura wywiercenia 5,5mm dla gwintu M11-M14
Gr.5: 9/16-3/4" = 6,2-11,0mm dziura wywiercenia 7,0mm dla gwintu M14-M18

metebul
16-02-2015, 09:52
Ja bym na twoim miejscu sprawdził te imbusy najpierw bo to jest przyłącze do wężyka plastikowego... Używamy takich w automatyce do sprezonego powietrza i zazwyczaj mozna to wkręcać imbusem...

velaskez
16-02-2015, 11:54
Boże, czytam te wasze wpisy i mi moje inżyniersko mechaniczne uszy więdną :-P Dziura to jest między wiecie czym -> mechanik mówi otwór, twardo zakręcone :mrgreen: No dobra, pośmiałem się, a teraz do rzeczy.
Jak wykrętak nie pomoże, to możesz spróbować następująco. Rozwiercasz w tym otwór, następnie gwintownikiem gwintujesz, wkręcasz przedłużkę i wyciągasz/wykręcasz. Ale jak sam mówisz średnica jest bardzo mała - możliwe że normalne wykrętaki i gwintowniki nie dadzą rady (Pamiętajmy, że znormalizowane średnice gwintów są od M6). Wtedy najlepiej znaleźć ślusarza, zegarmistrza z narzędziami i on Ci to w 5min wyciągnie :)

TOP67
16-02-2015, 12:20
A co mu pomoże nagwintowanie prawym gwintem? Tylko wykrętak, po to został wymyślony.

bil78
16-02-2015, 13:20
łoo matko , piłka do metalu zrób nacięcie potem płaski duży śrubokręt i po problemie :)

TOP67
16-02-2015, 13:51
Pod warunkiem, że to wystaje i jest miejsce na operowanie piłą.

tomek s
16-02-2015, 16:36
Ja też bym próbował naciąć i odkręcić śrubokrętem lub jeśli i tak część jest to wymiany to rozwiercił.

WoWo
16-02-2015, 16:55
Za kolega metbul ! Sprawdz imbusy !

TOP67
16-02-2015, 16:57
Ja też bym próbował naciąć i odkręcić śrubokrętem lub jeśli i tak część jest to wymiany to rozwiercił.

Jak chcesz naciąć, skoro to jest we wgłębieniu? A rozwiercanie zniszczy gwint, nie wspominając o tym, że dokręci bardziej. Po to wymyślono wykrętak z lewym "gwintem", żeby takie sprawy załatwiać.

foveon
16-02-2015, 18:29
Miałem to samo w krupsie.
Sprawa jest dość uperdliwa ponieważ mosiężny element skleił się z aluminiowym za pomocą kamienia w wodzie. Niczym normalnym tego się nie wykręci. Trzeba delikatnie rozwiercać do momentu aż mosiężny element będzie na tyle cienki że będzie go można wygiąć do środka wbijając mały śrubokręcik między aluminiowy korpus bojlera a mosiężny element mocowania rurki. Następnie po kawałku usuwać go kiedy pęknie. Można uszkodzić gwint ale jak się to robi ostrożnie to uszkodzenie nie jest na tyle poważna aby połączenie przepuszczało. Podgrzewanie smarowanie ani inne wynalazki nie pomogą to nie stal tylko aluminium i mosiądz. Później można założyć taśmę teflonową na nowy króciec ale i tak powinien być tam oring.
Acha jeszcze dobrze spiłować pozostałość tulei mosiężnej do poziomu aluminium tak aby było widać ile go rozwiercić.

kzkzg
16-02-2015, 18:52
Z tym gwintowaniem to genialny pomysl :D

.:Gerard:.
16-02-2015, 19:19
Miałem to samo w krupsie.
Sprawa jest dość uperdliwa ponieważ mosiężny element skleił się z aluminiowym za pomocą kamienia w wodzie. Niczym normalnym tego się nie wykręci. Trzeba delikatnie rozwiercać do momentu aż mosiężny element będzie na tyle cienki że będzie go można wygiąć do środka wbijając mały śrubokręcik między aluminiowy korpus bojlera a mosiężny element mocowania rurki. Następnie po kawałku usuwać go kiedy pęknie. Można uszkodzić gwint ale jak się to robi ostrożnie to uszkodzenie nie jest na tyle poważna aby połączenie przepuszczało. Podgrzewanie smarowanie ani inne wynalazki nie pomogą to nie stal tylko aluminium i mosiądz. Później można założyć taśmę teflonową na nowy króciec ale i tak powinien być tam oring.
Acha jeszcze dobrze spiłować pozostałość tulei mosiężnej do poziomu aluminium tak aby było widać ile go rozwiercić.

:shock:
Z moja zgrabnością i cierpliwością pewnie skończy się odbiciem automatu od sufitu.
Czesc zamienna i wykretaki prawdopodobnie otrzymam w środę,
najpierw spróbuje metody TOP67, potem Chłopaków (delikatnie wbić mały śrubokręt, imbus) a jak to nie wyjdzie to wiertło 10-tka ;-) i jazda, według Twojej instrukcji

ekonet
16-02-2015, 19:31
Jak chcesz naciąć, skoro to jest we wgłębieniu? A rozwiercanie zniszczy gwint, nie wspominając o tym, że dokręci bardziej. Po to wymyślono wykrętak z lewym "gwintem", żeby takie sprawy załatwiać.
Można naciąć małym fleksem, np. Dremela. Kamień zaatakować najlepiej Domol antikalk z Rossmana.
Gerard - wykrętaki dopiero co widziałem w Lidlu. A Ty kupiłeś, ale nie masz w rękach? Lipa. :) Nie umiesz kupować. :)

.:Gerard:.
16-02-2015, 19:34
Gerard - wykrętaki dopiero co widziałem w Lidlu. A Ty kupiłeś, ale nie masz w rękach? Lipa. :) Nie umiesz kupować. :)

Słuchaj, bo ja kliknąłem i mi przyniosą do domu ;):smile:

foveon
16-02-2015, 21:16
Przerabiałem wykretaki szczerze życzę Ci aby się udało. U mnie stop mosiądzu był na tyle miękki że wykrętak tylko rozwiercał bardziej króciec.
Ino mam takie pytanie a jak to się stało że końcówka znalazła się w 2 kawałkach. U mnie była nieszczelna i musiałem ją wykręcić, zerwałem ją identycznie ale to była dość spora siła. Moja metoda jest ostatecznością więc próbuj rzeczywiście tak jak chłopaki radzą morze pójdzie. Te końcówki bodajże mają gwinty nie metryczne więc z ponownym nagwintowanie mogą być problemy.
Jak dojdzie końcówka to sprawdź jej wymiar co by tą 10 nie przesadzić jak by inne metody zawiodły.
Powodzenia

.:Gerard:.
16-02-2015, 21:36
Ino mam takie pytanie a jak to się stało że końcówka znalazła się w 2 kawałkach.


Tego tez nie mogę pojąć jak plastikowa rureczka wytrzymała a te metale same pękły
wczoraj wieczorem automat stal w czuwaniu i nagle usłyszeliśmy jak coś syczy i wydobywa się para, natychmiast go zona wyłączyła, odczekałem ale każda próba ten sam efekt, pomyślałem ze jakaś rureczka się wypiela, rozebrałem i tak jak na zdjęciach urwało się z całkowicie wkręconym gwintem, zrobiłem zdjęcie opisałem i spakowałem do serwisu.



Jak dojdzie końcówka to sprawdź jej wymiar co by tą 10 nie przesadzić jak by inne metody zawiodły.
Powodzenia

Dosiadłem się do komputera i zacząłem grzebać w necie, natrafiłem na strone z częściami do WMF (http://www.sf-ersatzteile.de/Ersatzteile/WMF-Geraete/WMF-500-bis-1000/Schaerer-WMF-Solis-Legris-gerade-M5.html) kupiłem i zobaczymy jaki ze mnie majsterkowicz :-)
wygląda troszkę inaczej niż moja ale innej nie było do tego modelu, mam nadzieje ze jakaś nowa produkcja i będzie pasować.

Dzieki

Boryszuk
16-02-2015, 23:11
Boże, czytam te wasze wpisy i mi moje inżyniersko mechaniczne uszy więdną :-P Dziura to jest między wiecie czym -> mechanik mówi otwór, twardo zakręcone :mrgreen: No dobra, pośmiałem się, a teraz do rzeczy.

Te, indżinier. Ty nie tak dawno mierzyłeś rzeczy w centymetrach więc nie bądź taki do przodu ;-)

Rafał_Sz
18-02-2015, 08:53
(Pamiętajmy, że znormalizowane średnice gwintów są od M6)

Ty się na rekolekcjach uczysz na inżyniera? Znormalizowane gwinty metryczne zaczynają się od M0,25.

.:Gerard:.
18-02-2015, 20:50
Mialem dużo szczęścia, użyłem płaskiego śrubokręta, wykręciło się bardzo lekko.
Automat znowu funkcjonuje, a ja zaoszczędziłem trochę kasy ;-)

Dziękuje wszystkim za wskazówki.
Pozdrawiam

RobertMiernik
18-02-2015, 20:56
No i jeszcze masz komplet wyktętaków lewonagwintownych!

.:Gerard:.
18-02-2015, 21:33
No i jeszcze masz komplet wyktętaków lewonagwintownych!

W sam raz na prezent :wink: a od Ciebie chce niespodziankę, nie jajko :smile:

login_87
24-02-2015, 12:33
I jak tam sprawa wygląda??

.:Gerard:.
24-02-2015, 12:38
I jak tam sprawa wygląda??

Pisałem wcześniej ze udało się śrubokrętem ;)

Naprawione, po paru dniach zdarzyło się dziwne zjawisko, nie chciał się włączyć, rozkręciłem poruszałem styki, skręciłem i działa jak na razie. :-)