PDA

Zobacz pełną wersję : Artefakty? Brudna matryca?



muszyn
27-01-2015, 18:57
Cześć.
Jestem całkowitym amatorem, który zainteresował się jakiś czas temu fotografią. Po przeczytaniu podstawowych artykułów/książek próbuję robić zdjęcia. Póki co kompaktem Fuji finepix s2950 bo akurat taki miałem pod ręką.
Po ostatnim"spacerze" zauważyłem dziwne artefakty na zdjęciach, które wcześniej nie występowały. Nie ustąpiły po czyszczeniu obiektywu:) Czy macie może jakieś wskazówki co to? Jak je usunąć?
Oryginalne zdjęcie(pomniejszone do 800x600):
http://fotozrzut.pl/zdjecia/0a1fd72a7c.jpg
"Zbliżenie" artefaktów(przy oglądaniu zdjęcia w skali 1:1)
http://fotozrzut.pl/zdjecia/add744b005.png
ISO 200 f/10 1/1000s
Wygląda jakby zdjęcie było czymś " posypane"..?

Dzięki za pomoc

mamil_km
27-01-2015, 19:40
Jak dla mnie kompresja jpg plus wyostrzanie.

muszyn
27-01-2015, 19:57
Mówiąc wyostrzenie masz na myśli:
-funkcję aparatu, która ma wyostrzyć zdjęcie po zrobieniu(do ustawienia w menu)
-Ustawienie punktu ostrości/AF
?
Dzięki za odpowiedź

speccom_eu
27-01-2015, 21:05
Sprawdz iso... i to się te Twoje info pod zdjeciem nie podoba iso200 f/10 i 1/1000sek. a wszystko to przy takich warunkach?

zgera
27-01-2015, 21:48
Sprawdz iso... i to się te Twoje info pod zdjeciem nie podoba iso200 f/10 i 1/1000sek. a wszystko to przy takich warunkach?

Info jest dobre.
Skoro wcześniej na zdjęciach takich efektów nie było to wydaje mi się że musiałeś włączyć jakieś ulepszacze w aparacie, trudno mi powiedzieć co to może być.
Po części wygląda to na szum matrycy, ale przy ISO 200 nie powinien być tak widoczny.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/01/FUJI-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-EkwMMZn_rvM/VMfpZ_X-5SI/AAAAAAAAHkg/Q_9SeMMOqlA/s895/FUJI.jpg)

Mój stary Canon S3 szumiał ale na wysokich czułościach, efekt był podobny, poniżej przykład:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/01/CANON-1.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-hZeNUEXchB4/VMfpZoZz-dI/AAAAAAAAHkc/hM1zuWrAHxw/s845/CANON.jpg)

muszyn
27-01-2015, 23:01
Parametry są prawdziwe.
Prawdopodobnie wiem co może być przyczyną. Za sugestią @zgera sprawdziłem wszystkie opcje i prawdopodobnie w czasie " zabaw" w menu zmieniłem wyostrzanie " sprzętowe" z standard na wysokie. Zmieniłem to już i sprawdzę jutro jak wyglądają zdjęcia. Dam znać co z tego wyszło.
Dzięki za sugestię.

sl011
28-01-2015, 09:26
I upewnij się, że masz ustawioną najwyższą możliwą jakość zapisu.
Sugerowałbym też ustawianie jak najniższej czułości. Przy tak małej matrycy, jak w tym aparacie (1/2,3 cala) nawet ISO200 może być zaszumione.