Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    muszyn
    Gość

    Domyślnie Artefakty? Brudna matryca?

    Cześć.
    Jestem całkowitym amatorem, który zainteresował się jakiś czas temu fotografią. Po przeczytaniu podstawowych artykułów/książek próbuję robić zdjęcia. Póki co kompaktem Fuji finepix s2950 bo akurat taki miałem pod ręką.
    Po ostatnim"spacerze" zauważyłem dziwne artefakty na zdjęciach, które wcześniej nie występowały. Nie ustąpiły po czyszczeniu obiektywu Czy macie może jakieś wskazówki co to? Jak je usunąć?
    Oryginalne zdjęcie(pomniejszone do 800x600):

    "Zbliżenie" artefaktów(przy oglądaniu zdjęcia w skali 1:1)

    ISO 200 f/10 1/1000s
    Wygląda jakby zdjęcie było czymś " posypane"..?

    Dzięki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Jak dla mnie kompresja jpg plus wyostrzanie.
    DeSiedemSto

    Uzależniony od dźwięku migawki

  3. #3
    muszyn
    Gość

    Domyślnie

    Mówiąc wyostrzenie masz na myśli:
    -funkcję aparatu, która ma wyostrzyć zdjęcie po zrobieniu(do ustawienia w menu)
    -Ustawienie punktu ostrości/AF
    ?
    Dzięki za odpowiedź

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdz iso... i to się te Twoje info pod zdjeciem nie podoba iso200 f/10 i 1/1000sek. a wszystko to przy takich warunkach?
    D700 D300s+MB-D10 F80 S10-20f/3.5 Z16f/2.8 N24-70f/2.8 S30f/1.4 N35f/2.0 N50f/1.4 N70-200f/2.8 SB600 SB900

  5. #5
    Gaduła Awatar zgera
    Dołączył
    06 2011
    Miasto
    Siedliska, Podkarpacie
    Posty
    3 112

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez speccom_eu Zobacz posta
    Sprawdz iso... i to się te Twoje info pod zdjeciem nie podoba iso200 f/10 i 1/1000sek. a wszystko to przy takich warunkach?
    Info jest dobre.
    Skoro wcześniej na zdjęciach takich efektów nie było to wydaje mi się że musiałeś włączyć jakieś ulepszacze w aparacie, trudno mi powiedzieć co to może być.
    Po części wygląda to na szum matrycy, ale przy ISO 200 nie powinien być tak widoczny.


    Mój stary Canon S3 szumiał ale na wysokich czułościach, efekt był podobny, poniżej przykład:

    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6
    muszyn
    Gość

    Domyślnie

    Parametry są prawdziwe.
    Prawdopodobnie wiem co może być przyczyną. Za sugestią @zgera sprawdziłem wszystkie opcje i prawdopodobnie w czasie " zabaw" w menu zmieniłem wyostrzanie " sprzętowe" z standard na wysokie. Zmieniłem to już i sprawdzę jutro jak wyglądają zdjęcia. Dam znać co z tego wyszło.
    Dzięki za sugestię.

  7. #7

    Domyślnie

    I upewnij się, że masz ustawioną najwyższą możliwą jakość zapisu.
    Sugerowałbym też ustawianie jak najniższej czułości. Przy tak małej matrycy, jak w tym aparacie (1/2,3 cala) nawet ISO200 może być zaszumione.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •