PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw na lata



Radzio1337
13-12-2014, 23:36
Witam.
Nadszedł czas zakupu statywu do mojego Nikona D600.
Nie ustalam granicy cenowej. Potrzebuję czegoś, co będzie miało najlepszy stosunek jakości do ceny. Nie chciałbym przepłacać, ani też inwestować w coś, co po roku nie będzie się nadawało do niczego. Manfrotto? Benro? Velbon? Ten ostatni bardzo popularny na Allegro, ale czy solidny na dłuższą metę? Czytałem o wszystkich, ale nadal jestem zielony w temacie. Nie oczekuję żadnych bajerów, lubię prostotę. Do Nikona będę podpinał na razie pewnie tylko Sigmę 35HSM, ale nie wykluczam dodatkowych kilogramów w przyszłości…
Nie wykluczam też kupna "używki", ale czy warto?
Acha, mam 176cm wzrostu, jeśli to ma jakieś znaczenie.

Liczę na pomoc doświadczonych właścicieli statywów.
Pozdrawiam!

HYPER
14-12-2014, 00:16
jak ma byc na lata to moze cos z Gitzo ?

markB
15-12-2014, 03:06
Tak, Gitzo to porządne statywy, ale w cenie od 2.5 K zł w górę -karbonowe, od ca 2 k zł - bazaltowe, a najtańszy aluminiowy o normalnej nośności (nie z serii 0) to wydatek ok. 1250 zł. Do tego trzaba jeszcze głowicy. Aczkolwiek unoszą one dużo, to wątpię czy kol. Radzio uniesie ich cenę. IMO najlepszy stosunek ceny do jakości to chyba nadal Manfrotto. Jeśli nie przeraża ciężar (2.5 kg do noszenia), to aluminiowy Manfrotto 055 (najnowsza wersja to XPro3, http://www.manfrotto.com/product/24329.1108711.58969.1101347.0/MT055XPRO3/_/055_aluminium_3-section_tripod%2C_with_horizontal_column) może przeżyć właściciela. Cena ok. 750 zł. Lżejszy jest karbonowy (ok. 2 kg, http://www.manfrotto.com/product/24329.1108711.58969.1101347.0/MT055CXPRO3/_/055_carbon_fibre_3-section_tripod%2C_with_horizontal_column), ale cena: od 1250 zł. Do tego głowica, w miarę porządna od ok. 400 zł. I tak wyjdzie 2-3 razy mniej niż Gitzo czy RRS. Nie wypowiadam sie na temat Benro czy Velbonów, bo ich nie znam. Dobrymi statywami dysponuje też japoński (teoretycznie) Slik (http://www.slik.co.jp/slik_com/) oraz angielski Giotto (http://www.giottos-tripods.co.uk/).

fafniak
15-12-2014, 09:26
Od ponad 10 lat mam nogi 055
Glowice 029
Kompana w slonej wodzie
Rzucana w piasek
Generalnie nieoszczedzana
Dziala

gatewayfl
15-12-2014, 11:02
Może coś z Triopo ?
Osobiście użytkuję Triopo GT-3230X8C (karbon) + B-2N od ponad roku i złego słowa nie powiem. Jakość wykonania MZ wysoka.
Najczęściej z używam z tele 300 f4 + tc z body d7100, 95% w terenie. Noszony na ramieniu, stawiany na praktycznie każdym możliwym podłożu (w wodzie też). Głowica skręcona trzyma w/w zestaw przy noszeniu bez przemieszczania.
Statyw daje radę i jest stosunkowo lekki.
Miałem wcześniej Slika 700DX jest bardzo dobry i stabilny przez swoją masę, ale na piesze, rowerowe wycieczki odpada zupełnie stąd karbonowy Triopo.
W zimne dni karbon też lepiej się trzyma.

Radzio1337
15-12-2014, 19:10
Daliście mi do myślenia. Dzięki. Od razu napiszę, że sprzęt powyżej tysiąca odpada bo jednak robię zdjęcia dla zabawy.
Po Waszych sugestiach skłaniam się ku:

-Statyw Manfrotto 055 z głowicą 804rc2- jest szansa kupienia używki w świetnym stanie za około 800zł- Warto?
-Coś z firmy Slik (340dx albo 700dx) z głowicą, której nazwy nie ujawniono :P - tańsza opcja, ale czy to sprzęt na lata?

markB
15-12-2014, 19:46
-Statyw Manfrotto 055 z głowicą 804rc2- jest szansa kupienia używki w świetnym stanie za około 800zł- Warto?

Jeżeli faktycznie w świetnym stanie to tak, ale można powalczyć o obniżkę ceny.



-Coś z firmy Slik (340dx albo 700dx) z głowicą, której nazwy nie ujawniono :P - tańsza opcja, ale czy to sprzęt na lata?

To są dwa różne statywy, pierwszy waży ok. 1.2kg bez głowicy (czyli raczej turystyczny) i wyciągniesz go razem ze standardową głowicą max do 1.44 m, drugi waży bez głowicy jeszcze więcej od Manfrotto 055 (ca 2.7 kg) ale sięga do 1.90 m.

kux
15-12-2014, 20:15
mam 055PROB z głowicą 804RC2 już ładnych kilka lat.

zbyt intensywnie wprawdzie nie używam, ale lekko zestaw nie miał - deszcz, błoto, zjazd po kamienistym zboczu....

poza brudem z zakamarkach brak jakichkolwiek śladów zużycia

esperal
15-12-2014, 23:54
To ja polecam Benro A2970F i myślę że w takich pieniądzach to rewelacja. Ciężki jest ale przynajmniej się nie majda od wiatru. Znalazłem jakieś porównanie z Manfrotto
https://www.youtube.com/watch?v=OiqD7v9mKPY

Badol
16-12-2014, 00:19
To ja się zapytam na początek kolegi Radzio1337 o kilka rzeczy :)
Jaką potrzebujesz wysokość roboczą? Im wyższy, tym cięższy i mniej poręczny.
WAGA?! To ma kolosalne znaczenie! Wspominany wcześniej 055 to świetny statyw, który miałem przyjemność używać, ale jego waga wyklucza go z dłuższych wędrówek - przynajmniej dla mnie. Do samochodu itd. jest extra.
Czy będziesz z tym łaził po górach, jeździł na rowerze, zabierał na dłuższe spacery? A może waga ci nie przeszkadza i zależy ci na stabilności?
Myślę, że najpierw musisz się dobrze zastanowić nad przeznaczeniem twojego statywu niż określać markę. Znam takich co kupili fajne statywy, które potem stały głownie w szafie ;)

Osobiście mogę polecić Benro.
Mam model A550 + głowica BH-18. Kupiłem jakieś 4 lata temu i jestem bardzo zadowolony.
Dobry stosunek wymiary/waga/jakość. Zabieram go w góry, nad morze, śmigam z nim czasem na rowerze itd.
Sporo się ze mną najeździł i zawsze się sprawdzał.

Radzio1337
16-12-2014, 11:38
Podoba mi się ta firma Benro. Ten od esperal'a ma proste rozwiązania, wygląda na solidny, jest z pokrowcem i fajnym zaczepem na ciężarek.

Badol- Stabilność stawiam na pierwszym miejscu. A jak ma być stabilny i wytrzymały, to i musi być ciężki :) Nie przeszkadza mi to.
Wysokość? Mam 176cm i wyższy mi niepotrzebny.

komancz
16-12-2014, 14:37
Od ponad 10 lat mam nogi 055
Glowice 029
Kompana w slonej wodzie
Rzucana w piasek
Generalnie nieoszczedzana
Dziala

Mam tak samo, do tego siarczyste mrozy, od kilu lat nic się nie dzieje z takim zestawem. Jeżeli uda się jeszcze kupić głowice 029 to wg mnie nie ma nic lepszego z 3D.

Badol
16-12-2014, 16:09
Badol- Stabilność stawiam na pierwszym miejscu. A jak ma być stabilny i wytrzymały, to i musi być ciężki :) Nie przeszkadza mi to.
Wysokość? Mam 176cm i wyższy mi niepotrzebny.

Jak tak to zarówno Benro czy frotka spełnią twoje oczekiwania. Ja jestem za benro bo tańszy a jakość wykonania jest naprawdę ok.

morzon
16-12-2014, 16:22
Również polecam benro - ja mam nogi A600 i służą mi już kilka lat (w sumie mam dwie sztuki). Do zdjęć, do filmowania. Na jednym na stałe jest głowice manfrotto 501HDV (teoretycznie filmowa), a stoi na tym... aparat wielkoformatowy 18x24cm (który waży ponad 10kg). Śmiga to bez problemu. Drugie nogi są do codzienne użytku fotograficznego i taplały się w wodzie, piachu i tym podobnych warunkach - bez zająknięcia.
Do manfrotto jakoś nie byłem przekonany - głównie ze względu na cene. Mam wrażenie, że za te same pieniądze w benro mam solidniejszy produkt (ale może mi się wydaje).

mrozen4
16-12-2014, 16:32
Jeśli dla kogoś waga zestawu nie odgrywa ważnej roli to Manfrotto 055XPROB +MN 498RC4 Midi jest zestawem który można wziąć pod rozwagę. :)

nick-on
16-12-2014, 22:08
Radziu, wymieniłeś Slika 340DX. Zapomnij o nim bardzo szybciutko... To był mój pierwszy statyw. W rok mi się udało zapsuć dołączoną do niego standardową głowicę, a poza tym chwiejne toto strasznie. Potem miałem Velbona Sherpę 600R - fajny statyw by to był, gdyby mu tak łatwo nogi nie odpadały... Potem był Manfrotto 190 Xprob. Bardzo polecam, sprzedałem tylko dlatego, że nie wytrzymywał ciężkiego tele. Teraz mam Giottos (koreański, nie brytyjski jak ktoś napisał), mam go krócej, niż rok więc nie miem, czy będzie na lata, ale póki co mi się bardzo podoba.

nimnull
17-12-2014, 09:19
O przeszło 4 lat 055x prob z głowica 498 RC2, poza drobnymi otarciami farby, nic się z nim nie dzieje.
Konstrukcja prosta i solidna, jedyny mankament to waga.
Pozdrawiam Mirek

markB
19-12-2014, 18:15
Teraz mam Giottos (koreański, nie brytyjski jak ktoś napisał), .

Giotto's jest firmą angielską, ma siedzibę w Wolverhampton, sprawdź to na ich stronie. Produkcja części statywów dokonuje się poza Anglią (także w Chinach); podobnie jak Nikon produkuje również w Tajlandii czy Chinach, a przecież jest firmą japońską.

nick-on
20-12-2014, 01:05
Giotto's jest firmą angielską, ma siedzibę w Wolverhampton, sprawdź to na ich stronie. Produkcja części statywów dokonuje się poza Anglią (także w Chinach); podobnie jak Nikon produkuje również w Tajlandii czy Chinach, a przecież jest firmą japońską.

Pomyliłem się, Giottos jest nie koreański, a chiński... Właścicielem marki jest firma GIOTTO'S INDUSTRIAL INC.
Hsin Chuang, Taipei Hsien. Mają biura w kilku miejscach, także w UK, ale firma pochodzi z Chin.

koberek
21-12-2014, 00:18
Panowie nie będę zakładał nowego wątku,
potrzebuję jakiegoś statywu z niższej półki, tak ok 200 zł, szczególnie do zdjęć makro, aby można było możliwie nisko rozłożyć, bo już z tymi badziewiami z marketu sił mi brakuje
polecicie coś
pozdrawiam

Radzio1337
21-12-2014, 11:59
Kupiłem taki zestaw: statyw Benro A3580F, do tego głowica Manfrotto 808rc4 używane pół roku za 500zł. Powinno być ok :P
Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Właściwie każda coś wniosła do mojego myślenia.

jaroo1
21-12-2014, 15:08
za 200 to z marketu kupisz wydaj raz a dobrze .

koberek
21-12-2014, 22:12
jaroo1 wiem, ale z marketu to dawałem po 3dychy :)
a za 200 coś chyba kupię ?
Bo druga połowa jak zobaczy cenę porządnego, to osiwieje, a nie mogę do tego dopuścić :)

Radzio1337
21-12-2014, 22:37
Więc Twoja prośba o znalezienie statywu za 200zł nijak ma się do tematu, bo za tyle nic solidnego nie dostaniesz. Chyba lepiej dać kilkaset niż kupić coś, co się rozleci po jakimś czasie?

nick-on
21-12-2014, 23:21
Koberek, kup porządny statyw, a drugiej połowie farbę do włosów... :-)
Kupisz za 200, to potem wyrzucisz i będziesz kupować od nowa.

kux
22-12-2014, 00:12
ja proponuję jednak rozdzielić wątki o ile dalej jest założenie (kiedyś było) że forum ma być jakąś bazą wiedzy

najpierw jest "statyw na lata" a potem "statyw za 200zł"

tego się nie da pogodzić

ALF
26-12-2014, 14:19
Panowie nie będę zakładał nowego wątku,
potrzebuję jakiegoś statywu z niższej półki, tak ok 200 zł, szczególnie do zdjęć makro, aby można było możliwie nisko rozłożyć, bo już z tymi badziewiami z marketu sił mi brakuje

Statyw z niższej półki kosztuje ok 500zł. Za 200zł dostaniesz wyrób statywopodobny :) Taki wyrób nadaje się wyłącznie do lekkich kompaktów, pod warunkiem, że nie ma nawet lekkiego wiatru.

fafniak
26-12-2014, 15:05
Mam tak samo, do tego siarczyste mrozy, od kilu lat nic się nie dzieje z takim zestawem. Jeżeli uda się jeszcze kupić głowice 029 to wg mnie nie ma nic lepszego z 3D.

O mrozach zapomniałem
Ze 3 lata temu po kolejnej (nie wiem której już) kąpieli w piaskach zrobiłem mycie sprzętu prysznicem i chyba głowicy :)

Także proponuję rozdzielenie wątków - to połączenie jest z gatunku hard SF i to znacznie bliżej F niż S

esperal
26-12-2014, 18:11
Statyw z niższej półki kosztuje ok 500zł. Za 200zł dostaniesz wyrób statywopodobny :) Taki wyrób nadaje się wyłącznie do lekkich kompaktów, pod warunkiem, że nie ma nawet lekkiego wiatru.Chyba trochę przesadzasz z tymi cenami, straszysz ludzi:D Jeśli chodzi o amatorski użytek to statyw za około 400zł jest zupełnie wystarczający i nie wygląda jak statyw z niższej półki. Mówię tutaj np. o statywie który sam posiadam i który polecałem w tym wątku. Benro A2970F kosztuje 429zł i według mnie jakość wykonania jest rewelacyjna. Oczywiście gdyby zamiast logo Benro było na nim inne logo cena byłaby o wiele wyższa ale czy to sprawiłoby że statyw nie jest już z niższej półki?

ALF
26-12-2014, 18:25
Nie przesadzasz? 429 to jest cytat "ok 500zł." :)
Chyncyki w tej cenie też można znaleźć całkiem udane.

dora
27-12-2014, 00:18
byłam przekonana do kupna statywu z wysokiej półki (badziewiak za 200 zł mi się rozleciał, na szczęście sprzęt ocalał) znajomy zasiał mi ziarno niepewności i ..kupiłam statyw fotopro za ułamek ceny, którą chciałam przeznaczyć na markowy statyw - super decyzja, statyw rewelacja, polecam

ALF
27-12-2014, 01:02
Różnic jest kilka. Twój chyncyk jest cięższy od pierwowzoru (tak, to kopia manfrotto), co pewien czas wymaga regulacji i dokręcenia śrubek, ale poza tym to dobry wybór :)

dora
28-12-2014, 11:51
Z tym dokręcaniem śrubek masz całkowitą rację :D
myślałam, że to dlatego, że słabo czy niestarannie zakręcam- aparat i stopka - to słaby punkt

FeGietek
29-12-2014, 00:26
Mam taki - uzywany nie produkowany Velbon VEB-3 , bardzo mocny, moze gdzies znajdzie sie na giełdach używane

FeGietek
29-12-2014, 00:30
http://www.ebay.com/itm/VELBON-VEB-3-VE-3-Tripod-Aluminum-Camera-Camcorder-Mount-Adjustable-60-Vtg-/131369898016?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e96419020

Radzilla
29-12-2014, 11:58
Z własnego doświadczenia mogę polecić Velbon Sherpa 435 - cena 400-500zł z głowicą.