Zobacz pełną wersję : Makro-wybory
Witam,
mam pytanie dotyczące wyboru "sprzętu" do makro. Przeszukałem forum ale nie znalazłem takiego tematu. Mam Nikona d3100 z obiektywem 18-105. Chciałbym spróbować sił w makro ale ze względów budżetowych muszę na początek ratować się :makro-podobnymi" rozwiązaniami. Napiszcie proszę czy według was lepiej do mojego obiektywu zakupić konwenter raynox dcr250 czy kupić obiektyw Tamron AF 70-300 f/4-5,6 DiLD Macro 1:2 Nikon . Dziękuję za pomoc...
Codziennie to samo pytanie. Naprawdę tak trudno znaleźć?
Trzeba być wyrozumiałym. Nie każdy potrafi szukać;)
W tym dziale, co kilka tematów, jest pytanie o obiektyw makro:
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=74
Odpowiadając jednak pokrótce na pytanie. Nie pakowałbym się w żadne z powyższych rozwiązań, a kupił za "tysiaka": Nikkora Micro 60/2.8D, Tamrona 90/2.8 (nie VC), Tamrona 60/2. Masz wtedy pełnosprawne szkło makro (no, prawie, bo nie zawsze będzie AF - w makro zbędny), szkło do portretu i zero powodów do narzekań że leziesz w półśrodki.
Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Na swoją obronę napiszę, iż szukałem i to bardzo:) ale nie udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi. Dziękuję Darkowi za listę obiektywów. Chciałbym wybrać coś z tej listy ale nie wiem czy uda mi się wytrzasnąć "tysiaka". Proszę może jednak ktoś pokusi się i podpowie mi które z w/w rozwiązań będzie "dobre".
Według tego co przeczytałem jest tylu samo zwolenników co przeciwników pierwszej jak i drugiej opcji. Zdaje sobie sprawę ,iż to są rozwiązania "zastępcze" ale na początek dla amatora może wystarczą.Pytanie tylko którą opcje wybrać....????
Pozdrawiam...
może przybliżysz środowisko, w którym to makro będziesz uprawiać
bo jest róźnica, czy chodzi Ci o fotki monet, znaczków, etc., czy może owadów w locie ?
może przybliżysz środowisko, w którym to makro będziesz uprawiać
bo jest róźnica, czy chodzi Ci o fotki monet, znaczków, etc., czy może owadów w locie ?
Chciałbym fotografować robaczki i kwiaty. I przy okazji pytanie(jeszcze jedno:))....czy któryś z tych zestawów nadaje się do portretów, bo z tego co czytałem makro nadaje się też dobrze do portretów. Oczywiście wszystko to z poziomu amatorskiej fotografii dla własnej przyjemności.
MZ powinieneś szukać dłuższej ogniskowej w specjalizowanym obiektywie macro (90,100mm). Taki obiektyw świetnie spisze się też w portretach. Problemem jest to, że masz body bez śrubokręta, a to zmniejsza Ci szanse nabycia na rynku wtórnym fajnego, taniego szkła (w macro można spokojnie obejść się bez AF, ale w portrecie wypadałoby go mieć)
Do makro i portretu: Tamron 60/2.0 i 90/2.8 (wersja bez pierścienia przysłon).
Tylko do makro: Nikkor 40/2.8, Nikkor 85/3.5.
Do tego całe stado obiektywów bez AF.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.