PDA

Zobacz pełną wersję : ostrosc zdjec



Nemesis19
08-11-2014, 20:03
witam, chcialabym prosic o pomoc, o konstruktywne komentarze, ktore pomoga mi w nauce.

mam od niedawna d800, operuje nikkorami 28 1.8g, 50 1.8g i 85 1.8g.
mam taki problem,ze malo ktore zdjecie wychodzi ostre. chodzi o to,abyscie pomogli mi ocenic w czym jest problem-czy to wina moja i musze cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc, czy moze moge cos poprawic ustawieniami... moge podeslac komus na maila jakies przykladowe jpegi (robie w jpg i rawach)

1. W POMIESZCZENIU przedmioty wychodza mi zupelnie ostre tylko przy idealnym swietle dziennym lub przy uzyciu lampy blyskowej, odleglosc wowczas nie ma znaczenia

2. NA ZEWNATRZ martwa natura (np szyszki, jablka, itd) wychodzi mi idealnie ostra tylko gdy fotografuje z bliska

3. NA ZEWNATRZ portrety wychodza mi ostre tylko jesli fotografuje z bliska, wowczas wychodzi mi ok. 1 na 3 zdjecia.

4. sylwetki w ogole nie wychodza mi ostre... zdarza sie,ze 1 na 30 zdjec sylwetek jest ostre ale tylko w jasnym, nie zbyt ostrym swietle

ustawilam juz tryb opoznienia ekspozycji o 2s, ale takie same zdjecia robie bez tego...
iso staram sie miec na poziomie 100-300max

czy ktos madry moze mi jakos pomoc? ;)
z gory bardzo dziekuje.

KaarooL
08-11-2014, 20:08
Powinieneś ustalić co jest przyczyną:
A) rozjechana komora lustra lub ustawienia czujników AF
B) rozjechana optyka
C) aktywna korekta AF w aparacie - jeśli tak to wyłącz to w diabły i sprawdź wtedy
D) przekadrowywanie lub przemieszczanie się obiektu w kadrze po złapaniu ostrości
E) których punktów AF używasz?

Testy rób z wyłączoną stabilizacją (o ile obiektyw/y) takową mają i na czasach rzędu 1/4x ogniskowa, żeby wykluczyć wpływ drgań komory lustra lub drgań Twoich rąk. Czyli dla 50mm byłby to czas 1/200s, dla 200mm czas 1/800s. Używaj czułości nie wyższej niż ISO800 do takich doświadczeń.

Jeśli obiektyw jest F1.8, testy rób na 2.0, chodzi o lekkie domknięcie.

Jaki przebieg ma Twój aparat?

Nemesis19
08-11-2014, 20:16
a-nie mam pojecia co znaczy a ; D
b-wymienilam jakie mam obiektywy, maja one opcje m/a lub m, aparat ma af lub m. wlaczone bylo zawsze m/a oraz af w body.
c-mialam ustawione af-c z dynamicznym wyborem pola, 9punktow, albo sledzenie 3d
d-obiekty robilam ruchome, jak np pies oraz stateczne, jak czlowiek bez ruchu, a takze drgajace na wietrze szyszki (z bliska jest ok,z daleka nic)
e-uzywam punktow dostepnych w wizjerze-centralny i skrajne boczne


aparat mam od miesiaca, jest nowy. zwykle mam przeslone 1.8, 2.4, lub ok 6

KaarooL
08-11-2014, 20:28
Skoro używasz skrajnych bocznych, to prosisz się o atrakcje.

Testy robi się na punktach bliższych centrum kadru, krzyżowych, zwłaszcza w D800. Możliwe że Twoja sztuka wymaga regulacji serwisowej. Możliwe też że to obiektywy trzebaby regulować w serwisie. Sporo niewiadomych.

Poczytaj sobie wątki o D800, rozjaśni Ci się co nieco: o problemach z bocznymi punktami AF, o konstrukcji komory lustra, o drganiach lustra przy powrocie a wreszcie o wymaganiach wobec optyki.

TOP67
08-11-2014, 20:34
O rany! Znowu dotacje unijne?

Pokaż te zdjęcia z zachowanym exif, to ocenimy problem.

tomek67
08-11-2014, 20:41
Z mojej praktyki punkty boczne działają poprawnie tylko w AF-S a nie w AF-C.
Z Twojego opisu wynika, ze problemem może być też poruszenie zdjęć.
Zadbaj o to by czas naświetlania był odpowiednio krótki.
Teoria mówi o tym by czas był co najmniej odwrotnością ogniskowej.
W praktyce używaj wyraźnie krótszych np. 2-3x.
Jeśli używasz przesłon ok. 2.0 to baaardzo dokładnie musisz ustawiać punkt AF gdzie ma być ostrość.
Warto też sprawdzić każdy z obiektywów na FF/BF.
Przy tak jasnych często wymagana jest mikroregulacja AF.
Acha jeśli robisz zdjęcia w pomieszczeniach z lampą i zapali się na niej wspomaganie AF
to duża szansa, że zdjęcia będą nieostre z takimi obiektywami jak posiadasz.
Należy używać wspomagania z body.

Nemesis19
08-11-2014, 20:48
Zadne dotacje, zwyczajnie odkladana kasa i kredyt ;] fakt faktem,ze maz robil sobie koszty na koniec roku w firmie i spelnil moje marzenie, 4lata temu pierwsza lustrzanke mi ukradli... Malo wiem, malo umiem, wszystkiego sie ucze i wiem,ze to skok na gleboka wode, ale uwielbiam to i jestem uparta, a potrzebuje odskoczni po pracy.

AndBed
08-11-2014, 21:11
A może taka banalna rzecz jak przysłona lub czas... :)

wasilewk
08-11-2014, 21:28
Zadne dotacje, zwyczajnie odkladana kasa i kredyt ;] fakt faktem,ze maz robil sobie koszty na koniec roku w firmie i spelnil moje marzenie, 4lata temu pierwsza lustrzanke mi ukradli... Malo wiem, malo umiem, wszystkiego sie ucze i wiem,ze to skok na gleboka wode, ale uwielbiam to i jestem uparta, a potrzebuje odskoczni po pracy.

Bądź dzielna i wytrzymaj ten okres przejściowy. Miałem to samo - nawet już kupiłem Praktikę TTL, bo miała przycisk wyzwalania ani pionowy ani poziomy - tylko ukośnie. Nic to nie dało: trzeba było nauczyć się jednego:
Nie starać się łapać szybko chwili i "puk", bo ucieknie.
Po malutku, zrobić "podpórkę z łokcia, naciskać spust jednostajnie i powoli - przynajmniej na początku testów.

Pzdr.

Nemesis19
08-11-2014, 21:36
dziekuje ;) no ja na ten moment jestem zalamana...

przyklady (usiluje miec ostrosc na oku zwykle ;/ ):
1. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86695acf48795562.html
2. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c073ae657660a605.html
3. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d64a303222927c62.html
4. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81330132c4ad5360.html


idealna ostrosc lapie tylko z fleshem ;/ ale nie wiem gdzie moge wrzucic jakas fote z lampa, bo ma 13mb.

GonzoG
08-11-2014, 21:41
no ja na ten moment jestem zalamana...

przyklady (usiluje miec ostrosc na oku zwykle ;/ ):
1. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86695acf48795562.html
2. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c073ae657660a605.html
3. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d64a303222927c62.html
4. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81330132c4ad5360.html


idealna ostrosc lapie tylko z fleshem ;/ ale nie wiem gdzie moge wrzucic jakas fote z lampa, bo ma 13mb.

A możesz powiedzieć, co w tych zdjęciach jest niby nie tak ??

wasilewk
08-11-2014, 21:45
A możesz te fotki umieścić 'jak Bóg przykazał' - tzn. 'JPG' z Exifem ?

Nemesis19
08-11-2014, 21:51
1. po powiekszeniu do najwiekszego rozmiaru nie sa ostre, wydaja sie ostre tylko poki sa male,a to i tak najlepsze ;/
2. chetnie wrzuce z exifem, tylko jak? ;D ja klikam poprostu wlasciwosci/szczegoly i tam mam parametry, jesli tu sie tak nie da, to jak to zrobic?

TOP67
08-11-2014, 21:52
1. po powiekszeniu do najwiekszego rozmiaru nie sa ostre, wydaja sie ostre tylko poki sa male,a to i tak najlepsze ;/
2. chetnie wrzuce z exifem, tylko jak? ;D ja klikam poprostu wlasciwosci/szczegoly i tam mam parametry, jesli tu sie tak nie da, to jak to zrobic?

A wiesz jaki rozmiar miało by całe zdjęcie w skali 1:1?
Zakładając, że masz monitor FullHD 24", to całe zdjęcie powiększasz do ok 2 metrów na dłuższym boku. Zamierzasz tym tapetować ściany?

Nemesis19
08-11-2014, 21:55
sa ostre tylko male, po powiekszeniu do maksymalnych rozmiarow sa bardzo nieostre, a oczy, choc zawsze staram sie na nich ustawic ostrosc sa mdle... nie sa wyraziste... i jak robie sylwetki z daleka, to nie sa nigdy ostre, sa ziarniste, a kontury sa niezbyt ostre...

wasilewk
08-11-2014, 21:57
sa ostre tylko male, po powiekszeniu do maksymalnych rozmiarow sa bardzo nieostre, a oczy, choc zawsze staram sie na nich ustawic ostrosc sa mdle... nie sa wyraziste... i jak robie sylwetki z daleka, to nie sa nigdy ostre, sa ziarniste, a kontury sa niezbyt ostre...

A możesz umieścić dwa JPG-i: jeden nieostry (wg Ciebie) a drugi ostry ?

Nemesis19
08-11-2014, 21:58
tak, tylko jak? nie wiem jak to zrobic,zeby byl exif i przez strony z hostingiem nie da sie, bo maja po 13mb?

ale jak to 2 metry? jak jpg, ktory ma 13mb 7360x4912 na laptopie 17cali klikam 100% nie wydaje sie to takie duze...
przepraszam,jesli pisze jakies glupoty, ale naprawde nie znam sie na tym zupelnie. potrzebuje wlasnie wyjasnienia takich podstawowych niuansow.

wasilewk
08-11-2014, 22:00
tak, tylko jak? nie wiem jak to zrobic,zeby byl exif i przez strony z hostingiem nie da sie, bo maja po 13mb?

Zmniejsz je do rozmiarów regulaminowych i umieść na jakimś serwerze a tutaj umieść przez link do tego obrazka klikając w ikonę 'obrazek'.

sl011
08-11-2014, 22:05
przyklady (usiluje miec ostrosc na oku zwykle ;/ ):
1. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86695acf48795562.html
2. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c073ae657660a605.html
3. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d64a303222927c62.html
4. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81330132c4ad5360.html
Trzy zdjęcia ostre. A w zdjęciu na plaży ostrość jest w okolicach tyłu psa, bliżej niż mężczyzna, więc jeśli ustawiana była na oczy mężczyzny to wyszedł frontfocus. Po piasku widać, że ostrość jest przed butem. No chyba, że to zdjęcie jest poruszone, ale nie wygląda na to.
Edit: jeśli nie zadowala Cię ostrość pozostałych trzech zdjęć, spróbuj robić w rawach. Tam powinno kryć się jeszcze sporo subtelnych szczegółów.
Próbowałaś przymknąć trochę przysłonę? Na tych zdjęciach głębia ostrości jest wąziutka, a zatem i margines błędu bardzo mały. Wystarczy, że pies nieco ruszy głową albo aparat drgnie i....

GonzoG
08-11-2014, 22:08
tak, tylko jak? nie wiem jak to zrobic,zeby byl exif i przez strony z hostingiem nie da sie, bo maja po 13mb?

To wrzuć na DropBox'a, czy inny serwer.



ale jak to 2 metry? jak jpg, ktory ma 13mb 7360x4912 na laptopie 17cali klikam 100% nie wydaje sie to takie duze...
przepraszam,jesli pisze jakies glupoty, ale naprawde nie znam sie na tym zupelnie. potrzebuje wlasnie wyjasnienia takich podstawowych niuansow.
Tak, prawie 2m.
Twój laptop ma pewnie jakieś 38cm szerokości i wyświetla od 1600 do 1920 pikseli na szerokości.
Przy 1600, to zdjęcie ma rzeczywisty rozmiar 177x118 centymetrów (212" przekątnej)
Przy 1920, to 147x99 centymetrów (177" przekątnej)
a na monitorze, wyświetlasz tylko malutki fragmencik zdjęcia.

Oddal się na odległość równą połowie tej przekątnej (212" alboo 177") i powiedz czy zdjęcie jest ostre czy nie.

Nemesis19
08-11-2014, 22:19
http://www.fotoszok.pl/upload/e49f4b00.jpg ostre

nie wiem czemu tylko to 1 mi weszlo ;/
chcialam wrzucic 4

moge tylko dac link do dropboxa, przez "obrazek" nie pojawia mis ie foto.

https://www.dropbox.com/sc/a9mh4nh7wqlshbi/AABpByGE-UfL5X8W6pr0QYZba nie ostre
https://www.dropbox.com/sc/1389rfhn88yw8yd/AAAy7uA8Xxk9iYmbPq8X3QmZa ostre
https://www.dropbox.com/sc/awl7j1x8gmih1hp/AABYRA2-VzMtvXa0YLXeHqiDa ostre

wasilewk
08-11-2014, 22:31
Ja mam u siebie: Fine Tune na OFF -- a U Ciebie jest ON --> jeśli chodzi o ostatnie zdjęcie (to nieostre).

TOP67
08-11-2014, 22:32
Nic z tych zdjęć nie wynika, bo są bez exif

wasilewk
08-11-2014, 22:33
Nic z tych zdjęć nie wynika, bo są bez exif

Na ostatnim jest Exif.

Nemesis19
08-11-2014, 22:35
https://www.dropbox.com/sc/718o41i65znwl1r/AADPBSwl1l2ucUm2y-nlm__ha nie ostre

no niestety nie wrzucaja mi sie tu jako "obrazek", ale jak kliknie sie "pobierz oryginal", a potem prawym wlasciwosci/szczegoly, to wszytsko jest

wasilewk jakie to ustawienie w polskim menu? "fine tune"?

TOP67
08-11-2014, 22:50
Te zdjęcia są ostre, po prostu masz za małą GO. Ostatnie zdjęcie (na plaży) jest zrobione z odległości 4m, co przy f/1.8 daje GO=23 cm przy CoC 0,03mm. Czyli wtedy gdy oglądasz odbitkę wielkości 30cm a nie 2m.

Nemesis19
08-11-2014, 23:02
dziekuje, wobec tego bede pracowac nad innymi ustawieniami, ta ziarnistoscia i glebia ostrosci, kompozycja. za inne uwagi, rady tez bede wdzieczna.
jakbyscie mieli do polecenia jakis fajny kurs w trojmiescie, albo osobe, kt za jakas oplata mimo,ze nie prowadzi szkolen zdecydowalaby sie dac mi troche wskazowek, to dajcie znac.
bardzo wam dziekuje.

wasilewk
09-11-2014, 22:34
wasilewk jakie to ustawienie w polskim menu? "fine tune"?

W moim aparacie jest to korekta ostrości dla danego obiektywu - a w Twoim... ...pewnie tak samo. Ja mam tę korektę wyłączoną, bo dobieram obiektyw do aparatu (żeby ostrzyły 100/100). Dzięki temu nie walczę z % trafiania ostrości.

Pzdr.