PDA

Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon G7X



Strony : [1] 2

ropusz
19-09-2014, 19:54
A mógł być hit... Wolałbym zamiast RX100 ale nawet lampki nie ma odchylanej.

shaolin
22-09-2014, 06:51
Prawie jak blizniaki ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/Bildschirmfoto20140920um131305-2.png
źródło (http://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2014/09/Bildschirmfoto-2014-09-20-um-13.13.05.png)

ropusz
22-09-2014, 07:14
Faktura na obudowie jest jak na moim Nikonie. Obiektyw raczej lepszy niż w RX100. Pierścień na obiektywie klika. Byłbym w stanie przeboleć brak EVF ale żeby nie zrobić lampki odchylaniej? Wymiary podobno jak w S120 tylko grubszy bo ma odchylany ekran.

tomek67
22-09-2014, 08:42
Przez ten brak lampy bardziej mnie interesuje Panasonic LX100.
On ma gorącą stopkę.
Prawdopodobnie będzie miał super czas synchronizacji.
Super rzecz do zdjęć z lampą w dzień nawet słoneczny.

ropusz
22-09-2014, 18:50
Canon ma lampę wbudowaną ale nie odchylaną a Panasonic chyba w ogóle nie ma wbudowanej? Poza tym ten Panasonic trochę jest duży, bardziej jak NEX.

dziki_pl
23-09-2014, 09:43
Brak odchylanej lampki to duży minus, ale ma bardziej rozbudowane Auto ISO. Największa dla mnie wadą RX100 jest uporczywe trzymanie się czasów 1/30 których stabilizacja (bardzo marna) nie utrzymuje. Detal który powoduje dużo poruszonych zdjęć.

ropusz
24-09-2014, 18:29
Zobaczymy w jakiej będzie cenie. Jak istotnie mniejszej od RX100 mk3 to może się skuszę.

shaolin
22-10-2014, 03:21
Chyba nie ma sensu ;)
_E6Mxxe_kG4

EDIT: Dodatkowo pierwsze wrazenia od dpr:
http://www.dpreview.com/previews/canon-powershot-g7-x

wain
23-10-2014, 13:29
[QUOTE=shaolin;3452211]Chyba nie ma sensu ;)
(..)

Czyli canon znowku kopnal sie z pol obrotu w rodzyny ... <facepalm>

ropusz
23-10-2014, 23:06
Pytanie jak go wycenią? Jak będzie dużo tańszy od RX100 MK3 to widzę szansę dla niego. Przy cenie na poziomie MK2 to raczej Canon lepszy. Tylko czy ktoś rozważa MK2 jak można kupić MK3?

wain
24-10-2014, 09:15
Pytanie jak go wycenią? Jak będzie dużo tańszy od RX100 MK3 to widzę szansę dla niego. Przy cenie na poziomie MK2 to raczej Canon lepszy. Tylko czy ktoś rozważa MK2 jak można kupić MK3?

W euroagd G7x jest za 2500. W ceneo RX100II w cenie 2200.

ropusz
26-10-2014, 12:11
RX100 MK3 można już kupić za 3000, więc z ceną 2500 będzie im ciężko konkurować.

shaolin
26-10-2014, 12:27
U mnie roznica w cenie miedzy G7X, a RX100m3 to ~250... (czyt. 2350 vs 2100).

ropusz
26-10-2014, 16:10
Ale kitajce to zawsze woleli Canona i Nikona, więc może mimo ceny ktoś się na niego skusi? U nas przy takiej różnicy to nikt Canona by nie kupił.

shaolin
26-10-2014, 16:13
To zawsze skonczylo sie dawno temu, ogrom ludu lata z Sony, Olkiem, Fuji, itd...

ropusz
26-10-2014, 16:19
Czyli u Was też się nie sprzeda :) Czekamy na obniżki.

shaolin
26-10-2014, 16:30
I tu sie mylisz bo w samym jd.com juz 49 osob kupilo :twisted:

http://item.jd.com/1225060.html#comments-list

2marekm
27-12-2014, 10:31
Chyba nie ma sensu ;)
_E6Mxxe_kG4

EDIT: Dodatkowo pierwsze wrazenia od dpr:
http://www.dpreview.com/previews/canon-powershot-g7-x
Czy mógłby ktoś z szanownych forumowiczów znających język Szekspira, w kilku zdaniach napisać, co wynika z tego porównania.
Zamierzam kupić Canona, jak cena spadnie w okolice 2000 zł. Dotychczas miałem "do kieszeni" Canon S100, i muszę powiedzieć, że byłem zadowolony.

puch24
27-12-2014, 13:20
Zdaniem Kanadyjczyków, Canon cierpi na Canonitis - chorobę, polegającą na niezdolności do wykonania pełnego kroku do przodu, co pozwoliłoby mu być firmą naprawdę innowacyjną. Ich zdaniem, Canon G7X byłby dobrym konkurentem dla RX100 Mk 2, natomiast Mk 3 jednak wyprzedza Canona pod niemal każdym względem - niewiele, ale jednak wyprzedza. Sony ma celownik, którego Canon nie posiada. Sony daje ostrzejsze zdjęcia, i AF radzi sobie lepiej w słabym oświetleniu niż w Canonie. Szumy przy wysokim ISO są dość podobne. Canon ma większy zakres zooma, i jego jasność spada wolniej, niż w Sony. Sony wydaje się wygodniejszy w obsłudze. Canon ma co prawda przedni pierścień, któremu można przypisać różne funkcje, ale samo przypisanie tej funkcji trwa długo, jeśli akurat potrzebna jest inna niż aktualnie aktywna. Ogólnie więc Sony wygrywa.

2marekm
27-12-2014, 15:40
Dziękuję puch24.
Pomimo, że nieznacznie lub znacznie odstaje od Sony RX100 Mk3, to i tak z wielkim prawdopodobieństwem go kupię jako drugi aparat do kieszeni.
Do trudniejszych zadań posiadam Nex-6, z tendencja zmiany na nowego A7000, który zostanie zaprezentowany w styczniu 2015. Z bagnetu "E" nie zrezygnuję, ponieważ mam dwie firmowe stałki /35 i 50/, a także Samyanga 12/2.
Mając dwa marki Sony, miałbym dylemat, którego używać. Także różnica w cenie /około 1000 zł/, jest istotna.
Gdybym miał mieć jeden aparat, to z pewnością wybrałbym Sony RX100 Mk3.
Jeśli z forumowiczów ktoś posiada Canona...proszę o opinię.

ropusz
28-12-2014, 00:03
Mam od kilku dni i jeszcze poznaję. W pomieszczeniach przydałoby się odbić błysk od sufitu ale nie ma jak, bo lampka się nie odchyla, nie da się też nic podłączyć. Aparat chętnie sięga po wysokie ISO.

Pawel92
28-12-2014, 01:17
http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-PowerShot-G7-X-versus-Sony-Cyber-shot-DSC-RX100-III-versus-Sony-Cyber-shot-DSC-RX100-II___978_957_896

2marekm
28-12-2014, 11:25
Mam od kilku dni i jeszcze poznaję. W pomieszczeniach przydałoby się odbić błysk od sufitu ale nie ma jak, bo lampka się nie odchyla, nie da się też nic podłączyć. Aparat chętnie sięga po wysokie ISO.
Poproszę, o więcej uwag i opinii, w miarę poznawania.

ropusz
29-12-2014, 01:39
AWB w aparacie w pomieszczeniu działa tak sobie. Mając RAW można to poprawić - w oprogramowaniu Canona wciśnięcie AUTO na pliku RAW nic nie zmienia ale w LR wciśnięcie AUTO przywraca właściwe kolory.

ropusz
07-01-2015, 01:02
To wrzucę coś aby okrasić wątek zdjęciami. Pierwsze na ISO2500 z ręki, drugie na ISO125 ze statywem.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/01/IMG_0052-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/pc9jjo9h1sucmjj/IMG_0052.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/01/IMG_0070-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/jvy52az5fkkuter/IMG_0070.jpg)

mac82
09-01-2015, 01:04
Witam wszystkich
Czytam temat o sony rx i canon g7x i zastanawiam się który aparat spełni wymagania aparatu rodzinnego z dobrym trybem Auto (często korzysta z niego żona) do fotek rodzinnych we wszelkiego rodzaju sytuacjach(do aquaparku, po plaze konczac na fotkach w ciemnym mieszkaniu).
Czy RX100 MKIII to dobry wybór, czy moze postawić na tańszego Canona, a może jeszcze jest coś innego co nie zmusi mnie do noszenia dużej torby z aparatem.
Panasonic Gx1 wkurzał mnie kiepskim trybem auto... często nie wychodziły fotki które robiła żona, u mnie trochę lepiej ale bez rewelacji więc czy na którymś z tych dwóch aparatów odczuje wyraźną różnicę... Dzięki wielkie za wszelkiego rodzaju odpowiedzi.

ropusz
09-01-2015, 08:21
Canony są słynne z dobrego trybu auto. W RX100 z tego co kojarzę auto też dobrze działa. Ja wolę jasny obiektyw niż wysokie ISO. Co do aquaparków to te aparaty na wodę nie są odporne.

mac82
09-01-2015, 11:32
Tak się spodziewałem, że na wodę nie są za bardzo odporne ale czy ktoś z doświadczenia może powiedzieć że wytrzymają panującą w takich miejscach wilgoć.
Zastanawia mnie też to czy odczuje różnicę w stosunku do gx1 panasonica z kitowym obiektywem (oprócz wielkości aparatu) czy to nie będzie jakiś większy przeskok.
Szukałem ale być może źle jakichś zdjęć robionych z trybem AUTO czy są ok, czy posiadają jakieś większe wady.

puch24
09-01-2015, 13:23
To nie chodzi o "za bardzo odporne" tylko "w ogóle nieodporne". W aquaparkach są nie tylko rozbryzgi wody, ale i duża wilgotność powietrza, i wilgoć ta dostanie się do wnętrza aparatu, jeśli nie jest szczelny. Do tego zastosowania proponuję kupić jakiś tańszy aparat wodoszczelny (taki do 3 m).

ropusz
09-01-2015, 13:33
Ja bym na aquapark nie brał takiego aparatu, no chyba, że jest to aquapark pod chmurką i robimy gdzieś zdjęcia na leżakach. Ja w wakacje wchodziłem ze swoim NEXem na zjeżdżalnie aby porobić zdjęcia czy wideo z góry - ale po zjeżdżalni bym się z nim jechać nie odważył :)

To wody to najlepiej kupić specjalny co można w wodzie zanurzyć. A jak ktoś chce zupełnie na poważnie i co kwartał jeździ do Egiptu aby posnurkować i pooglądać rybki to wtedy do Canona G7X jest obudowa podwodna, do RX100 chyba nie ma.

A co do jakości zdjęć to jeśli z Panasonica G1X wychodzą kiepskie to obawiam się, że zmiana aparatu nic nie zmieni i albo trzeba zacząć czytać o fotografii i przestać korzystać z Auto albo zacząć pracę z jakimś programem do obróbki zdjęć, a najlepiej jedno i drugie.

mac82
09-01-2015, 13:35
To już dla mnie zrozumiałe... do tej pory robiłem zdjęcia GX1,NEX czy jakimś zwykłym kompaktem i nigdy się nad tym nie zastanawiałem bo zwyczajnie nie pojawiły się żadne problemy. Ale z tym dodatkowym aparatem to nawet nie brałem czegoś takiego pod uwagę.
Ogólnie zdecyduje się pewnie na RX100 mk3 jeśli będę miał możliwość kupna go w podobnych kwotach co g7x i liczę po cichu że zobaczę różnice w zdjęciach z Sony i poprzedniego GX1. Jak nie to plus będzie chociaż taki, że schowam go do kieszeni:)

mac82
09-01-2015, 13:38
W gx1 Af zaczął dziwnie działać... na początku było Ok ale później miałem wrażenie jakby trochę głupiał. Na pewno 90% błedów wynika z tego, że korzystałem z trybu AUTO, chcę zmienić na kompakt bo wydaje mi się, że mają lepiej dostosowane tryby AUTO do takich użytkowników jak ja. Jeszcze redukcja rozmiaru aparatu tez będzie odmianą poprzez łatwiejszy transport. Sam już nie wiem czy dobrze zrobiłem pozbywając się GX1.

2marekm
09-01-2015, 19:22
Nex-6 sprzedany, Canon S100 sprzedany. Chyba trzeba nabyć G7X, w oczekiwaniu na A7000 :).

ropusz
09-01-2015, 21:25
W kompaktach jest mniejsza matryca a to oznacza większą głębię ostrości. Dużym błędem jest aparat z APS-C dla początkującego z jasnym obiektywem bo potem jest zaskoczenie, że ostrość jest nie tam gdzie trzeba. Ja miło wspominam manualną stałkę z NEXem bo trzeba było ostrzyć ręcznie z peakingiem i zawsze obraz był ostry. Z AF to różnie bywa.

ropusz
01-02-2015, 23:54
Zimowo, wysokie ISO.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/IMG_0131-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/kofjnoypg8x9qnp/IMG_0131.jpg?dl=0)

2marekm
02-02-2015, 10:25
ISO 4000 nieźle, nieźle.
G7X cenę trzyma nieprzyzwoicie, poniżej 2350 zł. ani drgnie.

ropusz
15-02-2015, 19:10
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/IMG_0005-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/8ktfl5tdkec0jaw/IMG_0005.jpg?dl=0)

andrzejek
25-02-2015, 21:26
Witam.Ogladalem w sklepie krociutko panasa lx 100 , ale po chwili padla bateria, ogladalem sony rx100 m3 przez chwile, bez mozliwosci strzelenia paru fotek, nie wiem jak dziala spust migawki, aparat niezbyt poreczny,kiepsko sie go trzyma.Canona g7x widziec ani dotykac nie mialem okazji, a interesuje mnie.Czytajac rozne opinie, recenzje odnosnie g7x i rx100 padaja rozne sprzeczne wiadomosci, a to, ze w sonym lepszy autofocus, inni, ze w canonie, jedni, ze stabilizacja lepsza w sonym, inni, ze w canonie.Na wizjerku z rx 100 az tak mi nie zalezy, wole lepsza ergonomie, lepsze, wieksze przyciski, lepiej wyczuwalny spust , lepsze AF i stabilizacje.Czy Canon rozni sie na plus od rx100m3 (jesli ktos mogl porownac) w tych elementach?Zakres ogniskowych 24-75mm mi wystarcza, obiektyw w sony ponoc lepszy, czy to widac w normalnym uzytkowaniu?I jak z bateria w canonie, czy rzeczywiscie tak szybko sie wyczerpuje?Informacje od uzytkownikow mile widziane.Pozdrawiam.

ropusz
26-02-2015, 00:53
Mogę napisać parę słów o G7X. Bardzo fajnie się go obsługuje. Ostatnio dokupiłem do niego grip od Richarda Franieca i teraz bardzo wygodnie się go trzyma w jednej ręce. Fabrycznie ma fajną podpórkę pod kciuk. Odnośnie AF to we wszelkiego rodzaju testach co widziałem co chwila ktoś ostrzy na coś bliskiego a potem na coś odległego i tak w kółko. W praktyce nikt tak zdjęć nie robi i nie widzę, żadnych problemów z ustawianiem AF. Spust migawki, ustawień i korekta ekspozycji są super. Tylny wybierak jak to tylny wybierak. Ten pierścień na obiektywie, którym ustawiam przysłonę trochę ciężko chodzi. Ustawianie ostrości ręcznie działa tak sobie bo wybierakiem to ustawiamy, dużo wygodniej byłoby tym pierścieniem na obiektywie ale on niestety nie działa płynnie. Peaking jest bardzo delikatny trzeba się naprawdę wpatrywać gdzie jest ta ostrość. W NEX peaking działa dużo lepiej. Zatem do ostrzenia ręcznego to tylko sporadycznie. Mieści się w kieszeni kurtki, więc go mam przy sobie. W NEX nie bardzo mi się chciało nosić aparatu, nawet z płaskim 20/2.8. Odnośnie samych zdjęć to jestem bardzo zadowolony ze zdjęć ludzi, nawet na wysokim ISO 800-1600 wychodzą bardzo dobrze. Aparat chętnie sięga po wysokie ISO ale radzi sobie w moim odczuciu bardzo dobrze. W trybie M jest AutoISO, co mi bardzo odpowiada. Do baterii nie mam zastrzeżeń ale też już nie pstrykam co popadnie, więc dziennie tych zdjęć dużo nie ma a wieczorem zawsze można podładować baterię. Ogólnie nie ma co się czepiać baterii - ma niewielkie wymiary i zawsze można dokupić zapasową. Plus jest taki, że jest zewnętrzna ładowarka, więc możemy używać aparatu w czasie jak zapasowa bateria się ładuje. Co by za dużo nie przynudzać to wrzucam zdjęcie.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/02/IMG_0050-1.jpg?dl=0
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/v2jerh9t02tmlgv/IMG_0050.jpg?dl=0)

2marekm
26-02-2015, 10:18
Gdzie kupiłeś ten grip ? Jak się go mocuje ? Co prawda jeszcze nie mam aparatu, ale już zamówiłem, czekam na dostawę.
Miałem Canona S100 i z aparatu do kieszonki i zdjęć byłem zadowolony. Tym bardziej będę z G7X. Mając go mogę spokojnie czekać na Sony A7000 :).

andrzejek
26-02-2015, 10:25
Dzięki za informacje.Manualne ostrzenie czasem sie przyda,ale czesciej uzywalbym manualnego ustawiania odleglosci np. na 2-3 metr przy wykorzystaniu glebi ostrosci do streeta, czy jest jakas skala liczona w metrach, gdzie sobie to moge szybko ustawic?Dosyc fajnie bylo to rozwiazane w fuji x100, gdzie mozna bylo to sobie dosc wygodnie ustawic i nie martwic sie autofocusem.Jak z tym ustawianiem wysoko ISO?Czy w dzien, przy dobrym swietle gdy ustawie sobie migawke np. na 1/250 a przyslona wychodzi np. 5,6 przy iso 100, to aparat podnosi iso i zmienia mi wartosc przyslony, albo odwrotnie, przy priorytecie przyslony np. f=4, powinna byc migawka np. 1/125 przy iso 100, to aparat podnosi iso wyzej i skraca mi czAS MIGAWKI?Czy dobrze funkcjonuje auto iso przy manualnych nastawach czasu i przyslony, tzn, czy do tego aparat sam dobieras iso, by zapewnic dobra ekspozycje?Stabilizacja..czy jest ok?Ciesze sie, ze spust dobrze chodzi, co w kompaktach nie zawsze funkcjonuje.Mialem kiedys canona serii G i mile go wspominam.Pozdrawiam.

ropusz
26-02-2015, 14:45
Grip kupiłem bezpośrednio od Franieca http://www.kleptography.com/rf/#camera_g7x. Trzeba mieć paypala. Przesyłka szła jakieś 3-5 dni, nie trzeba było clić. Kiedyś kupowałem na lensmateonline też grip Franieca do Olympusa XZ-1 i mi przywalili cło. Poza tym koszty przesyłki były niższe u Franieca. Ogólnie to już mój drugi grip od niego i szczerze polecam. Przykleja się to do aparatu, są filmiki jak to zrobić.

Przy ostrzeniu manualnym jest skala na boku i ona nie jest zła ale jest jeden problem. Jak wciskasz wybierak góra-dół aby przesuwać się po skali to idzie bardzo wolno a jak przytrzymasz przez chwilę to leci jak oszalałe. Zatem do ostrzenia ręcznego na jakimś statycznym obiekcie, gdzie możemy spędzić chwilę czasu jest ok ale do streeta to będzie raczej niewygodne rozwiązanie.

Jak ustawimy w trybie A przysłonę i ISO na stałe to aparat dobiera czas migawki. Jak chcemy ustawić przysłonę i czas migawki sami to aparat dobiera ISO. A jak chcemy zrobić korektę ekspozycji to też możemy. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z tym czasem ale jak w trybie T wybierzemy 1/250 i ustawimy ISO 125 (to jest najniższe możliwe) to aparat dobierze przysłonę ale jak się okaże, że jest za ciemno to zaznaczy na czerwono/pomarańczowo, że już nie może otworzyć szerzej obiektywu.

Stabilizacja jest dobra, przed chwilą sprawdziłem, że na najdłuższej ogniskowej byłem w stanie zrobić ostre zdjęcie z czasem 1/15 statycznemu obiektowi.

andrzejek
26-02-2015, 15:38
Dzieki, to mi wiele wyjasnilo.Gdybym go dostal w lapy choc na chwile, to bylbym mądrzejszy. Jakos canon jest zaniedbywany i trudniej go gdzies obejrzec, niz np. sony, panas itp.

ropusz
26-02-2015, 17:39
Ja zanim kupiłem to obejrzałem go chyba w Fotojokerze.

2marekm
26-02-2015, 19:32
Ja zanim kupiłem to obejrzałem go chyba w Fotojokerze.
Za ile kupiłeś? Cena nie chce spadać.

ropusz
26-02-2015, 19:35
Dałem 2400 ale razem z rocznym pakietem Foto Adobe CC. I tak miałem tego Adobe kupić, więc aparat mnie wyszedł 1800.

andrzejek
01-03-2015, 12:43
Jeszcze jedno pytanie dotyczace video w canonie.Czy sa jakies mozliwosci ustawien manualnych, np. czasu migawki, przeslony ?Czy to mozna ustawic przed filmowaniem, czy tez zmienic w trakcie?Czy tez aparat sam ustawia automatycznie?Przy 30p dobrze ustawic migawke na 1/60s, czy jest mozliwe?pozdrawiam.

ropusz
01-03-2015, 22:06
W trakcie nie ma możliwości zmiany a przynajmniej mi się to nie udało. Przed filmowaniem można zmienić i przysłonę i czas ale ciężko mi powiedzieć jaki to ma wpływ na późniejsze filmowanie. W kiepskich warunkach ustawiłem najwyższą przysłonę, najkrótszy czas i najniższe ISO. W tych warunkach zdjęcie wychodzi czarne a jak się włączy przycisk filmowania to coś filmuje choć obraz ma inny odcień niż jakbym ustawił normalnie parametry.

emerlu
01-03-2015, 22:22
W valuebasket jest promocja 1899 jakby ktoś był zainteresowany.

ropusz
02-03-2015, 01:07
Nawet nie wiedzą co sprzedają, GX7 zamiast G7X... Poza tym kupowanie w jakimś serwisie z Hong Kongu i ryzyko cła to ewentualnie przy zakupie jakiegoś filterka a nie aparatu. Kupowałeś coś u nich?

andrzejek
02-03-2015, 11:36
Jesli przed filmowaniem jest mozliwosc ustawienia preselekcji czasu na np. 1/60s to aparat sam sobie dobierze odpowiednia przyslone lub iso i wszystko powinno byc ok. i obraz nie powinien byc czarny?Jesli ustawiamy manualnie i czas i przyslone i iso, a warunki oswietleniowe sa niewystarczajace, to wtedy obraz moze byc niedoswietlony?Dobrze zrozumialem?Jak krece czasaem video pasikonikiem gh2 to sobie wybieram opcje 24 klatki/s, ustawiam priorytet migawki 1/50 s, auto iso i wszystko jest ok. aparat dobiera odpowienią przyslone i iso.Jesli to jest w canonie, to jak dla mnie wiecej nie trzeba.Ten canon ma jedna zalete, ktorej nie ma gh2, gabaryty, kieszonkowosc.Ostatnio bylem na pogrzebie swojego nauczyciela z liceum, nikt nie robil zdjec, tylko ja tym co mialem pod reką, ze starej nokii.Potem rodzina prosila mnie o te zdjecia, bo bylo pelno wychowankow, pamiatka pożęgnania.I dlatego warto miec przy sobie cos, co mozna nosic w kieszeni na co dzien, kompromis, ale taki "lepsiejszy"

2marekm
02-03-2015, 17:17
W valuebasket jest promocja 1899 jakby ktoś był zainteresowany.
Zamówiłem w ubiegłym tygodni, ale za cenę 1999 zł. Biednemu zawsze wiatr w oczy :)
A jeszcze nie wiadomo, czy dotrze ?

ropusz
02-03-2015, 23:11
Patrzyłem z ciekawości po ile mają Nikona Coolpix A na tym valuebaskecie i okazało się że czarnych nie mają. Srebrne mają w promocyjnej cenie 4100 ;)

2marekm
06-03-2015, 01:50
No i jest, nie przepadł, za 1999 zł. :).
Firma wiarygodna.

Staś
06-03-2015, 09:21
Patrzyłem z ciekawości po ile mają Nikona Coolpix A na tym valuebaskecie i okazało się że czarnych nie mają. Srebrne mają w promocyjnej cenie 4100 ;)

Coolpixa A ma Euro AGD za 1999zł ( wybrałem GR)

tomek s
06-03-2015, 10:51
No i jest, nie przepadł, za 1999 zł. :).
Firma wiarygodna.

Teraz już mają za 1899zł, zastanawiam się jak w praktyce będzie funkcjonować ta ichniejsza gwarancja.
Menu jest też po naszemu, bo z tego co wiem np. w RX100 nie ma polskiego?
Pozdr

2marekm
06-03-2015, 11:25
Będę martwił się ewentualnie potem.
Menu jest po Polsku, instrukcję w PL można ściągnąć z internetu.

ropusz
06-03-2015, 15:22
A ładowarka na nasze gniazdka czy jakaś inna?

2marekm
06-03-2015, 15:49
Na nasze gniazdka.

tomek s
06-03-2015, 16:06
Czy w G7X da radę flasha odchylić do góry tak jak w RX100 by dało się światło odbić od sufitu?
Pozdr

2marekm
06-03-2015, 16:14
Niestety tu dali ciała. To są wszystko zagrywki marketingowe, w G8X może będzie.

ropusz
06-03-2015, 20:07
Na początku myślałem, że brak odchylanego palnika to wada ale mi to nie przeszkadza. Zdjęcia w pomieszczeniach nawet z lampą wychodzą przyzwoite.

2marekm
12-03-2015, 07:54
Czy jest już zamiennik baterii NB13L ? Za oryginał nie zamierzam przepłacać.

ropusz
12-03-2015, 15:31
Nie szukałem, mi oryginał na dzień spokojnie wystarczy, a wieczorem można naładować.

McLaren
12-03-2015, 17:03
Z ceną tej baterii Canon zaszalał

ropusz
15-03-2015, 10:44
Trzeba chwilę poczekać na zamienniki i tyle. Myślę, że prędzej czy pózniej się pojawią.

McLaren
24-05-2015, 14:02
Zakup zrobiony. Szukam teraz jakiegoś pokrowca, futerał do G7X.
Co pasuje i co możecie polecić?

hatman
29-05-2015, 00:40
Witam,

Planuję kupić g7x. Zastanawiałem się nad valuebasket, ale brak odpowiedzi na maile oraz niedziałająca infolinia nie zachęcają. Kolejna sprawa to ilość negatywnych opinii. Może macie inne doświadczenia z nimi ?
Alternatywą niestety o wiele droższą jest fotojoker i zwrot z canon cashback (2299 - 140zl).
Sam nie wiem, napaliłem się na ten sprzęt ale nie chcę utopić kasy.

tomek s
29-05-2015, 08:40
Nie namawiam, ani nie odradzam, ale zdaje się że kilka osób stąd kupiło tam.
Ja u nich kupiłem RX100 III, było szybko, z aparatem wszystko ok, kontakt faktycznie średni, ale w końcu udało mi się dodzwonić, więc w sumie na plus.
Pozdr

hatman
29-05-2015, 10:13
a jak z gwarancją?
Bo chyba może być problem z serwisowaniem sprzętu z azji?

tomek s
29-05-2015, 10:21
Chyba wszystko piszą na ten temat na swojej stronie/aukcji gwarancja jest ichniejsza, a jak to będzie działało w praktyce trudno przewidzieć.
Pozdr

hatman
29-05-2015, 10:24
Czyli ichna gwaracja + zero kontaktu z ich strony już na etapie zakupu = zero gwarancji. Do tego w regulaminie zapisy, że tak naprawdę klient staje się importerem.
Druga sprawa skąd ten aparat w chinach skoro produkoway jest w Japonii?
Na facebooku znalazłem grupę o azwie "anti valuebasket" gdzie ludzie piszą o dużych problemach z firmą.
Może w Polsce na początku chcą zrobić dobre wrażenie.
Chcialem u nich brać ale zrobiłem niemal śledztwo w sprawie tej firmy.

Sam aparat faktycznie dobry?
Przejrzałem chyba wszystkie testy i recenzje.
W sklepach namawiają jeszcze na bezlusterkowce takie jak NEX, ale wiem, że obiektywu wymieniał nie będe.

andrzejek
29-05-2015, 20:12
Ceny 1700 zl ostatnie za g7x byly naprawde istotnie rozne od 2300 w sklepach .Kto podjal ryzyko ten kupil.Teraz jest chyba jeszcze promocja canona na g7x 140 zl, wiec mozna kupic aparat za cene lekko powyzej 2000, i ta roznica troche ponad 300 zl jest juz nie tak atrakcyjna.Warto to rozwazyc.

McLaren
29-05-2015, 20:30
Kupiłem w Komputronik.pl za 2199pln

hatman
29-05-2015, 20:38
bateria juz się ładuje:)

jakiej prędkości kartę obsłuzy ten aparat? 40mb/s będzie ok?

hatman
30-05-2015, 15:45
generalnie spoko aparat, ale czy też macie problem z płynnością przy filmowaniu? Np kręce płynną panorame nieba a na nagraniu jest skokowo. Podejrzewam, że to bład stabilizacji - do filmów przecież to porażka.

hatman
31-05-2015, 00:37
Ostatnie pytanie:
z ciekawości odpaliłem opanda iexif2 i wczytałem fotke z aparatu.
Przy Image Number mam wartość 3890417.
Ja być może 300 zrobiłem, ale skąd ta kosmiczna wartość? Fotojoker sprzedaje używane aparaty??

Ligo
31-05-2015, 01:20
Dobrze patrzysz? 4 mln wyzwoleń w G7X? Nie sądzę.

hatman
31-05-2015, 01:24
Wczytałem pierwsze zdjęcie zrobione przeze mnie tym aparatem - Image Number 3890001.
Być może te trzy pierwsze cyfry oznaczają coś innego.

puch24
31-05-2015, 09:12
Może być nr folderu albo zakodowana data lub tp.

adrian
31-05-2015, 17:28
generalnie spoko aparat, ale czy też macie problem z płynnością przy filmowaniu? Np kręce płynną panorame nieba a na nagraniu jest skokowo. Podejrzewam, że to bład stabilizacji - do filmów przecież to porażka.

Może masz kartę za wolną?

hatman
31-05-2015, 22:01
Może masz kartę za wolną?

Chyba mój komputer nie wyrabia z tym filmem bo na podglądzie aparatu jest płynnie. Karte mam 40mb/sek.

co powiecie o takiej baterii do niego?
http://allegro.pl/akumulator-bateria-newell-nb-13l-do-canon-g7x-1250-i5397581846.html

hatman
01-06-2015, 00:34
Jakiś futerał polecacie? Ten dedykowany jest w porządku?

McLaren
01-06-2015, 10:58
Też czegoś szukam, ale nic dobrze nie pasuje (Za ciasne, za dużo luzu, brak paska by szło przerzuć przez ramię) :(
Orginalny też mierzyłem, ale jak dla mnie jedyny plus to że aparat pasuje idealnie.
Ale nie podoba mi się zapinanie (nie pamiętam czy na magnesiki czy zaczaski ale nie wzbudzające zaujania),
poza tym nie jestem pewien ale pasek wyglądał mi na krótki (bardziej na noszenie na szyji niż przez ramię), no i cena nie zachęcająca.
Na szybko kupiłem Hama Astana 60L za 30zł żeby na razie coś mieć ale szukam dalej,
więc chętnie posłucham czego używacie lub coś cie ciekawego widzieli (a nóż mi coś spasuje).
Ja jeszcze chcę gdzieś zobaczyć National Geographic NG1151 - NG1149 i z ciekawości Lowepro StreamLine 150.

Fajnie że pokazują się już zamienniki bateri. Jeszcze nie potrzebuje ale dobrze wiedzieć że już są i będe musiał się w coś zaopatrzyć.
Byle tylko orginalna ładowarka ją ładowała to bedzie OK. Też czekam na opinie użytkowników zamienników.

To jeszcze jedno widział ktoś w polsce jakieś gripy do 7GX, jeśli tak, to proszę o namiary bo też się zastanawiam :)

hatman
01-06-2015, 11:13
Ja skłaiam się do zakupu orygialnego pokrowca - moża wyrwać za 120zł z neta.

Gripa też chętnie bym wziął

McLaren
01-06-2015, 12:29
To pamiętaj że Grip i orginalny pokrowiec wzajemnie się wykluczają.

hatman
01-06-2015, 12:34
A ten pokrowiec nadaje się do używania na pasku? Czy wystarczająco dobrze trzyma aparat?
Przymierzałem te uniwersalne i albo są za duże albo ciężko wyjąc z nich aparat.

McLaren
01-06-2015, 13:12
Na pasku to nie wiem, nie zwróciłem na to uwagi.
Aparat siedzi fajnie i dobrze się go wyciąga, ale te zaczaski czy magnesiki które zamykają pokrowiec mi się nie podobały. Przy noszeniu na szyji nie widzę problemu, ale na przykład przy noszeniu w ręce czy w plecaku przy małej ostrożności może się otworzyć i wysunąć, ale może przewrażliwiony jestem.
Z niezależnymi pokrowcami też mam problem. Można by się było zapytać użytkowników Sony Rx100 czego używają, bo rozmiary podobne.

2marekm
01-06-2015, 13:36
Ja mam G7X na smyczy, którą mam zawieszoną na szyi. Jeśli używam aparatu, często noszę go w kieszonce koszuli. Jeśli nie, a chcę go mieć ze sobą wkładam do zamszowego etui po Samyangu 12/2. Dobrze też nadaję się etui od elektrycznej maszynki do golenia.

McLaren
01-06-2015, 13:41
A jaka smycz? Bo takie bazarowe to jednak duże ryzyko dla sprzętu.
Paska niestety nie da się zamontować ze względu na małe otwory, wiec pozostaje coś smyczopodobne.

2marekm
01-06-2015, 13:48
A jaka smycz? Bo takie bazarowe to jednak duże ryzyko dla sprzętu.
Paska niestety nie da się zamontować ze względu na małe otwory, wiec pozostaje coś smyczopodobne.
Smycz zwykła cienka z napisem "Wyborowa" :), ale dodatkowo zabezpieczyłem na stałe mocnym sznureczkiem przy plastikowej zapince. Sznureczka nie widać a zabezpieczenie bardzo pewne.

McLaren
01-06-2015, 16:00
Dla mnie już przekombinowane, ale dzięki za podzielenie się pomysłem bo komuś na pewno się przyda.
W sumie wielki minus że nie można paska zamontować.

McLaren
07-06-2015, 00:33
A więc tak, jeśli chodzi o futerał to po dużych przymiarkach kupiłem Lowepro Streamline 150.
Taka torba przez ramię, gdzie mieści się aparat i zostaje dużo miejsca na drobiazgi (jak dla mnie rewelacja).
Mierzyłem Lowepro Geneva 30 (zbyt ciasny), kilka Case Logic, kilka wersi Manfrotto Solo I, National Geographic NG 4568 (Fajny, w jednej wnęce mieści się G7X, a druga na dokumięty).
Jesli chodzi o mój wybór to ideał. Torba przez ramię gdzie są dwie komory na aparat i obie idealnie pasują (jedna gdzie umieszczam aparat w pionie, a druga w poziomie).
Na dzień dzisiejszy cześciej korzystam z wiekszej komory gdzie umieszczam aparat w poziomie.

Natomiat rozmawiając o futerałach do aparatu pytałem też w wątku o Sony RX100 I, II, III (podobny rozmiar) i przypadkowo ktoś mi podsuną pomysł...
Można zamontować nieduże kułka do kluczy i do tych kułek przymocować pełnowartościowy pasek na aparat... :)
Wiec minus jaki znalazłem da się obejść :)
No jeszcze Gripa bym gdzieś kupił???

jo44
07-06-2015, 00:43
Można zamontować nieduże kułka do kluczy i do tych kułek...
Dwa do koła!


No jeszcze Gripa bym gdzieś kupił???
Kupiłeś mały, zgrabny aparat i teraz chcesz go powiększyć?
Bez sensu!

McLaren
07-06-2015, 00:55
Trzymałeś ten aparat ręku? pytam z ciekawości...
Po drugie aparat w praktyce się nie powiększa bo Grip nie wystaje poza obiektyw wieć ogólne wymiary są takie same.
Ewentualny problem jest przy orginalnym futerale, ale mnie to nie dotyczy.

2marekm
07-06-2015, 07:37
Nie mam zaufania do niczego co jest mocowane na taśmę klejącą.
To już trzeci aparat Canon z tej serii /poprzedni S90 i S100/. Stwierdzam...żaden grip nie jest potrzebny, tym bardziej, że jest drogi.

McLaren
07-06-2015, 09:32
Rozumie brak zaufania :-) używał bym go jednocześnie z oryginalną smyczą lub paskiem na szyję.
Zgadzam się też że nie jest potrzebny, ale czuje że ergonomia by się trochę poprawiła.
I zgadzam się też że cena jest przestrzelona ;-)
Na koniec dodam że aparat jest świetny. Jakby ktoś miał kupić tanią lustrzankę z kitem i nie rozbudowywać systemu, to polecił bym mu w zamian ten aparat.

ropusz
14-06-2015, 19:42
Ja mam gripa od Franieca, miałem też w Oly XZ-1 i nic mi się nie odkleiło, nie używam pasków a mimo to mam komfort psychiczny, że wszystko będzie ok.

McLaren
14-06-2015, 20:27
Ile cię ta przyjemność kosztowała w przeliczeniu na złotówki? I jak to się kupuje, bo domyślam się że zwykły przelew nie da rady. Widział ktoś jakiegoś gripa do G7X w Polsce?

ropusz
14-06-2015, 20:34
Ja kupowałem bezpośrednio u Franieca na stronie paypalem, po tygodniu był u mnie. Koszt 35 USD + 9 USD przesyłka. Po dzisiejszym kursie wychodzi ok 160 PLN.

McLaren
14-06-2015, 20:40
Dzięki. Tyle to nie dam, ale nie zmienia to faktu że grip do tego aparatu by się przydał.

hatman
28-08-2015, 10:52
Pytanie do posiadaczy g7x.
Czy też tak macie, że czasem po zbyt delikatnym wciśnięciu przycisku aparat się nie włącza?
Często muszę nacisnąć 2 raz mocniej żeby go uruchomić - troche to irytuje.

Druga sprawa której nie ogarniam polega na tym, że na fotkach w mocnych cieniach pojawia się zielony kolor, to się chyba dithering nazywa. Czy to wada aparatu, czy brak umiejetności posiadacza?
Miałem powershota a620 to jakiś mniej problemowy był.

markB
01-09-2015, 01:13
1. Tak, trzeba mocniej naciskać.
2. U mnie pojawia się szaro-burość w cieniach (przy długich ekspozycjach lub wysokim iso) i trzeba sporo się napracować, żeby to usunąć w Photoshopie. Ale w końcu to jest "zabawka" z małą matrycą.

blaciej
13-09-2015, 23:25
Czy obrabiając RAWy można korzystać z korekty obiektywu w najnowszych aktualizacjach Lightrooma? Innymi słowy czy jest profil dla tego aparatu? Bo coś czytałem, że aparat automatycznie koryguje surowe pliki

ikit
18-09-2015, 09:30
Do trudniejszych zadań posiadam Nex-6, z tendencja zmiany na nowego A7000, który zostanie zaprezentowany w styczniu 2015.

Czemu nie ma emotki turlania po ziemi?:D
:mrgreen:

Zasugerowałem G7x bratu, chwilę się nim pobawiłem i super zabawka:)
Pół sekundy da się utrzyma na szerokim kącie ze stabilizacją. Ostrzy z bardzo bliska, można nawet rozmywać tło:D
Grip by mi się przydał ale smyczka na rękę pewnie by starczyła jako 'zabezpieczenie' aby się poczuć pewniej podczas trzymania (cały czas się bałem że mi wyleci z ręki).
Oryginalny pokrowiec ma jedną wadę - nie ma żadnej kieszonki na zapasową baterię czy kartę pamięci...
Brat jako osoba nie obeznana z niczym innym niż kompakty po krótkim przeszkoleniu był po wakacjach bardzo zadowolony z aparatu. Ale podejrzewam że bardziej wymagającym osobom też powinien starczyć do wielu zdjęć:)

2marekm
19-09-2015, 07:57
Czemu nie ma emotki turlania po ziemi?:D
:mrgreen:

Zasugerowałem G7x bratu, chwilę się nim pobawiłem i super zabawka:)
Pół sekundy da się utrzyma na szerokim kącie ze stabilizacją. Ostrzy z bardzo bliska, można nawet rozmywać tło:D
Grip by mi się przydał ale smyczka na rękę pewnie by starczyła jako 'zabezpieczenie' aby się poczuć pewniej podczas trzymania (cały czas się bałem że mi wyleci z ręki).
Oryginalny pokrowiec ma jedną wadę - nie ma żadnej kieszonki na zapasową baterię czy kartę pamięci...
Brat jako osoba nie obeznana z niczym innym niż kompakty po krótkim przeszkoleniu był po wakacjach bardzo zadowolony z aparatu. Ale podejrzewam że bardziej wymagającym osobom też powinien starczyć do wielu zdjęć:)
Faktycznie...hi, hi, hi styczeń 2015 :) :) :) :) :)
Jest już prawie koniec września, a tu ani widu, ani słychu :)

ropusz
19-09-2015, 20:05
Czy obrabiając RAWy można korzystać z korekty obiektywu w najnowszych aktualizacjach Lightrooma? Innymi słowy czy jest profil dla tego aparatu? Bo coś czytałem, że aparat automatycznie koryguje surowe pliki
W LR jest zaznaczone Built-in Lens Profile applied.

blaciej
26-09-2015, 13:09
Pytanie w sprawie głośnej pracy aparatu. Gdy zmieniam kadr słychać jakieś tykanie, które ustępuje gdy kadr się ustabilizuje. Praca przysłony też do cichych nie należy. To normalne w tym modelu?

puch24
26-09-2015, 13:45
Myślę, że na pierwsze pytanie sam sobie odpowiedziałeś... ;-)

blaciej
26-09-2015, 15:14
Znaczy to praca stabilizacji?

puch24
26-09-2015, 16:21
Przypuszczam, że tak. Nie mam tego aparatu, ale podobnie to wygląda we wszystkich aparatach czy obiektywach ze stabilizacją, że stuka i puka. W końcu są tam ruchome zespoły soczewek.

blaciej
26-09-2015, 19:36
Sprawdziłem jeszcze raz, robi się też tak jak stabilizacja jest wyłączona. Nawet chyba dłużej. Ustaje jak wcisnę migawkę do połowy.

puch24
26-09-2015, 20:50
No oczywiście! Przecież samo wyłączenie stabilizacji nie "zamurowuje" tych ruchomych soczewek w nieruchomej pozycji. Po naciśnięciu spustu mechanizm stabilizacji ustawia je w predefiniowanej pozycji roboczej i unieruchamia za pomocą jakichś elektromagnesów, stąd stuknięcie w obiektywie zupełnie niezależnie od tego, czy stabilizacja jest czy nie jest włączona. Tak naprawdę, to ona "działa" zawsze po naciśnięciu spustu, tyle, że gdy jest wyłączona, blok soczewek jest ustawiany elektromagnesami nieruchomo w pozycji standardowej. Tak to działa we wszystkich znanych mi układach stabilizacji w obiektywie.

ropusz
06-10-2015, 20:41
Jakby komuś brakowało odchylanego palnika we wbudowanej lampie błyskowej to jest możliwość delikatnej modyfikacji https://www.youtube.com/watch?v=MXlL8ardXDE

puch24
07-10-2015, 00:28
Zabawne. W kompakcie Samsung WB350F można palcem odchylić lampę (wysuwaną jak w tym Canonie) i wtedy błyska w sufit. Można ją też palcem lekko nachylić w dół, wtedy trochę lepiej oświetla przy makro. Za to w kompakcie FujiFilm F770 odchylenie lampy do góry wyłącza ją - to celowe - taki szybki "myk" żeby lampa nie błysnęła jeśli się nie chce, bez potrzeby chowania jej. Może i dobrze, ale szkoda, że nie można błysnąć w sufit.

2marekm
10-10-2015, 10:43
Zauważyłem na zdjęciach w górnej części dwie plamy. Najgorsze, że w większości w landszaftach gdzie występuje niebo i trzeba usuwać, co przysparza dodatkowej roboty.
Jak to możliwe, ze w kompakcie zabrudziła się matryca ? Chyba bez Żytniej się nie obędzie.

ropusz
10-10-2015, 14:57
Jak to możliwe, ze w kompakcie zabrudziła się matryca ? Chyba bez Żytniej się nie obędzie.

Na trzeźwo nie dajesz rady z obróbką? ;)

U mnie obiektyw pozasysał różne pyłki.

puch24
10-10-2015, 15:39
Niestety, zdarza się w kompaktach.

stachmuszel
04-01-2016, 20:03
Panowie, odświerzę troszkę wątek.
Pytanie: czy w Canonie G7x jest możliwość ustawienia dla JPG parametrów takich jak: kontrast, nasycenie, wyostrzanie? Jeśli tak to gdzie? Kupiłem aparat i za Boga nie mogę znaleźć. Bardzo będę wdzięczny za podpowiedz.

ropusz
04-01-2016, 20:19
W trybie A masz pod AWB możliwość zmiany kontrastu i nasycenia (tylko w trybie JPG, niedostępne w trybie RAW+JPG). Zmiana wyostrzania jest możliwa poprzez zmianę poziomu redukcji szumów w JPG w MENU w High ISO NR.

ropusz
04-01-2016, 20:51
Doszukałem się jeszcze dodatkowych ustawień. Nie mam już możliwości edycji postu. W tym menu co się znajduje pod AWB jest taka opcja: własny kolor i tam można ustawić ostrość, kontrast i nasycenie w skali 1-5.

hondac
04-01-2016, 20:55
Panowie, odświerzę troszkę wątek.
Pytanie: czy w Canonie G7x jest możliwość ustawienia dla JPG parametrów takich jak: kontrast, nasycenie, wyostrzanie? Jeśli tak to gdzie? Kupiłem aparat i za Boga nie mogę znaleźć. Bardzo będę wdzięczny za podpowiedz.

a sprawdzałeś "kolory własne" w zakładce "Moje kolory" ?
W g1x było coś takiego ,działalo tylko na jpg-ach.Moze g7x ma tak samo

stachmuszel
04-01-2016, 21:21
Ropusz, pod AWB-menu jest korekta WB, kontrastu i nasycenia nie widzę. Poziom odszumiania dla high iso nie ma nic wspólnego z wyostrzaniem. Ma tylko wpływ na ilość szczegółów. Przyznam, że jestem trochę rozczarowany brakiem możliwości ustawień JPG. Pierwszy aparat jaki mam, w którym brak tych nastawów.

- - - - kolejny post - - - - - -


Doszukałem się jeszcze dodatkowych ustawień. Nie mam już możliwości edycji postu. W tym menu co się znajduje pod AWB jest taka opcja: własny kolor i tam można ustawić ostrość, kontrast i nasycenie w skali 1-5.

Dzięki Ropusz, właśnie też to znalazłem ;-)

stachmuszel
05-01-2016, 16:14
Panowie, jaki proponujecie pokrowiec na tego malucha? Musi być jak najmniejszy i usztywniony.

ropusz
07-01-2016, 12:27
Ja ci prawda jeszcze nie kupiłem ale przymierzam się do Case Logic TBC402. Nie jest super sztywny ale na dobry materiał, aparat wchodzi idealnie, jest wygodne wejście, pod suwakiem jest zgrubienie materiału dzięki czemu nie porysuje się ekranu o suwak, jest miejsce na dodatkową baterię czy kartę pamięci. Dodatkowa bateria na pewno się przyda, muszę znaleźć coś w sensownej cenie.

stachmuszel
07-01-2016, 13:49
Dzięki ropusz, ale nie wytrzymałem i kupiłem:

http://allegro.pl/canon-futeral-dcc-1870-do-g7x-oryginalny-g7-x-i5895755677.html

Jak dojedzie to coś napiszę.

ropusz
07-01-2016, 16:30
Fajny, ja nie mogłem kupić oryginalnego bo mam doklejony grip i by się nie zmieścił. Jakbyś znalazł gdzieś przypadkiem tani ale sensowny akumulator to daj znać. Póki co widzę Hahnela za 167.

stachmuszel
07-01-2016, 17:33
Nie wiem dlaczego, ale akumulatory do G7x są dziwnie drogie. Może sprzedawcy wyczuli, że to taki aparat, który musi mieć co najmniej dwa, aby móc normalnie funkcjonować ;)

dune2
08-01-2016, 16:22
Witam wszystkich.
Zastanawiam sie nad kupnem G7x bo trafila mi sie niedawno promocja w euro agd za 1899 zl a do tego ten zwrot od canona 140 wiec wyszloby na 1759 zl.
Moj stary kompakt canona ixus 100 is dogorywa a wiec przyda sie cos nowego.Do lepszych zdjec mam lustro canona 760d miedzy innymi z sigma 18-250 dc os hsm.
Chce miec jednak dobry aparat ktory bedzie zawsze przy mnie przez caly rok.
Czytam opinie o G7x i wiele informacji jest sprzecznych.Jedni pisza ze ma lepszy AF niz sony rx100 III inni ze slaby ale najbardziej zasmucila mnie ta dystorsja na najkrótszej ogniskowej.
Z 20 mln traci sie 11 a to bolesne przy sprzecie za jakby nie bylo niemal 2 tys.Z drugiej strony rx100 III kosztuje prawie 1000 zl wiecej ale czy on nie ma podobnego problemu lub innej rownie znaczacej wady ?

ropusz
09-01-2016, 11:29
AF nie ma się co przejmować. Jak na kompakt jest ok i nigdy w kompakcie nie będzie działało to jak w lustrzance. Do zdjeć podróżniczych czy rodzinnych ok. Tej dystorsji nie widzę, w razie czego w jakiś mega ważnych zdjęciach pewnie można to skorygować w programie. Ogólnie aparat ok. Proponuję prosty test, aby odzwierciedlić np. warunki na stoku - wcisnąć spust migawki w G7X i RX100 nie zdejmując rękawiczki.

PiKa
09-01-2016, 11:50
To teraz mnie zaciekawiłeś z tą rękawiczką :)

Mam rx100 i co prawda w rekawiczkach nie robiłem, ale powinno się dać. W g7x się nie da ?

ropusz
09-01-2016, 15:41
W G7x jest bardziej wystający spust, wiec jest łatwiej niż w RX100, gdzie jest niemal schowany.

dune2
10-01-2016, 01:01
AF nie ma się co przejmować. Jak na kompakt jest ok i nigdy w kompakcie nie będzie działało to jak w lustrzance. Do zdjeć podróżniczych czy rodzinnych ok. Tej dystorsji nie widzę, w razie czego w jakiś mega ważnych zdjęciach pewnie można to skorygować w programie. Ogólnie aparat ok. Proponuję prosty test, aby odzwierciedlić np. warunki na stoku - wcisnąć spust migawki w G7X i RX100 nie zdejmując rękawiczki.
Dzięki za odpowiedź.Czy mógłbyś sprecyzować kiedy nie widzisz tej dystorsji ? masz myśli zdjęcia przy krótkiej ogniskowej w raw czy jpg ?
Problem stoku akurat mnie nie dotyczy bo narty to nie moja bajka :)
Wolałbym jednak żeby spust był schowany jak w rx100 bo wszystko co wystaje powiększa aparat zwłaszcza dopasowując futerał.
Porównywałem wczoraj w sklepie g7x do mojego starego kompaktu canona czyli ixus 100 is i jest on niestety ze trzy razy grubszy i wyraźnie dłuższy.
Noszenie g7x w kieszeni dżinsów nie będzie przyjemne i mam tu na myśli normalne a nie rurki.
Czy są jakieś przecieki o nowym modelu który zastąpi g7x ?

dune2
10-01-2016, 06:22
Czytałem test sony rx 100 III i ma podobną jak nie większą wadę bo "bardzo duża dystorsja jest już dla ogniskowej 24 mm widoczna w plikach RAW".
Ciekawe więc dlaczego problem dystorsji wytyka się najczęściej na forach canonowi a sony nie.
Wygląda na to że optyka w sony jest gorsza niż w canonie tak więc nie ma sensu dokładać 1000 zł więcej za wizjer i rozbudowany tryb wideo.
Cena za g7x to max jaki warto wydać na taki kompakt ale nawet aktualna 1750 wydaje mi się duża i nie wiem czy brać czy poczekać aż stanieje.
Czy możesz mi wstawić jakieś przykładowe zdjęcia jpg zrobione w różnych warunkach ale "surowe" bez poprawiania na kompie ?

stachmuszel
10-01-2016, 08:40
Dune2!
Uparles się na te dystorsje;-) W JPG z aparatu ich nie widać, bo koryguje je sam aparat. W RAW one są, ale ich tez nie zobaczysz, bo importujac taki plik do programu graficznego (a w przypadku RAW zawsze musisz to zrobić, np Lightroom) program natychmiast koryguje te zniekształcenia wg profilu, który ma zaszyty do konkretnego modelu aparatu.
W testach tego aparatu np na Optycznych etc pisze się o dystorsjach, ale oni testują optykę jako taką, oderwaną od reszty aparatu.
Acha, nie porównuj Ixusa100 do g7x bo to zupełnie inna klasa aparatu, z bardzo małą matrycą, ciemnym obiektywem etc. On może być mały albo jeszcze mniejszy. Praw fizyki nie przeskoczysz i upchanie 1" matrycy z tak jasnym obiektywem w g7x graniczy już z cudem, a co dopiero to, czego Ty jeszcze oczekujesz. Kup sobie mały pokrowiec i nie noś aparatu w kieszeni, bo to nigdy mu na dobre nie wychodzi.

PiKa
10-01-2016, 11:19
Czytałem test sony rx 100 III i ma podobną jak nie większą wadę bo "bardzo duża dystorsja jest już dla ogniskowej 24 mm widoczna w plikach RAW".
[...]
Czy możesz mi wstawić jakieś przykładowe zdjęcia jpg zrobione w różnych warunkach ale "surowe" bez poprawiania na kompie ?

Tak jak pisze stachmuszel, przynajmniej w przypadku RX100 (M3) w praktyce nie jest to problemem - nigdy nie miałem problemu, żeby widać było jakieś dystorsje.

dune2
10-01-2016, 22:24
Dune2!
Uparles się na te dystorsje;-) W JPG z aparatu ich nie widać, bo koryguje je sam aparat. W RAW one są, ale ich tez nie zobaczysz, bo importujac taki plik do programu graficznego (a w przypadku RAW zawsze musisz to zrobić, np Lightroom) program natychmiast koryguje te zniekształcenia wg profilu, który ma zaszyty do konkretnego modelu aparatu.
W testach tego aparatu np na Optycznych etc pisze się o dystorsjach, ale oni testują optykę jako taką, oderwaną od reszty aparatu.
Acha, nie porównuj Ixusa100 do g7x bo to zupełnie inna klasa aparatu, z bardzo małą matrycą, ciemnym obiektywem etc. On może być mały albo jeszcze mniejszy. Praw fizyki nie przeskoczysz i upchanie 1" matrycy z tak jasnym obiektywem w g7x graniczy już z cudem, a co dopiero to, czego Ty jeszcze oczekujesz. Kup sobie mały pokrowiec i nie noś aparatu w kieszeni, bo to nigdy mu na dobre nie wychodzi.
Uparłem się bo to drogi sprzęt i wkurza mnie ten fakt wynikający ze słabej optyki :)To że w jpg tego nie widać to wiem sam pisałem o tym w pierwszym poście ale kosztem 11 mln pikseli.
Ixusa 100 is muszę porównywać do g7x bo oba to kompakty i ten drugi ma być jego następcą a że przy tej matrycy musi być grubszy to wiem co nie zmienia faktu że jest to minus bo wolałem cienki i lekki kompakt.Ixusa 100 nosiłem wiele lat w kieszeni kurtki a czasem głównie latem spodni (w futerale) i dalej jakoś żyje więc g7x też powinien :)
Oczywiście o ile go kupię bo nie wiem czy nie poczekać aż stanieje bo trochę drogi jak na słabą optykę.

dune2
10-01-2016, 22:58
Tak jak pisze stachmuszel, przynajmniej w przypadku RX100 (M3) w praktyce nie jest to problemem - nigdy nie miałem problemu, żeby widać było jakieś dystorsje.
Bo pewnie tak jak w canonie programowo to poprawia kosztem 11 mln pikseli ale to nie zmienia faktu ze marna optyka w tych kompaktach a cena wysoka.W przypadku sony nawet bardzo wysoka.

PiKa
11-01-2016, 01:08
W jakim sensie 11 milionów pikseli?

stachmuszel
11-01-2016, 09:12
Bo pewnie tak jak w canonie programowo to poprawia kosztem 11 mln pikseli ale to nie zmienia faktu ze marna optyka w tych kompaktach a cena wysoka.W przypadku sony nawet bardzo wysoka.

Optyka im mniejsza, tym bardziej musi być korygowana programowo. Tego nie zmienisz, bo tak ten świat jest skonstruowany :-) Dobra optyka musi być duża i nie inaczej.


W jakim sensie 11 milionów pikseli?

Gdzieś wyczytałem, że ta korekta aby wyprostować dystorsje zjada 11MPx. Czy to prawda, nie wiem. Wiem tylko, że tego nie widać. A to chyba najważniejsze. Poza tym, w każdym aparacie tak jest, G7x nie jest tu wyjątkiem.

dune2
11-01-2016, 11:49
W tescie optycznych w podsumowaniu optyki jest
http://www.optyczne.pl/290.7-Test_aparatu-Canon_PowerShot_G7_X_Podsumowanie.html


Zaskoczyła nas potężna dystorsja na szerokim kącie, która podobna jest do tej, jaką zanotowaliśmy przy okazji testu modelu Sony RX100 II – czyżby producenci obu aparatów korzystali z tych samych założeń konstrukcyjnych, gdzie korekcję dystorsji zrzuca się na barki programistów? Pamiętajmy, że choć w formacie JPEG nie widzimy tych artefaktów, to ich niwelacja nie jest bezstratna. Samo prostowanie obrazu o wielkości 20 Mpix pozbawia go aż 11 Mpix!
Podejrzewam ze w sony rx 100 III jest to samo bo optycznie to podobna konstrukcja.
Z testu optyczne.pl wynika ze rx100 III ma bardzo duza dystorsja juz na 24mm ale nie pisza czy poprawia to programowo kosztem pikseli ale chyba tak bo jak inaczej ?

PiKa
11-01-2016, 12:38
Mogę tylko powtórzyć, że w praktyce nic takiego nie zauważyłem.

dune2
11-01-2016, 12:44
Domyslam sie bo robisz jpg i programowo aparat to "naprawia" kosztem pikseli.W sumie to żaden problem ale troche dziwnie majac aparat z 20mln robić zdjęcia takie jakby aparat mial 9mln.

PiKa
11-01-2016, 12:49
Nie, robię w 96% w rawach i pewnie 60% zdjęć jak nie więcej jest na 24mm. Po prostu nie widziałem nigdy różnicy między zdjęciem na 24mm a np. 70mm. Nie wiem jak te optyczne to obliczyły.

PiKa
11-01-2016, 15:50
Aha, teraz sobie przypomniałem, że rzeczywiście czasami C1 automatycznie cropuje boki zdjęcia. Ale 11mpx to nie jest.

ropusz
12-01-2016, 23:05
Zrobiłem dwa zbliżone ujęcia i we właściwości plików patrzę na parametr skompresowanych bitów/piksel. W jednym zdjęciu ma on wartość 3, a w drugim 5. Na co to wpływa? Mam wrażenie, że to z 5 jest mniej ostre.

stachmuszel
13-01-2016, 21:35
Panowie, czy LCD zabezpieczyliście jakąś folią? Na alle..są jakieś "folie szklane", ale komentarze mówią o kiepskiej ich jakości.

stachmuszel
18-01-2016, 08:26
Panowie, czy makro w tym aparacie jest takie lipne, czy mi się tylko wydaje? Zdjęcia z kilku centymetrów (5-10cm) są jakieś mydlane, im dalsza odległość tym jest lepiej. Czy jest to spowodowane wielkością przetwornika?

stachmuszel
21-02-2016, 17:35
Czyżbym tylko ja miał tu na forum tego malucha? Nie chcecie odpowiadać, trudno. Za karę zapytam jeszcze o jedno:-)

Jak zmienić, jeśli się da, nazewnictwo plików IMG_xxxx.jpg na inne?

2marekm
21-03-2016, 11:26
Miałem poprzednie modele S90 i S100, też były udane. Ale G7X z matrycą 1" jest bardzo udanym aparatem wycieczkowym i nie tylko.

McLaren
21-03-2016, 14:06
Ja się właśnie zastanawiam czemu canon zrezygnował z aparatów z matrycą 1.7 cala. Przynajmniej nic nie umię znaleźć w sklepach, chciałem coś kupić dziecku. Byłby to fajny pomost między tanim badziewiem, a tytułowym kompaktem który posiadam ale jest jednak trochę za drogi by kupić go 9 letniemu dziecku jako pierwszy aparat.

stachmuszel
21-03-2016, 14:26
Ja się właśnie zastanawiam czemu canon zrezygnował z aparatów z matrycą 1.7 cala. Przynajmniej nic nie umię znaleźć w sklepach, chciałem coś kupić dziecku. Byłby to fajny pomost między tanim badziewiem, a tytułowym kompaktem który posiadam ale jest jednak trochę za drogi by kupić go 9 letniemu dziecku jako pierwszy aparat.

http://www.canon.pl/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_s120/

Canon S120 ma matrycę 1/1,7".

McLaren
21-03-2016, 17:09
http://www.canon.pl/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_s120/

Canon S120 ma matrycę 1/1,7".
Chyba miał. To samo z G16. Chyba że się mylę. Możesz podać linka do polskiego sklepu gdzie mogę kupić S120 , ewentualnie S110?
Za to G7X polecam z czystym sumieniem do nie zobowiązujących fotek.

Juriko
23-03-2016, 21:56
http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0024-grip4_zpsnmjuyc71.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0024-grip4_zpsnmjuyc71.jpg)

Takiego gripka sobie dziś przykleiłem. W sumie odwrotnie jak powinno być ;) ale tak mi wygodniej się trzyma.
Co do baterii, to na dłuższe jednodniowe wypady nawet 2 sztuki będzie za mało. Chyba, że w czasie jakiegoś obiadku restaurator pozwoli doładować. :)

McLaren
23-03-2016, 21:59
Gdzie kupiłeś i jakie koszta?

Juriko
23-03-2016, 22:06
Gdzie kupiłeś i jakie koszta?
Na allegro. 35zł bez wysyłki.

McLaren
23-03-2016, 22:19
Dzięki zaraz będę szukał :)

Daj znać jak się sprawdza w użytkowaniu

Juriko
23-03-2016, 22:24
Dzięki zaraz będę szukał :)

Daj znać jak się sprawdza w użytkowaniu

Na razie o niebo lepiej, pewniej się trzyma aparat.

stachmuszel
24-03-2016, 07:16
Na razie o niebo lepiej, pewniej się trzyma aparat.

Tylko nie mieści się w oryginalnym case.

stachmuszel
24-03-2016, 09:49
Na allegro. 35zł bez wysyłki.

Możesz podać linka, nie mogę znaleźć.

McLaren
24-03-2016, 12:09
Szukaj na Allegro u sprzedawcy Systembank jako grip uniwersalny

Juriko
24-03-2016, 12:40
Możesz podać linka, nie mogę znaleźć.
Patrz PW


Tylko nie mieści się w oryginalnym case.
Z pewnością tak, ja nie używam oryginalnego tylko taki:


http://caselogic.pl/Img.ashx?Id=6142021
źródło (http://caselogic.pl/Img.ashx?Id=6142021)

2marekm
24-03-2016, 13:19
Szukaj na Allegro u sprzedawcy Systembank jako grip uniwersalny
Sprawdzałem na aparacie /bez tej drogiej gumki/ chwyt. W moim przekonaniu nic nie daje. Najwygodniej trzyma się aparat obydwiema łapkami.

McLaren
24-03-2016, 14:08
Sprawdzałem na aparacie /bez tej drogiej gumki/ chwyt. W moim przekonaniu nic nie daje. Najwygodniej trzyma się aparat obydwiema łapkami.
Tutaj nieśmiało muszę się nie zgodzić.
Uważam że każda wypustka w miejscu gripa poprawia chwyt aparatu. Jedna lepiej, druga gorzej ale zawsze lepiej niż nic. Poza tym trzymanie takiego małego aparatu dwoma rękami nie zawsze jest wygodne. Ale zgadzam się że każdy używa jak i co mu pasuje.

Juriko
24-03-2016, 14:39
Sprawdzałem na aparacie /bez tej drogiej gumki/ chwyt. W moim przekonaniu nic nie daje. Najwygodniej trzyma się aparat obydwiema łapkami.
Drogiej? 35zł drogo, to co dopiero powiedzieć o tej wersji gripka za 160zł.
Poza tym też wolę jedną ręką, drugą trzeba przecież prowadzić jakoś autko. ;) (żart)

2marekm
25-03-2016, 09:33
Miałem przez jakiś czas Sony NEX-6 i dalej mam G7X. Dla mnie kolory z Canona są zdecydowanie przyjemniejsze.

McLaren
30-03-2016, 20:51
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/IMG_0024grip4_zpsnmjuyc71-1.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0024-grip4_zpsnmjuyc71.jpg)

Takiego gripka sobie dziś przykleiłem. W sumie odwrotnie jak powinno być ;) ale tak mi wygodniej się trzyma.
Co do baterii, to na dłuższe jednodniowe wypady nawet 2 sztuki będzie za mało. Chyba, że w czasie jakiegoś obiadku restaurator pozwoli doładować. :)
Ten grip to strzał w dziesiątke :)
Poprawa komfortu o 100%
Przykleiłem go zgodnie z instrukcją, chociaż testowałem też na odwrót.
To była moja główna wada tego aparatu (brak gripa), teraz to jest aparat idealny do codziennej fotografii.

Juriko
30-03-2016, 23:05
Ten grip to strzał w dziesiątke :)
Poprawa komfortu o 100%
Przykleiłem go zgodnie z instrukcją, chociaż testowałem też na odwrót.
To była moja główna wada tego aparatu (brak gripa), teraz to jest aparat idealny do codziennej fotografii.
Prawda? :) I nie trzeba teraz czekać na droższego G7xII.
Ja dla spokojności kupiłem jeszcze jedną baterię.Mając 3 szt. jestem spokojniejszy. Dopełnieniem spokoju jest osłona ekraniku szkłem o twardości 9H jeśli wierzyć sprzedawcy. :) Bardziej jako zabezpieczenie przed przypadkowym uderzeniem niż zarysowaniem. Rysy mi nie straszne. ;)

stachmuszel
31-03-2016, 07:14
Prawda? :) I nie trzeba teraz czekać na droższego G7xII.
Ja dla spokojności kupiłem jeszcze jedną baterię.Mając 3 szt. jestem spokojniejszy. Dopełnieniem spokoju jest osłona ekraniku szkłem o twardości 9H jeśli wierzyć sprzedawcy. :) Bardziej jako zabezpieczenie przed przypadkowym uderzeniem niż zarysowaniem. Rysy mi nie straszne. ;)

Juriko, daj linka do tego szkła 9H. Ja kupiłem na alle... jakież "szkło", które okazało się folią.
Ten grip może fajny, ale wyklucza użycie oryginalnego pokrowca, a szkoda.

Juriko
31-03-2016, 07:25
Juriko, daj linka do tego szkła 9H. Ja kupiłem na alle... jakież "szkło", które okazało się folią.
Ten grip może fajny, ale wyklucza użycie oryginalnego pokrowca, a szkoda.
Linka wysłałem, a ile warte jest to szkiełko okaże się jak przyjdzie. Ma być dziś, najdalej jutro.
ps. w pokrowcu można wyciąć dziurę ;)

McLaren
31-03-2016, 09:23
Prawda? :) I nie trzeba teraz czekać na droższego G7xII.
Ja dla spokojności kupiłem jeszcze jedną baterię.Mając 3 szt. jestem spokojniejszy. Dopełnieniem spokoju jest osłona ekraniku szkłem o twardości 9H jeśli wierzyć sprzedawcy. :) Bardziej jako zabezpieczenie przed przypadkowym uderzeniem niż zarysowaniem. Rysy mi nie straszne. ;)
Ja używam od początku szybki bez kleju GGS larmor dedykowanej do Canona 5D Mk III. Sprawdza się super.
A jakie baterie używasz, bo cena orginału zabija. Jak się sprawdzają?

Juriko
31-03-2016, 11:56
Ja używam od początku szybki bez kleju GGS larmor dedykowanej do Canona 5D Mk III. Sprawdza się super.
A jakie baterie używasz, bo cena orginału zabija. Jak się sprawdzają?
Baterie kupiłem w cenie 89zł, jedna to Newell, a przed chwilą przyszła Fotoenergia. Na razie to mogę powiedziec ze zarowno Canona jak i Newell równo szybko padają, za szybko.
Ps. Szkiełko przyklejone.Całkiem solidny kawałek szkła. Przykleja się bezproblemowo, lepiej niż folia.

burzaa
31-03-2016, 12:08
Baterie kupiłem w cenie 89zł, jedna to Newell, a przed chwilą przyszła Fotoenergia. Na razie to mogę powiedziec ze zarowno Canona jak i Newell równo szybko padają, za szybko.
Ps. Szkiełko przyklejone.Całkiem solidny kawałek szkła. Przykleja się bezproblemowo, lepiej niż folia.
Szybko, to znaczy po wykonaniu ilu zdjęć?
Pozdrawiam.

Juriko
31-03-2016, 13:29
Szybko, to znaczy po wykonaniu ilu zdjęć?
Pozdrawiam.
Za precyzyjne pytanie. ;) szybko czyli za krótko się mogłem bawić. Na razie testuje, ustawiam etc. Pstrykam też. :)

burzaa
31-03-2016, 13:47
Za precyzyjne pytanie. ;) szybko czyli za krótko się mogłem bawić. Na razie testuje, ustawiam etc. Pstrykam też. :)
To znaczy że aku jest ok:grin:

Pozdrawiam

stachmuszel
31-03-2016, 15:41
Apropo's akumulatorów. Jakiś miesiąc temu naladowalem dwa akumulatory: oryginał i zamiennik Newell-a. Po miesiącu leżenia oryginał trzymał prawie max a Newell-a został puściutki!!!
Dochodzę do wniosku, że aby być spokojnym, trzeba mieć trzy akumulatory, oryginał+2x zamiennik lub 2x oryginał.

Juriko
31-03-2016, 18:40
Apropo's akumulatorów. Jakiś miesiąc temu naladowalem dwa akumulatory: oryginał i zamiennik Newell-a. Po miesiącu leżenia oryginał trzymał prawie max a Newell-a został puściutki!!!
Dochodzę do wniosku, że aby być spokojnym, trzeba mieć trzy akumulatory, oryginał+2x zamiennik lub 2x oryginał.
Też do takiego wniosku doszedłem i go zrealizowałem. Wynika z tego co piszesz, że najlepiej używać na bieżąco zamienniki, a oryginalną baterię potraktować jak żelazną rezerwę. Przed planowaną dłuższą sesją i tak warto naładować świeżo wszystkie.

stachmuszel
01-04-2016, 12:22
Apropo's ochrony LCD. Czy "udało" się komuś z Was porysować oryginalną szybkę od LCD? Ja miałem kilkanaście aparatów i jakoś nie przypominam sobie, abym miał z tym problem. Oczywiście nie noszę kluczy itp. przedmiotów w jednej kieszeni z aparatem foto.

Juriko
01-04-2016, 12:52
Apropo's ochrony LCD. Czy "udało" się komuś z Was porysować oryginalną szybkę od LCD? Ja miałem kilkanaście aparatów i jakoś nie przypominam sobie, abym miał z tym problem. Oczywiście nie noszę kluczy itp. przedmiotów w jednej kieszeni z aparatem foto.
To nie tak latwo porysowac, ;) a nawet jak by się trochę porysował to tez żaden problem. Przy tym aparacie z racji dużego niczym nie oslonietego ekranu obawiam się jedynie przypadkowego upadku lub uderzenia, a co za tym idzie rozbicia wyswietlacza.Tylko w tym celu zastosowalem szybkę ochronną.

Juriko
01-04-2016, 19:02
Parę uwag dotyczących baterii(aku) NB-13L zasilających Canona G7x. Od wczoraj "bawię się" aparatem zasilanym baterią NB-13L marki Fotoenergia. Zanim bateria wyczerpała się zrobiłem 400 zdjęć w tym ok.30 z lampą. Bateria ma prawidłowe napięcia, mianowicie 3,7V w stanie naładowanym i 3,28V po rozładowaniu. Pomierzyłem pozostałe baterie które posiadam i tak Canon w stanie naładowanym 3,7V, a Newell ma dziwne napięcie w stanie naładowania, za wysokie, mianowicie 4,11V. Nie wyciągam ogólnych wniosków na podstawie pojedynczych egzemplarzy, ale może z czasem inni się dołączą to będzie można coś więcej wywnioskować.

Juriko
01-04-2016, 20:21
Poprawka. Poprzedni pomiar baterii Fotoenergia robiłem juz po lekkim uzyciu.Przed chwilą zmierzylem po naladowaniu ma 4, 11V, tak samo jak bateria Nevell. Czyli tylko oryginalna Canona ma prawidlowe napięcie po naladow.3, 7V

stachmuszel
02-04-2016, 06:26
Juriko, Nevell i Fotoenergia to przypadkiem nie takie same baterie, z inną etykietą?

Juriko
02-04-2016, 11:28
Juriko, Nevell i Fotoenergia to przypadkiem nie takie same baterie, z inną etykietą?
Nie mam takiej wiedzy, ale jest to prawdopodobne w dzisiejszych realiach.

Juriko
15-04-2016, 18:29
24mm -ISO200- f/2,8 -1/125s -jpg

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0479d_zpsi2gamozm.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0479d_zpsi2gamozm.jpg)

Makro tym aparacikiem na pełnej dziurze nie może się udać:
24mm -ISO1000-f/1,8-1/60s


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0441-18_zpstmftzkoo.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0441-18_zpstmftzkoo.jpg)

po przymknięciu do f/2,8

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0441-28_zpsfsni9lpn.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_0441-28_zpsfsni9lpn.jpg)

Juriko
21-04-2016, 12:49
Małe lampki błyskowe w aparatach tej klasy mają taką przypadłość, że zakres regulacji siły błysku jest bardzo niewielki. Wydawało by się, że to nie problem, przecież one są małe i słabo błyskają. ;) Otóż są sytuacje, że dają tego światła zdecydowanie za dużo i nie idzie w prosty sposób go ograniczyć. Mam na myśli sytuację, gdy fotografujemy w pomieszczeniach nie za jasnych i chcemy doświetlić tylko niewielkim błyskiem plan przedni. Czy to postać, czy jakiś eksponat np. w muzeum. Z eksponatem jeszcze można sobie poradzić ustawiając długi czas naświetlania powiedzmy 1/10s i z ręki da radę. Niskie ISO spowoduje, że lampka nie przepali planu przedniego, ani ,żaden ewentualny automat nie przymknie przysłony. Gorzej gdy fotografujemy ludzi. 1/10s może spowodować widoczne poruszenie postaci, skracając czas w tym celu aby tego poruszenia uniknąć, musimy podnieść ISO, żeby scena była dobrze naświetlona i tu właśnie mamy sytuację, że błysk lampki nawet w ustawieniu na minimum jest zabójczy. Poradziłem sobie z tym problemem zakładając na lampkę dyfuzor własnej roboty mocno ograniczając siłę błysku. Jeśli ktoś zna jakiś inny sposób na ograniczenie siły błysku lampki, lub ma pomysł na inne rozwiązanie tego problemu to niech nie trzyma tego tylko dla siebie. ;)

Juriko
22-04-2016, 16:59
Jeszcze z 10 lat temu wytworzenie takiego aparaciku nie było by możliwe. Bez korekcji dystorsji w puszce, trzeba by zastosować albo większy obiektyw a co za tym idzie większa pucha, albo ogniskowa musiała by być węższa. Ma wszystko co chciałem mieć. Zakres ogniskowych, wielkość, a właściwie małość ;) a przede wszystkim jakość obrazka i użyteczne wysokie ISO.
ps.kiedy ja się wyrwę gdzieś dalej pofocić w takie tereny jak twoje

edycja: Ma jeszcze jedną zaletę,chociaż nie każdy i nie zawsze uzna to za zaletę ;) nie trzeba szukać bez końca idealnych obiektywów :D

bartson
22-04-2016, 20:28
Czy jak stukniecie palcem w środek klapki na spodzie g7x to też Wam wydaje dźwięk jakby była za luźno przykręcona?

bartson
26-04-2016, 17:34
G7x mam od niedawna i trochę się zdołowałem. Na szerokim kącie aparat ostrzy za punktem. WTF? Serwis??

Wysłane z mojego czegośtam przy użyciu Taptalka

Juriko
26-04-2016, 18:00
G7x mam od niedawna i trochę się zdołowałem. Na szerokim kącie aparat ostrzy za punktem. WTF? Serwis??

Wysłane z mojego czegośtam przy użyciu Taptalka
Może jakiś przykład wrzuć. W jakich warunkach? Bezpieczniej jest ustawić ramkę AF małą.

bartson
26-04-2016, 18:03
Może jakiś przykład wrzuć. W jakich warunkach? Bezpieczniej jest ustawić ramkę AF małą.
Wrzucę coś w wolnej chwili. Problem w tym, że przy AF na twarz jest mydło a ostro gdzieś za uchem...

Wysłane z mojego czegośtam przy użyciu Taptalka

bartson
27-04-2016, 17:04
Chyba spanikowałem. Przy słabszym świetle albo pod światło twarze trochę rozmazane ale chyba po prostu za bardzo przyzwyczaiłem się do mojego D90 ze stałką ;)

Wysłane z mojego czegośtam przy użyciu Taptalka

Juriko
29-04-2016, 18:54
Ja na wszelki wypadek zawsze robię w rawach+jpg, a wówczas to nie ma znaczenia jak jest ustawione.

bartson
29-04-2016, 21:29
Ja na wszelki wypadek zawsze robię w rawach+jpg, a wówczas to nie ma znaczenia jak jest ustawione.
Lustrem też tak robię ale wakacyjne foty masowo robione akurat z tego aparatu wystarczą mi w jpg Ale dzięki Wam za info. Miałem na +1 ale potestuję jeszcze na majówce ;)

Wysłane z mojego czegośtam przy użyciu Taptalka

Juriko
02-05-2016, 17:25
Parę jotpegów:
Na majówkę jedziemy swingująco. :)


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_1442d-1200_zps3ysbwtdp.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_1442d-1200_zps3ysbwtdp.jpg~original )


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_1410c-1200_zpsusfcuydy.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_1410c-1200_zpsusfcuydy.jpg~original)

A hałasowi mówimy stanowcze nie! ;)

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_1350c-1200_zpsv42qctov.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_1350c-1200_zpsv42qctov.jpg~original)

Juriko
08-05-2016, 16:09
Majówkowo, jpg'owo.


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_2370a_zpswyvfa3am.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_2370a_zpswyvfa3am.jpg)

Oryginalna bateria dała radę zrobić wczoraj 400 zdjęć, w tym 40 w seriach. Muszę dokupić kartę SD, bo teraz to zaczyna być moje wąskie gardło. ;)

Grzegory
12-05-2016, 22:04
Witam, czy miał ktoś porównanie tego canona g7x z panasonic lx7 i może się odnieść pomijając czysto techniczne różnice?

Grzegory
14-05-2016, 11:06
Odpowiedź już znalazłem na tej stronie: http://www.dpreview.com/forums/thread/3868977#forum-post-56106035 może komuś się przyda to porównanie. Już sam bokeh dyskwalifikuje lx7 nie wspominając o iso i ziarnie jakie jest w panasonicu. Obrazek z G7x jest bliższy lustru niż kompaktowi. Szkoda tylko że G7x II jest aż o 1000zł droższy, trochę za duży ten podatek od nowości.

Juriko
14-05-2016, 12:43
Odpowiedź już znalazłem na tej stronie: http://www.dpreview.com/forums/thread/3868977#forum-post-56106035 może komuś się przyda to porównanie. Już sam bokeh dyskwalifikuje lx7 nie wspominając o iso i ziarnie jakie jest w panasonicu. Obrazek z G7x jest bliższy lustru niż kompaktowi. Szkoda tylko że G7x II jest aż o 1000zł droższy, trochę za duży ten podatek od nowości.
To bierz model 1, wersja 2 z większych zmian to filmy 4k, reszta to kosmetyka.

- - - - kolejny post - - - - - -

Majowo, ale nie majówkowo.


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_3018c-dng-1200_zpslb3o4xnw.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_3018c-dng-1200_zpslb3o4xnw.jpg)




http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_3023a-dng-1000_zpsr5xryame.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_3023a-dng-1000_zpsr5xryame.jpg)




http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_3143c-dng-1200_zps3jkajjyl.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_3143c-dng-1200_zps3jkajjyl.jpg)

robitak
19-05-2016, 11:21
Witam,
proszę o info, jak wygląda łapanie ostrości w trybie video, czy aparat sobie z tym radzi i nie podostrza?
Pozdrawiam
Robert

Juriko
19-05-2016, 14:01
Witam,
proszę o info, jak wygląda łapanie ostrości w trybie video, czy aparat sobie z tym radzi i nie podostrza?
Pozdrawiam
Robert
Ano radzi sobie. :) Można wykorzystać dotykowy ekran do wybrania miejsca ostrzenia w trakcie filmowania bez zmiany kadru.
Co to znaczy podostrza?

Juriko
21-05-2016, 19:03
jpg z puszki pełny kadr

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3563b_zps9osf117n.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3563b_zps9osf117n.jpg~original)

mini21
22-05-2016, 09:54
Cześć.
Powiedzcie mi czy w tym aparacie da się jakoś sprawdzić ilość zrobionych zdjęć?
Planuje kupić dla rodziców jakąś używkę i coś nawet znalazłem, ale chciałem sprawdzić, jak mocno był eksploatowany i ile zdjęć zrobił.

Juriko
22-05-2016, 10:10
Cześć.
Powiedzcie mi czy w tym aparacie da się jakoś sprawdzić ilość zrobionych zdjęć?
Planuje kupić dla rodziców jakąś używkę i coś nawet znalazłem, ale chciałem sprawdzić, jak mocno był eksploatowany i ile zdjęć zrobił.
Nie znam wiarygodnego sposobu stwierdzenia ile zdjęć aparat zrobił, może w jakimś trybie serwisowym, ale tym bym się nie przejmował. Tu nie ma migawki szczelinowej, a aparat jest dopiero rok na rynku.Ważne żeby nie miał żadnej ukrytej wady.

mini21
22-05-2016, 11:45
A na co zwrócić szczególną uwagę (prócz rys na wyświetlaczu i soczewce)?
Jakieś rady?

Juriko
23-05-2016, 08:06
http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3600b_zpspaiduwxx.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3600b_zpspaiduwxx.jpg~original)

Juriko
23-05-2016, 23:17
Pogoda piękna, to młodzież ostro trenuje.
oczywiście jpg'i, tak się zastanawiam po co ja wszystko robię też w raw'ach


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3998a-1600_zps4ylyoajq.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3998a-1600_zps4ylyoajq.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4025b-1600_zpsdett1ovj.jpg~original
źródło ( http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4025b-1600_zpsdett1ovj.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4046a-1600_zpsaj8cwnme.jpg~original
źródło ( http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4046a-1600_zpsaj8cwnme.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4048b-1600_zpswjilue4w.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4048b-1600_zpswjilue4w.jpg~original)

Juriko
24-05-2016, 16:59
czasami jednak raw jest konieczny


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_4095b-1600_zpskdxntxi1.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_4095b-1600_zpskdxntxi1.jpg~original)


ponownie jpg do widoczku :)


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_4288b-1600_zpsmzpjago2.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_4288b-1600_zpsmzpjago2.jpg~original)

szeroki kąt ekwiwalent 24mm się pzydaje


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_3947b-1600_zpsdmzxvmnn.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_3947b-1600_zpsdmzxvmnn.jpg~original)

a i szary filtr jest niezastąpiony, do tego można bez statywu


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/4-IMG_4272b-1600_zpscy0mkesd.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/4-IMG_4272b-1600_zpscy0mkesd.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/5-IMG_4259b-1600_zps4eecin0h.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/5-IMG_4259b-1600_zps4eecin0h.jpg~original)

Piotr3K
25-05-2016, 12:29
Witam,
Planuje zakup takiego cuda. Przekonał mnie obiektyw (zakres ogniskowych), ciekawszy niż w RX100, przyzwoita cena, odchylany ekran. Rozważam też Panasonica TZ100, jednak cena i nieruchomy ekran mi się nie podobają ;-)

Mam pytanie, co do Canona G7 X.
Ma może ktoś zdjęcia krajobrazów? Góry najlepiej? :) Szerokie kadry, widoki itp.
Jeśli macie też zdjęcia z użyciem "zoomu" cyfrowego, to byłbym wdzięczny za wstawienie / podesłanie.
Wiem, że to tylko cropp, ale czasami jak miałem NEXa z 16-50 przydawał mi się (tak w zakresie dodatkowego powiększenia x2). Potem fotek z wakacji i innych wyjazdów nie chce mi się już obrabiać :) także do sytuacji typu kozica w oddali, czy inny daleki obiekt, czasami fajnie by było takowy mieć. No i interesuje mnie czy, to co daje G7 X ma sens (w NEXie w małym zakresie miało).

hamsik
26-05-2016, 07:38
Witam
Zdjęcia faktycznie fantastyczne. Tylko prośba do osób umieszczających zdjęcia o podawanie nastaw aparatu dla poszczególnych zdjęć.
Podobnie jak kolega wyżej również prawie na 100% stanę się posiadaczem G7X. I to już w czerwcu ponieważ urlop za pasem.

Juriko
26-05-2016, 08:24
... Tylko prośba do osób umieszczających zdjęcia o podawanie nastaw aparatu dla poszczególnych zdjęć....
Zdjecia zawierają exif, wystarczy zajrzeć.

PiKa
26-05-2016, 09:36
Kajakarze na pierwszej fotce juriko - straszna pikseloza ;)

stachmuszel
26-05-2016, 09:47
Kajakarze na pierwszej fotce juriko - straszna pikseloza ;)

Ja nie widzę żadnej pikselozy.

Juriko
26-05-2016, 09:48
Kajakarze na pierwszej fotce juriko - straszna pikseloza ;)
Niezły dowcip. :)

PiKa
26-05-2016, 09:53
Stachmuszel, koszulka ;)

salas
26-05-2016, 10:00
Jest ktoś w stanie wrzucić foty na 100mm plus zoom cyfrowy?:o jak to wygląda jakościowo? 100mm czasem za malo

tapnięte z tela

stachmuszel
26-05-2016, 18:29
Jest ktoś w stanie wrzucić foty na 100mm plus zoom cyfrowy?:o jak to wygląda jakościowo? 100mm czasem za malo

tapnięte z tela

To jest dokładnie jakbyś z pełnego kadru wyciął sobie jego fragment, tyłka nie urywa. Ale mam wrażenie, że wymagasz zbyt wiele. To wyśmienity aparat, zakres 24-100/1.8-2.8 w połączeniu z 1" matrycą i stabilizacją daje ogromne możliwości.

<| MICHAŁ |>
29-05-2016, 15:05
http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3600b_zpspaiduwxx.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3600b_zpspaiduwxx.jpg~original)





https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/IMG_3998a1600_zps4ylyoajq-1.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3998a-1600_zps4ylyoajq.jpg~original)


@Juriko (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=60527)
Tak się zastanawiam ...
Powiem szczerze, że wszedłem do tego wątku po dłuższym czasie. wcześniej widząc tego liścia pomyślałem... ale gówniane kolory.
Ale te zdjęcia kajakkowe są super.
Masz jakieś przemyślenia skąd taka różnica w kolorach?

Juriko
29-05-2016, 17:53
@Juriko (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=60527)
Tak się zastanawiam ...
Powiem szczerze, że wszedłem do tego wątku po dłuższym czasie. wcześniej widząc tego liścia pomyślałem... ale gówniane kolory.
Ale te zdjęcia kajakkowe są super.
Masz jakieś przemyślenia skąd taka różnica w kolorach?
Mam. :) Wszystkie zdjęcia poza spichrzami,bo było robione pod światło, to są jpg'i z puszki na AWB, a teraz zilustruję przykładem:


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3567a-1600_zpsxthlu6ue.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3567a-1600_zpsxthlu6ue.jpg~original)


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3570a-1600_zpshp7nsq4m.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3570a-1600_zpshp7nsq4m.jpg~original)

Też jpg'i z puszki na AWB, ta sama leśna ścieżka, różnica taka, że raz świeciło słońce, a raz zaszło za chmury.
Prawda czasu, prawda ekranu, a może tylko prawda o AWB Canona. ;) Można by w rawie zmienić balans bieli, ale nie jestem do końca przekonany, ponieważ bez słońca tak mniej więcej to wyglądało, no może ociupinkę cieplej oddać można by. :) jak np. wspomniany liść, chociaż to już nie jest ociupinka raczej ;)


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3600c-dng_zpsign5hqaa.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_3600c-dng_zpsign5hqaa.jpg~original)

- - - - kolejny post - - - - - -

Rozglądałem się wokół, czy nie widać gdzieś czapki na monety, bo skubany normalnie pozował jak model. ;)
tym razem z rawa


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4949b-dng-1600_zpsrrt5o08m.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4949b-dng-1600_zpsrrt5o08m.jpg~original)

też z rawa


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4940a-1600_zpsltz6cxin.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4940a-1600_zpsltz6cxin.jpg~original)



Te niewinnie wyglądające krople na liściu nie zapowiadały jeszcze tego, że spadnie na nas ściana deszczu. Równie dobrze mogliśmy skoczyć w ubraniach do stawku. :)

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4858b-1600_zps9egukueg.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4858b-1600_zps9egukueg.jpg~original)


"maluchy" na łączce


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4734b-1600_zpsorwsr387.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4734b-1600_zpsorwsr387.jpg~original)

<| MICHAŁ |>
29-05-2016, 18:27
dzięki!
zdjęcia z drobiem mają bardzo ładne kolory.

W temacie ścieżki - przypominam sobie, że mając C (dawno temu) miałem podobne wątpliwości kolorystyczne - szczególnie w lesie - dla aparatu takie ilości zieleni i zielona poświata od "świecących" liści są bardzo ciężkim zadaniem.

wrzucaj zdjęcia - będę obserwować ten wątek :)
jeszcze raz dzięki!

Juriko
29-05-2016, 18:33
dzięki!
zdjęcia z drobiem mają bardzo ładne kolory.

W temacie ścieżki - przypominam sobie, że mając C (dawno temu) miałem podobne wątpliwości kolorystyczne - szczególnie w lesie - dla aparatu takie ilości zieleni i zielona poświata od "świecących" liści są bardzo ciężkim zadaniem.

wrzucaj zdjęcia - będę obserwować ten wątek :)
jeszcze raz dzięki!
To raczej ja dzięki, za zainteresowanie. :)
Faktycznie z zielenią przy poprzednim canonie miałem w jpg podobne dylematy.
ps. problem w tym, że o ile mój komp z rawami ważącymi 6MB dawał sobie spokojnie radę, tak teraz z rawami 20MB muszę czekać na reakcję wywoływarki, jest to mało komfortowe. tak że jak poprzednio "jechałem" tylko w rawach, tak teraz siłą rzeczy chcę się przestawić na jpgi, a nie zawsze można. ;)

<| MICHAŁ |>
29-05-2016, 19:19
Pierwsze zdjęcie lasu - pochmurne - wrzuciłem do ACR.
Rzeczywiście poprawa balansu bieli pomaga, a po drugie - zgasiłem nieco zdjęcie, bo wydawało mi się, że jest nieco prześwietlone. Mój nex też tak ma, więc chyba przywykłem. Wcześniej nikony i canony też tak miały.... :)
Oczywiście to kwestia wizji :)
Możesz rzucić okiem - klik (http://vpx.pl/i/2016/05/29/IMG_3567a-1600_zpsxthlu6ue.jpg)

widzę, że nawet jotpegi są "łatwoedytowalne", więc raw'y pewnie też.

na jpg przestawić się można - to najprostsza rzecz. Tak zrobiłem, ale backup w rawach też robię - zawsze mogę wywalić jeśli nie jest potrzebny, ale dla pojedynczych, a ważnych ujęć warto mieć.

Juriko
29-05-2016, 20:32
Pierwsze zdjęcie lasu - pochmurne - wrzuciłem do ACR.
Rzeczywiście poprawa balansu bieli pomaga, a po drugie - zgasiłem nieco zdjęcie, bo wydawało mi się, że jest nieco prześwietlone. Mój nex też tak ma, więc chyba przywykłem. Wcześniej nikony i canony też tak miały.... :)
Oczywiście to kwestia wizji :)
Możesz rzucić okiem - klik (http://vpx.pl/i/2016/05/29/IMG_3567a-1600_zpsxthlu6ue.jpg)

widzę, że nawet jotpegi są "łatwoedytowalne", więc raw'y pewnie też.

na jpg przestawić się można - to najprostsza rzecz. Tak zrobiłem, ale backup w rawach też robię - zawsze mogę wywalić jeśli nie jest potrzebny, ale dla pojedynczych, a ważnych ujęć warto mieć.
Może być. :) Zgadza się, w takich warunkach z reguły ustawiam korekcję -1/3 do -2/3 EV, albo przyciemniam w obróbce. W rawach teraz też pstrykam, ale zdecydowanie mniej je wykorzystuję, z powodów o których wspomniałem.

Juriko
30-05-2016, 13:48
Ale to w dalszym ciągu pewna specjalizacja w fotografii - portret, macro, sport, spot, kotlet itd
95% wszystkich posiadaczy lustrzanek po prostu ich nie potrzebuje - kompakt pokroju g7x czy rx100 to aż za dużo.

w temacie wydruków - mając d700, do łażenia po górach, czy jeżdżenia na rowerze używałem canona a620 - mam wiele wydruków 15x21, a skoro taki a620 daje z tym formatem radę, to zgaduję, że g7x tym bardziej :)
Mnie nie musi nikt przekonywać do G7x ;), poza tym od 10 lat nie korzystam z żadnego sprzętu z wymienną optyką i radzę sobie. Wydruki robię standardowo do albumu 15x21cm, na ścianę A4, bo większej drukarki nie mam. Chodzi mi tylko, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Aparaty z wymienną optyką a nawet lustrzanki mogą więcej. ;) Fakt, że już nie muszą pełnić roli lepszego od dawnego kompakta pierwszego aparatu dla początkującego, bo większość kadrów można zrobić przykładową jednocalówką. :)

Juriko
31-05-2016, 13:03
Mam dylemat. Z przyzwyczajenia mam ustawione na raw+jpg, problem w tym, że tak produkowane jpg'i są mniej wyostrzone, ponieważ nie uwzględnia się w tym przypadku ustawień użytkownika i jpg'i są traktowane firmowo-standardowo. Zastanawiam się więc czy nie przejść na same jpg'i a raw+jpg produkować tylko wówczas kiedy jest to uzasadnione. Rzecz w tym, że w ferworze walki, czytaj pstrykania ;) mogę nie podjąć właściwej decyzji, chociażby z braku czasu, że o merytorycznych błędach nie wspomnę. ;)

Juriko
31-05-2016, 21:17
Wycinki 100% kadrów jeden robiony tylko w jpg przy ustawieniu wyostrzania na +2 i odszumiania na minimum, drugie, ustawień nie zmieniałem, tylko robione jpg łącznie z raw'em.


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-sam-jpg_zpsv4rtrxyl.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-sam-jpg_zpsv4rtrxyl.jpg~original)
http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-jpgraw_zpsgdtggay0.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-jpgraw_zpsgdtggay0.jpg~original)

Juriko
31-05-2016, 23:51
W moim teście oba zdjęcia robiłem na priorytecie przysłony Av, ISO 640, 1/200s, f/2,8 100mm, pełna rozdzielczość 5472x3648 (wycinek 100%), ostrość +2, odszumianie minimum. Jedyna różnica to ta, że raz wybrałem sam jpg, a drugi raz jpg+raw.
Problem leży w tym, że przy ustawieniu raw+jpg soft aparatu nie uwzględnia ustawień użytkownika odnośnie wyostrzania i odszumiania i ustawia te wartości na średnio/standardowe, czyli w porównaniu do moich ustawień, które ignoruje, mocniej odszumia i słabiej wyostrza.

Juriko
01-06-2016, 12:59
Ja już od Druha synchro :) traktowałem fotografowanie na maksa i wyciskałem z każdej puszki ile się dało, nie traktując żadnego jako gorszy, mniej ambitne zadanie. Sam jak pisałem dużo drukuję, w wielkości min. 15x21cm, chociaż w tym roku nieco mniej pstryków ląduje w formie papierowej. Czasy takie, że czy tego chcemy, czy nie, większość naszych zdjęć będziemy oglądać na ekranach. A tam nie obejdzie się bez oglądania w 100%, czy to poprzez powiększanie, czy to poprzez natywną rozdzielczość ekranów 4k, potem 5k-8k. Lubię wobec tego wiedzieć jakie ustawienia zapewnią mi najlepszy obrazek pod tym kątem.
G7x całkowicie mnie zadowala, szukam tylko sposobu, żeby jak najmniejszym nakładem pracy mieć dobry jpg i raw na wszelki wypadek. Wygląda na to, że tradycyjnie nie ma jednego dobrego rozwiązanie i trzeba będzie działać elastycznie. A już miałem nadzieję na jakąś automatykę w tym względzie. ;)
Czyli można mieć ostrego z puszki jpg'a, lub rawa z jpg'iem ale już nie tak ostrym jak w wersji samotnego wilka. Wiedząc o tym, mogę zastosować odpowiedni plan działania. :)

Juriko
08-06-2016, 18:13
http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_5535b-1600_zpsrvtrxdlz.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_5535b-1600_zpsrvtrxdlz.jpg~original)




http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_5563b-1600_zpsiu1trvnw.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_5563b-1600_zpsiu1trvnw.jpg~original)

- - - - kolejny post - - - - - -

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_5755b-1600_zpswdvz4amq.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_5755b-1600_zpswdvz4amq.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_5682b-1600_zpsjyqldfpc.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_5682b-1600_zpsjyqldfpc.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_5677c-1600_zpsg4potdlw.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_5677c-1600_zpsg4potdlw.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/4-IMG_5700b-1600_zpsxyymklht.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/4-IMG_5700b-1600_zpsxyymklht.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/5-IMG_5705b-1600_zpsgkpal9nh.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/5-IMG_5705b-1600_zpsgkpal9nh.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/6-IMG_5737b-1600_zpsbrygqz98.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/6-IMG_5737b-1600_zpsbrygqz98.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/7-IMG_5767b-1600_zps7qcs5odf.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/7-IMG_5767b-1600_zps7qcs5odf.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/8-IMG_5779b-1600_zpsv8rxhmib.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/8-IMG_5779b-1600_zpsv8rxhmib.jpg~original)

salas
08-06-2016, 19:12
Ktoś sprzedaje?:D ja chętny!

tapnięte z tela

Juriko
08-06-2016, 19:25
Ktoś sprzedaje?:D ja chętny!

tapnięte z tela
Ze sklepów wymiotło? ;)

salas
08-06-2016, 22:43
Studencki budżet woła o używaną sztukę :DDD

tapnięte z tela

mini21
12-06-2016, 16:08
Witajcie.
Ojciec chce kupić drugą baterię gdyż ta jedna to trochę mało...
I teraz zastanawia się czy jest duża różnica w jakości między orginałem, a Hahnelem lub Newellem?
Czy takie baterie mają jakiś termin przydatności (ojciec obawia się trochę, żeby nie kupić jakiegoś leżaka)?
Ojciec szuka używanego oryginała, ale nie wiem czy coś znajdzie, więc może po prostu zamiennik...

Juriko
12-06-2016, 18:09
Witajcie.
Ojciec chce kupić drugą baterię gdyż ta jedna to trochę mało...
I teraz zastanawia się czy jest duża różnica w jakości między orginałem, a Hahnelem lub Newellem?
Czy takie baterie mają jakiś termin przydatności (ojciec obawia się trochę, żeby nie kupić jakiegoś leżaka)?
Ojciec szuka używanego oryginała, ale nie wiem czy coś znajdzie, więc może po prostu zamiennik...
Ja mam jedną Newell i jedną Fotoenergia. W sumie wybór był z przypadku. Na razie nie widać różnicy w wydajności. Brać co popadnie, a jak jest kasa to oryginał, ale nieużywany.

z rawów:


http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6207b-1600_zpscfdmpfq3.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6207b-1600_zpscfdmpfq3.jpg~original)



http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6232c-1600_zpstqbmxq3t.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6232c-1600_zpstqbmxq3t.jpg~original)

stachmuszel
13-06-2016, 07:04
Newell i Fotoenergia to chyba to samo.

andrzejek
13-06-2016, 08:16
Moze ktos ma juz nowego g7xII i moze sie pokusic o jakies porownanie do g7x, czy jest roznica w obrazowaniu, szczegolnie interesuje mnie obrazek wywolany w RAW z poziomu aparatu vs jpeg?Inne uwagi?

Juriko
13-06-2016, 11:05
Newell i Fotoenergia to chyba to samo.
Dyskutowalismy już o tym. :) Jest to prawdopodobne w dzisiejszych realiach, ale dowodu na to nie mam.

Juriko
13-06-2016, 15:55
JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_5922b-1600_zps1swy1fu1.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/1-IMG_5922b-1600_zps1swy1fu1.jpg~original)


JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_5971b-1600_zpsobh86zbg.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/2-IMG_5971b-1600_zpsobh86zbg.jpg~original)


JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_6004b-1600_zpsj7dt6mta.jpg~original
źródło ( http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/3-IMG_6004b-1600_zpsj7dt6mta.jpg~original)


JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/4-IMG_6084a-1600_zpsx54plhga.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/4-IMG_6084a-1600_zpsx54plhga.jpg~original)


JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/5-IMG_6007b-1600_zpshxgczwlb.jpg~original
źródło ( http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/5-IMG_6007b-1600_zpshxgczwlb.jpg~original)


JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/6-IMG_6063b-1600_zpstgamnk9s.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/6-IMG_6063b-1600_zpstgamnk9s.jpg~original)


RAW

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/7-IMG_6104b-raw-1600_zpsnd5aggfa.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/7-IMG_6104b-raw-1600_zpsnd5aggfa.jpg~original)


JPG

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/8-IMG_5991b-1600_zpsjmpkwgyf.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/8-IMG_5991b-1600_zpsjmpkwgyf.jpg~original)


RAW

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/9-IMG_6138b-raw-1600_zpsoyiuyj6x.jpg~original
źródło ( http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/9-IMG_6138b-raw-1600_zpsoyiuyj6x.jpg~original)


RAW

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/10-IMG_6148b-raw-1600_zpsvaowkcwk.jpg~original
źródło ( http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/10-IMG_6148b-raw-1600_zpsvaowkcwk.jpg~original)

stachmuszel
13-06-2016, 17:08
Ta matryca jest za...

PiKa
13-06-2016, 22:37
Wgląda lepiej niż moje z RX100M3 ;)
To z JPG czy obrabiane RAW?

Juriko
13-06-2016, 23:15
Wgląda lepiej niż moje z RX100M3 ;)
To z JPG czy obrabiane RAW?
Bo G7X jest lepszy od RX100M3 ;)
Opisałem które są z JPG z puszki,, a które z RAW

Juriko
15-06-2016, 14:37
RAW 100mm

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6169b-raw-1600_zpswzg3mpsa.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6169b-raw-1600_zpswzg3mpsa.jpg~original)


JPG 100mm

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_5893b-1600_zpsfeyd7fn2.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_5893b-1600_zpsfeyd7fn2.jpg~original)

Juriko
15-06-2016, 15:11
RAW 24mm

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6739b-raw-1600_zpsscnxzhnj.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_6739b-raw-1600_zpsscnxzhnj.jpg~original)

Juriko
15-06-2016, 22:16
RAW 30mm

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4138a-raw-1600_zpswfqiexjt.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4138a-raw-1600_zpswfqiexjt.jpg~original)


RAW 24mm

http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4174b-raw-1600_zpsklc4dy1n.jpg~original
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_4174b-raw-1600_zpsklc4dy1n.jpg~original)

2marekm
16-06-2016, 08:05
Co tu dużo gadać...bardzo dobry kompakt. A mówię to dlatego, że sam taki posiadam :)

Juriko
16-06-2016, 12:40
Co tu dużo gadać...bardzo dobry kompakt. A mówię to dlatego, że sam taki posiadam :)
Co wcale nie znaczy, że nie jesteś obiektywny. ;) A aparacik faktycznie jest miodzio, do tego można go zawsze mieć przy sobie, jak komórkę. I komórka może mieć kiepski aparat. ;)
ps. mówiła pani w szkole żeby nie zaczynać zdania od "i". Długo się do tego stosowałem, wracają stare nawyki. :D

creep
20-06-2016, 21:51
Cześć :)
Szukam czegoś wakacyjnego, w miarę niewielkiego, na niezobowiązujące fotografowanie spacerowo-rodzinne. Przebrnąłem przez wątki na forum, jestem po sesji porównawczej w sklepie i w kategorii "2 tysiące złotych" pojedynek RX100mkII - Canon G7X zwycięża Canon :) za przyjaźniejsze menu i dotykowe ustawianie AF.

Juriko, chciałem zasięgnąć Twojej porady. Gdzieś w połowie tego wątku wspominałeś o folii/szybce ochronnej. Zamierzam nosić aparat w kieszeni, plecaku, może na rowerze, może nad morze, generalnie raczej nie będzie miał lekko, a z moim pechem do elektroniki na pewno coś mu się stanie ;) i pewnie wypadałoby go jakoś zabezpieczyć. Na lustrzance mam Larmor i sobie chwalę, niestety nie widzę jego odpowiednika dla G7X. Jedyne co znalazłem na alle, to taki noname (http://allegro.pl/canon-powershot-g7-x-g7x-szklo-hartowane-9h-2-5d-i6033457127.html). Możesz polecić coś innego? Jak działa dotyk przy takim szkle?
Aku zamiennik - Newell, Fotoenergia, Premium Gold - takie marki znajduję w internecie, to wszystko jedno?

O czymś jeszcze powinienem pomyśleć?

Juriko
21-06-2016, 00:07
Takie szkiełko (http://allegro.pl/canon-powershot-g7-x-g7x-szklo-hartowane-9h-2-5d-i6033457127.html) kupilem.Czyli takie jakie sam znalazłeś. :) To nie folia, prawdziwe szkło, dotyk działa bez zmian. Zamienniki bierz jakie ci wpadną w ręce. Moje Newell i Fotoenergia na razie działają jak oryginał.

creep
21-06-2016, 00:44
Dzięki za szybką odpowiedź :)

Juriko
21-06-2016, 07:26
Stuknąłem dziś aparatem o kant stołu ratując go przed spadnięciem z niego. Brzeg szkiełka lekko się wyszczerbił. Może i ono jest twarde, ale jednocześnie jak widzę kruche.

Juriko
21-06-2016, 12:27
Szkiełko mogłoby być trochę mniejsze, wówczas uderzenie szło by na plastikowy obły rant ekraniku.