PDA

Zobacz pełną wersję : program do obrobki NEF - porady



krzysiak84
27-04-2014, 21:45
Witam Serdecznie

mam nadzieje, ze trafilem w dobre miejsce.

Postaram sie w skrocie opisac swoj problem.

Srednio 2 razy w roku korzystam z aparatu i wykonuje lacznie z 2000 zdjec. Pliki raw z Nikona D80 do tej pory obrabialem w PS CS3 Camera Raw, ktory zakupilem kiedys na korzystnych warunkach. Problem pojawia sie na tym, iz w camera raw za kazdym razem musze na nowo ustawic balans bieli, gdyz informacje z aparatu nie zostaja wczytane przez ten program. Pobralem wersje probna Nikon Capture NX - program ten "rozpoznaje" balans bieli ustawiony przez aparat. Program ten dziala u mnie jednak mega wolno (mam sredniej klasy komputer). Przelaczanie zdjec trwa dlugo...tak, ze nie da sie normalnie pracowac. Cena 200 euro jest tez dla mnie za wysoka.


W skrocie: szukam programu do obrobki zdjec w formacie NEF z nikona d80. program ten musi rozpoznawac balans bieli i ustawiania aparatu w chwili robienia zdjecia, tak bym nie musial tego ustawiac ponownie. Moje edycje to z reguly tylko kadr, korekta balansu bieli, poziomy oraz kontrast. Czy znajde jakis rozsadny program w cenie do 100 euro?

Z gory dziekuje za pomoc.

Pozdrawiam, rzysiek

kkokosz
27-04-2014, 22:09
Przetestuj betę nowego Capture NX-D: http://beta.nikonimglib.com/

Rewelacyjnej szybkości nie ma, ale może będzie działać u Ciebie trochę szybciej niź NX2?

Edycja: Aha, beta jest darmowa, finalna wersja też podobno taka ma być. To jest następca Capture NX2, więc to oficjalny program od Nikona do wywoływania RAWów.

Bemko
27-04-2014, 22:09
Sprawdzałeś darmowy Nikon ViewNX? Ma trochę mniej funkcji niż CameraNX, ale chyba działa trochę szybciej i powinien wystarczyć do Twoich potrzeb.

nikoniarz
27-04-2014, 22:12
Problem pojawia sie na tym, iz w camera raw za kazdym razem musze na nowo ustawic balans bieli, gdyz informacje z aparatu nie zostaja wczytane przez ten program.

A w opcjach CR masz zaznaczone, by czytał ustawienia ze zdjęć a nie z ustawień domyślnych programu?

krzysiak84
27-04-2014, 22:29
A w opcjach CR masz zaznaczone, by czytał ustawienia ze zdjęć a nie z ustawień domyślnych programu?

gdzie znajde te opcje?

nikoniarz
27-04-2014, 22:41
Nie wiem jak w CS3. W CS6 jest to nad suwakami, obok napisu "podstawowe".

Edit: No chyba, że nie o to się rozchodzi. W każdym razie CR w CS6 czyta bez problemu balans bieli zarówno z D300 jak i z D3100...

GonzoG
27-04-2014, 22:50
Jeśli chodzi o czytanie balansu bieli, to jest to chyba w każdym programie do obróbki RAWów.
Natomiast wszystkie inne ustawienia, tylko i wyłącznie w oprogramowaniu Nikona - ViewNX, ViewNX 2, Capture NX, NX 2, Capture NX-D. Żadne inne programy ich nie czytają.

krzysiak84
27-04-2014, 22:59
Nie wiem jak w CS3. W CS6 jest to nad suwakami, obok napisu "podstawowe".

Edit: No chyba, że nie o to się rozchodzi. W każdym razie CR w CS6 czyta bez problemu balans bieli zarówno z D300 jak i z D3100...

ahhh tak, to ustawiania znam - niestety jak to przestawie to zdjecie z reguly wyglada baznadziejnie i znacznie gorzej niz jpeg zapisany na karcie (robie zdjecia jakos RAW+JPEG)

GonzoG
27-04-2014, 23:01
ahhh tak, to ustawiania znam - niestety jak to przestawie to zdjecie z reguly wyglada baznadziejnie i znacznie gorzej niz jpeg zapisany na karcie (robie zdjecia jakos RAW+JPEG)

ACR nigdy nie pokaże zdjęcia nawet podobnie jak to co pokazuje aparat, czy jak wygląda JPEG, bo korzysta z własngo profilu, który bardzo różni się od profili Nikona.
Na profile podobne do tych z aparatu musisz przełączyć sam.

Greg77
27-04-2014, 23:14
ahhh tak, to ustawiania znam - niestety jak to przestawie to zdjecie z reguly wyglada baznadziejnie i znacznie gorzej niz jpeg zapisany na karcie (robie zdjecia jakos RAW+JPEG)

No to jedynym rozwiazaniem jest wspomniany soft Nikona, wszystkie NXy

krzysiak84
28-04-2014, 19:58
dziekuje za pomoc. Szkoda, ze nie zapytalem wczesniej... tracac mnustwo czasu i nie raz psujac zdjecia... jeszcze raz dziekuje