PDA

Zobacz pełną wersję : Lirydy 2014



sokolnik
22-04-2014, 14:28
może kogoś zainteresuje i zmobilizuje :)

http://www.mmlodz.pl/479062/2014/4/22/lirydy--czyli-wiosenny-deszcz-meteorow-kiedy-i-gdzie-ogladac-lirydy-wideo?category=news


ja się dziś wybieram na polowanie Lirydów - o ile pogoda pozwoli...

emet_b
22-04-2014, 14:42
dzięki!

zolton
22-04-2014, 14:48
Też bym się chętnie wybrał ale nic nie będzie widać :/
Już wiem dlaczego u mnie pochmurna pogoda się robi :D
Zawsze jak mają meteoryty spadać to u mnie nieba nie zobaczy :/

GonzoG
22-04-2014, 15:31
Też miałem zamiar coś połapać, ale tradycyjnie już, tak jak u zoltona, tak i u mnie pełne zachmurzenie :/

U mnie znacznie łatwiej złapać Irydium, niż deszcze meteorytów.

sokolnik
23-04-2014, 09:16
byłem z kolegą z forum i muszę powiedzieć że wszystko było wporządku.
Pojechaliśmy o 23 nad jezioro za miasto. Bezchmurne niebo, pełno gwiazd, zero wiatru, ciepło itp :)
jeśli chodzi o lirydy, to kilka małych się złapało w kadr. Opierając się o moje obserwacje meteorytów to powiem szczerze, że spodziewałem się więcej spadających kamyczków.
nie obyło się bez problemów - wszystko parowało i sprzęt po 1godz był już zaparowany. No ale to nie okazał się problem mając sciereczkę.

zolton
23-04-2014, 09:19
Sokolnik to zapodaj zdjęcie :)
U mnie było jedynie widać mały skrawek nieba więc odpuściłem sobie podglądanie meteorytów.

sokolnik
23-04-2014, 09:21
zdjęcia obrobię dopiero w sobotę na wieczór albo w nd.
wróciłem o 2.30, rano do pracy a po pracy odrazu do Warszawy jadę.

Może na szybko coś obrobię dziś przed wyjazdem ale to tylko żeby pokazać niebo.

GonzoG
23-04-2014, 09:48
Opierając się o moje obserwacje meteorytów to powiem szczerze, że spodziewałem się więcej spadających kamyczków.

Jeśli chodzi o Lirydy, to jest to mało liczny deszcz. Średnia ilość meteorytów to (ZHR) ok 10-15 na godzinę i są to liczone wszystkie zarejestrowane wejścia w atmosferę, nawet te nie widoczne dla ludzi.
W szczególnych sytuacjach (przejście Ziemi bezpośrednio przez ślad komety) szczytowa ilość dochodzi do 90-100, ale to bardzo rzadkie (co 60 lat).

Na ten rok przewidywane maksymalne ZHR to ok 20-25.

Natomiast jest to chyba najliczniejszy rój, jeśli chodzi o sytuację, gdy kometa przelatuje koło Ziemi - nawet do 700/h widocznych dla ludzi. Ostatni przelot komety był w XVIIw, a okres komety to ponad 400 lat );

zolton
23-04-2014, 09:48
To jak na szybko to wrzuć tutaj - nie będę szukał po forum ;)
Jak obrobisz to już w odpowiedni dział

sokolnik
23-04-2014, 09:52
To jak na szybko to wrzuć tutaj - nie będę szukał po forum ;)
Jak obrobisz to już w odpowiedni dział

nie wiem czy będę miał czym się chwalić w odpowiednich działach :)
tu wrzucę jedno

sokolnik
23-04-2014, 18:02
na szybko, czysto poglądowo, wywołany szybko NEF.
Każde zdjęcie naświetlane 30sek, f/3,5
ISO 3200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/RuRAIJTtcuY0)
ISO 3200

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/JiJFKvoOUEU0)
ISO 6400

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/2ND0yQhy9ts0)

kto mi powie czemu na zdjęciach pojawia się taki efekt? Dodatkowe koła? ISO 2000 czas 30sek

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/0rvXwpWBiv1v)
na jpg nie ma takiego efektu. składam z startrails

GonzoG
23-04-2014, 18:47
kto mi powie czemu na zdjęciach pojawia się taki efekt? Dodatkowe koła? ISO 2000 czas 30sek
(...)
na jpg nie ma takiego efektu. składam z startrails

Które koła ?? te na niebie (nie z gwiazd)??
Jeśli tak, to kwestia kompresji do 8 bitów. Aparat robi to lepiej.

sokolnik
23-04-2014, 18:50
Które koła ?? te na niebie ??

Nie chodzi mi o ruch gwiazd :) chodzi mi o koła na niebie, jakby defekt matrycy D7100
tylko te inne... to efekt bandingu? to wina UVki ?

***
czyli startrails nie składać z jpg tylko z tiffa?

GonzoG
23-04-2014, 18:54
Nie chodzi mi o ruch gwiazd :) chodzi mi o koła na niebie, jakby defekt matrycy D7100
tylko te inne... to efekt bandingu? to wina UVki ?

***
czyli startrails nie składać z jpg tylko z tiffa?
Nie trzeba. Wystarczy ustawić odpowiednią jakość/rozdzielczość zapisu gotowego pliku.
Tu wygląda to na artefakty kompresji.

sokolnik
23-04-2014, 19:02
Nie trzeba. Wystarczy ustawić odpowiednią jakość/rozdzielczość zapisu gotowego pliku.
Tu wygląda to na artefakty kompresji.

kombinuję i nic się nie zmienia. dalej tak samo. Wyeksportowałem NEF do TIFF i dalej to samo. Rozdzielczość max. NEF 14bit.

Składając w CS6 gwiazdy to poszarpane linie - fakt, artefakty mniejsze ale daj zdjęcie nie do zaakceptowania.

Taki efekt z CS6

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/MxRaADJTcUeo)
na zielono zaznaczyłem linie o które mi chodzi.

GonzoG
23-04-2014, 19:09
kombinuję i nic się nie zmienia. dalej tak samo. Wyeksportowałem NEF do TIFF i dalej to samo. Rozdzielczość max. NEF 14bit.

Ale to pojawia się też na TIFFach ?? czy tylko na wynikowym JPEGu ??

sokolnik
23-04-2014, 19:18
Ale to pojawia się też na TIFFach ?? czy tylko na wynikowym JPEGu ??

pojawia się tylko po złożeniu na jpg końcowym. Na nef, tiff i pojedynczym jpg nie widać -> widać po złożeniu z wielu zdjęć obojętnie jakie rozszerzenie źródłowe i końcowe :/

GonzoG
23-04-2014, 19:25
pojawia się tylko po złożeniu na jpg końcowym. Na nef, tiff i pojedynczym jpg nie widać -> widać po złożeniu z wielu zdjęć obojętnie jakie rozszerzenie źródłowe i końcowe :/

Problem albo jest z algorytmem kompresji, albo w zdjęciach - składanie odbywa się przez nanoszenie jaśniejszych partii na ciemniejsze - jak masz nie równo między zdjęciami naświetlone niebo, to też coś takiego może wyjść.

.:Gerard:.
23-04-2014, 19:33
Mi się kiedyś tak robiło po użyciu - dopasowania - cienie/podświetlenia

Ja bym spróbował na innym kompie, a tak dla pewności.

sokolnik
23-04-2014, 23:49
A co mi da zmiana kompa?

.:Gerard:.
24-04-2014, 00:11
A co mi da zmiana kompa?

żeby wykluczyć błąd oprogramowania upewniając się ze to wina aparatu.

ekonet
24-04-2014, 10:16
No ale to nie okazał się problem mając sciereczkę.
O matulu, cóż to za zdanie... ;)
Oprócz kulawej składni zdanie to ujawnia, że problem miał ściereczkę.

stock
24-04-2014, 13:46
żeby wykluczyć błąd oprogramowania upewniając się ze to wina aparatu.

to wystarczy inne zdjęcie. np zrobione w dzień. Jak efekt będzie taki sam to wtedy mozna szukac przyczyny pozakomputerowej.

sokolnik
26-04-2014, 19:55
już trochę lepiej ale na 2gim zdjęciu gdy łączę warstwy to pojawia się ten efekt

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://copy.com/MxRaADJTcUeo)