PDA

Zobacz pełną wersję : Test OKD 35/40



wpkx
11-03-2014, 22:28
(Kalkuję od spadkobierców, bo i tu jeszcze może się przydać.)


Dobry wieczór.

Niniejszym przedstawiam bardzo OKD porównanie trzech szkieł:
1. Leica Summilux-M 1:1.4/35 ASPH,
2. Voigtländer Nokton Classic 35 mm F 1.4 (właściciel Tomek, czyli zdyboo),
3. Voigtländer Nokton Classic 40 mm F 1.4 ((właścicel Robert, czyli cichy70).

Szkła zapięte do M9, bez filtrów i osłon, aparat na statywie, pełne otwarcie czyli F1.4, czas 1/3000, ISO160.
Pierwsza seria z odległości 3.0 m, ostrzone na celownik, druga z 0.8 m, ostrzone na bliższą krawędź znaczka pod celownikiem.
Każdym szkłem robiłem 3 zdjęcia: pierwsze około milimetr ruchu pierścienia przed punktem ostrości pokazanym przez dalmierz, drugie w punkt, trzecie około milimetr za.
Wybrałem oczywiście najostrzejsze z serii (dla Luxa i N35 - drugie, czyli trafiały w punkt a dla N40 - pierwsze, czyli ten egzemplarz ma lekki BF z moim dalmierzem).
Zaimportowane do Lightrooma, suwaki: contrast +15, highlights -15, clarity +15, sharpness +50, reszta bez zmian, wyeksportowane do 1600 px z jakością 67% ze standardowym wyostrzeniem.

Lux:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016594_Summilux_35.jpg

N35:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016597_Nokton_35.jpg

N40:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016599_Nokton_40.jpg

Lux:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016603_Summilux_35.jpg

N35:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016606_Nokton_35.jpg

N40:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016608_Nokton_40.jpg

Częściowo pomagała mi Panna Fenia - w pełni świadoma, że kota dawno nie było...

Wnioski pozostawiam Wam i dziękuję za uwagę.

wpkx
11-03-2014, 22:29
(Część druga.)

Dziś wreszcie było słonecznie, więc wykonałem drugie podejście, próbując dopasować perspektywę 40 do 35. Nakombinowałem się strasznie metodą prób i błędów, z poziomicą/poziomnicą i regulacją odległości/wysokości, próbując odsunąć sprzęt ściśle wzdłuż osi optycznej obiektywu. Jak widać, wszystko OKD, M9 ze swym brakiem podglądu przez obiektyw też przy takich testach OKD.

Lux:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016631_Summilux_35.jpg

N35:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016634_Nokton_35.jpg
N40:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016636_Nokton_40.jpg

N40 oddalony:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016641_Nokton_40.jpg

Lux:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016645_Summilux_35.jpg

N35:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016649_Nokton_35.jpg

N40:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016651_Nokton_40.jpg

N40 oddalony:
http://wpkx.pl/Test_OKD_002/L1016663_Nokton_40.jpg

pastwisko
11-03-2014, 23:03
co lux to lux jednak

shaolin
12-03-2014, 03:49
Do tylka z takim testem skoro kot zniknal... :twisted: Twoj merc?

Co do samego testu to faktycznie co lux to lux, bokeh gladszy, Vojtki troche szarpia, choc pewnie mozna do czegos to wykorzystac.

pastwisko
12-03-2014, 10:29
w laboratorium do mieszania próbek chyba :D

Franek_
12-03-2014, 10:57
Lux ma delikatniejszy bokeh, lepszy kontrast i trochę lepsze kolory. Kosztuje 15 tysięcy więcej.

wyrwiflak
12-03-2014, 13:06
I gorszy bokeh przed obiektem.

pastwisko
12-03-2014, 13:18
Juz wiem czego mi brakowało w tym tescie - wykresów!
(uprzedzając pytania i zarzuty - wykresy są także OKD)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/2ebfqkz-2.jpg
źródło (http://i58.tinypic.com/2ebfqkz.jpg)

wpkx
12-03-2014, 13:25
A Fenia to pies?

pastwisko
12-03-2014, 13:32
uwzględniłem jeno aspekty techniczne, takie wiesz - chłodne analityczne podejscie

wpkx
12-03-2014, 13:33
Tak? Więc Nokton, nie Nocton.

zdyboo
12-03-2014, 13:40
No kto on?

wpkx
12-03-2014, 13:43
Zbydo.

zdyboo
12-03-2014, 13:47
Jak bym odkładał złotówkę za każdym razem jak ktoś przekręci mojego nicka zamieniając miejscami b i d, to bym już sobie luxa mógł kupić. Tak zostanę przy no kto on je, zwłaszcza, że bokeh mi się bardziej podoba niż luxa. Miałem zresztą kupować już 40/1.4, ale tuż przed wciśnięciem kup teraz, jeszcze sprawdziłem i akurat się pojawił 35/1.4, który ze względu na ogniskową bardziej mi pasował.

wpkx
12-03-2014, 13:48
Zbydo, zbydo, zbydo!

Franek_
12-03-2014, 13:55
Jak bym odkładał złotówkę za każdym razem jak ktoś przekręci mojego nicka zamieniając miejscami b i d, to bym już sobie luxa mógł kupić. Tak zostanę przy no kto on je, zwłaszcza, że bokeh mi się bardziej podoba niż luxa. Miałem zresztą kupować już 40/1.4, ale tuż przed wciśnięciem kup teraz, jeszcze sprawdziłem i akurat się pojawił 35/1.4, który ze względu na ogniskową bardziej mi pasował.

Bo logicznie patrząc, absolutnie nic nie usprawiedliwia takich różnic w cenie między vojtkami i luxem. I żodyn sensownie dopłaty w kwoce nastu tysięcy nie uzasadni, żodyn. Vojtki dobrze wytrzymały to porównanie, szczególnie ten 35mm. Choć 40mm to sama w sobie ciekawa ogniskowa.

Także dobry wybór, zbydo.

puch24
12-03-2014, 14:20
A na wykresie udziału modeli procenty dodają się do 149... ;-)

wpkx
12-03-2014, 14:24
Bo Kuba doliczył pogłowie bydła - wiadomo, pastwisko...

zdyboo
12-03-2014, 14:31
Tam bardziej o Fenię chodziło, wszak akurat to kółko zatytułowane jest: "Udział modeli". Zatem wszystkie rachunki się zgadzają, to napisałem ja: inżynier z dyplomem.

pastwisko
12-03-2014, 15:14
Mowiłem że wykresy są OKD, reklamacji po odejsciu od posta nie uwzględnia się.


Bo logicznie patrząc, absolutnie nic nie usprawiedliwia takich różnic w cenie między vojtkami i luxem.

Idż powiedz to w sklepie, może rabat dostaniesz ;)

Pawel92
12-03-2014, 15:23
Mowiłem że wykresy są OKD, reklamacji po odejsciu od posta nie uwzględnia się.



Idż powiedz to w sklepie, może rabat dostaniesz ;)

Jakby dostał, to by dopiero było... :wink:
Mnie też bardziej Lux się widzi, oczywiscie nie mówię o cenie :smile:

ranbir kapoor
13-03-2014, 20:28
Bo logicznie patrząc, absolutnie nic nie usprawiedliwia takich różnic w cenie między vojtkami i luxem. I żodyn sensownie dopłaty w kwoce nastu tysięcy nie uzasadni, żodyn. Vojtki dobrze wytrzymały to porównanie, szczególnie ten 35mm. Choć 40mm to sama w sobie ciekawa ogniskowa.




nie zgodze sie

po wieloletnim obcowaniu z luxem mam wrecz alergie na noktona 40
mimo ze lezy na polce to ostatnie podpiecie do puszki mialo miejsce w grudniu 2012 - do dzis jak to zdjecia przemyka mi przed oczami kicham

Franek_
13-03-2014, 21:08
Pisalem, ze szczegolnie Voigtlander 35mm. A 40mm jest o tyle fajny, ze ogniskowa ciekawa (jeszcze fajniesza chyba jest tylko 43mm).

Masz oczywiscie znacznie wiecej doswiadczenia z luxami oraz nieskonczenie wiecej doswiadczenia z luxem 35mm, ktorego w zyciu nawet w rece nie mialem. Natomiast (nie przekonujac oczywiscie na sile do mojego punktu widzenia) spojrz obiektywnie i na spokojnie na pierwsze dwa zdjecia po czym z pelnym przekonaniem i czystym sumieniem przyznaj: 'Tak, to jest powod do doplaty 5 srednich krajowych, 15 tysiecy nie pojdzie na marne, roznica w obrazie jest absolutnie adekwatna do roznicy w cenie'.

Voitek kosztuje circa 650 dolarow. Lux circa 5 tysiecy dolarow. Oba zdjecia sa jednakowo ostre, posiadaja podobny kontrast (lux nieco lepszy, ale nieco), kolory podobne (znow - lepsze z luxa, ale nieco). Bokeh nieco bardziej rozedrgany z voitka. Dla mnie (pomijajac ze luxa 50mm - ktory dla Ciebie jest pewnie teleobiektywem - uwielbiam i w zyciu nie mialem lepszego szkla) te roznice nie sa adekwatne do tak poteznej roznicy w cenie. To troche tak, jakby porownywac dwa auta - jedno ma przyspieszenie 5 sek. i kosztuje 65 tysiecy zlotych i drugie, ktore ma przyspieszenie 4 sek. i kosztuje pol miliona. Jest roznica, ale w mojej ocenie nieadekwatna.

wpkx
13-03-2014, 21:17
Maciek, prawda jest innej natury: Mario chwali mojego Luxa bo sam mi go sprzedał.

ranbir kapoor
13-03-2014, 21:38
zgadzam sie ze 35 jest zdecydowanie blizej luxa

nigdy nie patrze na szkla przez pryzmat ceny
bo o ile materialnie mozna mowic ze cos jest ile razy drozsze/tansze to niepoliczalne jest obrazowanie


od sprzedazy minelo juz z 10lat, wiec nie masz dawno gwarancji

wpkx
13-03-2014, 21:40
Ale Ty szybko żyjesz... Wg mojego czasu minęło dopiero pół roku.

Sławek
13-03-2014, 22:28
Jeśli 10 lat to nie ma pytania, jeśli pół roku to czy to lux 35 fle?

wpkx
13-03-2014, 22:29
Asph i. (Durny silnik zmienia na małe litery.)

PS Zresztą, obiektywy podpisałem na wstępie.

Sławek
13-03-2014, 22:50
Rzeczywiście. Teraz załapałem, wcześniej wziąłem to za oznaczenie jasności jako 1:1,4 :).
Jeśli można to wrzuciłbym 3 przykłady z 35 asph II, takie które robiłem co by z rozmyciem zapoznać. Nie są to żadne specjalne testy ot krzakowo - gałęziowe przykłady. No i sceneria inna to ciężko o porównanie, ale podobno niektórzy są wstanie bez porównywania dostrzec jaka to wersja . Ja na pewno nie - musiałbym mieć 2 identyczne kadry z 2 szkieł zrobione żeby różnice wychwycić.

wpkx
13-03-2014, 22:51
Dawaj! ;)

Sławek
13-03-2014, 23:00
Proszę bardzo, niestety wszystkie tylko na f1,4:
1

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/L1001196-1.jpg
źródło (http://www.machslawek.neostrada.pl/L35/L1001196.jpg)
2

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/L1001202-1.jpg
źródło (http://www.machslawek.neostrada.pl/L35/L1001202.jpg)
3

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/L1001204-1.jpg
źródło (http://www.machslawek.neostrada.pl/L35/L1001204.jpg)

wpkx
13-03-2014, 23:02
I o to chodzi, moje też przecież bo mnie w zasadzie tylko pełne otwarcie interesuje.

puch24
13-03-2014, 23:08
Drugie ma w exifie 1,7

wpkx
13-03-2014, 23:14
Jeśli to przekłamanie, to całkiem normalne i częste - M nie sczytuje przecież w żaden sposób wartości przysłony a tylko porównuje światłość wpadającą przez obiektyw z zewnętrznością.

Sławek
13-03-2014, 23:16
Niestety exif czasami tak pokazuje. Nie ma komunikacji elektronicznej szkła z body - to się jakoś inaczej przelicza niż np w SLR Nikona. Te wszystkie były na f/1,4

Sławek
13-03-2014, 23:19
Jeśli to przekłamanie, to całkiem normalne i częste - M nie sczytuje przecież w żaden sposób wartości przysłony a tylko porównuje światłość wpadającą przez obiektyw z zewnętrznoscią.

Dokładnie takie wyjaśnienie kiedyś uzyskałem, ale nie potrafiłem go teraz przytoczyć :).

puch24
13-03-2014, 23:27
Człowiek ciągle się uczy.