PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Windows Vista



Aeon88
08-02-2014, 22:12
Witam, kuzynka ma nielada problem z bezsensowną Vistą... Otóż;

- na kompie są 2 konta, Administrator (domyślnie wyłączone po instalacji systemu) oraz Aśka, obydwa oczywiście z uprawnieniami administratora
- wysiadł jej laptop w taki sposób, że nie może się zalogowac na własne konto Aśka (jakimś cudem wpisywane hasło jest nieprawidłowe i nie da się zalogować)
- nie może się zalogować na konto Administrator żeby zresetować hasło na koncie Aśka bo... jest domyslnie wyłączone dla celów bezpieczeństwa po instalacji systemu a kuzynka nie jest komputerowym geekiem i nie włączała go nigdy
- nie da się przywrócić komputer z punktu przywracania bo żeby wejść w napraw komputer -> opcje przywracania to przed wybraniem sposobu przywracania trzeba się... zalogować, co jest niemożliwe bo hasło do Aśka nie działa a konto Administrator jest wyłączone
- z tego samego powodu co powyżej nie można też uruchomić przez Recovery wiersza poleceń, aby wpisać tekstowo komendę włączającą konto Administrator (net user administrator /active:yes)

Czy jest jakaś inna możliwość aby włączyć konto administratora, skoro na konto Aśka nie można się zalogować, a Recovery z wierszem poleceń czy przywracaniem systemu jest dostępne tylko po podaniu loginu i hasła do któregoś z kont, z których przecież nie da się obecnie skorzystać?

Jeśli nie, to wygląda na to, że jakiś "spec" od bezpieczeństwa visty tak zaprojektował wszystko, że każdy kto nie włączy konta administratora po instalacji systemu (czyli 90% użytkowników) w razie awarii swojego konta użytkownika i niemocy zalogowania się traci zupełnie możliwość odzyskania systemu, czy to z punktu przywracania, czy to z wiersza poleceń, czy nawet przez powrót do fabrycznych ustawień z obrazu systemu na partycji recovery....??? Bo żeby zrobić przywracanie systemu do tego co było w fabryce musi się zalogować, a przecież się nie da bo hasło nie działa a admin wyłączony......

Przecież to kpina by była...

MstrG
08-02-2014, 22:14
Dlaczego chcesz uruchamiać recovery z poziomu Windowsa?

Aeon88
08-02-2014, 22:31
Faktycznie, zapomniałem że można uruchomić kompa bootując go z recovery, wtedy nie będzie pytał o login i hasło. Ale ok, przyjmijmy że jeśli kuzynka wciśnie F12 przy włączaniu i uruchomi kompa z partycji recovery, to w opcjach naprawy systemu będzie miała wiersz poleceń i wpisując tam komendę włączania konta admina rzeczywiście go włączy? Wydaje mi się że taka konsola da jej dostęp do plików na dyskach, ale komenda net users nie zadziała bo nie został uruchomiony system -> więc nie włączy admina -> więc nie zresetuje hasła do Aśka.

Kolejna sprawa, czy jeśli jakiś robal zmienił np 2 dni temu jej hasło do jej konta Aśka, a ona przywróci komputer do stanu np z 1 lutego czyli kilka dni wcześniej, to przywróci również dawne hasło czy tylko pliki użytkownika? Jeśli hasła nie przywróci do tego z 1 stycznia to nic jej to nie da, wtedy i tak zostanie jej wyłącznie opcja powrotu do ustawień fabrycznych...

A tu trzeba zrobić tak żeby odzyskać kontrolę nad kontem Aśka, a nie formatować dysk i stawiać system fabryczny.

ksviper
09-02-2014, 00:11
Może to Ci pomoże:
hBC6J0ebkDY

yabols
09-02-2014, 00:34
Możesz spróbować jescze hirens boot, wiem że jest możliwość zmiany hasła użytkownika ale nie pamiętam już jak dokładnie to zrobić.