PDA

Zobacz pełną wersję : Bęben vs V330



seler
02-12-2013, 23:45
Wreszcie mi się udało zrobić porównanie... Prosto ze skanerów, bez korekcji skanowanie pod dłużym boku 3700 dla bębna i coś koło 3400 na v330


Velvia 100 v330:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test1b-2.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-_AqIAC_0hb8/Upz7jimEQjI/AAAAAAAAEL4/49a2kc2l62c/w800-h486-no/test1b.jpg)


bęben:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test1a-2.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-_PLN4sgg1gI/Upz7jBEhiuI/AAAAAAAAEMI/IH_EOPYOpW0/w800-h534-no/test1a.jpg)

crop 100%


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test1-1.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-wANeP5NLjzw/Upz7jKJo20I/AAAAAAAAEMA/bDpTomrGIAw/w993-h792-no/test1.jpg)

to był bodaj najtrudniejszy skan jaki na swoim robiłem, wypróbowałem wszystkie dostępne na rynku programy wszystkie dostępne chyba techniki bez zadowalających rezultatów a beben mnie zaskoczył...

velvia v330:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test2b-1.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-Jx7VS1QiyWo/Upz7krWZMFI/AAAAAAAAEMg/dF2cYIuHzuw/w515-h800-no/test2b.jpg)

bęben:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test2a-1.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-T1CGArOA810/Upz7kU7RN_I/AAAAAAAAEMY/ZZaovNdwHdU/w531-h799-no/test2a.jpg)

crop:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test2-1.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-IumltKw5bG0/Upz7juJ8tuI/AAAAAAAAEMQ/57GXb4a5AFc/w725-h312-no/test2.jpg)


negatyw, bodaj kodak ektar 100 v330:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test3b-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-CXxlR9HAZoA/Upz7lrnDd1I/AAAAAAAAEM4/pNjapMILeso/w523-h800-no/test3b.jpg)

bęben:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test3a-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-V5vW7au3XXI/Upz7laZGwNI/AAAAAAAAEMw/OOT8eJDNbu4/w531-h799-no/test3a.jpg)

crop:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/test3-2.jpg
źródło (https://lh4.googleusercontent.com/-j86pGUe_YTY/Upz7lEjyvmI/AAAAAAAAEMo/tFI4IzrADQU/w816-h366-no/test3.jpg)


niesamowite co bęben wyciąga z czerwieni i zieleni, jaki detal... powyższe są nieostrzone a wystarczy delikatnie musnąć waveletem i obraz jak żyleta się robi...

mieć taki na własnosc... a tak, 12zł sztuka zdjęcia...

tymin3
03-12-2013, 02:27
Zawsze chciałem zobaczyć takie porównanie

deep
03-12-2013, 07:45
Ja bym jeszcze zobaczył porównanie do jakiegoś coolscana 5000 lub 8000. Sam jak kupiłem sobie coolscana, poskanowałem klisze i porównałem do odbitek które miałem to aż nie mogłem z krzesła wstać :-) to co widać w cieniach, światłach, tam gdzie myślałem że mam przepał a pojawił się cały obraz, nie do opisania. Dlatego ciekaw jestem porównania do bębna.

wpkx
03-12-2013, 22:49
Też chętnie zobaczyłbym, obstawiając jednak znacznie mniejszą różnicę między bębnem a Coolscanem niż między Coolscanem a płaszczakiem.

blablaginger
04-12-2013, 02:15
Mam wrażenie, że ten skan z ektara z V330 to jest mocno skopany albo to nawet nie leżało koło ektara.

J1
04-12-2013, 08:08
Mam wrażenie, że ten skan z ektara z V330 to jest mocno skopany albo to nawet nie leżało koło ektara.

Miałem napisać coś w podobnym tonie. Miałem co prawda Epsona V300 a później V500 i wiem że nawet z V300 dało się wyciągnąć więcej niż tutaj z V330.

Mamy więc porównanie skanu na bębnie i kiepski technicznie skan z V330. Jestem przekonany że gdyby skan na płaszczaku zrobić trochę lepiej to różnica nie była by aż taka ogromna. Co nie umniejsza "zachwytu" nad skanerem bębnowym.

seler
04-12-2013, 12:55
Mam wrażenie, że ten skan z ektara z V330 to jest mocno skopany albo to nawet nie leżało koło ektara.


Wrażenie skopania może wynikać z tego że skan robiłem zupełnie surowy z wyłączoną wszelką korekcją, autoekspozycji itd. podczas gdy tiffy z bębna pewnie były jakoś tam automatycznie regulowane - nie wiem, nie ja skanowałem.

Ale nie ma to o tyle znaczenia że mi chodziło o porównanie ilości szczegółu, i przede wszystkim o jakość slajdu z bębna. Bardzo mnie frustrowało że slajdy wyglądające pięknie na podglądarce czy rzutniku, jak ten pierwszy, okazywały się totalną kupą po zeskanowaniu v330. O ile na v330 bw skanuje się bardzo ładnie, o tyle z niektórymi negatywami a zwłaszcza ze slajdami radzi sobie słabo. Albo ja nie umiem, choć poświęciłem na różne próby mnóstwo czasu.

RobertMiernik
04-12-2013, 12:57
a ten bęben to co tak dokładniej?
(że model w sensie)

doktor
04-12-2013, 13:35
Podejrzewam, że któryś Howtek (pewnie 4000). Porównanie nie jest zaskakujące, czyli co było do udowodnienia. Epson v330 to nie jest hiendowy skaner, wprawdzie od Howteka (Howtka?) ma teoretycznie większą*rozdzielczość 4000 vs. 4800, ale za to bęben przenosi gęstość 3,8 vs 3,2. Z tego co widziałem porównania to w sumie Nikon 8000/9000 skanuje slajdy na poziomie jakości skanera bębnowego. Różnica pojawi się*na korzyść bębna przy montażu na olej (czyli starych porysowanych slajdach). Nie ma co porównywać skanera ogólnego zastosowania ze sprzętem celowanym do odbiorcy pro. {rofesjonalne bębny miały też soft, który robił swoje (Linokolor), oczywiście do tego dobry operator. Do całości dochodzi kwestia upierdliwego montażu na bęben, a zwłaszcza na olej. Duży bęben w skanerach typu Tango czy Chroma jest jak słup ogłoszeniowy, który trzeba okleić znaczkami pocztowymi. Do tego nawet mały bęben zajmuje pokój (też mały, ale zawsze). - skaner + stolik montażowy + komputer + nieco miejsca dla człowieka.

seler
04-12-2013, 14:11
Skanowane było na ScanMate 5000 tutaj: http://www.toya.net.pl/~formatc/skanowanie/

doktor
04-12-2013, 18:33
Screen dobre skanery robił, z technologią, którą teraz Hasselblad nazywa swoją. 11000dpi osiągali zwalniając kroki głowicy i zagęszczając "pasy" skanowania tak, że nakładały się*na siebie i rozdzielczość fizyczna ok. 6000 się dublowała. Teraz Hasselblad H4D uzyskuje w ten sposób 200Mpix nakładając na siebie kilka ekspozycji z minimalnym przesunięciem.

Jester23
04-12-2013, 20:19
Wrażenie skopania może wynikać z tego że skan robiłem zupełnie surowy z wyłączoną wszelką korekcją, autoekspozycji itd. podczas gdy tiffy z bębna pewnie były jakoś tam automatycznie regulowane - nie wiem, nie ja skanowałem.

Były regulowane, ale nie automatycznie - każdy indywidualnie. Wiem, bo ja je skanowałem :)

J

seler
04-12-2013, 23:21
Były regulowane, ale nie automatycznie - każdy indywidualnie. Wiem, bo ja je skanowałem :)

J

Świat jest mały :)

Jester23
14-12-2013, 14:13
Skanowane było na ScanMate 5000 tutaj: http://www.toya.net.pl/~formatc/skanowanie/

Adres się zmienił: http://www.strony.toya.net.pl/~formatc/skanowanie/

Kartofelinder
14-12-2013, 17:40
A tu ciekawostka:

https://www.trippingthroughthedark.com/scanning/scanning-35mm-black-and-white-negatives-with-the-d800e/

Sam przestałem się ostatnio bawić w skanery. Jak będę miał jakiekolwiek warte pokazania zdjęcie to zapodam parę przykładów.

biegly
15-12-2013, 20:06
https://www.trippingthroughthedark.c...ith-the-d800e/


W sieci znajdziemy dużo podobnych przykładów, "scanning using DSLR".
Sam zrobiłem sobie coś podobnego, jednak problemy pojawiają sie przy slajdach.
Musi być dość ciemno, aby nie odbijało się światło na kliszy.

Na pewno, jest ostrzejszy obraz niż ze skanera - tyle że trochę zabawy za nim człowiek to wszystko rozstawi. ;)

TOP67
24-12-2013, 09:32
To akurat łatwo wyeliminować przykrywając całośc choćby kartonem. A jak ktoś chce, to sobie zrobi elegancki mieszek.