PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwszy kompakt



tol2di
07-09-2013, 20:02
Tytuł trochę przewrotny ale zastanawiam się nad zakupem jakiegoś kompaktu na wycieczki w góry. Chciałbym aparacik z możliwością ustawień manualnych i mocowaniem filtrów. Co do obiektywu to najlepiej szeroki kąt stałka lub mały zoom, ale nie cyfrowy ;). Tylko co możecie polecić bo ja się w tym totalnie nie orientuję.

pastwisko
07-09-2013, 20:15
pytanie za 100 pkt. - cena?

tol2di
07-09-2013, 20:16
Powiedzmy 1000 -1500 zł na początek.

Zapomniałem dopisać musi zapisywać też zdjęcia w pliku NEF

Witek.K
07-09-2013, 21:10
NEF czy RAW? Bo jesli NEF to chyba tylko Nikon.

tol2di
07-09-2013, 21:10
Tak miało być RAW z rozpędu wpisałem.

Witek.K
07-09-2013, 21:15
Gdybym chcial teraz kupic kompakt, dolozylbym do Sony rx100. Jesli musialoby byc taniej, poszukalbym Lumixa LX 5.

matys
07-09-2013, 22:36
a x10/20?

ale jeżeli miałbym wydać 1500 na kompakt, faktycznie dolożyłbym do rx100 lub rx100II

Mcarto
07-09-2013, 22:51
Może Canon G15 - posiada opcjonalny adapter 58mm do montażu filtrów? Cena systematycznie spada bo jest już następca.
Albo bezlusterkowiec Samsung NX1000 - jest mały i poręczny.

Mekano
07-09-2013, 23:05
Albo bezlusterkowiec Samsung NX1000 - jest mały i poręczny.

a w dodatku rewelacyjne potrafi zrobic zdjecia, ciezko bedzie znalezc w podobnej cenie cos lepszego.

tol2di
08-09-2013, 07:02
Samsung NX1000 wygląda ciekawie a jak się do niego ma Nikon 1 tu mógłbym na upartego podpiąć szkła od Nikosia np teleobiektyw :) po kupnie adaptera.

Witek.K
08-09-2013, 09:07
zastanawiam się nad zakupem jakiegoś kompaktu

A juz myslalem, ze chcesz kupic kompakt :)

tol2di
08-09-2013, 09:19
Ale rozważam też inne możliwości :)

pastwisko
08-09-2013, 11:06
Samsung NX1000 wygląda ciekawie a jak się do niego ma Nikon 1 tu mógłbym na upartego podpiąć szkła od Nikosia np teleobiektyw :) po kupnie adaptera.

Pytanie czy wolisz słabszy od konkurencji sprzęt, tylko dlatego, że mozesz podpiąć jakies obiektywy. Przypomnę tylko że chcesz kupić coś małego, więc jesli byś gdzieś miał brać te podczepiane kolubryny, to twój zestaw gwałtownie traci na kompaktowowści. Równie dobrze możesz wtedy zabrać lustro. No i jak często wykorzystasz taki zestaw z teleobiektywem - pewnie kilka razy jak to bywa w przypadku kupowania czegoś na zasadzie, że się przyda i jest opcja niż gdy jest rzeczywiscie na to zapotrzebowanie.

tol2di
08-09-2013, 11:12
Podejrzewam że tylko kilka razy w domu chcąc sfocić ptaka lub inne dzikie zwierzę łażące w okolicy, bo tachanie czegoś więcej odpada w góry. W tym momencie noszę ze sobą tylko lustro analogowe (lżejsze niż lustro cyfrowe z zoomem 18-70) z podpiętym szkłem 35mm i mi to wystarcza choć czasem 60mm by się przydało ale waga tego zestawu robi się większa.

Dexter88
08-09-2013, 18:09
x20, tylko chyba się już w cenie nie mieści...

tol2di
09-09-2013, 20:25
Fajny ten X20 spodobał mi się a orientuje się ktoś jak działa symulacja materiałów odwracalnych Provia, Velvia

pastwisko
09-09-2013, 21:07
Potraktuj to jako posiadanie przez Fuji praw do używania tych nazw ;)

tol2di
09-09-2013, 21:45
No tak czyli taki bajer który nic nie daje, szkoda bo lubię Provię i Velvię.

pastwisko
09-09-2013, 23:52
nie mowię ze nic nie daje, ale jak się fociło na velvii i provii to raczej ekhem..

tol2di
10-09-2013, 13:49
Ja cały czas slajdy robię na wycieczkach lustrem :), ale teraz wpadłem na pomysł kompakt lub coś z dalmierzy cyfrowego do pstryków, a slajd do krajobrazu i jakiś ciekawszych ujęć na szlaku z grupą:)

edyta:

A tandem Dalmierz analogowy i cyfrowy by mnie ucieszyły całkowicie :D

dominikpl72
10-09-2013, 15:23
Ja kupiłem roczne Fuji X10 za 1050 zł i były to moje najlepiej wydane fotograficzne pieniądze. Przy takim zakupie zawsze musisz być gotowy na jakiś kompromis. Jak na MOJE wakacyjno/codzienne potrzeby - stosunek jakość obrazowania/możliwości/rozmiar/cena jest nie do pobicia. I fantastyczną wisienką na torcie jest mechaniczny zoom obsługiwany pierścieniem w obiektywie.
Przez całe wakacje nie wziąłem do ręki D90, szkieł i lamp. Fujikiem "obskoczyłem" cały urlop na Kaszubach oraz rowerowe i motocyklowe wypady w Wielkopolsce. Tu masz "zrzut z karty" (uwaga gigantyczna ilość fotek, ale byłem gdzieś tam proszony o to, że by pokazać możliwie duża statystycznie próbkę) -
http://www.dominik.4me.pl/php-digital/index.php?dir=cyf868
http://www.dominik.4me.pl/php-digital/index.php?dir=cyf867

tol2di
10-09-2013, 18:07
Macałem dzisiaj X20 świetne wykonanie i ten zoom jak w lustrze, ale co do połapania się w menu aparatu to trzeba się nim dłużej pobawić. Ogólnie zrobił na mnie dobre wrażenie ale obok stał jakiś dalmierz fuji z wymienna optyką i normalnie zapragnąłem go tylko cena mnie sprowadziła na ziemię.

A jakie są różnice między x10 a x20 bo cena tego pierwszego jakaś bardziej przyjemna.

Jak sprawa wygląda z użytkowaniem polara z x10 lub x20 aparat niema problemów ?

dominikpl72
10-09-2013, 18:35
Najwazniejsza roznica pomiedzy X10 i X20 to technologia matrycy: X10 ma EXR a X20 X-Trans - poczytaj sobie o roznicach w necie i zdecyduj co wolisz.
Polara uzywam bez problemu - kupilem filtr Nisi na znanym portalu aukcyjnym i jestem zadowolony - efekty widac na fotkach. No i zmora Fuji jest slaba bateria ale sa tanie zamienniki i koniecznie trzeba je dokupic.

pastwisko
10-09-2013, 21:13
Mnie w tych X10 przeraził wizjer, dłuuugi tunel, a na koncu obrazek..

qbic
10-09-2013, 21:24
Mnie w tych X10 przeraził wizjer, dłuuugi tunel, a na koncu obrazek..

Po drugiej stronie zobaczysz swoich bliskich !

jozeko
10-09-2013, 21:25
A to dość dziwne, nie wiem jak duże jest pole widzenia w wizjerach najprostszych lustrzanek ale ze sprzętu jaki posiadam to wizjer w X20 ma pole widzenia nie mniejsze niż Fuji S3Pro. Ze względu na ten wizjer odstawiłem na półkę Canona G1x, tam to rzeczywiście jest tragedia. Dodatkowym atutem wizjera X20 są informacje w nim wyświetlane. Myślę, że na dzień dzisiejszy nie ma kompaktu z lepszym wizjerem.

tol2di
10-09-2013, 21:48
Tak się jeszcze zastanawiam czy X20 nada się jako podręczny światłomierz dla analogowego dalmierza ze slajdem w środku ?

Wizjer wizjerem ale z założonym polarem i tak trzeba się wspomagać wyświetlaczem żeby zobaczyć efekt. A jak sprawa wygląda z szarą połówką ktoś próbował ?

No ja rodzinkę raczej rzadko będę oglądał w wizjerze prędzej znajomych w górach ;)

jozeko
10-09-2013, 22:42
Ja próbowałem, kupujesz osłonę przeciwsłoneczną, która ma gwint do mocowania filtrów, są z gwintem 52mm i 58mm, do tego holder i możesz korzystać z filtrów Cokin'a.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/x20c.jpg)

tol2di
10-09-2013, 22:57
Cokina mam bo korzystam z nikosiem, tylko pewnie taka gimnastyka w pełnym manualu ?

tol2di
10-09-2013, 22:58
Cokina mam bo korzystam z nikosiem, tylko pewnie taka gimnastyka w pełnym manualu ?

jozeko
10-09-2013, 23:26
Nie rozumiem co znaczy gimnastyka. W trybie manualnym za pomocą pokrętła ustawiasz przysłonę i czas a na "drabince" naświetlania widzisz jak wygląda ekspozycja, w wizjerze również jest wskaźnik, który pokazuje czy mamy obraz prześwietlony, niedoświetlony czy też jest poprawnie. Pokrętło do ustawiania parametrów ekspozycji jest tak skonstruowane, że naciskając na nie ustawia się przysłonę a naciskając kolejny raz ustawiamy czas naświetlania. To naprawdę jest proste.
Szczerze mówiąc ja również kupiłem ten aparat w góry, za kilka dni jadę w Apeniny i jestem przekonany, że spełni swoje zadanie. Trochę polatałem z nim po Karkonoszach i naprawdę jestem zadowolony. Wcześniej używałem w górach Canona G11, później G1x plus Sigma DP1, teraz jadę z Fuji X20 i X100.

jozeko
11-09-2013, 15:58
.

tol2di
11-09-2013, 16:31
No cóż nawyki z lustra że były osobne pokrętła ;)

Ja chce oprócz X20 zabrać ze sobą analogowego dalmierza załadowanego slajdem. Niestety X100 muszę sobie odpuścić bo fundusze nie pozwalają ale może kiedyś.

Mcarto
11-09-2013, 20:44
No cóż nawyki z lustra że były osobne pokrętła ;)

Ja chce oprócz X20 zabrać ze sobą analogowego dalmierza załadowanego slajdem. Niestety X100 muszę sobie odpuścić bo fundusze nie pozwalają ale może kiedyś.
ZE mną walczyło X100 ale w końcu zdecydowałem się na mikrusa Panasa GX1 i jest dobrze. Panasem ze stałką 17mm ogarnę 80% tematu a reszta to kit i ciągle mam w reku malusi aparacik;) I podczepię do niego co chcę.
Różnica pomiędzy małym bezlusterkowcem ze stałką a kompaktem klasy X100 jest żadna.

pastwisko
11-09-2013, 21:57
Tak się jeszcze zastanawiam czy X20 nada się jako podręczny światłomierz dla analogowego dalmierza ze slajdem w środku ?

Jesli wcześniej go sprawdzisz ze zwyklym swiatlomierzem lub wbudowanym w jakiegoś analoga to powinien dać radę. Problemem może być ISO - ISO 100 cyfowe, nie koniecznie musi odpowiadać 100 analogowemu. Zwłaszcza w takim kompakcie. Jesli bedzie odpowiadać i pomiary się będą zgadzać to jako punktowy pomiar powinien działać jak należy. Natomiast pomiary cw i matrix proponuję osobno sprawdzić z jakimś dobrym analogiem z wbudowanym pomiarem cw/matrix. Generalnie jak byś robił na BW lub C41 to by nie było problemu raczej nawet jakby pomiar odstawał, ale juz przy slajdzie te róznice mogą wyjść.

Natomiast problemem - a razczej upierdliwością - może być to, że bedzie ci podawał nietypowe dla analoga czasy migawki - 1/40 albo 1/160 bo cyfry tak mają. Z własnego doswiadczenia wiem, że to bywa upierdliwe na dłuższą metę, bo miałem stary obiektyw w LF z czasami ...1/50, 1/100, 1/200 i 1/400 i przeliczanie z tradycyjnych czasow jakie podawał swiatłomierz było denerwujace. Tak samo może ci pokazywać przesłony z krokiem co 1/3 EV.

jozeko
11-09-2013, 23:28
Nie twierdzę, że bezlusterkowiec nie nadaje się w góry, chociaż mam Nex'a z kilkoma obiektywami typu E jak również z kilkoma Voigtlanderami od Bessy to w góry zabieram kompakt.
Góry są różne, są takie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_3007.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_3049.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_3351.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_3369.jpg)

są też takie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_5409.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_5447.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_5450.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jozeko.eu/foto/gory/IMG_5475.jpg)

Ostatnią rzeczą jaką chciałbym robić dla wykonania tych kilku fotek na wysokości blisko 4000m , przy temperaturze -11 stopni i przy wietrze rzucającym od czas do czasu śniegiem to zmieniania obiektywów w bezlusterkowcu. Kompaktem z wizjerem i zaprogramowanymi ustawieniami daję radę.

tol2di
13-09-2013, 06:51
No cóż pozostaje uzbierać do końca fundusze bo na 90% będzie X20, chyba że mi wpadnie więcej kasy to X100

tol2di
13-09-2013, 23:03
Mam prośbę do posiadaczy X20 o wrzucenie paru sampli np surowy JPG, a także JPG z użytym profilem Velvia i Provia fajnie by było jakby to był ten sam kadr. Jeszcze tak się zastanawiam, profile działają tylko na zapis w formacie JPG tak więc czy przy zapisie RAW +JPG można go włączyć ?

jozeko
14-09-2013, 17:38
Przy zapisie RAW+JPG jpegi są zapisywane zgodnie z ustawionym profilem, podgląd w rawie też jest taki jak ustawiony profil, oczywiście Lightroom to wszystko robi po swojemu. Pod tym linkiem http://jozeko.eu/foto/x20/index.html klika fotek, o które prosiłeś.

Hom_er
14-09-2013, 19:10
a może Olympus Stylus XZ-2 lub XZ-1?

tol2di
14-09-2013, 19:21
Czyli jednak coś widać przy Velvi rzeczywiście kolorystyka jest żywsza i bardziej soczysta tylko czy to naprawdę jest ta sama kolorystyka co prawdziwego slajdu :).

Pisaliście o słabej baterii i internet to potwierdza, ile wam na mniej więcej starcza, zastanawiam się czy czasem nie kupić drugiej zapasowej lub nawet dwóch bo to prawdziwe maleństwo. A zdjęcia w zimie przy mrozie i trzymanie aparatu w pokrowcu przypiętego do pasa biodrowego plecaka na pewno nie będzie dla niej dobre.

Czy to prawda że aparat się ciężko wybudza z uśpienia ?

Ile ważą RAWy z x20 bo mam nawyk stosowania 2 lub 4 GB kart, nawet w swoim lustrze tak na wszelki wypadek jakby coś padło.

pastwisko
14-09-2013, 21:50
Czyli jednak coś widać przy Velvi rzeczywiście kolorystyka jest żywsza i bardziej soczysta tylko czy to naprawdę jest ta sama kolorystyka co prawdziwego slajdu :)

Ale takie coś możesz zrobić sam suwaczkami albo jakimś presetem/pluginem w programie do rawów. To nie bedzie kolorystyka slajdu bo to jest przeróbka zwykłego zdjęcia. Charakterystyka slajdu tworzy się w momencie jego naświetlania, w wyniku tego jak reaguje materiał na dane kolory. Prosty przykład - robisz na slajdach to wiesz co by Velvia wyczarowała z takiego zachodu - http://www.flickr.com/photos/35054616@N06/7382801406/ ;)

jozeko
14-09-2013, 21:50
Co ta Velvia ma wspólnego z oryginałem nie wiem, ostatnie slajdy robiłem jakieś trzydzieści lat temu. Bateria to rzeczywiście lipa, w normalnych warunkach oryginalna bateria pozwala zrobić około 150 zdjęć, dla mnie wystarcza. Mam też Hahnela, który ma podobną wydajność. Kupiłem wcześniej dwie baterie na Allegro, podobno oryginały (tak przynajmniej wyglądają) ale one pozwalają zrobić maksymalnie około pięćdziesięciu fotek.
Na karcie 4GB można zapisać ok. 170 zdjęć w formacie RAW+JPG.

tol2di
14-09-2013, 22:21
Ale takie coś możesz zrobić sam suwaczkami albo jakimś presetem/pluginem w programie do rawów. To nie bedzie kolorystyka slajdu bo to jest przeróbka zwykłego zdjęcia. Charakterystyka slajdu tworzy się w momencie jego naświetlania, w wyniku tego jak reaguje materiał na dane kolory. Prosty przykład - robisz na slajdach to wiesz co by Velvia wyczarowała z takiego zachodu - http://www.flickr.com/photos/35054616@N06/7382801406/ ;)


Wiem co Velvia potrafi i dlatego lubię slajdy które głównie robiłem amatorsko na wycieczkach, niestety noszenie lustra w góry już mnie trochę męczy. Dlatego kompakcik plus jakiś dalmierz na slajd w przyszłości, może uda mi się gdzieś kupić Contaxa g2 :) a jak nie to może coś innego grunt byle było bardziej poręczne. Do tego mam problem z skanowaniem slajdów dla znajomych, normalnie nie udało mi się znaleźć żadnej firmy która to zrobi dobrze.

Czyli w zimie coś koło 100 zdjęć więc przydała by się druga bateria obowiązkowo tylko oryginał coś koło 160zł. Ilościowo nie tak źle 170 zdjęć czyli jak robię jeden slajd w ciągu jednodniowej wycieczki to spokojnie się zmieszczę na 4 GB nawet z 3 dniową wycieczką.

A jak sobie radzi X20 w trudnych warunkach np duże kontrasty przykładowo Las z przebijającymi placami słońca.