PDA

Zobacz pełną wersję : filtry do architeltury



neverhood
22-07-2013, 11:43
Pytanie kieruję głównie do osób robiących zdjęcia architektury. Czy używacie jakiś filtrów, dzięki którym można robić zdjęcia przy mocnym słońcu, gdzie różnica w uliczkach miejskich a niebem jest dość znaczna (światła/cienie) i niebo się przepala.
Wybieram się na wakacyjne "łowy" po miasteczkach Europy i chciałem zrobić trochę zdjęć.
Zastanawiam się jakie jeśli w ogóle można zastosować filtry.

pastwisko
22-07-2013, 17:47
filtry z fotoszopa chyba jedynie ;)

ew., od biedy połówkowy, ale to wyjdzie na jasnych budynkach. jeszcze na filmie bw. by mozna pokombinowac, ale na cyfrze srednio. polecam po prostu probować jednak nie focić w największą patelnię. ew. ze statywu jakiś bracketing czy cuś..

a na przepalające się niebo to słonce za plecami, choć nie zawsze się da, wiadomo.

irek6311
22-07-2013, 19:32
Filtr polaryzacyjny polecam do takich zastosowań .

~lxs
22-07-2013, 21:13
Nie robimy w mocnym słońcu. Jedyne rozwiązanie na dużą rozpiętość tonalną w takim wypadku to statyw, kilka ekspozycji i hdr

morzon
22-07-2013, 21:29
Filtr polaryzacyjny polecam do takich zastosowań .

I w czym pomoże filtr polaryzacyjny ?

irek6311
22-07-2013, 21:38
Wzmocni kolorystykę zdjęć wypraną ostrym słońcem S4INT ;)
filtr używam w architekturze bo pozwala prześwietlić szyby i wniknąć w kawiarnie czy sklepy ,
pewnie nie jest to typowy do architektury ulepszacz ale warto mieć filtr polaryzacyjny w torbie .

jacek dr
22-07-2013, 21:49
Można zastosować ND400 ,miasto trochę "opustoszeje",efekt rozmycia ruchu, też będzie ciekawą propozycją .Polaryzacyjny jak najbardziej ,wyeliminuje odbicia w szybach.

~lxs
22-07-2013, 22:23
A co ND400 i polar pomogą na wyjarane niebo?

irek6311
22-07-2013, 22:34
A co ND400 i polar pomogą na wyjarane niebo?Na to lekarstwa nie ma ...
trzeba tak kadrować aparatem by unikać przepału nieba lub filtr połówkowy szary założyć na obiektyw ,
mam połówkowy i polaryzacyjny i zamiennie stosuję a czy zda to egzamin trudno ocenić < lepiej jednak mieć oba ;)

jacek dr
22-07-2013, 22:36
A co ND400 i polar pomogą na wyjarane niebo?

Sorry,coś mi się wbiło, że chodzi o filtry , które można zastosować w architekturze.Faktycznie mój post mija się zupełnie z celem:-)

morzon
22-07-2013, 22:40
Na to lekarstwa nie ma ...


A o to autor pyta...

irek6311
22-07-2013, 22:46
S4INT pozostaje odpuścić godziny od południa do zmroku ;)
filtry jakiekolwiek to tylko pomoc dla fotografa a ostre słońce niszczy najładniejsze kadry ,
robić zdjęcia świtem i przed zachodem słońca < tyle ode mnie .

Borat1979
22-07-2013, 22:52
A co ND400 i polar pomogą na wyjarane niebo?

Architektura to nie kotlety nie trzeba walić zdjęć w południe przy pełnym słońcu.
Budynek nie ucieka ;) Do takich zdjęć wybiera się odpowiednią porę dnia.

Dune
23-07-2013, 08:15
Filtry raczej na niewiele się zdadzą, ewentualnie połówkowy, o którym wspominał Pastwisko. Nowe matryce radzą sobie dobrze z przeniesieniem cienia w uliczkach i oświetlonych słońcem partii budynków. Trzeba tylko przyłożyć się do ustawienia ekspozycji. Nie wiem, jakie miasteczka będziesz fotografował, ale jeśli takie, gdzie będą kilkupiętrowe kamienice na wąskich uliczkach, to oczywiście nie licz na światło, kiedy słońce będzie nisko nad horyzontem ;-). Mocne światło w południe odbite od elewacji budynku potrafi bardzo ładnie rozświetlić kameralną ulicę.

neverhood
23-07-2013, 09:03
S4INT pozostaje odpuścić godziny od południa do zmroku ;)
.
tu problem rozbija sie o to, ze czasami przejezdza sie przez miasteczko akurat w godzinach poludniowych, a miasteczko i architektura ladna i szkoda nie pstryknac paru ujec. stad moje pytanie o jakies filtry, ktore chociaz w minimalny sposob pomoga w takich sytuacjach.
czytajac posty nie ma bata filtr polaryzacyjny juz zamowiony.

pastwisko
23-07-2013, 11:41
Ale polaryzacyjny filtr ci nie pomoże na to za grosz, prędzej szara połówka. Ale i tak w twoim przypadku (focenie w południe) najrozsądniejsza jest tu postprodukcja czyli dwie warstwy - naswietlona na górę, a na niej naświetlona/wywołana na doł z podgumkowaną górą. Tu masz tak zrobione, tyle ze rozjaśnianie było z jpga w programie juz - no i budynek był biały - ale jak się to zrobi porządnie z rawa lub dwu ekspozycji to wygląda jak trzeba. Grunt to nie przegiąć w stronę hdra:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/9251146124_0765d8b45d_o-1.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3678/9251146124_0765d8b45d_o.jpg)