PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki aparat do street?



Dexter88
03-07-2013, 19:09
Witam, mam już dość moich dużych, czarnych, ciężkich klockowatych puszek (x100s waży prawie 3 razy mniej niż mój mark z 50tką!) i postanowiłem w końcu sobie sprawić coś bardziej odpowiedniego do street.
Przeglądając ofertę naturalnie wpadło mi w oko fuji ze swoim przepięknym retro design, biorę pod uwagę XE1 z Zeissem 18mm i x100s, który ma mniejszy obiektyw i w dodatku jest jaśniejszy. Jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę? Lajka jest manual, a uprawiając szybki street chcę szybki AF, żeby kliknąć i zniknąć z pola widzenia. :P

Mekano
03-07-2013, 19:14
A dlaczego sie nie zainteresujesz kompaktem RX100 II?

Rafał Wylegała
03-07-2013, 19:16
"Jaki aparat do street?"

Dowolny sprawny.

Dexter88
03-07-2013, 19:19
Nie ma OVF, chyba, że na hot shoe?

Mekano
03-07-2013, 19:43
No a po co ci wizjer? Bez wizjera tez da sie zdjecia robic, ale jak jestes wymagajacy to tak przyczepic sobie mozesz: http://photogeek.fr/wp-content/uploads/2013/07/News-Sony-RX100II.jpg w street bardziej sie przydaje odchylany ekranik niz wizjer, wygdniej sie zdjecia wtedy robi.

Dexter88
03-07-2013, 19:45
Nigdzie poza studio nie używam LVF i tak pozostanie ;p
Poza tym jak sobie wyobrażasz machanie aparatem (z LV) przed kimś na ulicy...
Dobra przyjrzę się temu, ale jakoś dziwnie się to razem prezentuje. :)

koniecpolska
03-07-2013, 19:50
Dowolny.

Najlepiej komórka, bo nikt nie zwraca uwagi na frajera robiącego fotkę.
No i zawsze można nabyć nową za 1zł. :wink:

Mekano
03-07-2013, 19:55
Machaniem? Tak narzekasz bo nie znasz pracy z odchylanym ekranikiem?! Zapomnij wiec o wizjerze i patrz na odchylany LCD bo bardzo sie przydaje.

Dexter88
03-07-2013, 19:58
Ok niech będzie i komórka, tylko znajdź mi taką, z której uzyskasz kremowy bookeh, czasy ostrzenia na poziomie 0,1s, manualną korektę ekspozycji (w przypadku tych fuji) czy czasów... skąd się takie nierozgarnięte osoby biorą i po co się udzielają? :O

Mekano
03-07-2013, 20:00
Dexter88 to krotko chcesz miec wizjer to nex-6, a jak nie to jakis Fuji, czy inny Nex bez wizjera, powinienes byc zadowolony.

slanting_eye
03-07-2013, 20:02
ricoh grd 1
mozesz wyrwac za 50£ na ebay.co.uk

WojtehP
03-07-2013, 20:06
x100(s) - lub jeśli cena nie ma znaczenia fuji "x" z wymiennymi obiektywami .. ja używam właśnie do takiej fotografii ... dodatkowo ma tryb wyłączenia dźwięków - nikt nawet nie usłyszy jak robisz zdjęcia ...



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/03/DSCF1784Edit-1.jpg
źródło (http://www.pokwicki.com/wp-content/uploads/2013/03/DSCF1784-Edit.jpg)

Gundrum
03-07-2013, 20:06
Xpro1 z 18mm, mam i chwalę. Wizjer optyczny jest genialny, cyfrowe w nexie i xe1 to popierdułki.
X100 (s) nie mam, a chciałbym.

Dexter88
03-07-2013, 20:09
W końcu przyłączyli się i Panowie rozumiejący o co w tym chodzi.
Dziękuję za propozycję, przyjrzę się im dogłębnie.
Cena w sumie nie ma wielkiego znaczenia, do 5000 w złotówkach bez problemu, może być i więcej.
Ten ricoh grd 1 to amazon mi nic nie wyrzuca, kolega ma na myśli gr 1-2-3-4?
Jaka jest różnica pomiędzy x100 s i nie s?

WojtehP
03-07-2013, 20:18
bo warto odpowiedzieć sobie na zajeb... ważne pytanie - jak rozumiem street ... ja na zmianę używam manualnego Ikona i system digital Fuji"x" na ulicy ..


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/DSCF0844Edit-2.jpg
źródło (http://www.pokwicki.com/wp-content/uploads/2013/03/DSCF0844-Edit.jpg)

Dexter88
03-07-2013, 20:29
Piękne zdjęcia WojtehP.
Tak porównałem jakościowo obrazki xpro1 z x100s i jednak ten drugi robi lepsze.
Od razu miałem takie wrażenie widząc te pierwsze Twoje zdjęcie z góry, że x100s dałoby ostrzejszy obrazek.
Ale w sumie nie to tutaj jest najważniejsze.

Rafał Wylegała
03-07-2013, 20:31
bo warto odpowiedzieć sobie na zajeb... ważne pytanie - jak rozumiem street ... ja na zmianę używam manualnego Ikona i system digital Fuji"x" na ulicy ..


Otóż to właśnie, wydaje mi się że to jest klucz, mniej istotne czym, bardziej co che się powiedzieć.

WojtehP
03-07-2013, 21:07
Oba tu sa z xpro1 :) - z x100s sa w wątku o nich - te b&w - tak ogólnie nie widzę różnic z x-pro i x100s - za to widzę różnice w LR i Aperture które używam na Mac - Aperture daje zdecydowanie bardziej ostry i szczegółowy obrazek z digital "x"

Akurat mnie to razi - wole lekko miękki obrazek

należy jednak wiedzieć ze każdy jak i te aparaty maja swoje wady - tu można się czepiać AF nadal - nie jest idealny - choć ja mam to .... "właśnie tam" i robię po prostu zdjęcia


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/03/DSCF0865EditEdit-1.jpg
źródło (http://www.pokwicki.com/wp-content/uploads/2013/03/DSCF0865-Edit-Edit.jpg)
xpro1

Bielik
03-07-2013, 21:20
Akurat robienie z LV jest bardzo wygodne, szczególnie w takim maleństwie jak Ricoh GR, machasz jedną ręką i daje to znacznie większe kreacyjne możliwości kadrowania. Inna sprawa, że dość mocno wybór determinuje ogniskowa, na którą się zdecydujesz. Robiłem na 28, na 35, na 50 i właściwie nadal nie mogę się zdecydować, którą lubiłem najbardziej.


A tak OT to najlepszy jest Rolleiflex, ludzie aż się garną żeby im zdjęcia robić.

zdyboo
03-07-2013, 21:27
Aparat nie ma znaczenia. Ważne tylko żeby nie przeszkadzał w robieniu zdjęć. Większość zdjęć na ulicy zrobiłem F100 i 35/2 czyli dużą i głośną lustrzanką. Ludzie z reguły dzielą się na takich co nie pozwolą sobie zrobić zdjęcia nawet komórką i takich co nie zwracają na to uwagi i im można zrobić zdjęcie nawet MF. Ważniejsze od aparatu jest to jak się zachowujesz i co sobą reprezentujesz.

http://tomzych.com/12_10_21_market/12_10_13_11_400tx_408.jpg
źródło (http://tomzych.com/12_10_21_market/12_10_13_11_400tx_408.jpg)


http://tomzych.com/12_10_21_phone/12_10_13_08_400tx_291.jpg
źródło (http://tomzych.com/12_10_21_phone/12_10_13_08_400tx_291.jpg)


http://tomzych.com/13_04_24_rethymno/13_04_24_400tx_151.jpg
źródło (http://tomzych.com/13_04_24_rethymno/13_04_24_400tx_151.jpg)


Osobiście wole wizjer, mam też EX2F z obracanym we wszystkie kierunki ekranem zatem wiem co mówię. Jednakże idzie nowe, bo pod koniec lipca zamierzam kupić Ricoha GR.

Dexter88
03-07-2013, 21:42
Piękne zdjęcia tutaj się przewijają.

Tak, ludzie dzielą się na tych, którzy dadzą sobie zrobić zdjęcie i nie, ale odbiór ciebie jest inny, kiedy się ma coś wielkiego czarnego i krzyczącego, a kiedy coś małego, poręcznego i niewinnego.

Co do wizjera to pozostanę przy swoim, że bez nie potrafię sobie wyobrazić fotografowania.

Zapytam jeszcze raz, o którym Ricohu tutaj jest mowa, pierwszej wersji? Podczas kiedy już jest IV? Czy może się mylę co do ich oznaczeń?

zdyboo
03-07-2013, 21:49
Mowa jest o wersji piątej, ale Ricoh nazywa ją GR (http://www.pentax.jp/english/products/gr/) tylko, bez oznaczenia liczbowego. Kompakt APS-C bez wizjera, ale ze szkłem 28/2.8 (ekwiwalent formatu 135).

WojtehP
03-07-2013, 21:50
Uważam inaczej ... Każdemu mozna zrobić zdjęcie ... Ja nie noszę aparatu na piersiach - staram sie nie pokazywać z aparatem trzymam go w dłoni ... Ale to mój styl ...

Dexter88
03-07-2013, 21:55
Ah ok ricoh 5tka, poczytam na jej temat.

Ja też oczywiście w ręce bez paska, ale do tego właśnie potrzebne jest coś mniejszego, bo mój 1,5kg się nie nadaje za bardzo.

Bielik
03-07-2013, 22:52
Ricohy wszystkie zachowują się tak samo, wraz z kolejnymi generacjami poprawiał się obrazek i bufor, plus piątka ma większą matrycę. Wizjer można zamontować na sankach, ustawiasz tryb hiperfokalnej i nie martwisz się punktem ostrości.

Póki mojego nie rozwaliłem to używałem pierwszego, GRD I.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/R1021004-1.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-IMOYMFC0n08/TmUC3CvLJhI/AAAAAAAABxc/nsieWYvsyd8/w600-h800-no/R1021004.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/R1020958-1.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-7bsUd77j2-k/TmPOIQeLxxI/AAAAAAAABxY/M4hSCrVO8Tk/w600-h800-no/R1020958.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/R1020836-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-xN9UA7fNpnY/TlqwCrOxWjI/AAAAAAAABwY/7PS-tnyHtow/w800-h600-no/R1020836.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/R1020822-2.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-MNwsuxDg1RM/TlqwCWsZs5I/AAAAAAAABwQ/frD-N6xnb48/w800-h600-no/R1020822.jpg)

pastwisko
03-07-2013, 23:38
Gdzie wy mu GR proponujecie jak on chce mieć kremowy bokeh hehehe

Dexter88
03-07-2013, 23:38
Pierwsze najlepsze. ;)

Niestety ten Pentax-Ricoh (ostatnio drugi "zjadł" pierwszego chyba) robi zdjęcia na 28mm, a ja wolałbym zdecydowanie klasyczne 35mm

Dexter88
03-07-2013, 23:41
Gdzie wy mu GR proponujecie jak on chce mieć kremowy bokeh hehehe

Pan chyba ma racje, że takie zdjęcia jakie tutaj zrobiłem


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img29.imageshack.us/img29/9109/cnim.jpg)

nie osiągnie się tym proponowanym aparatem. ;)

Bielik
03-07-2013, 23:51
f/5.6, 92mm? no bez jaj... Albo bokeh albo cena, RX1 jest najbliżej Twoich oczekiwań, tuż za nim M8/9 i jasna stałka. X100 nawet @f/2 nie poszalejesz z DOF. Mark bez gripa i wydmuszka 50/1.8, czarna taśma na napisy i jedziesz.

Dexter88
03-07-2013, 23:55
oj x100 na f2 bym już szalał z tego co widziałem co to potrafi.

A czarne całe już jest dawno ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/img11/849/sfa5.jpg)

Nie wiem co wybiorę, mam jeszcze z miesiąc na namysły, dyskusję i rozważania.

Mekano
03-07-2013, 23:57
Nie wiem co wybiorę, mam jeszcze z miesiąc na namysły, dyskusję i rozważania.

A w tej chwili jaki jest na pierwszym i drugim miejscu?

Bielik
04-07-2013, 00:02
Ilekroć mam ochotę kupić X100 to zaglądam do tej grupy http://www.flickr.com/groups/x100f20/pool/ i nie napawa mnie ona przesadnym optymizmem. 35/1.4 na FF ok, ale poniżej masełka w tle specjalnie nie widać.

pastwisko
04-07-2013, 00:14
Jak kupiłem GRD to się wyleczyłem raz dwa z ratowania zdjęć głębia ostrosci i nie tęsknię za tym.

Bielik
04-07-2013, 00:23
Tylko na 28mm ten brak ostrości działa super, z konwerterem na 21mm jest jeszcze zabawniej, a jakoś im ogniskowa dłuższa tym bardziej by się chciało, żeby obrazek był "plastyczny".


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/R1021298-2.jpg
źródło (https://lh6.googleusercontent.com/-143CGLH-_bk/TnOdy56m7tI/AAAAAAAABx4/Ufzyf1o45XU/w600-h800-no/R1021298.jpg)

Pomarudziłem, zainteresowany zrobi jak zechce.

pastwisko
04-07-2013, 00:32
Tylko na 28mm ten brak ostrości działa super, z konwerterem na 21mm jest jeszcze zabawniej

ano


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/8702170825_9378990606_o-2.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8403/8702170825_9378990606_o.jpg)

qbic
04-07-2013, 00:43
Ilekroć mam ochotę kupić X100 to zaglądam do tej grupy http://www.flickr.com/groups/x100f20/pool/ i nie napawa mnie ona przesadnym optymizmem. 35/1.4 na FF ok, ale poniżej masełka w tle specjalnie nie widać.

Bo to odpowiednik 35mm ~F2.8, dla mnie to takie cyfrowe LOMO które raczej nie służy do rozmywania tła (chyba że w trybie makro), ale zdjęcia da się robić :-)

epicure
04-07-2013, 08:36
Ja bym wszedł w X-E1 i 35 f/1,4. Ma wizjer, da się uzyskać jakieś tam rozmycie tła, dobrze się tym steruje...

Gundrum
04-07-2013, 08:47
XE1 ma wizjer elektroniczny, w porównaniu z optycznym cudem z x100 i xpro1 to popierdółka. Moja żona ma xe1 a zdjęcia robi na zombie.
Co nie zmienia faktu, że x-e1 to bardzo fajny aparat, a 35mm to bardzo fajne szkło.

Acha, fuji wypuściło właśnie naleśnika 27mm (odpowiednik 40mm). Szkło typowo uliczne.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/06/20130226_153550_2-1.jpg
źródło (http://fujiyear.files.wordpress.com/2013/02/2013-02-26_15-35-50_2.jpg)
x-pro1, 35mm

Co do flickra, to kiepskie zdjęcie pewnie nawet leiką da się zrobić jak się człowiek postara :)

epicure
04-07-2013, 08:51
Ja na ten wizjer nie narzekam. Obraz nie jest tak płynny i naturalny, jak w optycznym, ale to tylko estetyka. Z praktycznego punktu widzenia same zalety.

Gundrum
04-07-2013, 08:52
Ja sobie mogę przełączyć na elektroniczny, ale jakoś tego nie robię. Zdarza się za to że robię na zombie.
Pewnie można się przyzwyczaić.

epicure
04-07-2013, 08:54
No jak się zapłaciło tyle kasy za hybrydowy, to nawet głupio byłoby korzystać z elektronicznego ;)

Gundrum
04-07-2013, 08:57
Tak naprawdę zdjecia uliczne najlepiej robi mi się dwódziestokilkuletnim pentaxem z 28mm :) Automatyka bardziej przeszkadza niż pomaga :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/2012048029-1.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-LYkUUa8aMzE/T8u5ZzkKdiI/AAAAAAAAA_k/oPvcEOQU0Lw/s1600/2012-048-029.jpg)

jarek76
04-07-2013, 09:02
To ja polecę olka OM-D + 17/1,8, wbudowany wizjer ma, szybki AF ma, do tego dochodzi genialna stabilizacja matrycy, więc co nie podepniesz to ma stabilizację ;).
Do streeta może się przydać fajnie działający dotykowy ekran, klikasz palcem tam gdzie chcesz mieć ostrość i bez najmniejszego opóźnienia aparat wypluwa zdjęcia z poprawnie ustawioną ostrością :). Można tak prawie niezauważalnie robić zdjęcia z brzucha :)
Z jakości obrazka też powinieneś być zadowolony, sam miałem pewne obawy przed kupnem, teraz po kilku miesiącach używania nie mam żadnych ;)

Dexter88
04-07-2013, 09:03
Jak narazie
1. X-Pro1 + 12mm/32mm Zeiss
2. x100s
3. EOS 6D + Sigma (35mm)/50mm 1.4 (w zestawie z 50tką to to w miarę lekkie jest i mniejsze w porównaniu do mojego zestawu, ale wciąż duże).
Może coś jeszcze się znajdzie niszowego.
No i ktoś wspominał o sony, muszę sprawdzić co tam oferują.
OVF może być też na HS.

edit. fajny ten olek, ale też już duży jest.

Gundrum
04-07-2013, 09:11
1. X-Pro1 + 12mm/32mm Zeiss

Nie jestem pweien czy wizjer optyczny pokryje te 12mm. Elektroniczny oczywiście bez problemu.
Z ciekawości: dlaczego zeissy a nie fuji?

Dexter88
04-07-2013, 09:23
Z tego samego powodu, dla którego Sigma, a nie Canon - ładniej rysują.

epicure
04-07-2013, 09:55
Moim zdaniem ładniej rysuje Fujinon - mniejsza GO.

Blombik
04-07-2013, 10:25
To i ja podepnę się pod temat mam d600 ze szpejem co w stopce, za 2 m-ce jadę do Azerbejdżanu na 2 tyg i zastanawaim się co tu zrobić, żeby nie brać całego tego szpeju ze sobą bo chyba umrę to dźwigając. chciałbym wziąć analoga i chyba 50mm i 20mm i zastanawiam się czy któryś z mniejszych aparatów jest w stanie mi dać podobną jakość co lustro myślę o fuji x100s/Ricoh GR/Sony Rx100 II
Wiadomo fuji cena spora ale dam radę ale zastanawiam się nad wielkością, dwa pozostałe można podobno wcisnąć do kieszeni. Czy fuji jest warte tej ceny w stosunku do jakości w porównaniu do dwóch pozostałych podanych sprzętów jak myślicie? co tu zrobić? :)

velaskez
04-07-2013, 10:40
Witam, mam już dość moich dużych, czarnych, ciężkich klockowatych puszek (x100s waży prawie 3 razy mniej niż mój mark z 50tką!) i postanowiłem w końcu sobie sprawić coś bardziej odpowiedniego do street.
Przeglądając ofertę naturalnie wpadło mi w oko fuji ze swoim przepięknym retro design, biorę pod uwagę XE1 z Zeissem 18mm i x100s, który ma mniejszy obiektyw i w dodatku jest jaśniejszy. Jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę? Lajka jest manual, a uprawiając szybki street chcę szybki AF, żeby kliknąć i zniknąć z pola widzenia. :P

Tylko Leica M9, nawet nie próbuj rozważać czego innego.

piotrromanowski
04-07-2013, 10:45
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/a/img546/9964/yeyp.jpg)

Ja do streeta używam tego



A oczywiście Leica dla kasiastych ( lub bardzo oszczędnych ) :)

MariuszJ
04-07-2013, 10:50
Hasseblad Lunar

Blombik
04-07-2013, 11:08
Z leicą i hasselem lekko przesadziliście cenowo;)

Yanluk
04-07-2013, 11:23
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/a/img546/9964/yeyp.jpg)

Ja do streeta używam tego



A oczywiście Leica dla kasiastych ( lub bardzo oszczędnych ) :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://www001.upp.so-net.ne.jp/bearwalk/Yashica/Y35ME.jpg ( źródło

A to mój podręczny zawsze w samochodzie maluch.

Dexter88
04-07-2013, 11:26
lajka nie ma af, a jak już pisałem chcę go mieć, a ten Hasselblad to nie wiem czym on niby ma być lepszy poza nazwą od przykładowo sony rx...

pastwisko
04-07-2013, 11:33
3. EOS 6D + Sigma (35mm)/50mm 1.4 (w zestawie z 50tką to to w miarę lekkie jest i mniejsze w porównaniu do mojego zestawu, ale wciąż duże).

To moze Canon 40/2.8 nalesnik - ma AF? Swego czasu miałem zestawy z naleśnikami - F100+45/2.8 i Aria+45/2.8, bardzo fajne sety, bo naleśnik mocno redukuje wielkość aparatu gdy nic z przodu nie wystaje.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img221.imageshack.us/img221/9769/y4la.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/306/skw6.jpg)

WojtehP
04-07-2013, 11:51
To i ja podepnę się pod temat mam d600 ze szpejem co w stopce, za 2 m-ce jadę do Azerbejdżanu na 2 tyg i zastanawaim się co tu zrobić, żeby nie brać całego tego szpeju ze sobą bo chyba umrę to dźwigając. chciałbym wziąć analoga i chyba 50mm i 20mm i zastanawiam się czy któryś z mniejszych aparatów jest w stanie mi dać podobną jakość co lustro myślę o fuji x100s/Ricoh GR/Sony Rx100 II
Wiadomo fuji cena spora ale dam radę ale zastanawiam się nad wielkością, dwa pozostałe można podobno wcisnąć do kieszeni. Czy fuji jest warte tej ceny w stosunku do jakości w porównaniu do dwóch pozostałych podanych sprzętów jak myślicie? co tu zrobić? :)

ja na swoje wyprawy zabieram 2 aparaty: analogowego Ikona i w afryce x100 potem w Indiach x-pro1 z właściwie na stałe przyspawanym 18 mm. Teraz wyjadę chyba w podobne rejony jak TY i nie zamierzam zmienić podejścia - zależy mi na zdjęciach dlatego zabieram zawsze 2 aparaty - wszystko się psuje nawet Zeiss. Kiedyś szlajałem sie po świecie od d50 do d700 z kompletem obiektywów - to był koszmar - jeszcze do tego jakiś prowiant i w szybko przeklinałem sam siebie ...

tak naprawdę teraz myślę by zamiast IKona zabawić sie w jakiegoś Hexara AF wiem ze tam 1/500 - ale jakos nie zalezy mi na GO - zważywszy ze w ikonie mam w zależności albo 28 albo 35 - w cyfrowych wtedy odwrotnie nie zabieram dodatkowych obiektywów - do tego 3 baterie (w zależności od rejonu ładowarka solarna) i 3 karty pamieci po 32 Gb - plus iPad gdzie cyfrowe zrzucam

na saharze miałem plecak 18 kg + woda około 7 kg - ważny jest kazdy gram na plecach

MariuszJ
04-07-2013, 12:03
a ten Hasselblad to nie wiem czym on niby ma być lepszy poza nazwą od przykładowo sony rx...

Zdaje się że właśnie licytacja na nazwy się zaczęła, więc bezsprzecznie nazwę ma lepszą. A że nazwy są dla Autora wątku ważne wyjątkowo, sam podkreślił czerwoną literką ;)

WojtehP
04-07-2013, 12:04
to ten piękny z drewniana okładziną ???

MariuszJ
04-07-2013, 12:07
to ten piękny z drewniana okładziną ???

Tak. Można nabyć z pięknie malującym srajsem, pasuje do każdego beretu...

Yanluk
04-07-2013, 12:09
Najdrozszy kawalek drewna na swiecie :)

Dexter88
04-07-2013, 12:42
Zdaje się że właśnie licytacja na nazwy się zaczęła, więc bezsprzecznie nazwę ma lepszą. A że nazwy są dla Autora wątku ważne wyjątkowo, sam podkreślił czerwoną literką ;)

Skoro proponujesz mi aparat bez af, kiedy zaznaczyłem, że to jeden z ważniejszych dla mnie punktów to może Ci się również wydawać, że zaczęła się licytacja na nazwy.

MariuszJ
04-07-2013, 12:49
Skoro proponujesz mi aparat bez af, kiedy zaznaczyłem, że to jeden z ważniejszych dla mnie punktów to może Ci się również wydawać, że zaczęła się licytacja na nazwy.

Nic bez AF Ci nie proponowałem. Staram się zasygnalizować pewien głębszy problem (niekoniecznie jestem w tym samotny), ale się widać nie przebijam :)

Dexter88
04-07-2013, 12:50
Fakt, ktoś inny z tym wyskoczył.

cz4rnuch
04-07-2013, 12:54
Mnie się wydaję, ale mogę się mylić że koledzy próbują powiedzieć coś w stylu albo bokeh i bawimy się w kreowanie rzeczywistości, albo street i opisujemy rzeczywistość(nie ważne czym).

Dexter88
04-07-2013, 12:57
Natomiast wg mnie doszliśmy już kilka stron temu do jakichś wniosków (moja mała lista), ale w międzyczasie paru kolegów stwierdziło, że z nudów zacznie też coś tutaj udowadniać.

koniecpolska
04-07-2013, 13:09
Zawsze myślałem, że "street" wymaga szybkiej reakcji na sytuację, zero możliwości powtórek, więc po co w takim układzie wciskać na siłę dwa elementy, które skutecznie mogą zniweczyć szybką reakcję. Te dwa elementy, jakby ktoś nie wyczytał z kontekstu, to:
- AF (ponieważ nie ma nieomylnych AF, więc pomyli się wtedy gdy bardzo niechcielibyśmy)
- "kremowy bookeh" (a ten z kolei przysłoni, to co jest istotne w kadrze)

A rozwiązanie jest takie proste ... hiperfokoalna i żadne OVF, EVF czy zombi LCD nie są potrzebne, podobnie jak i AF wykonane w kosmicznej technologii :wink:

No ale koniec OT, wracajmy więc do wyboru najlepszego aparatu do streeta ....

Gundrum
04-07-2013, 13:32
Ja się zgadzam ze wszystkimi :)
Na poważnie - najlepiej wziąć do ręki i wymacać porządnie wszystkie brane pod uwage aparaty i sprawdzić czy się z nimi dogadujesz.
Jakość jest wystarczająco dobra w byle kompakcie, więc cała różnica jest w ergonomii i indywidualnych preferencjacj.

Bielik
04-07-2013, 13:57
Gdybym miał w tym momencie kupować nowy aparat cyfrowy, to byłoby to X100.

koniecpolska
04-07-2013, 14:14
Gdybym miał w tym momencie kupować nowy aparat cyfrowy, to byłoby to X100.Możliwości wyboru jest od liku:
Dowolny NEX (od NEX-3 począwszy) z jednym z E16mm, S19mm, S30mm
Dowolny m4/3 od E-PL1/GF1 począwszy z jednym z 14mm, 17mm2.8, 20mm, S19mm (wersja full wypas z 25mm1.4)
Dowolny NX z jednym z 16mm, 20mm, 30mm
Dowolny Fuj X z podobną stałką
Leica M
Ricoh z modułem M

Jeśli będzie podobny obiektyw to Nikon1 i Canon M też może być.

No i cała fura kompaktów:
Sigmy DP
Ricoh'y GR
Lumixy LX3/5/7
Olki XZ
Sony RX
Leica X
Fuje x10/20/100
Pentax MZ (a nawet Q)
Samsung EX1/2
Canon S90/95/100/110
Canon Gxx
Nikon (jakiś Pxxxx)

Możliwości prawie nieskończone, cena od kilku setek PLN za kompakt, od 1000zł bezlustro ...

piotrromanowski
04-07-2013, 16:24
No to Dexter80, chyba czas na decyzję. Aha, sprzęt ZAWSZE możesz oddać ( 10 dni ), sprzedać ( kiedy Ci nie będzie pasował czy znudził czy nie odpowiadał ). Czas na robienie zdjęć ucieka.
Powodzenia



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://www001.upp.so-net.ne.jp/bearwalk/Yashica/Y35ME.jpg ( źródło

A to mój podręczny zawsze w samochodzie maluch.

I pewnie też daje radę.

hostman22
04-07-2013, 16:39
sprzęt musi być taki, aby nie wyróżniać..... :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/8224491728_2b6e090d34_z-2.jpg
źródło (http://farm9.staticflickr.com/8065/8224491728_2b6e090d34_z.jpg)

Mcarto
04-07-2013, 21:24
Ja bardzo lubię stretowe zestawienie K-5 z limitedem 21mm ,40mm. Aparat jest w miarę "niepozorny" ze sprawnym AF, cichutką migawką i użytecznym LV które przydaje się w niektórych sytuacjach.

Niedawno też nabyłem coś mniejszego na wyjazdy - Panasonica GX1, Mały fajny aparacik z szybkim i pewnym AF ale minusem dla mnie jest głośna migawka. Z ekranem dotykowym też się jeszcze nie zaprzyjaźniłem i dotyk pozostaje wyłączony.

Wg. mnie bezlusterkowiec do stretu powinien:
- mieć w miarę szybki i pewny AF
- cichą migawkę.
- ze dwa ustawienia custom - w lustrze mam wszystko pod ręką ale w bezlusterkowcu warto kilka rzeczy spersonalizować.
- odchylany do góry ekranik (sam nie mam, można się też obejść bez niego ale to fajny i przydatny bajer).

WojtehP
04-07-2013, 21:29
nie wiem czy akurat najbardziej streetowy aparat na świecie jakim jest Leica M9 czy następne się w to wpisują :D

Mekano
04-07-2013, 21:51
Ja do streetu uzywam 5N z 16mm + ECU, lub Samsunga nx1000, w Samsungu brakuje mi odchylanego ekranika do gory, ale do niczego innego nie mozna sie przyczepic, Samsung to nie jest wysoka klasa aparatu, ale na nic innego bym go nie zamienila w tej chwili bo nie wiem czy w podobnym przedziale cenowym znajdzie sie w tym momencie lepsza jakosc obrazka.

Mcarto
04-07-2013, 22:52
nie wiem czy akurat najbardziej streetowy aparat na świecie jakim jest Leica M9 czy następne się w to wpisują :D
Sam jestem ciekaw. M9 i w ogóle dalmierze to dla mnie ciekawostka - mam tylko mgliste wspomnienia z dzieciństwa i zabawy Zorką ojca.
Migawka to subiektywna sprawa - napisałem, ze wg. mnie powinna być cicha ale niektórym to nie przeszkadza.

Blombik
04-07-2013, 23:30
ja na swoje wyprawy zabieram 2 aparaty: analogowego Ikona i w afryce x100 potem w Indiach x-pro1 z właściwie na stałe przyspawanym 18 mm. Teraz wyjadę chyba w podobne rejony jak TY i nie zamierzam zmienić podejścia - zależy mi na zdjęciach dlatego zabieram zawsze 2 aparaty - wszystko się psuje nawet Zeiss. Kiedyś szlajałem sie po świecie od d50 do d700 z kompletem obiektywów - to był koszmar - jeszcze do tego jakiś prowiant i w szybko przeklinałem sam siebie ...

tak naprawdę teraz myślę by zamiast IKona zabawić sie w jakiegoś Hexara AF wiem ze tam 1/500 - ale jakos nie zalezy mi na GO - zważywszy ze w ikonie mam w zależności albo 28 albo 35 - w cyfrowych wtedy odwrotnie nie zabieram dodatkowych obiektywów - do tego 3 baterie (w zależności od rejonu ładowarka solarna) i 3 karty pamieci po 32 Gb - plus iPad gdzie cyfrowe zrzucam

na saharze miałem plecak 18 kg + woda około 7 kg - ważny jest kazdy gram na plecach

Hm no właśnie myślę o takim zestawie analog nikon F80 50mm + 20mm i do tego co dalej co jako zastąpienie lustra czy x100s i tylko to czy np ricoh gr nowy da porównywalne iso i obrazek a ma sporo mniejszy rozmiar lub np Sony rx 100 II nowa wersja to nie jest aps-c co prawda ale tu rozmiar wogóle kieszonkowy któryś z nich musiałby, dokupić ale nie widzi mi się tułaczka po Kaukazie w Azerbejdżanie z d600 i szklarnią a poza tym jest do zwiedzania Baku i kilka innych miast a diabli wiedzą jak tam z foceniemm u nich...

Mekano
04-07-2013, 23:36
ale nie widzi mi się tułaczka po Kaukazie w Azerbejdżanie z d600 i szklarnią a poza tym jest do zwiedzania Baku i kilka innych miast a diabli wiedzą jak tam z foceniemm u nich...

No wlasnie duzy aparat przyciaga uwage, moga tez zabronic fotografowac, a maly lekki, kieszonkowy, nie powinien nawet wzbudzic zainteresowania mi sie tez bardzo zaczyna podobac ten nowy rx100 m II na spacer idealny, tylko nie wiadomo jak z jakoscia, czy bedzie tylko duzo gorsza od bezlusterkowcow, czy tylko troche gorsza..

pastwisko
04-07-2013, 23:44
tylko nie wiadomo jak z jakoscia, czy bedzie tylko duzo gorsza od bezlusterkowcow, czy tylko troche gorsza..

Ty to serio chyba powinnaś się zakręcić w okół jakiegoś specjalisty :D

pgaik
04-07-2013, 23:44
jeśli jakość wykonania się nie zmieni ( z jedynki) to będzie liderem :)
Miałeś w rękach jedynkę?


edyta: dobra, chyba już mi piwa starczy :D

Mekano
04-07-2013, 23:56
Ty to serio chyba powinnaś się zakręcić w okół jakiegoś specjalisty :D
Nie, bo specjalista mowi: Buty sa dla ciebie, aparaty sa dla mnie. ;)
Widziales kiedys fajna szafe? :lol: :wink:
Jesli nie to Ci pokaze: http://3.bp.blogspot.com/-RiNMjYJo3Ic/T_IFduPKu_I/AAAAAAAABno/-vlpUnWdfR4/s1600/428451_332177253531567_734354775_n.jpg

ile by nie bylo, zawsze bedzie malo.. :mrgreen: (oczywiscie zart, ale fajna kolekcja ta po prawej!) :twisted:

Dexter88
05-07-2013, 00:16
Mam wrażenie, że tutaj wszyscy nieco podchmieleni o tej porze się przewijają :P

d5000
05-07-2013, 00:30
Tutaj zawsze luzik :) Mekano robi fajny klimat

Bielik
05-07-2013, 01:48
No wlasnie duzy aparat przyciaga uwage, moga tez zabronic fotografowac, a maly lekki, kieszonkowy, nie powinien nawet wzbudzic zainteresowania(...)

Hue hue hue (i saturation)

suchary na bok, zupełnie zapomniałem że Canon wypuścił tego 40/2.8 co o nim Drogi Pastwisko wspomniał, w pierwszej kolejności bym Ci go polecał.

WojtehP
05-07-2013, 06:23
Hm no właśnie myślę o takim zestawie analog nikon F80 50mm + 20mm i do tego co dalej co jako zastąpienie lustra czy x100s i tylko to czy np ricoh gr nowy da porównywalne iso i obrazek a ma sporo mniejszy rozmiar lub np Sony rx 100 II nowa wersja to nie jest aps-c co prawda ale tu rozmiar wogóle kieszonkowy któryś z nich musiałby, dokupić ale nie widzi mi się tułaczka po Kaukazie w Azerbejdżanie z d600 i szklarnią a poza tym jest do zwiedzania Baku i kilka innych miast a diabli wiedzą jak tam z foceniemm u nich...

Ale Ty chcesz zabrać wiecej sprzętu niż gdybyś zabrał d600 ? .. F80 ma takie chyba same gabaryty obiektywy takie same ... Do tego cyfrowka :)

WojtehP
05-07-2013, 06:30
Sam jestem ciekaw. M9 i w ogóle dalmierze to dla mnie ciekawostka - mam tylko mgliste wspomnienia z dzieciństwa i zabawy Zorką ojca.
Migawka to subiektywna sprawa - napisałem, ze wg. mnie powinna być cicha ale niektórym to nie przeszkadza.

Ustawienie ostrosci gdy sie pozna aparat jest natychmiastowe .. Dodatkowo jeśli sie chce wykonać zdjęcie trzeba ta sekundę spojrzeć na to co fotografujemy - a mam wrażenie ze w wielu przypadkach ludzie nie patrzą co uwieczniaja - tylko aparat skierowany na coś i przycisk .. AF coś wybierze i mamy zdjęcie

piotrromanowski
05-07-2013, 09:04
Sam jestem ciekaw. M9 i w ogóle dalmierze to dla mnie ciekawostka - mam tylko mgliste wspomnienia z dzieciństwa i zabawy Zorką ojca.
Migawka to subiektywna sprawa - napisałem, ze wg. mnie powinna być cicha ale niektórym to nie przeszkadza.

Zorką 4 robiłem zdjęcia, fajna zabawa, ale to ciężki, duży aparat. Wolny, potwornie niewygodny ( zakładanie filmów, kiepski dalmierz. Plusy to b. dobry obiektyw ( 50 f/2 , taki srebrny ), super zabawa.
Leica to nie mój target ( cena ), ale te stare japończyki są b. przyjemne. Pobawię się jeszcze niby i może uskładam na Bessę lub Ikonta, bo dalmierze bardzo mnie kręcą.


Nie, bo specjalista mowi: Buty sa dla ciebie, aparaty sa dla mnie. ;)
Widziales kiedys fajna szafe? :lol: :wink:
Jesli nie to Ci pokaze: http://3.bp.blogspot.com/-RiNMjYJo3Ic/T_IFduPKu_I/AAAAAAAABno/-vlpUnWdfR4/s1600/428451_332177253531567_734354775_n.jpg

ile by nie bylo, zawsze bedzie malo.. :mrgreen: (oczywiscie zart, ale fajna kolekcja ta po prawej!) :twisted:

Juz myślałem, że to Twoje. :)
Ja bym taką chciał ( tę prawą część oczywiście )

deep
05-07-2013, 09:13
A ja bym wolał tą lewą razem z właścicielką :-)

Mekano
05-07-2013, 09:23
Na kazdy dzien tygodnia, inny pasek ze znaczkiem. I tak przez caly miesiac inny.. ;)

amatorek2
05-07-2013, 09:51
Jest jeszcze Leica M8 z color-skoparem 21/4 (nie ma szybszej metody ostrzenia), a jeśli koniecznie FF to Minolta CLE i 35/2,5

Pawel92
05-07-2013, 10:20
Jest jeszcze Leica M8 z color-skoparem 21/4 (nie ma szybszej metody ostrzenia)...

Jeżeli nie jest zbyt ciemno, to rzeczywiście robi się z tego najszybsza małpka :wink:

pgaik
05-07-2013, 10:32
Już po kilkukrotnym ostrzeniu Leicą monochromem umiałem idealnie ocenić odległość przez wyżłobienie na pierścieniu, wystarczy zapamiętać w jakim położeniu ma być palec wskazujący pod obiektywem w zależności od odległości ;)

koniecpolska
05-07-2013, 10:56
Już po kilkukrotnym ostrzeniu Leicą monochromem umiałem idealnie ocenić odległość przez wyżłobienie na pierścieniu, wystarczy zapamiętać w jakim położeniu ma być palec wskazujący pod obiektywem w zależności od odległości ;)Oj tak ... sprawne operowanie palcem wskazującym jest ważne ... i to nie tylko w obcowaniu z Leicą monochromem.

Pawel92
05-07-2013, 11:19
Już po kilkukrotnym ostrzeniu Leicą monochromem umiałem idealnie ocenić odległość przez wyżłobienie na pierścieniu, wystarczy zapamiętać w jakim położeniu ma być palec wskazujący pod obiektywem w zależności od odległości ;)

Ustawiasz sobie przysłonę na f/8 na tym 21/4 i oszczędzasz energię, bo nawet palcem wskazującym już nie musisz ruszać :mrgreen: Możesz się skoncentrować na 200% przy próbach zrobienia "zdjęcia życia" :wink:

Mekano
05-07-2013, 11:24
a o co chodzi z ta Leica, wiem ze droga, no ale dlaczego az tyle?
Przeciez zdjecia ze zlota nie robi? ;)

Dexter88
05-07-2013, 11:34
Ręczne wykonanie made in Germany, wspaniała rozpiętość tonalna i kontrast, rewelacyjna jakość obiektywów na brzegach kadru. Praktycznie niepowtarzalne zdjęcia i urywający d... bookeh.
http://www.stevehuffphoto.com/tag/leica-m/

Gesendet von meinem GT-N7100 mit Tapatalk 2

Mekano
05-07-2013, 11:37
To Heliosem sie takich nie zrobi? :p

koniecpolska
05-07-2013, 12:08
To Heliosem sie takich nie zrobi? :pNiestety Heliosem du...y nie urwiesz ... może za lekki jest ... :wink:

PS
O jaki fajny bookeh
http://www.stevehuffphoto.com/wp-content/uploads/2013/06/L1001659-2.jpg
prawie tak samo fajny z mojego Heliosa ...

Acha, Heliosy też oferują niepowtarzalne zdjęcia ... bowiem nigdy z linii montażowej nie zeszły dwa identyczne :wink:

amatorek2
05-07-2013, 12:17
Heliosem może nie bo to trochę inny system chyba, ale Jupitera jak najbardziej polecam

Jai pur
05-07-2013, 12:46
To Heliosem sie takich nie zrobi? :p

zrobisz czymkolwiek, tylko musisz częściej wychodzić z domu i mniej czasu tracić na zgłębianie tajemnic ukrytych w menu aparatu

pastwisko
05-07-2013, 12:46
nie ma szybszej metody ostrzenia

Jest, mam ją ustawioną w trzecim trybie osobistym mojego aparatu - dałem mu nazwe HYPERFOCAL, aparat robi zdjecie od razu bez ostrzenia, bo ostrosć ustawiłem dawno temu jak konfigurowałem ten tryb ;)

A poza tym tu się kłania Ricoh GR ponownie - DO AUTORA JAK PRZYPADKIEM PRZYUWAŻY TEN POST bo sie bajzel zrobił - poczytaj sobie w recenzjach/opisach Ricoha GR o funkcji snap. To jest opcja własnie stricte streetowa, bo GR to aparaty do tego typu fotografi.

Jai pur
05-07-2013, 12:52
Już po kilkukrotnym ostrzeniu Leicą monochromem umiałem idealnie ocenić odległość przez wyżłobienie na pierścieniu, wystarczy zapamiętać w jakim położeniu ma być palec wskazujący pod obiektywem w zależności od odległości ;)

jak sobie przypomnę (bo nikona juz nie mam) o gimnastyce DSLRem + 200/2 to też się za głowę łapię:)

Franek_
05-07-2013, 15:37
Ja oddaje swoj glos za x100s. Ma fajny obiektyw, robi ladne zdjecia, wizjer elektroniczny jeżeli nie zostal pogorszony od x100 jest w zupelnosci ok, jest szybki, ma AF i jest moim zdaniem lepiej wykonany od x-pro. Do tego z uwagi na staly obiektyw nie ma pokus, zeby dokupywac inne szkla. Jest tanszy niz x-pro. Nic tylko brac. Nie bardzo wiem, co jeszcze mialby miec aparat do streeta. Sam uzywam analogowej wersji x-pro (Contax G2), dla mnie taka koncepcja aparatu jest bomba. Autofocus, szybka obsluga aparatu (przewijanie czy zakladanie filmu), dosc mala i dosc dyskretna puszka, dobre obiektywy, tryb av. Takie polaczenie znacznie bardziej do mnie przemawia niz jakies wynalazki bez wizjera, lustrzanki czy system M (analogowy czy cyfrowy).

Co do samych Fuji x100 / x-pro, wybralbym ten pierwszy. Lepiej lezy w dloni, wydaje się byc lepiej zbudowany. Chyba, ze ogniskowa 35mm nie jest Twoja (ja osobiscie jakoś nie przepadam i wole 50mm), wtedy x-pro. Ricohy, Olympusy, Sony i insze bym odpuscil, wsrod nielustrzanek Fuji jest nr 1.

Blombik
05-07-2013, 16:06
Ale Ty chcesz zabrać wiecej sprzętu niż gdybyś zabrał d600 ? .. F80 ma takie chyba same gabaryty obiektywy takie same ... Do tego cyfrowka :)

chcę zabrać ze sobą analoga poprostu jest trochę mniejszy ale dwóch takich czyli d600 i f80 nie przeżyję stąd mój dylemat co zamiast d600???
fuji x100s/Ricoh GR/Sony RX100mII?????????????????
ma ktoś jakiś mądry pomysł? poza tym że leica lbo hassel....
jak się ma ricoh do x100s/sony rx100?

Dexter88
05-07-2013, 17:02
Jest, mam ją ustawioną w trzecim trybie osobistym mojego aparatu - dałem mu nazwe HYPERFOCAL, aparat robi zdjecie od razu bez ostrzenia, bo ostrosć ustawiłem dawno temu jak konfigurowałem ten tryb ;)

A poza tym tu się kłania Ricoh GR ponownie - DO AUTORA JAK PRZYPADKIEM PRZYUWAŻY TEN POST bo sie bajzel zrobił - poczytaj sobie w recenzjach/opisach Ricoha GR o funkcji snap. To jest opcja własnie stricte streetowa, bo GR to aparaty do tego typu fotografi.

Haha fajna funkcja, tu jest ładna recenzja na jej temat:
http://petapixel.com/2013/05/19/return-of-the-legend-hands-on-with-the-ricoh-gr/
naprawdę poważnie się zastanawiam nad tym aparacikiem, bo rzeczywiście stworzony jest do street.
Tylko, że ta ogniskowa nie podchodzi mi do końca..

Franek_
05-07-2013, 17:27
Blombik - skoro chcesz wziac analoga (f80) ze szkarnia, to po co brac inna cyfrowke, skoro d600 bedzie uzywalo tych samych szkiel i jako samo body nie zajmie wiecej miejsca niz x100? Jak ma byc lekko i przyjemnie, to x100 + jakis analogowy point and shot, np. Konica Hexar.

WojtehP
05-07-2013, 18:14
To samo chciałem przekazać powyżej :)

Wysyłane z mojego Z10 za pomocą Tapatalk 2

WojtehP
05-07-2013, 18:48
snap ... to w mojej sigmie dp1s to tryb manual który ustawiam w metrach ... chyba ze to cos innego ...
w x100(s) podobnie

Mekano
05-07-2013, 19:56
zrobisz czymkolwiek, tylko musisz częściej wychodzić z domu i mniej czasu tracić na zgłębianie tajemnic ukrytych w menu aparatu

Moze zajmij sie soba, dobrze? I nie sugeruj mi co mam robic i gdzie patrzec. Ja swoje aparaty znam doskonale, w przeciwienstwie pewnie do ciebie, a szkla manualne mnie nie kreca, bo gdyby nie bylo miedzy nimi zaleznosci i roznicy, to Helios nie kosztowal by 2 euro (czy cos kolot tego) i kazdy by mogl wybrac takie szklo, a nie marzyc o aparacie ktory kosztuje pare tys. euro. Wiec twoje wywody sa na nic.

slanting_eye
05-07-2013, 21:14
W końcu przyłączyli się i Panowie rozumiejący o co w tym chodzi.
Dziękuję za propozycję, przyjrzę się im dogłębnie.
Cena w sumie nie ma wielkiego znaczenia, do 5000 w złotówkach bez problemu, może być i więcej.
Ten ricoh grd 1 to amazon mi nic nie wyrzuca, kolega ma na myśli gr 1-2-3-4?
Jaka jest różnica pomiędzy x100 s i nie s?

chodzilo mi o jedynke.
piszac to nie wiedzialem jaki masz budzet,pomyslalem ze chcesz cos "po taniosci"
nie tak dawno ricoh wypuscil nowego gr z matryca 23.7 mm x 15.7 mm (APS-C) CMOS.

http://www.optyczne.pl/5772-nowo%C5%9B%C4%87-Ricoh_GR.html

pastwisko
05-07-2013, 22:22
Tylko, że ta ogniskowa nie podchodzi mi do końca..

Nowy GR ma funkcję crop - czyli kadruje do 35mm, czyli ze kadrujesz i otrzymujesz plik "obciachany" do 35mm z 28mm, to tak jakbys sam w kompie przyciał, z tą roznicą widzisz juz ten kadr na ekranie podczas robienia zdjecia tak jak bys miał 35mm. Myslę ze z racji tego ze jest to APC-S to nie bedzie to jakiś dramatycznie zmniejszony plik, od 28 do 35 daleko nie jest.


snap ... to w mojej sigmie dp1s to tryb manual który ustawiam w metrach ... chyba ze to cos innego ...
w x100(s) podobnie

No oczywiscie ze co innego :)

1. opcja pre-snap - aparat zaczyna ostrzenie od ustawionego miejsca, czyli nie od zera czy nieskonczonosci, ale np. od 5m, co skraca bardzo pracę AF bo nie musi lecieć od początku skali.

2. opcja full-snap - przy półwcisnieciu spustu AF pracuje normalnie, ale jesli wcisnąć spust od razu do konca to aparat zrobi zdjecie na odległosc ustawioną dla tej funkcji czyli np. 2.5m - czyli jest normalny AF, a jak cos się nagle przydarzy to mozna od razu walić fotę. wtedy AF nie działa i nie zwalnia swoim szukaniem, zdjecie jest robione od razu.

3. opcja fixed snap - czyli coś jak rzeczony manual, ustawia się na dana odległosc i AF nie pracuje, w połączeniu z odpowiednią przesłona (podglad głębi ostrosci na wykresie na LCD) mamy hiperfokalną. mozna sobie to ustawić w jakimś trybie osobistym i wtedy AF z głowy.

nazwy tych funkcji piszę z pamięci, pewnie sie nazywają inaczej i/lub są pozamieniane.

Jai pur
05-07-2013, 23:12
Moze zajmij sie soba, dobrze? I nie sugeruj mi co mam robic i gdzie patrzec. Ja swoje aparaty znam doskonale, w przeciwienstwie pewnie do ciebie, a szkla manualne mnie nie kreca, bo gdyby nie bylo miedzy nimi zaleznosci i roznicy, to Helios nie kosztowal by 2 euro (czy cos kolot tego) i kazdy by mogl wybrac takie szklo, a nie marzyc o aparacie ktory kosztuje pare tys. euro. Wiec twoje wywody sa na nic.

Na nic to są drwiące komentarze dotyczące czegoś, czego się w ręku nawet nie miało.

Mekano
06-07-2013, 01:15
Na nic to są drwiące komentarze dotyczące czegoś, czego się w ręku nawet nie miało.
No to robiles Leica zdjecia? ze mozesz wywnioskowac to, ze Heliosem i kazdym innym sie zrobi podobne to swietnie, wiec sie ciesz, ze mozesz przekazac ta wiedze bardziej nieswiadomym, moze sobie kupia Heliosa za pare euro i tez beda sie cieszyc z ladnego obrazka, po co kupowac M8.

Jai pur
06-07-2013, 07:56
>>Mekano

To, ze każdym sprzętem można zrobić dobre zdjęcie, to banał. Tym bardziej szkoda czasu na analizowanie ceny lajki, bo to towar luksusowy, niestety. Z wszystkimi tego faktu wadami i zaletami. Nie można jednak o tej firmie nie wspomnieć, do streeta się "chyba" nadaje i prześmiewcze komentarze są zbyteczne. Tylko tyle. O wiedzy, świadomości i innych wzniosłych rzeczach nie odważyłbym się pisać.

Blombik
06-07-2013, 10:28
Blombik - skoro chcesz wziac analoga (f80) ze szkarnia, to po co brac inna cyfrowke, skoro d600 bedzie uzywalo tych samych szkiel i jako samo body nie zajmie wiecej miejsca niz x100? Jak ma byc lekko i przyjemnie, to x100 + jakis analogowy point and shot, np. Konica Hexar.

Dobra złożyłem sobie f80 z tymi szklanki i wygląda na to że za dużo bagażu będzie więc skupimy się na wyborze tego jedynego aparatu....
X100s/ricoh gr/Sony rx100 m2 jeszcze w prYpływie przeglądania netu wpadła mi leica x2 co o niej sądzicie w porównaniu do tych trzech???

Mekano
06-07-2013, 10:54
>>Mekano

To, ze każdym sprzętem można zrobić dobre zdjęcie, to banał.
no tak, ale lepsze szklo pomaga w zrobieniu lepszego zdjecia, tak samo jak i lepszy aparat.
a moglbys napisac czym Ty robisz zdjecia, jakich szkiel uzywasz?
Obejrzalam Twoja galerie ze stopki i chyba nie musze mowic, ze bardzo mi sie podoba, sam wiesz, ze robisz bardzo ladne zdjecia,
no i jezeli robisz je "byle czym" - to szczere gratulacje, pozdrawiam.

Dexter88
06-07-2013, 12:04
no tak, ale lepsze szklo pomaga w zrobieniu lepszego zdjecia, tak samo jak i lepszy aparat.
a moglbys napisac czym Ty robisz zdjecia, jakich szkiel uzywasz?
Obejrzalam Twoja galerie ze stopki i chyba nie musze mowic, ze bardzo mi sie podoba, sam wiesz, ze robisz bardzo ladne zdjecia,
no i jezeli robisz je "byle czym" - to szczere gratulacje, pozdrawiam.
Jeżeli się nie mylę, to niektóre tam nawet analogiem są robione. :P

Co do wyboru aparatu to raczej będę brał x100s za jakość obrazka, jakość wykonania, retro wygląd, dobry wizjer, wymiary wraz z tym fajnym płaskim obiektywem pozwalające na schowanie go do kurtki i parę innych rzeczy. Chyba żaden inny model tego wszystkiego mi nie zapewni.

pastwisko
06-07-2013, 13:15
pozwalające na schowanie go do kurtki

w lato, w kurtce? :)

hostman22
06-07-2013, 14:43
takie mamy lato ;)..

I ile cyfrowe lajki, to faktycznie towar luksusowy, a tyle dalmierze sprawdzają się w street'cie całkiem dobrze

Mcarto
06-07-2013, 15:14
takie mamy lato ;)..

I ile cyfrowe lajki, to faktycznie towar luksusowy, a tyle dalmierze sprawdzają się w street'cie całkiem dobrze
Nie kuś nie kuś - już drugi raz powraca do mnie temat dalmierza ale będę twardy...

Mnie najbardziej podobał się Fuji X100 bo b.podobnej ogniskowej używam do mojego "streetu" ale że miał to też być tani uniwersalny aparat na wyjazdy to wybrałem bezlusterkowca - kit + stałka i powinno być dobrze.

WojtehP
08-07-2013, 10:14
właśnie jeszcze przyszły mi do głowy 2 sprawy

pierwsza sprawa - łatwość wymiany ..... przy x100 łatwo chyba sprzedać czy wymienić nawet jak nie pasuje (aparaty Fuji i ten aparat jest teraz dosyć popularny)
druga sprawa - kadrowanie w pełnym słońcu czy w krajach gdzie słońce jest bardziej ostre niż w zachmurzonej i zimnej Polsce - wizjer zdecydowanie tysiąc razy lepiej się sprawdza w takich okolicznościach

Gundrum
08-07-2013, 10:46
Jak dla mnie optyczny wizjer z ramką w szybkim kadrowaniu rządzi.
Widać w nim więcej niż będzie na zdjęciu, bardzo łatwo wybiera się kadr z szerszego otoczenia.
Nigdy niczym tak łatwo nie zamykało mi się kadru jak fuji. Oczywiście analogowe dalmierze i cyfrowa leika mają tak samo.

Jai pur
08-07-2013, 14:06
no tak, ale lepsze szklo pomaga w zrobieniu lepszego zdjecia, tak samo jak i lepszy aparat.
a moglbys napisac czym Ty robisz zdjecia, jakich szkiel uzywasz?
Obejrzalam Twoja galerie ze stopki i chyba nie musze mowic, ze bardzo mi sie podoba, sam wiesz, ze robisz bardzo ladne zdjecia,
no i jezeli robisz je "byle czym" - to szczere gratulacje, pozdrawiam.

Ja mam tak, że aparat muszę lubić, używać z przyjemnością, takie niewymierne kryterium.
Co do moich zdjęć, to są dowodem, że nawet super sprzęt nie zrobi z nikogo mistrza fotografii:) Cieszę się jednak, że coś ci się spodobało.

Wracając do tematu wątku, gdybym nie miał lajki, kupiłbym Fuji, ale ją mam i chcę Ricoha. Ten z kolei jest niedostępny. Dystrybutor dostał 5 szt na 20 zamówionych. O następnych dostawach cisza. Może Sony RX100 kupię, przyda się dobry kompakt na spacery, rowery i inne okazje. Może się w streeta pobawię, niepozorność aparatu wielka.

Rogass
08-07-2013, 14:22
Az dziw, ze do tej pory jeszcze nikt nie wspomnial o RX-1

WojtehP
08-07-2013, 14:30
bo tylko bogaci Vikingowie go maja ...

uel
08-07-2013, 14:44
bo tylko bogaci Vikingowie go maja ...

bogaci Vikingowie wyczekują Lunara FF ;-)

Mekano
08-07-2013, 16:40
Może Sony RX100 kupię, przyda się dobry kompakt na spacery, rowery i inne okazje. Może się w streeta pobawię, niepozorność aparatu wielka.

No ale chyba wersje II?

Jai pur
08-07-2013, 17:19
Pierwszą właśnie zamówiłem. Dla mnie druga nic nie wnosi, więc szkoda mi dodatkowy tysiąc pln wydawać.
Za tydzień mam swoje wyczekane "Lisbon Story" więc przetestuję to cudo.

Mekano
08-07-2013, 17:24
A lizbona romantyczne miasto, tez sie tam wlasnie wybieram i z checia sie dowiem jak sie spisal rx100 w zakamarkach ulic portugalskiej stolicy.

Jai pur
08-07-2013, 17:27
No to także czekam na fotki...