Zobacz pełną wersję : ostrość w d90
rajna666
27-05-2013, 12:59
Witam.Mam mały problem.Robię zdjęcia nikonem d90 oraz obiektywem nikon 50mm 1.8.Moim problemem jest to,że wyrazistość tych zdjęć nie satysfakcjonuje mnie.Nie są tak wyraźne jak powinny być.Nie chodzi tu o problem wysokiego iso,długiego czasu naświetlania czy małej GO.Znam te zależności i podstawy fotografii.Chodzi mi o zdjęcie,które jest robione np w dobrych warunkach i jest całe mało wyraźne.Czy jest możliwe,że to coś w ustawieniach aparatu jest nie tak jak powinno być?
1) sprawdź, czy twój aparat dobrze ustawia ostrość z tym obiektywem.
2) na jakiej przesłonie robisz te zdjęcia - bo jak na f/1.8, to nie będą tak wyraziste, jak to się większości wydaje. Wszystkie obiektywy są znacznie mniej ostre przy w pełni otwartej przesłonie.
rajna666
27-05-2013, 13:05
No właśnie np ostatnie zdjęcia były robione na np 2.8.Oczywiście rozumiem,że na pełnej dziurze zdjęcia mogą być mydlane,ale 2.8 to już nie powinno być problemu.
darkmajin
27-05-2013, 13:11
pokaż fote nikt tu z fusów nie wróży
imageshack.us > direct link > przy dodawaniu posta wpisz link uprzednio klikając na obrazek w narzędziach edycji posta ( 2gi od prawej )
albo byle gdzie zapodaj i daj linka to wstawie
rajna666
27-05-2013, 13:12
jak dodać? Nie wiem czy tak można ale dodam link https://www.facebook.com/media/set/?set=a.347787811936790.74337.100001167232352&type=3 Chodzi mi np o ostatnie zdjęcia
Dzięki chyba w tym samym czasie pisaliśmy,na razie tylko tak mogę dodać bo nie mam dostępu do swojego dysku,ale mniej więcej tak to wygląda.
darkmajin
27-05-2013, 13:31
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/980055_510622278986675_1566510620_o.jpg)
sorry za wielkość, ale uznałem że skoro oceniamy ostrość...
darkmajin
27-05-2013, 13:34
imo ostrość na schodach przed... foty fajne, zawsze można coś do ostrzyć w post procesie, nie widzę jakiś wielkich problemów czasem nie trafi i tyle... ile masz takich nie ostrych?
rajna666
27-05-2013, 13:42
No właśnie często mam taki problem,nie wiem może za bardzo się czepiam,ale jak widzę u niktórych taaaaakie żylety to mnie zazdrość bierze
darkmajin
27-05-2013, 13:53
niestety foty straciły exif i nie wiem jaka ogniskowa i przysłona, widzę inne i wydaje się że to chyba problem z GO przekadrowujesz może albo ręka Ci drży ? :) przy 2m odległości
[email protected] głębia to 160mm więc nie spodziewaj się ostrej postaci
No właśnie często mam taki problem,nie wiem może za bardzo się czepiam,ale jak widzę u niktórych taaaaakie żylety to mnie zazdrość bierze
Te żylety zazwyczaj są robione przy obróbce, a nie prosto z aparatu.
A co do Twojego zdjęcia - ostrość wyraźnie jest przed, więc albo źle trafia twój aparat z tym szkłem, albo popełniasz błędy przy ostrzeniu i kadrowaniu - przekadrowanie po wyostrzeniu może (najczęściej tak jest) przesuwa płaszczyznę ostrości.
rajna666
27-05-2013, 15:23
Hm być może tu będzie problem.Czasami sama wybieram punkt ostrości a czasami punkt środkowy i przekadrowuję.
W D90 mam włączoną funkcję "śledzenie 3D", autofokus w trybie AF-A, łapię ostrość zawsze na punkt centralny, a potem kadruję (z zablokowanym fokusem oczywiście - aparat jak uzna, że zgubił ostrość, to wprowadza poprawkę).
devill_bull
29-05-2013, 03:43
Też pracowałem na D90 + 50mm 1.8. Niestety okazywało się, że trafione=ostre zdjęcia nie pojawiały się tak często jakbym tego sobie życzył. Pomagało zwiekszanie przyłony do 5.6, ale to już nie to. Natomiast ten sam obiektyw testowałem razem z D600 i pracuje dużo lepiej.
Jeśli chodzi o 50 1.8 w wersji bez silnika czyli D to mam to samo. Szkło fajne lekkie dające ładny obraz, ale to chyba jest przypadłość D90 że często pudłuje. Przy odległościach do 1,5 metra jest ok ale jak już chcę uchwycić np.całą postać albo nawet już 4-5 metrów to jest loteria. Aż boję się go czasami użyć żeby nie zepsuć zdjęć, myślę intensywnie nad 35 1.8 g :)
rajna666
29-05-2013, 11:40
No właśnie jeszcze z bliska jest ok ale te z dalsza to właśnie już szału nie ma.Mam jeszcze Heliosa 44-4 58/2 i musze powiedzieć,że on jest chyba ostrzejszy od nikonowskiej 50.
devill_bull
29-05-2013, 23:10
Chyba masz rację z tą przypadłością D90, bo na Tamronie 90 zachowywał się podobnie jak na 50ce Nikona ;( mniej, ale jednak.
To ja mam chyba niesamowite szczęście do sprzętu - każde szkło ostrzy tam gdzie trzeba ;)
A czy wersja 50 1.8G z silnikiem też tak pudłuje?? Mam Tamrona 17-50 2.8 i nie mam z nim tyle problemów co z tą 50 D
Posiadam 50 1.8 G od prawie pół roku i rzadko zdarzyło się jej spudłować, a jeśli już to przy bardzo słabych warunkach oświetleniowych.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.