PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia nocna



Hittem
14-04-2013, 11:52
Witam.
Jestem użytkownikiem aparatu nikon d3000 po zrobieniu zdjecia na czasie 30" potem muszę odczekać drugie tyle aż się pojawi. Mam od kilku dni pilota po 5min naświetlania również muszę czekać cierpliwe zanim zrobię drugie zdjęcie. Czy to normalne? Czy może to wina karty pamięci? Pomocy!

jasin
14-04-2013, 12:19
Masz włączoną redukcję szumów dla długiego czasu naświetlania, aparat po zrobieniu zdjęcia zawsze robi tzw. czarną klatkę z takim samym czasem naświetlania co zdjęcie, musisz to wyłączyć. To normalne.

6868
14-04-2013, 12:26
Masz włączoną redukcję szumów dla długiego czasu naświetlania, aparat po zrobieniu zdjęcia zawsze robi tzw. czarną klatkę z takim samym czasem naświetlania co zdjęcie, musisz to wyłączyć. To normalne.
Tak, to właśnie moze byc tego przyczyna

pgaik
14-04-2013, 12:37
Nawet nie może a na bank ;)
Mój kiedyś to nawet z 20 minut mielił fotę naświetlaną 45 minut ;)

Hittem
14-04-2013, 13:38
A wyłączenie tej funkcji nie sprawi, że nagle po zrobieniu danego zdjęcia pojawi się okropelne ziarno ?:)

jasin
14-04-2013, 13:48
A wyłączenie tej funkcji nie sprawi, że nagle po zrobieniu danego zdjęcia pojawi się okropelne ziarno ?:)

Jakieś tam się pojawi, ale możesz je wtedy usunąć w programie graficznym. Najlepiej spróbuj, przecież aparat od tego nie wybuchnie.

Hittem
14-04-2013, 14:25
Oczywiście, że spróbuję! Kilka dni bawię się pilotem. Dzień mnie irytuje, chcę noc! :) Problem w tym, że mam ten pilot i wieczorami albo pada deszcz albo jest zachmurzone niebo. No, ale spoko dzięki za pomoc, bo chłopaki kończyli naświetlanie i ustawiali następne kadry a ja siedziałem i czekałem aż się zdjęcie pojawi drugie tyle czasu hehe.

chory
14-04-2013, 14:45
[QUOTE=Hittem;3105624]A wyłączenie tej funkcji nie sprawi, że nagle po zrobieniu danego zdjęcia pojawi się okropelne ziarno ?:)[/

Chcac uniknac szumow/ziarna uzywaj najnizszego, natywnego iso.

kh29228
14-04-2013, 23:32
Chcac uniknac szumow/ziarna uzywaj najnizszego, natywnego iso.

ale ziarno nie powstaje tylko z powodu używania wysokiej czułości, ale także z powodu grzania się matrycy, przy fotografowaniu z długimi czasami, więc można mieć niezłą kaszkę także na ISO natywnym. Z tego powodu astrofotografowanie, których "robota" to długie naświetlanie często "zamrażają", żeby matryca się nie grzała

Hittem
15-04-2013, 08:33
Ogólnie gdzieś tam wyczytałem, że pod czas długiego naświetlania wypalają się piksele i w ogóle możemy spalić matrycę? Nie wiem czy dobrze to napisałem.

6868
15-04-2013, 08:34
Ogólnie gdzieś tam wyczytałem, że pod czas długiego naświetlania wypalają się piksele i w ogóle możemy spalić matrycę? Nie wiem czy dobrze to napisałem.
Taaak, dlatego tez trzeba zawsze miec gasnice pod ręką :)

mpwt
15-04-2013, 15:52
Ogólnie gdzieś tam wyczytałem, że pod czas długiego naświetlania wypalają się piksele i w ogóle możemy spalić matrycę? Nie wiem czy dobrze to napisałem.

Może dobrze napisałeś, ale raczej źle przeczytałeś :)

Hittem
15-04-2013, 17:47
To co nic się nie dzieje takiego? Przy dłuższym naświetlaniu ?

GonzoG
15-04-2013, 18:31
To co nic się nie dzieje takiego? Przy dłuższym naświetlaniu ?

Mój aparat nie raz robił po kilkaset zdjęć po 30s w ciągu i nic się nie stało.
Fakt, że z czasem matryca łapie "hot-pixele", a intensywne użytkowanie to przyśpiesza, ale nie jest to jakiś straszny problem. Jak na razie występują tylko przy wyższych ISO i/lub dłuższych czasach.
Przy zdjęciach z "krótkimi" czasami (ISO 3200, 1s) się nie pojawiają.

_Ocean_
15-04-2013, 20:53
[QUOTE=Hittem;3105624]A wyłączenie tej funkcji nie sprawi, że nagle po zrobieniu danego zdjęcia pojawi się okropelne ziarno ?:)[/

Chcac uniknac szumow/ziarna uzywaj najnizszego, natywnego iso.

Kolega chyba nie zrozumiał tematu. Tu chodzi o szum stały. Luminacji z reguły.

Hittem
15-04-2013, 23:46
Koledzy i koleżanki właśnie wróciłem ze zdjęć i jestem troszkę rozczarowany fioletowymi przepałami w rogach zdjęć na długim naświetlaniu :( To wygląda tak.. http://ifotos.pl/zobacz/wypaloneJ_nhhxwqq.JPG/ Co się dzieje ?

GonzoG
16-04-2013, 00:05
Koledzy i koleżanki właśnie wróciłem ze zdjęć i jestem troszkę rozczarowany fioletowymi przepałami w rogach zdjęć na długim naświetlaniu :( To wygląda tak.. http://ifotos.pl/zobacz/wypaloneJ_nhhxwqq.JPG/ Co się dzieje ?

Standard przy CCD - efekt grzania się układu zasilania matrycy.

Hittem
16-04-2013, 00:08
Znaczy się, że jak chce zrobić coś poważnego i nie chcę tych winiet to muszę zmienić body ?:P

GonzoG
16-04-2013, 00:10
Znaczy się, że jak chce zrobić coś poważnego i nie chcę tych winiet to muszę zmienić body ?:P

Robić na czasach i czułościach, przy których nie występuje.
Albo kupić aparat z matrycą CMOS.

mpwt
19-04-2013, 11:12
Robić na czasach i czułościach, przy których nie występuje.
Albo kupić aparat z matrycą CMOS.

Albo czekać po zrobieniu zdjęcia drugie tyle (patrz pierwszy post)?

Tylko już nie pamiętam (nie używam D80) jakie były tego efekty.

Ale jeśli mamy już podejść do zagadnienia bardziej technicznie to zdjęcia z ruchem gwiazd nie robimy naświetlając jedną klatkę długo. Dużo bardziej opłaca się robić większą liczbę zdjęć z krótszymi czasami i łączenie ich w programie graficznym. Zyskujemy dzięki temu kilka rzeczy:
- utrata jednej klatki (ktoś zaświeci latarką) nie jest problemem
- mniejszy szum
- stała kontrola ekspozycji

Gdzieś już o tym pisałem na forum. Może w tym wątku (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=166496)?

Przykłady:
40x30 sek

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/06/kometaC2009R1_02-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2010/06/kometaC2009R1_02.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/04/gwiezdna_dzialka01-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/wp-content/uploads/2011/09/gwiezdna_dzialka01.jpg)
Zobacz też tu: http://fotoblog.marchewka.waw.pl/2009/09/30/gwiezdnie-probnie/

Od takich fotek mamy też forumowego specjalistę - loki_p (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=6988)

Hittem
20-04-2013, 15:20
No tak już czytałem gdzieś doskonale cię rozumiem mpwt. Tutaj robiłem jeszcze bez pilota. Włączałem ręcznie aparat na 30s.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://hittem.files.wordpress.com/2013/04/900-hittem.jpg) Ćwiczenie czyni mistrza :) Im dłużej będę się w to bawił to na pewno będzie widać efekty

GonzoG
20-04-2013, 15:46
Jak widzisz, bez pilota nie bardzo to wychodzi:
1) trzęsiesz aparatem
2) za rzadko klatki, więc obraz kropkowany.

Jak masz telefon z androidem, możesz zrobić sobie pilota IR do aparatu z interwałometrem. Sam będzie wykonywał tyle zdjęć ile my zadasz.
Wystarczy jack 3.5mm i dioda IR np. ze starego pilota do telewizora/radia itp.
Aplikacja nazywa się DSLR Remote.

Hittem
20-04-2013, 15:59
Spoko GonzoG już mam pilota :) uwierzcie mi, że to zdjęcie wyżej było moim pierwszym tego typu zdjęciem i byłem jestem z niego zadowolony :)

Borat1979
20-04-2013, 16:06
Ogólnie gdzieś tam wyczytałem, że pod czas długiego naświetlania wypalają się piksele i w ogóle możemy spalić matrycę? Nie wiem czy dobrze to napisałem.

Boże drogi ratuj :razz:


Jak widzisz, bez pilota nie bardzo to wychodzi:
1) trzęsiesz aparatem
2) za rzadko klatki, więc obraz kropkowany.

Jak masz telefon z androidem, możesz zrobić sobie pilota IR do aparatu z interwałometrem. Sam będzie wykonywał tyle zdjęć ile my zadasz.
Wystarczy jack 3.5mm i dioda IR np. ze starego pilota do telewizora/radia itp.
Aplikacja nazywa się DSLR Remote.
D3100 nie ma wi-fi a większość smatrtfonów nie ma komunikacji IR.

Prościej kupić zwykłego pilota za kilkadziesiąt złotych. Nawet jakiś tani chiński badziew.

Hittem
20-04-2013, 16:23
Boże drogi ratuj :razz:

No tak wyczytałem. Przepraszam jeżeli to kłamstwo..

Borat1979
20-04-2013, 16:37
No tak wyczytałem. Przepraszam jeżeli to kłamstwo..


A tak przy okazji tych przebarwień http://ifotos.pl/zobacz/wypaloneJ_nhhxwqq.JPG/

Jak chcesz robić tego typu fotki to naświetlenie po kilkadziesiąt minut nie ma sensu.
Lepiej zrobić kilkaset zdjęć z krótszymi czasami i to złożyć.

GonzoG
20-04-2013, 18:23
D3100 nie ma wi-fi a większość smatrtfonów nie ma komunikacji IR.

Prościej kupić zwykłego pilota za kilkadziesiąt złotych. Nawet jakiś tani chiński badziew.

Aplikacja wykorzystuje podczerwień - dioda IR przylutowana do jack 3.5mm i podłączone to do gniazda słuchawek.
Nie trzeba WiFi, ani dedykowanej podczerwieni w telefonie.

sokolnik
20-04-2013, 22:06
jakby ktoś chciał fotografować niebo to teraz ma okazję na efekty specjalne. Właśnie jest okres w którym spadają Lirydy, meteoryty. Kto ma bezchmurne niebo ten ma szczęście. Ja mam pecha.

sokolnik
21-04-2013, 00:23
w jaki sposób uniknąć drgań migawki podczas fotografowania z użyciem interwałometru? kto wie?

artuss811
21-04-2013, 09:42
w jaki sposób uniknąć drgań migawki podczas fotografowania z użyciem interwałometru? kto wie?

no jak mi zależy na braku drgań to statyw :-) wyłączam stabilizacje i w aparacie ustawiam żeby migawka była wyzwolona 1 sec po podniesieniu lustra

sokolnik
21-04-2013, 10:29
wiem wiem statyw, brak vr :) bardziej zależało mi na ostatniej opcji. Dzięki!

_Ocean_
27-04-2013, 11:59
Włączanie stabilizacji obrazu w obiektywie na naświetlaniach ze statywu to przestępstwo! Polecam lekturę podstawowych książek tematycznych!