PDA

Zobacz pełną wersję : technika wykonania zdjeć z 1 lampa błyskową



doprostegoczłowieka
23-02-2013, 11:50
Witam Was,
Przejrzałem forum ale nie znalazłem konkretnych odpowiedzi zebranych w jeden wątek(jest coś w strobist ale nie do końca)

Mianowicie chciałbym nauczyć się wykonywać zdjęcia osób/osoby/(modne,glamur, czyli całe postacie max 2 osoby przy użyciu jednej lampy błyskowej z parasolką transparentną.
Sprzęt jaki posiadłem to d700 i sb900 i osłonka Nikona do zakrywania lampy wbudowanej . Mam również wyzwalacze young rf603.
Czy sa jakieś sztywne zasady które należy uwzględniać przy tego typu sesjach?
Planuję wykonywać takie zdjęcia tuż przez zmrokiem lub w nocy przy użyciu jednej sabiny na statywie.
Prosiłbym o konkretne rady a nie psioczenie ;-)

RobertMiernik
23-02-2013, 12:18
Sztywny tylko statyw musi być, ewentualnie jeszcze parasolka...

doprostyczłowieku modne zdjęcia glamour to tylko 1/3 błysku a reszta obróbki. Na zdjęciu takim ma być jasno i piknie, więc jedna SB900 na dwie stojące obok siebie osoby powinna wystarczyć jak będą od siebie odrobinę dalej już może być za mało, niestety to tyle rad, reszta to już wyobraźnia.

Sprawdź, pomyśl i podziel się rezultatem.

ThomasVoland
23-02-2013, 12:34
Tutaj trochę się na ten temat rozpisałem: http://tomaszpluszczyk.pl/zdjecia-z-jedna-lampa/


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://tomaszpluszczyk.pl/zdjecia-z-jedna-lampa)

Nie napisałeś, czy to mają być zdjęcia tylko z lampą, czy też ze światłem zastanym.

morzon
23-02-2013, 12:52
Poczytaj "Z pamiętnika lampy błyskowej" i "Uchwycić moment" Joe McNallyego.

doprostegoczłowieka
24-02-2013, 00:03
bardziej mam na myslj plenerowe zdjecia z 1-2 osobami. najlepiej mieszjąc światło z tła tak aby je wydobyć z budynków pięknie oswietlonych i doświetlic osoby fotgrafowane.

manfred
24-02-2013, 06:16
No ale co to doradzic. Bierzesz modela ke w plener. Ustawisz parametry na tlo lekko niedoswietlajac lub na zero. Dodajesz lampe korygujesz moc. Robisz kilkadziesiat zdjec. W domciu wybieraasz te najlepsze wizualnie i jazda z obrobka. Masz wiecej lam to po kolei dokladasz.

doprostegoczłowieka
24-02-2013, 10:26
No ale co to doradzic. Bierzesz modela ke w plener. Ustawisz parametry na tlo lekko niedoswietlajac lub na zero. Dodajesz lampe korygujesz moc. Robisz kilkadziesiat zdjec. W domciu wybieraasz te najlepsze wizualnie i jazda z obrobka. Masz wiecej lam to po kolei dokladasz.

chodzi o to abym sie dowiedział mniej wiecej jakie sa zadady wykonywania takich zdjęć, chodzi o przesłonę mniej więcej czasy w jakich z reguły działamy oraz i zależności ustawienia odległości lampy od modela i jej mocy.

Kiladziesia zdjec moze i małpa zrobić z których jedno powinno być dobre nie oto mi chodzi.
Chciałbym aby ktos kto ma wiedze ukierunkował wiadomosci na ten temat

manfred
24-02-2013, 10:32
chodzi o przesłonę mniej więcej czasy w jakich z reguły działamy oraz i zależności ustawienia odległości lampy od modela i jej mocy.

To musisz poszukać w bibliotece lub księgarni książki o podstawach fotografii. W każdej są opisane krótko podstawy wykonania portretu.

doprostegoczłowieka
24-02-2013, 10:40
dziekuję Manfred-pomogłeś mi strasznie.
Nie dość ze nie udzieliwszy żadnych własnych rad i doświadczeń a prosiłem o konkrety a nie psioczenie.
Do tego służy forum aby pytać. Przeczytałem troszkę i podstawy znam lecz brakuje mi ukierunkowania aby nie robić tak jak ty sugerujesz miliona zdjęć a potem wybrać jedno. Tak to tylko klienci MM robią a ja tam nie kupuję ;-)
Bardzo Cie proszę jeśli nie masz konkretnych praktycznych rad a tylko wymądrzenia proszę nie zaglądaj do tego wątku.
Koledzy powyżej chcieli pomóc konkretnie potem ty się wcinasz i tak mój watek podupada i jest o dupie Marynie.

manfred
24-02-2013, 10:54
Oki nie będę się już wcinał bo trafiłem na większego cfaniaka od siebie, choć chciałem w jakiś sposób pomóc.

GonzoG
24-02-2013, 11:03
dziekuję Manfred-pomogłeś mi strasznie.
Nie dość ze nie udzieliwszy żadnych własnych rad i doświadczeń a prosiłem o konkrety a nie psioczenie.
Do tego służy forum aby pytać. Przeczytałem troszkę i podstawy znam lecz brakuje mi ukierunkowania aby nie robić tak jak ty sugerujesz miliona zdjęć a potem wybrać jedno. Tak to tylko klienci MM robią a ja tam nie kupuję ;-)
Bardzo Cie proszę jeśli nie masz konkretnych praktycznych rad a tylko wymądrzenia proszę nie zaglądaj do tego wątku.
Koledzy powyżej chcieli pomóc konkretnie potem ty się wcinasz i tak mój watek podupada i jest o dupie Marynie.

Chcesz konkretnie - masz:
Najważniejsze: aparat Nikon D7000, bo przy innym już się nie sprawdza.
obiektyw 50/1.8, ISO 120,
Odległość od modela - 4m 51cm 15mm
odległość modela od tła 15m 16cm 10mm
światło słoneczne o mocy 65klm i temperaturze 5661K.
przesłona f/4.5
lampa YN-560EX na pełnej mocy w odległości 2m 69cm 42mm od modela pod kątem 24*16' w poziomie, na wysokości głowy, palnik ustawiony na 105mm.

Może być ??


A na poważnie - zacznij od książek o podstawach ekspozycji - np. "Ekspozycja bez tajemnic" Petersona.
Opamiętaj się człowieku - fotografia to nie nauka ścisła, gdzie jest wzór na wszystko - tu robisz, jak ci się podoba.
Manfred podał Ci najdokładniejszy sposób jak się takie zdjęcia robi:

No ale co to doradzic. Bierzesz modela ke w plener. Ustawisz parametry na tlo lekko niedoswietlajac lub na zero. Dodajesz lampe korygujesz moc. Robisz kilkadziesiat zdjec. W domciu wybieraasz te najlepsze wizualnie i jazda z obrobka. Masz wiecej lam to po kolei dokladasz.
Bardziej dokładnie NIKT ci nie poda, bo wszystko zależy od panujących warunków i TWOJEGO własnego widzimisie.

morzon
24-02-2013, 11:32
Tak to tylko klienci MM robią a ja tam nie kupuję ;-)


Nie wiem czy to powód do chwały... Sklep nie dla idiotów a Ty tam nie kupujesz?
Sugerowałbym przeprosić Manfreda, bo udzielił Ci bardzo konkretnej porady, a Ty sie jeszcze rzucasz. Ja Ci wymieniłem mega przystępne i miłe w czytaniu książki, ale widać przeczytać paredziesiąt stron to za duży wysiłek, bo przecież można wejść na forum i zapytać o przepis na gotowe zdjęcie w 5 minut. Na szczęście - nie można :)

doprostegoczłowieka
24-02-2013, 11:39
nie rozumiecie mnie, nie potrzebuję szczegółowych informacji. Pisałem o tym wcześniej-nie czytacie o co proszę.
Chcę abyście mnie ukierunkowali jakie przysłony się lepiej sprawdzają w tego typu sesjach f1,4 czy f16 czy czasu ustawiać lepiej dłuższe czy krótsze i dlaczego?czy lepiej podciągnąć iso czy wydłużyć czas? itp sprawy które przeważnie się sprawdzają . ja wiem, ze każde warunki wymagają innego podejścia lecz jakieś wytyczne są przecież?
Fotografowane osoby będą nieruchomo stały, przeważnie o zmroku i w nocy. w tle będą pięknie oświetlone budynki.
Manfred przepraszam, że swoim wątkiem i pytaniami które dla Ciebie są oczywiste uraziłem twoją przeogromną wiedzę i doświadczenie w dawaniu innym rad.
"Sklep MM nie dla idiotów" to przenośnia i przewrotność-przynajmniej tak się mi zawsze wydawało.
Oczywiście zapoznam się z wymienionymi książkami, oraz innymi lekturami w swoim czasie.
spodziewałem się po tym forum ciut więcej , no nic trudno.
Prosze admina o zamknięcie lub usuniecie tematu bo kompletnie nic nie wniosło do wartosci merytorycznej forum.

morzon
24-02-2013, 11:41
Jakbyś znał podstawy to byś wiedział, że pytanie czy lepiej f1.4 czy f16 jest kompletnie bezsensowne.

manfred
24-02-2013, 11:54
Manfred przepraszam, że swoim wątkiem i pytaniami które dla Ciebie są oczywiste uraziłem twoją przeogromną wiedzę i doświadczenie w dawaniu innym rad.

Bez komentarza

artuss811
24-02-2013, 13:12
Niestety kolego doprostegoczłowieka ale posty powyżej są jak najbardziej właściwe zadając pytanie o przysłony przy zdjęciach, też jestem amatorem fotografii i już dla mnie te pytania są bez sensu, bo przysłona to w dużej mierze głębia ostrości i jeśli dajmy na to twoja modelka będzie leżała na łóżku, głowa bliżej aparatu a ostrość będziesz miał na oczy to przy f1,8 będziesz w ostrości może miał całą głowę, a przy f16 może być cała postać to jeszcze zależy od odległości aparatu do modelki i ogniskowej. I tu niestety nikt ci nie podpowie, bo nie wie jaki efekt chcesz uzyskać, to samo tyczy się czasu. jak już bardzo zależy ci na takich danych to tylko zdjęcia z podobającym ci się efektem i odczytać exif, lecz to też może być mylące bo nie wiesz jakie jest światło zastane czy zdjęcie nie było rozjaśniony czy ściemnione w postprocesie itp.

bogdi64
24-02-2013, 14:16
nie rozumiecie mnie, nie potrzebuję szczegółowych informacji. Pisałem o tym wcześniej-nie czytacie o co proszę.
Chcę abyście mnie ukierunkowali jakie przysłony się lepiej sprawdzają w tego typu sesjach f1,4 czy f16 czy czasu ustawiać lepiej dłuższe czy krótsze i dlaczego?czy lepiej podciągnąć iso czy wydłużyć czas? itp sprawy które przeważnie się sprawdzają . ja wiem, ze każde warunki wymagają innego podejścia lecz jakieś wytyczne są przecież?
Fotografowane osoby będą nieruchomo stały, przeważnie o zmroku i w nocy. w tle będą pięknie oświetlone budynki.
Manfred przepraszam, że swoim wątkiem i pytaniami które dla Ciebie są oczywiste uraziłem twoją przeogromną wiedzę i doświadczenie w dawaniu innym rad.
"Sklep MM nie dla idiotów" to przenośnia i przewrotność-przynajmniej tak się mi zawsze wydawało.
Oczywiście zapoznam się z wymienionymi książkami, oraz innymi lekturami w swoim czasie.
spodziewałem się po tym forum ciut więcej , no nic trudno.
Prosze admina o zamknięcie lub usuniecie tematu bo kompletnie nic nie wniosło do wartosci merytorycznej forum.

no to ci chyba pomogę (choć moi poprzednicy się bardzo starali a troszkę ich zignorowałeś)

parę dni temu zrobiłem ok 80 fotek w takich warunkach jak podajesz (niestety nikon d300 :( i sb800, więc nie wiem czy spełnia warunki), używałem pełnego manualu aparatu i lampy, wspomagałem się AF, używałem iso od 200 do 1000, przysłony od 2,4 do 4, czasy od 1/30 do 1/160, parasolki jako odbijającej i też nic z tych przedmiotów nie kupiłem w MM, nie obrabiałem zdjęć gdyż karta bezpośrednio z aparatu poszła do labu

Piotrek 77
25-02-2013, 20:12
O przysłonie napisali, a ISO to już od upodobań. Czym wyższe to tym mniej światła będziesz potrzebował (mniejsza moc lamp).
Czym dłuższy czas to jaśniejsze będziesz miał tło. Za oswietlenie modela odpowiada lampa. Najlepiej dopasować ekspozycję do tła, a potem modela błysnąć - oczywiście aparat na statywie.

ThomasVoland
25-02-2013, 20:21
bardziej mam na myslj plenerowe zdjecia z 1-2 osobami. najlepiej mieszjąc światło z tła tak aby je wydobyć z budynków pięknie oswietlonych i doświetlic osoby fotgrafowane.

W takim razie zamiast poprzedniego linka, powinienem przyspamować tym: http://tomaszpluszczyk.pl/swiatlo-blyskowe-podstawy-podstaw/ :). Wydaje mi się, że są tam poruszone właśnie te sprawy, o które ci chodzi.

fafniak
25-02-2013, 20:43
Czyli chodzi o przepis na rosół

GonzoG
25-02-2013, 22:41
Czyli chodzi o przepis na rosół
Na rosół już był... teraz chyba pomidorowa ;)

fafniak
25-02-2013, 23:02
a to przepraszam

kompoman
05-03-2013, 12:04
.