PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia do druku-problem



slawol80
19-02-2013, 23:16
Witam
Mam pytanko co do przygotowania zdjęcia do druku. Zdjęcie ma być wielkości A2 (42 x 59,4) ,każą je przesłać w rozdzielczości 300DPI , jednak mój nikon d80 w 300dpi robi zdjęcia wielkości 36x24 cm , by przesłać zdjęcie 300dpi w rozmiarach A2 ,musiał bym mieć matrycę 35Mpx.
Pytanie czy jak wyślę zdjęcie w rozmiarze A2 ale ok 180Dpi ,czy nie będzie lipy, czy nie utraci znacząco na jakości?
Mam nadzieje ,że za bardzo nie namieszałem i ktoś będzie umiał mi doradzić, jak przygotować zdjęcie do takiego druku

GonzoG
19-02-2013, 23:28
Witam
Mam pytanko co do przygotowania zdjęcia do druku. Zdjęcie ma być wielkości A2 (42 x 59,4) ,każą je przesłać w rozdzielczości 300DPI , jednak mój nikon d80 w 300dpi robi zdjęcia wielkości 36x24 cm , by przesłać zdjęcie 300dpi w rozmiarach A2 ,musiał bym mieć matrycę 35Mpx.
Pytanie czy jak wyślę zdjęcie w rozmiarze A2 ale ok 180Dpi ,czy nie będzie lipy, czy nie utraci znacząco na jakości?
Mam nadzieje ,że za bardzo nie namieszałem i ktoś będzie umiał mi doradzić, jak przygotować zdjęcie do takiego druku

Zapomnij o DPI - jak grafik chce zdjęcie z określonym DPI, to dupa z niego nie grafik. Jest to parametr nie mający nic wspólnego ze zdjęciem.

Wysyłasz takie jakie masz. Jak bardzo będzie chciał 300 DPI, to takie ustaw i wyślij ponownie. Przy wydruku w 99% zdjęcie nie są drukowane z zachowaniem 300 DPI.

Pinczer
20-02-2013, 00:45
GonzoG@ uwielbiam wypowiedzi z cyklu "nie znam się to się wypowiem". Bzdury wypisujesz. Slawol80@ wyślij fotę taką jaką masz i tyle. Wszystko zależy od jakości wydruku, zdjęć które będą obok itd, albo wezmą twoje zdjęcie albo trzeba to rozwiązywać inaczej.

GonzoG
20-02-2013, 03:09
GonzoG@ uwielbiam wypowiedzi z cyklu "nie znam się to się wypowiem". Bzdury wypisujesz. Slawol80@ wyślij fotę taką jaką masz i tyle. Wszystko zależy od jakości wydruku, zdjęć które będą obok itd, albo wezmą twoje zdjęcie albo trzeba to rozwiązywać inaczej.

A ja uwielbiam takie stwierdzenia, jak "bzdury" bez podania konkretów.
Bądź tak miły i powiedz, co ma DPI wspólnego ze zdjęciem ?? Poza tym, że to parametr urządzeń wyjściowych jak drukarki, monitory, itp.

Pinczer
20-02-2013, 03:17
Jeżeli druk ma być wysokiej jakości, na dobrym papierze w dobrej drukarni to może się okazać że 300 dpi jest potrzebne, szczególnie jeśli ilustracje dookoła będą przygotowane w ten sposób. DPI w połączeniu z wymiarem daje grafikowi dtp-owcowi czy komu tam jeszcze materiał do pracy którego wymaga.

GonzoG
20-02-2013, 03:39
Jeżeli druk ma być wysokiej jakości, na dobrym papierze w dobrej drukarni to może się okazać że 300 dpi jest potrzebne, szczególnie jeśli ilustracje dookoła będą przygotowane w ten sposób. DPI w połączeniu z wymiarem daje grafikowi dtp-owcowi czy komu tam jeszcze materiał do pracy którego wymaga.

1) A wiesz o tym, że zmiana DPI jest prostsza niż jakakolwiek zmiana rozmiaru zdjęcia ??

2) czy wiesz zmiana DPI nie ma żadnego wpływu na zawartość zdjęcia ?? i że można całkowicie usunąć ten parametr... wtedy normalny program do składu bierze rozdzielczość ustawioną w dokumencie ??

3) jeśli grafik skaluje zdjęcie do wpasowania na stronę, to DPI nie ma najmniejszego znaczenia

4) we wszystkich programach do składu druku DPI określane jest do całego dokumentu/strony a to jak umieścisz zdjęcie i w jakim rozmiarze, określi jego rzeczywistą rozdzielczość wydruku.

5) DPI połączone w wymiarem daje jedynie rozdzielczość w pikselach, nie materiał do pracy. Materiałem do pracy jest grafika/zdjęcia, a ta nie ma DPI, a piksele.

Dziękuję, za bzdurne tłumaczenie oparte o bardziej bzdurne teorie o wymaganym DPI.
A jak nadal twierdzisz, że DPI ma cokolwiek wspólnego ze zdjęciem, to przejdź się do porządnego grafika, nie takiego, który uczył się z błędnie tłumaczonych książek czy na pseudo-studiach graficznych i spytaj się jakie znaczenie ma zapisane w zdjęciu DPI oraz jaki on ma problem z jego zmianą.

jackrabbit
20-02-2013, 08:16
gonzo czy Ty wiesz o czym piszesz? grafik poza DPI podal tez rozmiar w centymetrach wiec jak najbardziej ma to cos wspolnego ze zdjeciem

wiec po prostu ustawic trzeba te parametry w LR i wyeksportowac zdjecie ktore oczywiscie zostanie wtedy powiekszone, sprawdzic pozniej trzeba czy nie pojawily sie jakies babole i wyslac grafikowi

jesli grafik podalby same DPI to rzeczywiscie, mialbys racje, wiec wiesz ze gdzies dzwoni ale nie wiesz w ktorym kosciele

GonzoG
20-02-2013, 13:22
gonzo czy Ty wiesz o czym piszesz? grafik poza DPI podal tez rozmiar w centymetrach wiec jak najbardziej ma to cos wspolnego ze zdjeciem

wiec po prostu ustawic trzeba te parametry w LR i wyeksportowac zdjecie ktore oczywiscie zostanie wtedy powiekszone, sprawdzic pozniej trzeba czy nie pojawily sie jakies babole i wyslac grafikowi

jesli grafik podalby same DPI to rzeczywiscie, mialbys racje, wiec wiesz ze gdzies dzwoni ale nie wiesz w ktorym kosciele

A wiesz, że nie powiększa się zdjęć, które mają trafić do druku ??
O powód spytaj się tych, co się tym zajmują... nie chce mi się tu bić piany, z ludźmi, dla których wykładnikiem są bzdury pisane w internecie, bądź mówione przez pseudo-grafików...

zdyboo
20-02-2013, 14:07
A wiesz, że nie powiększa się zdjęć, które mają trafić do druku ??

Ja się tym zajmuję i się powiększa, przyjmuje się możliwość powiększenia do 200% rozmiaru nominalnego.
slawol80 zrób jak radzi jackrabbit.

Pinczer
20-02-2013, 14:35
GonzoG@ piszesz bzdury, widać że nie masz bladego pojęcia na temat druku i przygotowywania do niego materiałów.

slawol80
20-02-2013, 19:25
Dzięki za sugestie i podpowiedzi. Nie ukrywam ,że zrobili mi lekki mętlik w głowie z tym dpi i rozmiarem docelowym fotografii.
Prześle im jedno w oryginale w 300dpi ,a drugie po prostu powiększę do rozmiarów A2 i zostawię 300dpi, niech sami zadecydują które bardziej się nadaje do wydruku.

marszull
20-02-2013, 19:40
Podaja wymiary 42 x 59,4 i 300dpi, to zupelnie co innego jak ktos pisze ze ma byc zdjecie w 300DPI
wyslij im orginal, takie powiekszenie jak ty zrobisz to oni tez zrobia w 3 sek, moze maja jakies swoje magiczne sposoby dmuchania zdjec ;) (10% itd)

GonzoG
20-02-2013, 19:55
Dzięki za sugestie i podpowiedzi. Nie ukrywam ,że zrobili mi lekki mętlik w głowie z tym dpi i rozmiarem docelowym fotografii.
Prześle im jedno w oryginale w 300dpi ,a drugie po prostu powiększę do rozmiarów A2 i zostawię 300dpi, niech sami zadecydują które bardziej się nadaje do wydruku.

Wyślij im zdjęcie bez powiększania.
Powiększanie zdjęć wymaga dość porządnego programu do tego, dodatkowo z algorytmem zoptymalizowanym pod kątem danego urządzenie drukującego. Robiąc to na własną rękę tylko wyraźnie pogorszysz jakość zdjęcia.

Pinczer
20-02-2013, 20:36
Powiększanie zdjęć wymaga dość porządnego programu do tego, dodatkowo z algorytmem zoptymalizowanym pod kątem danego urządzenie drukującego. Robiąc to na własną rękę tylko wyraźnie pogorszysz jakość zdjęcia.

Gratuluję konsekwencji, co post to bzdura.