PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki monopod ok. 170 cm?



lenai
29-01-2013, 20:54
Przymierzam się do zakupu monopodu pod dość ciężkie tele. Nie będę go bardzo dużo używać, więc nie musi być super profi, byleby był w miarę porządny i nie kosztował majątku.

Jestem kompletnie zielona w temacie statywów i głowic ( używam pożyczonego statywu Slik, nic innego nie widziałam z bliska ), więc będę wdzięczna za sugestie :)

krolewicz
29-01-2013, 22:34
jakie to jest dość ciężkie tele? moim zdaniem poniżej 300/2.8 nie ma się co wygłupiać w monopody

manfrotto robi solidne monopody, używają ich praktycznie wszyscy, ja również jestem zadowolony

lenai
29-01-2013, 23:29
80-200/2.8, jak na moje ręce to już spora waga.

RAF7705
30-01-2013, 01:16
Giottos jest równie dobry a chyba tańszy.

markB
30-01-2013, 02:43
Dlaczego akurat 170 cm? Czy jesteś koszykarką? Do wysokości monopodu musisz doliczyć wysokość aparatu + ewentualnie głowicy. Co daje razem 180- 190 cm. I na takiej wysokości powinnaś mieć oko.
Tutaj jest zestaw aluminiowych monopodów: http://www.speedgraphic.co.uk/monopods/metal/118_0c.html
Możesz wybrać co pasuje cenowo i wzrokowo, a następnie sprawdzić, które z nich są dostępne w Polsce. Nie linkuję do karbonowych, bo parę razy droższe.

Borat1979
30-01-2013, 03:29
Do 80-200/2.8 w zupełności wystarczy taki za ok 100 zł jakiegoś w miarę przyzwoitego producenta np. Slick, Velbon. Ten obiektyw nie jest na tyle ciężki aby trzeba było inwestować 200 czy 300 zł w Manfrotto.

Władca Pixeli
30-01-2013, 07:32
Przy okazji przestroga. Jeżeli będziesz kupować głowicę do monopodu to trzymaj się jak najdalej od Manfrotto 234RC Tilt Head for Monopods.

lenai
30-01-2013, 12:24
Dzięki za info.

Koszykarką nie jestem, mam 174cm wzrostu, więc wizjer potrzebuję na wysokości ok. 170cm.
Czyli 160 cm monopodu wystarczy?

Jeszcze jedno głupie pytanie - jeśli tele ma uchwyt statywu, mocować za ten uchwyt, a nie do body?

markB
30-01-2013, 13:20
Dzięki za info.

Koszykarką nie jestem, mam 174cm wzrostu, więc wizjer potrzebuję na wysokości ok. 170cm.
Czyli 160 cm monopodu wystarczy?

Tak.



Jeszcze jedno głupie pytanie - jeśli tele ma uchwyt statywu, mocować za ten uchwyt, a nie do body?

Tak, za uchwyt.

lenai
03-02-2013, 21:30
W końcu nabyłam Sirui, wyglądał na solidniejszy i bardzie poręczny od Manfrotto, bo to akurat miałam do wyboru w pobliskim sklepie.

bogdi64
03-02-2013, 22:07
Przy okazji przestroga. Jeżeli będziesz kupować głowicę do monopodu to trzymaj się jak najdalej od Manfrotto 234RC Tilt Head for Monopods.

??? - dlaczego ???

Władca Pixeli
04-02-2013, 00:04
??? - dlaczego ???

http://img687.imageshack.us/img687/4308/manqq.jpg
źródło (http://img687.imageshack.us/img687/4308/manqq.jpg)

Bardzo często po zatrzaśnięciu płytki "A" dźwignia "B" się blokuje.
Jest tam jeszcze blokada zabezpieczająca przed odpięciem która pracuje bardzo ciężko.
Guma na płytce odpadła szybciej niż w aparatach czy obiektywach Nikona :mrgreen:
Płaszczyzny oznaczone strzałkami powinny być idealnie równoległe aby zapewnić płynne poruszanie głowicy w całym zakresie +/- 90 stopni.
Niestety płaszczyzny nie są równoległe i jak lekko dociśniemy śrubę to głowica ma płynność w zakresie około +/- 30 stopni a w dalszym zakresie się zacina. Jak poluzujemy śrubę to chodzi poprawnie pod dużymi kątami ale wtedy w pionie lata luźno.
Po kilka razach używania głowicy rozkręciłem ją aby zobaczyć czy nie da się wyrównać obu płaszczyzn w celu polepszenia płynności obrou. Okazało się że specjalna podkładka (wygląda jak z grafitu) jest ukruszona.
Problem z zacinaniem zatrzasku widziałem u znajomych w droższych głowicach więc to nie tylko mój problem.

bogdi64
04-02-2013, 00:11
wiesz dlaczego zadałem to pytanie ? - bo używam właśnie tej głowicy i jestem bardzo zadowolony, wprost zaskoczony wadami które pokazujesz

TomaSzSz
04-02-2013, 00:22
Parę dni temu nabyłem tą głowicę i również jestem zadowolony. hymmmm

Władca Pixeli
04-02-2013, 00:25
wiesz dlaczego zadałem to pytanie ? - bo używam właśnie tej głowicy i jestem bardzo zadowolony, wprost zaskoczony wadami które pokazujesz
Czy Twoja głowica po lekkim dociśnięciu śruby pozwala na płynny obrót w pełnym zakresie ruchu głowicy czyli pełnych 180 stopni bez zacinania?
Testowałem niedawno w sklepie głowice innych firm i dopiero wtedy zobaczyłem jak może poprawnie i płynnie pracować głowica.

TomaSzSz
04-02-2013, 00:30
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/img687/4308/manqq.jpg)
Jest tam jeszcze blokada zabezpieczająca przed odpięciem która pracuje bardzo ciężko.

U mnie chodzi bardzo fajnie nie za lekko i na pewno nie cieżko.

chickensnd
04-02-2013, 00:44
Podaj model monopadu który kupilas ;)

Władca Pixeli
04-02-2013, 00:44
Klika sekund googlowania i okazuje się, że nie tylko ja mam takie uwagi.
Może macie zaniżone stndardy co do jakości? :mrgreen:

The up and down panning is sufficiently not smooth as to render this movement not useable.

Reviews on other web sites complained about a slight residual movement in the rotation after tightening the knob. This can be suppressed by tightening farther, but then you can't fine-tune the rotation without loosening the knob. The problem is that the hole through which the hex-head bolt is placed is about 0.0125 inches wider than the bolt. I cut some 1/2 inch strips of brass shim stock (0.003 inch--available from good hobby shops) which I rolled up and placed at each end of the hole in the part that screws onto the monopod. This prevents unwanted residual movement.

I was shocked, how poor manufacturing quality it was. The swivel has left and right side surfaces used for locking. The left side was equipped with the "break pad washer" but right side was not, at all. There was no counter bore for such washer, there was no washer, just uneven painted side walls. To agrevate situation surfaces were not parallel to each other, and there was huge 0.020 inch (0.5mmm) gap. When lock knob was twisted in, it was bending the casting (yoke) to close the gap.

I bought this mainly for the quick release plate more than the tilt to use on my 300mm 2.8. after 2 months of continuous use, the mechanism for the plate feels as though its about to break. The tilt screw has frozen on me, so it is rendered useless

Motion is limited. I will probably upgrade.

It's solid and works well for what it does, but I'm severely disappointed with the range of motion. Maybe I'm missing something, but I'm surprised that there's so many 5 star reviews with this fact.

The tilt rotation is rough. It took a while with a polishing wheel on my Dremel tool to smooth out the mating surfaces.The clamp is not tight and secure. I never felt confident letting go of my camera and letting the clamp support it

Unfortunately, I find it pretty difficult to "quickly" release the camera from the "quick" release. It just... you kind of have to force it a little more than I'd prefer. It took some getting used to and a little bit of frustration. But if it caused major frustration, it would be getting no stars.

This head is ok, but very limited in movement

qooba
04-02-2013, 09:37
Widzę że już kupiłaś, ale może ta informacja kiedyś się komuś przyda:
Mam 184cm wzrostu i używam manfrotto 681B, który ma maksymalnie 161cm. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym musiał w całości rozciągnąć ten monopod. Używam/łem go ze szkłami od 200 2.0 w górę i nigdy mnie nie zawiódł ani nie był zbyt krótki. Gdybym kupował teraz, na 100% wybrałbym monopod krótszy po złożeniu (czterosekcyjny), co pozwalałoby korzystać z długich tele na monopodzie w pozycji siedzącej :) W tej chwili zestaw 681B + tele jest dla mnie za wysoki w najkrótszej pozycji.
Kolega niedawno kupił 679B do 300 2.8 i niestety musiał zwrócić do sklepu - monopod był zbyt wiotki

bogdi64
04-02-2013, 10:52
Klika sekund googlowania i okazuje się, że nie tylko ja mam takie uwagi.
Może macie zaniżone stndardy co do jakości? :mrgreen:

The up and down panning is sufficiently not smooth as to render this movement not useable.

Reviews on other web sites complained about a slight residual movement in the rotation after tightening the knob. This can be suppressed by tightening farther, but then you can't fine-tune the rotation without loosening the knob. The problem is that the hole through which the hex-head bolt is placed is about 0.0125 inches wider than the bolt. I cut some 1/2 inch strips of brass shim stock (0.003 inch--available from good hobby shops) which I rolled up and placed at each end of the hole in the part that screws onto the monopod. This prevents unwanted residual movement.

I was shocked, how poor manufacturing quality it was. The swivel has left and right side surfaces used for locking. The left side was equipped with the "break pad washer" but right side was not, at all. There was no counter bore for such washer, there was no washer, just uneven painted side walls. To agrevate situation surfaces were not parallel to each other, and there was huge 0.020 inch (0.5mmm) gap. When lock knob was twisted in, it was bending the casting (yoke) to close the gap.

I bought this mainly for the quick release plate more than the tilt to use on my 300mm 2.8. after 2 months of continuous use, the mechanism for the plate feels as though its about to break. The tilt screw has frozen on me, so it is rendered useless

Motion is limited. I will probably upgrade.

It's solid and works well for what it does, but I'm severely disappointed with the range of motion. Maybe I'm missing something, but I'm surprised that there's so many 5 star reviews with this fact.

The tilt rotation is rough. It took a while with a polishing wheel on my Dremel tool to smooth out the mating surfaces.The clamp is not tight and secure. I never felt confident letting go of my camera and letting the clamp support it

Unfortunately, I find it pretty difficult to "quickly" release the camera from the "quick" release. It just... you kind of have to force it a little more than I'd prefer. It took some getting used to and a little bit of frustration. But if it caused major frustration, it would be getting no stars.

This head is ok, but very limited in movement


nie znam angielskiego, ale patrząc się na zdjęcie które wkleiłeś, moja głowica jest o innej konstrukcji, może ze względu na oszczędności, poprawieniu modelu itp, jak zwykle wyprodukowali następcę, który już ma się psuć :), co mnie bardzo zasmuciło, bo chciałem uzbroić dla siebie dygi monopod, właśnie w tą głowicę, a na zdjęciach ona wygląda już inaczej

RAF7705
04-02-2013, 11:43
Nie wiem jak na monopodzie ale kiedyś w sklepie porównałem sobie jak działa głowica manfroto a jak Giottos na statywie.
Byłem w lekkim szoku że tak reklamowane manfroto działa opornie i się zacina, Giottos tańsze i o niebo lepsze.

lenai
04-02-2013, 13:52
podaj model monopadu który kupilas ;)

p306.

markB
04-02-2013, 20:10
Podaj model monopadu który kupilas ;)

Tylko bez czarnych wróżb.
Widzę, że to 6-sekcyjny. Rozkładanie będzie trochę czasu kosztowało, ale może się zmieści do damskiej torebki 8)

lenai
04-02-2013, 21:50
Rozkłada się i tak o niebo szybciej, niż mój statyw. Rozmiary zdecydowanie in plus, po złożeniu do torebki da się wcisnąć, a i do samoobrony w razie czego się nada ;)

Władca Pixeli
05-02-2013, 06:04
nie znam angielskiego, ale patrząc się na zdjęcie które wkleiłeś, moja głowica jest o innej konstrukcji, może ze względu na oszczędności, poprawieniu modelu itp, jak zwykle wyprodukowali następcę, który już ma się psuć :), co mnie bardzo zasmuciło, bo chciałem uzbroić dla siebie dygi monopod, właśnie w tą głowicę, a na zdjęciach ona wygląda już inaczej
Nie będę tłumaczył wszystkiego ale powtarzają się wszystkie moje uwagi. Dodatkowo jeden gość zauważył, że pomiędzy elementami ruchomymi w środku powinny być podkładki po obu stronach. Podkładka jest tylko po jednej stronie.
To nie jest głowica która ma się szybko psuć bo ona jest popsuta już w momencie kupna :mrgreen:
Przy kupnie widziałem ten problem ale myślałem, że po kilku miesiącach elementy się dotrą i będzie chodzić poprawnie.

Spotkałem się z tą głowicę która wygląda nieco inaczej. W miejscu strzałki jest inny kształt.


http://img405.imageshack.us/img405/8638/man2jb.jpg
źródło (http://img405.imageshack.us/img405/8638/man2jb.jpg)

Nie wiem czy opłaca się przerabiać 234RC bo wyjdzie to drożej niż kupno innej nowej.

Ktoś kiedyś polecał Benro DJ80 więc zobaczę, czy jest gdzieś na stanie aby zobaczyć jak pracuje.


http://img163.imageshack.us/img163/6971/benrodj80.jpg
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/6971/benrodj80.jpg)

Władca Pixeli
23-03-2013, 04:17
Z ciekawości zobaczyłem na stronę firmową Manfrotto zobaczyć ile wynosi gwarancja. Gwarancja jest na rok ale po zarejestrowaniu na ich stronie gwarancja jest przedłużana.
W ciągu ostatniego miesiąca dzwoniłem wielokrotnie ale nikt nie odbiera. Zostawiłem kilka wiadomości.
Kontaktowałem się emailem. Niestety zero odpowiedzi.
Jak dla mnie firma całkowicie niepoważna. Nigdy więcej Manfrotto.