Zobacz pełną wersję : Nikon Coolscan IV / V
Chcąc kupić skaner, zastanawiam się nad tymi Nikonami - Coolscanem IV i V. Daje to radę? Jest sens kupować akurat Nikony a nie tańszą konkurencję? O porady i opinie proszę, czas start.
Bartek - NinoVeron
08-12-2012, 12:54
znam wielu fotografów, którzy skanują na Epsonach (od V500 do V700) i robią później wiele dużych wydruków np. na wystawy czy sprzedaż
dla mnie osobiście Coolscany są zdecydowanie za drogie :( fakt ... w testach laboratoryjnych jakość skanów Nikona wypada baaaardzo dobrze... ale Epsony wcale nie są dużo gorsze :)
Dla mnie nie ma sensu kupowanie drogiego skanera do małego obrazka. Wielkiej jakości z małego i tak nie wyciągniesz.
donkiszot
08-12-2012, 13:54
[...]ale Epsony wcale nie są dużo gorsze :)
Czy jest sens kupować skaner Nikona to inna historia, ale tu się nieco zagalopowałeś.
Nawet gdzieś kiedyś wstawiałem na forum bezpośrednie porównanie V z V200.
Ok, a jak juz sie bawic to Coolscan IV czy V?
Osobiście mam epsona v700 i coolscana IV , jak kupiłem epsona to chciałem sprzedać nikona bo po co mi 2 . Ale zanim wystawiłem na sprzedaż zrobiłem skan małego obrazka na epsonie , mz. ale to tylko moim zaznaczam zdanie epson jest o 100% gorszy od nikona , a zarazem nikon jest tańszy . Więc polecam nikona . Co do jakości to robiłem wydruk z małego obrazka 50/60cm i wyszedł bardzo przyzwoicie .
Problemem Epsona jest słaba ostrość skanu a przyczyną gówniane holdery, które dają ze skanerem. Poradziłem sobie z tym w prosty sposób - używam szybek matowych do spłaszczenia negatywu, diapozytywu w holderze. Nawet zdjęcia z Jupitera 35/2.8 nie wyglądają tragicznie (jeśli nie liczyć rogów, ale ten obiektyw już tak ma).
http://farm9.staticflickr.com/8492/8265461155_a9eae78470_o.jpg
Z Ilforda XP2, 35/2.8
No dobra, ale te nikony są tylko pod 35mm czy się mylę? Czy są takie skany, do powiedzmy 1500zł, dedykowane dzięki którym zeskanuję i 35 i średni format?
bo z tego co widzę tylko płaszczaki dają taką możliwość?
Problemem Epsona jest słaba ostrość skanu a przyczyną gówniane holdery, które dają ze skanerem. Poradziłem sobie z tym w prosty sposób - używam szybek matowych do spłaszczenia negatywu, diapozytywu w holderze. Nawet zdjęcia z Jupitera 35/2.8 nie wyglądają tragicznie (jeśli nie liczyć rogów, ale ten obiektyw już tak ma).
http://farm9.staticflickr.com/8492/8265461155_a9eae78470_o.jpg
Z Ilforda XP2, 35/2.8
oj b. słaba jakość :( jakim epsonem? Będę wiedział czego uniknąć, bo planuję w nowym roku zakupy.
edit: aczkolwiek nie ma co wieszać psów, jupitery to słabe obiektywy, no może prócz 135mm
Problemem Epsona jest słaba ostrość skanu a przyczyną gówniane holdery, które dają ze skanerem. Poradziłem sobie z tym w prosty sposób - używam szybek matowych do spłaszczenia negatywu, diapozytywu w holderze. Nawet zdjęcia z Jupitera 35/2.8 nie wyglądają tragicznie (jeśli nie liczyć rogów, ale ten obiektyw już tak ma).
http://farm9.staticflickr.com/8492/8265461155_a9eae78470_o.jpg
Z Ilforda XP2, 35/2.8
ale te płytki dają ziarno .. na Twoim przykładzie tez je widać ... a ja uczulony jestem na to bo ja chce ziarno z filmu a nie ze szkła ...
Ziarno z płytki...muszę sprawdzić.
To nie ziarno z płytki. Zeskanowałem Velvię 100 z szybką i nie ma takiej kaszy. Pewnie sam zacznę wołać B&W.
Janis - ja skanowalem ostatnio w labie w Gdansku na jakims Coolscanie (chyba V) maly obrazek, ale gosc mowil, ze sredni ten skaner tez obsluguje. A ze zdjecie robione obiektywem za 300 PLN na Provii w formacie 50x70 wyszlo ladnie, to sie zaczalem nad tym Nikonem zastanawiac.
Janis - ja skanowalem ostatnio w labie w Gdansku na jakims Coolscanie (chyba V) maly obrazek, ale gosc mowil, ze sredni ten skaner tez obsluguje. A ze zdjecie robione obiektywem za 300 PLN na Provii w formacie 50x70 wyszlo ladnie, to sie zaczalem nad tym Nikonem zastanawiac.
Dobrze wiedziec, bo mi skan jako skan jest niepotrzebny, jednak do negatywów jak najbardziej
sorevell
21-12-2012, 18:59
Janis - ja skanowalem ostatnio w labie w Gdansku na jakims Coolscanie (chyba V) maly obrazek, ale gosc mowil, ze sredni ten skaner tez obsluguje. A ze zdjecie robione obiektywem za 300 PLN na Provii w formacie 50x70 wyszlo ladnie, to sie zaczalem nad tym Nikonem zastanawiac.
Coolka V ED skanuje tylko mikrofilm (klik (http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/Product-Archive/Film-Scanners/9239/COOLSCAN-V-ED.html)). Do średniego jest 8000 ED (klik (http://imaging.nikon.com/lineup/scanner/scoolscan_8000_ed/index.htm)) lub 9000 ED (klik (http://www.nikonusa.com/en/Nikon-Products/Product-Archive/Film-Scanners/9237/Super-COOLSCAN-9000-ED.html))
a to bez szans, niestety nie spie na pieniadzach poki co... :) pozostaje plaski v500 lub v600. Tylko czy jest sens przeplacac
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.