Zobacz pełną wersję : uwalony odbiornik RF-602
witam
niedawno kupiłem w Hong Kongu zestaw yongnuo RF602 (3odbiorniki+nadajnik).
Bawiąc się starą lampą prawdopodobnie ze zbyt wysokim napięciem uszkodziłem jeden odbiornik.
Podłączyłem lampę na odbiornik, próbowałem ją wyzwolić jednak nie błyskała, pozostałe dwie
działały. Rozkręcałem odbiornik, sprawdzałem, ale wizualnie nie widać nic stopionego na płytce. Sprzęt jest ceniony i dobrze znany.
Może ktoś kto zna się bardziej na elektronice jest mi w stanie pomóc i powiedzieć jak przywrócić go do życia.
Może wystarczy przelutować jakiś element?..
będę wdzięczny za pomoc.
podłączana lampa która uszkodziła odbiornik to Unomat B24 TAC, napięcie na jej stopce wg specyfikacji to 53v
wiec stosunkowo niewiele. Sprawdzałem odbiornik z inna lampa jednak wogóle nie reaguje :(
Na płytce nic nie zobaczysz. Elementy elektroniczne, to nie elektryczne. Aby spalić diodę, czy scalaka wystarczy niewielki impuls ponad dopuszczalne maksimum i szlag trafi, nie będzie nic widać i tylko przez chwilkę może po śmierdzieć.
Co do Unomat B24TAC - napięcie zmierzone ponoć 225V.
Niestety znalazłem na ruskim forum schemat i informację, że napięcie na stopce to ok 300V (u kogoś dokładnie 288V), czyli takie samo jak napięcie zasilające palnik.
no to ładnie..
szperając po necie w poszukiwaniu pomocy w naprawie znalazłem coś takiego:
http://www.talkphotography.co.uk/forums/showthread.php?t=251241
na ile to rozumiem to gość wymienia walnięty tranzystor. Tylko za cholere nie wiem po co daje inny, wielki
i nie wiadomo do końca jak on go tam zmieści..
Ja naprawiałem taki odbiornik, tylko nie pamiętam czy wg tego samego "przepisu". Na elektronice nie znam się zupełnie. Odbiornik...działa do dzisiaj. Nic trudnego. Koszt naprawy to chyba ze 2 złote. Ja upaliłem lampą TOPCA :)
Ja naprawiałem taki odbiornik, tylko nie pamiętam czy wg tego samego "przepisu". Na elektronice nie znam się zupełnie. Odbiornik...działa do dzisiaj. Nic trudnego. Koszt naprawy to chyba ze 2 złote. Ja upaliłem lampą TOPCA :)
proszę Cię jak mogłeś naprawić i nie pamiętasz jak?
przypomnij sobie, co wymieniałeś, tranzystor?
masz może jakiś przepis na to? link? cokolwiek?
no to ładnie..
szperając po necie w poszukiwaniu pomocy w naprawie znalazłem coś takiego:
http://www.talkphotography.co.uk/forums/showthread.php?t=251241
na ile to rozumiem to gość wymienia walnięty tranzystor. Tylko za cholere nie wiem po co daje inny, wielki
i nie wiadomo do końca jak on go tam zmieści..
Daje inny, bo jest to zamiennik dla tego SMD, a i zapewne ma dopuszczalne wyższe napięcia. A jak go zmieścił - na przewodach - koło gniazda synchro jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić taki mały tranzystorek.
Tak jest jak pisze GonzoG
Ja kupiłem taki sam tranzystor (na moim jest oznaczenie CTBC 337-16) w sklepie elektronicznym (akurat w innym mieście, bo w moim "city" nie mieli)
Miejsce w plastiku na schowanie jest, ważne, żeby podczas odlutowywania i mocowania na nowo nie przegrzać elementów na płytce. Ja używałem lutownicy kolbowej (jakaś wersja mini od kolegi, bo transformatorowa typu pistolet miała za duży grot).
Miałem jakieś inne zdjęcie poglądowe z neta i opis po angielsku, ale na tym co dałeś jest to nawet lepiej wytłumaczone
trixiglk
11-10-2012, 21:10
esk2 w tym linku, który podałeś koleś dobrał i użył zamiennik dla oryginalnego tranzystora MAM255. Domyślam się, że problemem było kupienie go sklepie - w polskich sklepach go nie znalazłem. Kolejnym problemem była pewnie obudowa SMD SOT23, tu przydałaby się dobra lutownica lub odrobina wprawy. Koleś dobrał więc zamiennik w obudowie TO92, który powinieneś dostać za około 0,20 - 0,40PLN. Koszt żaden a satysfakcja z naprawionego wyzwalacza będzie ogromna..
P.S. BC337 walają się u mnie w "warsztaciku"
P.S. BC337 walają się u mnie w "warsztaciku"
czy dajesz do zrozumienia ze chcesz sie go pozbyc? ;)
trixiglk
12-10-2012, 08:35
Jeśli wpadniesz po delikwenta do Poznania - nie ma sprawy. Taniej chyba będzie poszukać w Twojej okolicy.
ok więsz szukam tranzystora, jak tylko gdzieś znajdę biorę się za lutowanie. Może uda mi się zrobić jakiś tutorial dla potomnych ;)
Jeśli wpadniesz po delikwenta do Poznania - nie ma sprawy. Taniej chyba będzie poszukać w Twojej okolicy.
a moze podeslesz mi ze 2-3 sztuki bo nigdzie blisko nie moge znalezc
najwyzej zaplace za przesylke ok?
Witam,
A po co te kombinacje, kup dowolny tranzystor NPN w obudowie SOT23, np BC817 - to jest z grubsza odpowiednik BC337, ostatecznie daj BC847, BC848 itp. W TME kup wysyłkowo i po sprawie :-).
Pozdrawiam, QuadMan.
zamówiłem tranzystorki, podjąłem próbę przylutowania jednak jeden z punków wskazanych na screenach w ogóle nie trzyma lutu, nie mam wiedzy czy można to podłączyć pod inny (alternatywnie).
tu screen: http://www.cowasaki.co.uk/RF602/RF602_09.jpg
chodzi o punkt B
Sprawdzałem odbiornik, niby dioda zachowuje się tak jak druga w pełni sprawna, tyle tylko że nie wyzwala błysku na lampie.
pomoże ktoś? czy temat obcy..
B chyba można też przylutować do nóżki elementu obok, tylko sprawdź pod płytką czy są połączone ścieżką. Najważniejsze jest napięcie, jakie pojawia się na stykach wyzwalacza. Po upaleniu tranzystora jest za małe (pisałem o tym w jakimś wątku).
a może ktoś coś jeszcze napisze ze znających tematykę?
bo zależy mi na przywróceniu życia w 3cim odbiorniku, no i ta satysfakcja że się coś samemu zrobiło...
poproszę ludzi znających temat RF'ek o pomoc z zakresu elektroniki ;P
Warto naprawiać to takim kosztem jak kupienie nowego z przesyłką to pewnie z 50 zł. Ostatnio dokupowałem jeden na ebayu.
zakup jednego odbiornika jest mało opłacalny a branie całego zestawu zbyt drogie w tym momencie..
poza tym satysfakcja z naprawy, bezcenna.
Jak masz czas i sklep elektroniczny pod blokiem to faktycznie bo odbiornik 60 zł kosztuje a nie 50.
problem w tym ze tranzystor zamiennik, mam stary odlutowałem, ale miejsce jeden nóżki gdzie miałem dolutować kabelek nie łapie mi lutu
dlatego pytałem znających temat czy można do sąsiedniej...
i co nikt nie ma wiedzy, doświadczenia w tym temacie?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.cowasaki.co.uk/RF602/RF602_09.jpg)
dokładnie chodzi o punkt B, nie mogę przylutować do niego, zna się ktoś na elektronice, gdzie alternatywnie można to przylutować?
nóżkę B przylutowałem po lewej od wskazanego miejsce ale niestety mimo że kolorystyka i reakcja diod jest właściwa błysk nie jest wyzwalany..
jakieś pomysły?
Sprawdzić elementy wokół tranzystora. Opornik 102 to jest 1k Ohm.... Czy dobrze polutowałeś tranzystor? Nie zrobiłeś zimnego lutu?
Sprawdzić elementy wokół tranzystora. Opornik 102 to jest 1k Ohm.... Czy dobrze polutowałeś tranzystor? Nie zrobiłeś zimnego lutu?
Jupii!!! 'Jarmer' chyba miałeś rację, wylutowałem raz jeszcze tranzystor (bo mogłem go przegrzać) wlutowałem porządnie rozgrewając luty raz jeszcze drugi i co? odbiornik wreszcie zaczął znowu błyskać, tak więc tym sposobem mam znowu sprawny cały zestaw RF602 ;)
satysfakcja z własnej naprawy - bezcenna..
Od 1988 roku trzymam lutownice prawie codziennie i czasem sam coś źle polutuję, więc tak jakoś..... ale najważniejsze, że się udało. Gratuluję!
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.