PDA

Zobacz pełną wersję : Czy podczas sprzedaży na Allegro potrzebna jest umowa kupna sprzedaży



LordRamzes
22-07-2012, 07:46
No właśnie jak to jest czy podczas sprzedania szkła za 1870 +20 transport potrzebna jest taka umowa i kto płaci podatek , z góry wszystkim b dziękuję

m737
22-07-2012, 10:38
2% bo kwota przekracza 1000zł
płaci kupujący, tylko cena towaru (bez doliczania kosztów wysyłki)
umowa - nie, podatek kupujący może zapłacić na podstawie wydruku aukcji

LordRamzes
22-07-2012, 10:41
bardzo dziękuje :) a na wszelki wypadek nie masz wzoru takiej umowy

krzysztof jot
22-07-2012, 14:33
bardzo dziękuje :) a na wszelki wypadek nie masz wzoru takiej umowy

każda, najzwyklejsza umowa kupna/sprzedaży, pierwsza jaka wygooglujesz...

Rafał_Sz
22-07-2012, 19:22
Uwaga, będzie polskie cwaniakowanie :mrgreen:. Skoro to szkła, nie szkło, to nie da się rozbić transakcji tak, aby każda z nich nie przekraczała 1000 zł?

LordRamzes
22-07-2012, 19:26
tzn chodziło mi o 1 szkiełko :(

Rafał_Sz
22-07-2012, 19:38
tzn chodziło mi o 1 szkiełko :(I tak luzik. Robisz umowę kupna sprzedaży, bierzesz kasę i zapominasz o sprawie. Za pit.pl:

"
Obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na kupującym. Sprzedający nie jest opodatkowany podatkiem z tytułu sprzedaży chyba, że ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku VAT. Nie można go również umownie zobowiązać do tego, że zapłacił podatek za kupującego.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej, a jeśli dochodzi do orzeczenia sądu lub ugody sądowej w przedmiocie istnienia stosunku prawnego - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody.
W przypadku dokonania sprzedaży na raty, na próbę, z zastrzeżeniem własności, obowiązek podatkowy powstaje w chwili zawarcia umowy, a nie z chwilą przeniesienia własności przedmiotu umowy.
Gdy dochodzi do dwóch umów - zobowiązującej do zbycia i rozporządzającej prawem, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność, a nie w związku ze zobowiązaniem do zawarcia.
Obowiązek podatkowy może powstać z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej - jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania."

LordRamzes
22-07-2012, 21:41
I tak luzik. Robisz umowę kupna sprzedaży, bierzesz kasę i zapominasz o sprawie. Za pit.pl:

"
Obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na kupującym. Sprzedający nie jest opodatkowany podatkiem z tytułu sprzedaży chyba, że ciąży na nim obowiązek zapłaty podatku VAT. Nie można go również umownie zobowiązać do tego, że zapłacił podatek za kupującego.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej, a jeśli dochodzi do orzeczenia sądu lub ugody sądowej w przedmiocie istnienia stosunku prawnego - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody.
W przypadku dokonania sprzedaży na raty, na próbę, z zastrzeżeniem własności, obowiązek podatkowy powstaje w chwili zawarcia umowy, a nie z chwilą przeniesienia własności przedmiotu umowy.
Gdy dochodzi do dwóch umów - zobowiązującej do zbycia i rozporządzającej prawem, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność, a nie w związku ze zobowiązaniem do zawarcia.
Obowiązek podatkowy może powstać z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej - jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania."


spoczko czyli jak kupujący che to po prostu napisac mu umowę i wysłać , szczerze myslałem ,że takie rzeczy to allegro załatwia

Rafał_Sz
22-07-2012, 21:46
Tak po prostu wyślij.

Alle nie jest stroną transakcji.

LordRamzes
22-07-2012, 21:52
Bardzo Koledze dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie , umowy tylko nie moge konkretnej odszukać , same dot samochodów mieszkań ...

Rafał_Sz
22-07-2012, 21:57
Nie ma za co. :)

Umowa K-S PDF (http://www.mecenas.ox.pl/dok/Umowa_k-s.pdf)

LordRamzes
22-07-2012, 22:05
Nie ma za co. :)

Umowa K-S PDF (http://www.mecenas.ox.pl/dok/Umowa_k-s.pdf)

Podziękował musze ją tylko przepisać i zmodyfikować np usuwając wpis o rękojmi :D:D

LordRamzes
23-07-2012, 07:15
a jeszcze zapytam jak już jesteśmy przy temacie jak to jest jak np kupujemy szkło powiedzmy za 2000 a sprzedajemy je w okresie krótszym niż 6 miesięcy za powiedzmy 1600 teoretycznie powinniśmy zapłacić podatek 18% a w praktyce się nie wzbogaciliśmy

ajt
23-07-2012, 09:07
Podatek płaci się wtedy od zysku, czyli gdyby sytuacja była odwrotna, tzn. kupiłeś za 1600, a sprzedałeś za 2000, płacisz od 400 (w praktyce od mniejszej kwoty, bo możesz jeszcze uwzględnić koszty w rodzaju zapłaconego PCC, transportu i inne). W Twoim przykładzie nie płacisz nic.

TOP67
23-07-2012, 13:42
Podsumowując.
Jak kupi się od osoby fizycznej za więcej niż 1000 zł, to trzeba samodzielnie zapłacić podatek 2%. Nie trzeba do tego spisywać żadnej umowy, zawarcie transakcji przez allegro jest taką umową.
Jak się kupi o odsprzeda w ciągu 6 miesięcy, to trzeba zapłacić podatek dochodowy od zysku. Sprzedając później nie ma takiego obowiązku.

I to by było na tyle.

LordRamzes
23-07-2012, 14:10
Podsumowując.
Jak kupi się od osoby fizycznej za więcej niż 1000 zł, to trzeba samodzielnie zapłacić podatek 2%. Nie trzeba do tego spisywać żadnej umowy, zawarcie transakcji przez allegro jest taką umową.
Jak się kupi o odsprzeda w ciągu 6 miesięcy, to trzeba zapłacić podatek dochodowy od zysku. Sprzedając później nie ma takiego obowiązku.

I to by było na tyle.

Bardzo trafne i końcowe podsumowanie ale dodajmy przy odsprzedaży po niższej cenie nie płacimy podatku ???

TOP67
23-07-2012, 15:03
A od czego? Gdzie ten zysk?

LordRamzes
23-07-2012, 15:15
A od czego? Gdzie ten zysk?

już tłumacze np kupujemy obiektyw za 2000 sprzedajemy w krótszym czasie niz 6 miesięcy ten obiektyw za 1600 więc nie mamy zysku i nie płacimy 18%

ajt
23-07-2012, 15:19
No przecież napisałem to dokładnie w odpowiedzi na Twoje pytanie z takim samym przykładem :)

LordRamzes
23-07-2012, 15:21
No przecież napisałem to dokładnie w odpowiedzi na Twoje pytanie z takim samym przykładem :)

tak tak to tylko takie podsumowanie :) ładne dla innych :) bardzo dziękuję