PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr IR w systemie Cokin



Nikolai
03-05-2012, 13:08
Zastanawiam się nad fotografią w IR i systemem Cokin. Czy jest to dobry pomysł, zauważyłem że sporo osób tak robi zdjęcia, jednak też spotkałem się z opinią że w systemie Cokin filtry bezpośrednio nie przylegają do obiektywy przepuszczając światła i nie nadają się do IR. Więc warto się w to pakować czy nie ?

2pompony
03-05-2012, 13:26
Ja co prawda nei używałem filtra IR, tylko ND400, ale i tak musiałem stosować różnego typu osłony, coś jak rękaw - bo filtr odstaje mocno od obiektywu i z boku wpada światło. Niby jest go mało, ale jednak na tyle dużo, a w dodatku pada pod takim kątem, że oświetla wszystkie ewentualne pyłki na filtrze, ślady po wycieraniu, itp. TO najbardziej daje popalić.

Da się to obejść uszczelniając boki holdera, a nawet widziałem jeden sposób radykalny: gość zakupił za małe pieniądze osobny holder, wsadził tam filtr i okleił wszystko czarną taśma izolacyjną. Tym sposobem miał filtr IR w jednym holderze na stałe. Podobno też nauczyli się teraz robić szczelniejsze holdery, ale nie wiem, czy to do końca prawda.

Rozważ, ile masz tych szkieł do robienia IRów, bo może lepszym wyjściem byłby jeden duży nakręcany filtr plus jakieś pierścienie redukcyjne.

Nikolai
03-05-2012, 13:55
W takim razie prawdopodobnie będę musiał skonstruować jakąś osłonę. W przyszłości i tak pewnie kupie jakieś tanią, używaną lustrzankę i usunę jej filtr dolnoprzepustowy a ten filtr IR dam do szklarza do przycięcia. Czyli osłona musiała by być między filtrem a holderem, holder kosztuje grosze więc zakup 2 źle nie wyjdzie.

bahuone
03-05-2012, 16:51
Nikolai tez stalem przed tym dylematem, i jarek78 mi pomogl. Jezeli masz do wyboru IR kolowy lub kwadratowy, wybierz kolowy, potem kupujesz na allegro tani filtr UV obojetnie jakiej firmy byle srednica byla 77mm(taki wymiar ma okragly Cokin z oprawki, kwadratowy trzeba by bylo przyciac), wyciagasz Cokina z oprawki i wkladasz w oprawke od UV. Teraz masz filtr kolowy IR nakrecany bezposrednio na szklo. Jezeli za duza srednica trzeba kupic redukcje, w moim przypadku z 77 na 67 i wszystko smiga. Ciac sie go nie oplaca, bo przy zakupie potem innego szkla z wieksza srednica filtra, bedziesz w czarnej... Polecam ten sposób, potem nie potrzebujesz rzadnych uszczelnien, nie trzeba zakladac holdera i kombinowac.

Nikolai
03-05-2012, 17:42
Ciac sie go nie oplaca, bo przy zakupie potem innego szkla z wieksza srednica filtra, bedziesz w czarnej... Polecam ten sposób, potem nie potrzebujesz rzadnych uszczelnien, nie trzeba zakladac holdera i kombinowac.

ciąć to ja go chciałem potem, żeby zastąpić nim filtr dolnoprzepustowy zaraz przy matrycy, ale pomysł z podmianą oprawek jest ciekawy

bahuone
03-05-2012, 19:16
To jest jedyne w miare ekonomiczne, i pewne rozwiazanie. Ja z niego korzystam, od roku i jest ok.

Nikolai
04-05-2012, 18:14
To jest jedyne w miare ekonomiczne, i pewne rozwiazanie. Ja z niego korzystam, od roku i jest ok.

"to" w sensie które ? ;)

bahuone
04-05-2012, 18:54
Zmiana oprawek, jak Ci sie odwidzi zawsze mozesz wrocic do stanu wyjsciowego i wlozyc Irke w oryginalny pierscien i potem korzystac z holdera.

Nikolai
04-05-2012, 20:27
ok, dzięki za poradę! udało Ci się mnie przekonać :)

bahuone
04-05-2012, 20:31
Jezeli sobie zyczysz, to moge jutro zrobic zdjecia i jak to u mnie wyglada "caly zestaw" a co do filtra ogolnie jest bardzo dobry oto efekt http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=181105

A tak na marginesie do jakiej puszki go chcesz, bo nie wiem czy wiesz ale nie z wszystkimi puszkami to smiga.

Nikolai
04-05-2012, 20:58
Jezeli sobie zyczysz, to moge jutro zrobic zdjecia i jak to u mnie wyglada "caly zestaw" a co do filtra ogolnie jest bardzo dobry oto efekt http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=181105

A tak na marginesie do jakiej puszki go chcesz, bo nie wiem czy wiesz ale nie z wszystkimi puszkami to smiga.

będę bardzo wdzięczny za zdjęcia a co do puszki to moja się podobno średnio nadaje ale chce kupić jakiś używane d40/50/60/70 albo Sony a100 i wymontować mu filtr dolnoprzepustowy :)

bahuone
04-05-2012, 21:48
Dwie kwestie teraz, po pierwsze jak kupisz d50/70 to bedziesz mogl robic IR bez kombinacji z filtrem dolnoprzepustowym tyle ze uzycie filtra IR bedzie wymagalo statywu bo dlugie czasy wychodza. Jezeli zas przerobisz aparat to bedziesz mogl cykac z reki jednak aparat bedzie tylko Irkowy. Nie mam pojecia w ogole czy cokin sie nadane na zamiane filtra dolnoprzepustowego. Wiem ze kolega Nemeth zmodyfikowal puszke zmieniajac ten filtr, ktory bym o ile mnie pamiec nie myli sprowadzana zza wielkiej wody. Najlepiej bedzie jak zglosisz sie do niego na PW, to poda Ci stone z ktorej zamawial filtr. Tam tez jest opisane jak przeprowadzic cala operacje. Zdjecia postram sie zamiescic jutro.

Nikolai
04-05-2012, 22:53
To ma być jako drugi aparat tylko do IR, żeby np. wiatr ruszający liśćmi nie przeszkadzał. A co do przeróbki i sprowadzania filtra to obstawiam że kolega korzystał z http://www.lifepixel.com/ na tej stronie też w dziale DIY masz super opisane jak rozkręcić aparat i wymienić. Najwyżej nie będę podmieniał filtrów, a jedynie podmienię dolnoprzepustowy na czystą szybkę (można zostawić bez ale wtedy matryce jest odsłonięta)

bil78
04-05-2012, 23:24
ale po co kombinować , kup cokina i popstrykaj jeden sezon i zobaczysz czy ci się spodoba , żądnych uszczelnień nie trzeba ja używam z sigmą 10-20 i nikkorem 18-70 i jest elegancko

2pompony
04-05-2012, 23:30
A te zdjęcia na swojej stronei masz z Cokina IR? Jeśli tak, to nic nie cieknie jak widzę... Jaki masz holder, masz jakiś link do tego? Bo mój holder, oryginalny niestety i kosztowny firmy Cokin (i niczym nie różniący się od chińskiego za ćwierć ceny) jednak przepuszcza światło z boku...

Z tym, że ja kupowalem swojego z 5 lat temu.

bil78
04-05-2012, 23:33
A te zdjęcia na swojej stronei masz z Cokina IR? Jeśli tak, to nic nie cieknie jak widzę... Jaki masz holder, masz jakiś link do tego? Bo mój holder, oryginalny niestety i kosztowny firmy Cokin (i niczym nie różniący się od chińskiego za ćwierć ceny) jednak przepuszcza światło z boku...

Z tym, że ja kupowalem swojego z 5 lat temu.

tak wszystkie zdjęcia u mnie na stronce są z cokina i zwykłego holdera na allegro za 15 zł , filtr jest okrągły i idealnie pasuje tak wiec nie ma prawa przepuszczać źródła światła , może masz jakiś "inny" holder albo źle zakładasz filtr

2pompony
04-05-2012, 23:40
A jak można źle założyć filtr? :) Po prostu bokiem* wchodzi światło i tyle. Ale zainwestuję tą oszałamiającą kwotę 15 złotych i może będzie lepiej!



--------------------------
*bokiem, bo widzę pod jakim kątem oświetlone są pyłki na filtrze, jeśli są jakieś pyłki.

bil78
04-05-2012, 23:45
A jak można źle założyć filtr? :) Po prostu bokiem* wchodzi światło i tyle. Ale zainwestuję tą oszałamiającą kwotę 15 złotych i może będzie lepiej!



--------------------------
*bokiem, bo widzę pod jakim kątem oświetlone są pyłki na filtrze, jeśli są jakieś pyłki.

no właśnie wprowadzasz kolegę w błąd (nie doczytałem ze ty piszesz o nd400 ), filtr ir jest okrągły i się go wsuwa w pierwsze "sanki" od obiektywu tak wiec nie ma prawa przepuszczać światła a wszystkie nd i jakieś kolorowe to zwykłe "kwadraciaki" i są mocowane trochę dalej i wtedy już się światło dostaje , wiem bo mam połówkowy hitecha i tez się czasem coś dostanie jak z boku światło wpada

Nikolai
04-05-2012, 23:48
ale po co kombinować , kup cokina i popstrykaj jeden sezon i zobaczysz czy ci się spodoba , żądnych uszczelnień nie trzeba ja używam z sigmą 10-20 i nikkorem 18-70 i jest elegancko

wow! zdjęcia naprawdę super! a co do kombinowania to aktualnie mam d80 więc nim takich efektów raczej nie uzyskam ;/

2pompony
04-05-2012, 23:49
No przecież mówiłem to od początku!

bil78
04-05-2012, 23:55
wow! zdjęcia naprawdę super! a co do kombinowania to aktualnie mam d80 więc nim takich efektów raczej nie uzyskam ;/

nawet się nie zastanawiaj , kup d50 za 500 zł i do tego filtr cokina dokładnie taki http://fotozakupy.pl/filtr/cokin-p007-filtr-ir-do-fotografii-w-podczerwieni,11301s i będziesz go mógł stosować z różnymi obiektywami , a efekty takie jak u mnie na stronie


No przecież mówiłem to od początku!

ok ja nie doczytałem ale kolegę wprowadzałeś w błąd ze będzie musiał stosować jakieś uszczelnienia

Nikolai
05-05-2012, 21:28
okrągły filtry IR zamówiony i zobaczymy co z tego wyjdzie, dzięki za porady!

Nikolai
09-05-2012, 18:19
może to głupie pytanie ale jak zamontować okrągły filtr w holderze ? bo u mnie wchodzi strasznie ciężko i aż się wygina ...

bil78
10-05-2012, 09:50
Wsadzasz w pierwsze sanki od obiektywu , http://www.photofilter.com/cokin_camera_filters.htm

jarek76
10-05-2012, 10:45
Przecież juz dawno temu pokazywałem jak przerobić filtr cokina na nakręcany
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=86000

bahuone
10-05-2012, 13:03
I ja skorzystalem z rady Jarka, wszystko pieknie ladnie smiga, dobra rada bylo wlozenie okraglego do oprawki 77mm bo teraz kupilem sigme 10-20 i jest jak znalazl :D

Nikolai
10-05-2012, 14:40
Wsadzasz w pierwsze sanki od obiektywu , http://www.photofilter.com/cokin_camera_filters.htm

ehhh... niestety holder firmy Delta to 100% chińszczyzna z błotnego pola ryżowego i filtry okrągłe do niej nie bardzo wchodzą ... pozostaje mi malutka wiertarka, pilnik i poprawić ich prace ;/