PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka farba najlepsza.



Jasand
19-09-2011, 17:11
Muszę pomalować 1 cm² obudowy aparatu GF2 na kolor czarny mat. Nabyłem puszkę farby w markecie i pomalowałem. Wszystko fajnie ale po kilku dniach farba zaczyna sie ścierać i z powrotem zaczyna być widoczny goły metal. Czym pomalować aby to było trwałe i nie złaziło ? Z góry wielkie dzieki

HYPER
19-09-2011, 17:40
najpierw by sie przydalo dowiedziec z jakiego dokladnie metalu zrobione jest body. do tego metalu trzeba kupic odpowiednia farbe (zakladam, ze malowales farba do metalu. racja? ). najwazniejsze to odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. ciezko pewnie bedzie wybadac jaki to dokladnie metal bo zapewne nie jest to czyste alumiumium tylko jakies stopy magnezowe. musisz sprobowac zmatowic powierzchnie, przemyc woda amoniakalna, nalozyc odpowiedni dla danego metalu grunt i wtedy pomaloac czarna farba.

Art Erie
19-09-2011, 17:45
najpierw by sie przydalo dowiedziec z jakiego dokladnie metalu zrobione jest body. do tego metalu trzeba kupic odpowiednia farbe (zakladam, ze malowales farba do metalu. racja? ). najwazniejsze to odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. ciezko pewnie bedzie wybadac jaki to dokladnie metal bo zapewne nie jest to czyste alumiumium tylko jakies stopy magnezowe. musisz sprobowac zmatowic powierzchnie, przemyc woda amoniakalna, nalozyc odpowiedni dla danego metalu grunt i wtedy pomaloac czarna farba.

To nic nie pomoże. Żadna farba nie da trwałej powłoki na aluminium i jego stopach. Dodatkowo woda amoniakalna wytworzy cienką powłokę wodorotlenku, która zmniejszy przyczepność farby.
Aluminum barwi się w procesie anodyzowania, co w przypadku aparatu fotograficznego jest niewykonalne ( chyba, że w grę wchodzi rozbiórka do szkieletu).

mariaczi666
19-09-2011, 18:58
Zgodzę się z przedmówcą, anodyzowanie to chyba jedyny sposób.
Ja dodam jeszcze, że kiedyś malowałem parę łat swojemu Canonowi 1dmk2 farbą o nazwie Ftalonal i nawet się powłoka trzymała pomimo ocierania od wkładania do plecaka. Zależy jeszcze od miejsca, czy jest narażone na tarcie. Dopiero skrobiąc paznokciem można było to zdrapać. Co ciekawe, podobna sztuczka z d200 mi już nie wyszła, pomalowane miejsca ścierają się szybciej i przetarcia wylazły już po jakimś tygodniu od malowania (a były mniej więcej w tych samych miejscach co w Canonie). Wiem, że średnio to się logiki trzyma ale zaświadczam, że tak było :)
Farba ta dość długo schnie, trzeba odwiesić aparat na jakieś 3 dni dla pewności i potem maznąć jeszcze jedną warstwę i znowu schnięcie. Kosztuje paręnaście złotych w markecie budowlanym, może spróbuj jakiś mały fragment zamalować i zobacz czy Ci taki efekt odpowiada, będzie połysk ale można po lekkim przeschnięciu pomacać te miejsca i zmatowieją od odcisków palców :)
Jest jeszcze oksyda na zimno (możesz wpisać, będzie na allegro), ale nie wiem czy weźmie stop aluminium, jest chyba tylko do stali, ale można by spróbować. Chyba że się jakiś Kolega chemik wypowie i od razu odradzi...
Anyway, powodzenia!

koniecpolska
20-09-2011, 13:13
Muszę pomalować 1 cm² obudowy aparatu GF2 na kolor czarny mat. Nabyłem puszkę farby w markecie i pomalowałem. Wszystko fajnie ale po kilku dniach farba zaczyna sie ścierać i z powrotem zaczyna być widoczny goły metal. Czym pomalować aby to było trwałe i nie złaziło ? Z góry wielkie dziekiDo Penów są do kupienia okleiny ze skóry (czy czegoś skóropodobnego) - ot do takiego retro tuningu. Może do Panasoniców też coś takiego jest. Byłby to alternatywny sposób do malowania ... może nawet Twój GF2 zacząłby wyglądać jak Fuji X100 :wink:

Jasand
20-09-2011, 15:39
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a81f11d2a7e21975)

To otarcie farby jest w miejscu jak na powyższym zdjeciu.

@mariaczi666.
Oksyda sie nie nada bo jest przeznaczona do wyrobów z zelaza i stali.

@koniecpolska
Takie rozwiazanie byłoby fajne , ale to marzenie "ściętej głowy|" Nie spotkałem sie w necie z takimi produktami. Wiem ,że sa takie rzeczy np do komórek z androidem takich jak HTC czy Samsung.

Wracajac do sprawy , czy ktoś jest w stanie podac mi jaką farbą (czarny mat) najlepiej pomalować aby nie złaziło.
W zeszły wtorek przed wyjazdem na Łotwę pomalowałem to miejsce na nowo ale w niedziele zauważyłem ,że farba znów zaczęła złazić.

PS Maluję na dzisiaj farbą czarny mat Nobiles "Dach i rynna . Bezpodkładowa farba na ocynk, miedź i aluminium".
Moze dlatego złazi , że jest wodorozcieńczalna - przekładając na polski do mycia narzędzi uzywamy wody a nie rozcieńczalników.

Art Erie
20-09-2011, 16:16
[...]Maluję na dzisiaj farbą czarny mat Nobiles "Dach i rynna . Bezpodkładowa farba na ocynk, miedź i aluminium".[...].
Oblezie...

[...] Chyba że się jakiś Kolega chemik wypowie...
Tak mam w papierach ;)

Jasand
20-09-2011, 16:59
To niema już na to ratunku ?

Art Erie
20-09-2011, 17:10
Jak napisałem w pierwszym poście.

mariaczi666
20-09-2011, 18:40
Tak mam w papierach ;)

Tak też podejrzewałem po stylu wypowiedzi ;)
Wracając do tematu, jeśli otarcie jest niewielkie, spróbuj tego Ftalonalu. Jeśli nie będziesz zadowolony lub zacznie odłazić to zdrapiesz i będzie jak było. Można warstwę 'zmatowić' dotykając przeschniętego miejsca, robiłem tak w 1d, który miał raczej matową powłokę o drobnej fakturze.

Mcarto
21-09-2011, 01:10
Ja pamiętam, że kiedyś potraktowałem obity dekielek czarnym markerem i kolor się trzymał dość dobrze.

koniecpolska
21-09-2011, 09:52
Kup pokrowiec. Zasłoni otarcie i jak to mówią "co zejdzie z oczu to i z serca ..." Nie będziesz widział, nie będziesz się przejmował.

Jasand
21-09-2011, 13:16
Kup pokrowiec. Zasłoni otarcie i jak to mówią "co zejdzie z oczu to i z serca ..." Nie będziesz widział, nie będziesz się przejmował.

Znalazłem taki pokrowiec ( DMW-CGK3E ) , ale nigdzie nie mogę znaleźć zdjęcia jak GF2 wygląda od strony wyświetlacza w takim "ubranku", a nie chciałbym wyrzucać kasy ,jak pokrowiec nie bedzie zasłaniał dolnej części body od tyłu.

siona
22-09-2011, 22:22
eeeeeee
panowie - da się pomalować alu nie wiem czym ale sie da. większość rowerowych klamotów jest z alu i jakoś to malują ...

Art Erie
22-09-2011, 22:42
eeeeeee
panowie - da się pomalować alu nie wiem czym ale sie da. większość rowerowych klamotów jest z alu i jakoś to malują ...

Malowanie proszkowe, lakiery piecowe, powłoki z elastomerów nakładane w procesie fluidyzacji...
Aluminiowe karoserie samochodów też są lakierowane...
Tyle, że te powłoki w taki lub inny sposób odpryskują / odłażą od powierzchni aluminium; a właściwie od powierzchni tlenku jakim się ten metal pasywuje.
Tutaj mamy problem z fragmentem obudowy narażonym na ciągłe ścieranie, które jest w stanie uszkodzić nawet warstwę tlenku glinu ( 9-tka w skali Mohsa http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_twardo%C5%9Bci_Mohsa ). Jak wynika z tematu taka warstwa barwionego tlenku glinu ( na tym polega proces anodyzowania ) uległa uszkodzeniu podczas eksploatacji.

siona
23-09-2011, 10:36
a nie - co to jest i jakie to jest to ja wiem :) i skala mohsa też nie jest mi obca :D
bo ja tak częściowo z branży
nie zmienia to faktu, że np. ramy rowerowe lakieruje się również natryskowo (i nie mówię tu o malowaniu proszkowym) i jest to metoda na tyle odporna, ze nie odpryskuje od kamyczków. nie wiem tylko czym i jak taki proces się prowadzi.

Jasand
27-09-2011, 14:18
Chyba najlepszym wyjściem będzie wymiana tylnej ścianki aparatu .

Jasand
04-10-2011, 15:23
W zeszłym tygodniu wysłany do wymiany tylnej ścianki.

Jasand
14-10-2011, 13:30
Dzisiaj wrócił z naprawy jak nowy. Szybka i sprawna naprawa Polecam serwis Panasa w Białymstoku.