PDA

Zobacz pełną wersję : Kredyt/leasing



photoaction
04-09-2011, 09:18
Witajcie,
Moje auto poszło do kasacji. Rozglądam się za czymś nowym.
Chcę kupić coś w przedziale 20-25k.
Chciałbym wziąć auto na kredyt lub leasing. Jak myślicie co jest bardziej korzystnym rozwiązaniem?
Co bardziej się opłaca? Czy kredyt jako osoba fizyczna? Czy kredyt na firmę, czy leasing?
Dodam, że rozłożyłbym taką kwotę na około 36 miesięcy
Pozdrawiam

TOP67
04-09-2011, 10:25
Leasing jest najłatwiej załatwić, dostają go nawet firmy na starcie. Często też firmy leasingowe mają extra ceny w dealerów i ubezpieczycieli. Dużą zaletą są kwestie podatkowe. Raty są od razu kosztem (ale VAT też jest w ratach), całość rozliczasz w 36 miesięcy. Właściwie lepiej jest wziąć leasing na 35 miesięcy. Chodzi o to, żeby nie trzeba było wykupywać ubezpieczenia w czwartym roku (ważność ubezpieczenia musi być co najmniej o 1 dzień dłuższa niż data wykupu samochodu). A teraz najlepsze. Po wykupieniu samochodu można go sprzedać za dowolną cenę bez płacenia żadnych podatków. Mają tu zastosowanie dwa przepisy. Pierwszy o nienaliczaniu VAT na przedmioty używane (trzeba samochód używać jeszcze przez 6 miesięcy). Drugi o nienaliczaniu podatku dochodowego przy sprzedaży środka trwałego o wartości początkowej mniejszej niż 1500 zł.
Wadą leasingu jest to, że nie jesteś właścicielem samochodu. Jakakolwiek zmiana (np. założenie gazu) wymaga zgody i dodatkowych opłat. Również za każde zapytanie policji (np. z fotoradaru) płaci się opłatę.

Kredyt na firmę pozwala wliczyć odsetki w koszty. Również VAT odlicza się od razu (aktualnie 60%). Ale amortyzacja trwa 5 lat.
Kredyt jako osoba fizyczna to najgorsze rozwiązanie, bo tracisz koszty odsetek.

photoaction
04-09-2011, 10:51
A czy w przypadku brania auta w leasing (chyba najkorzystniejsze z tego co napisałeś) auto musi być zarejestrowane jako ciężarowe z kratką - tzw homologacja?

TOP67
04-09-2011, 11:18
Nie. Może być osobowe. W tej chwili nie ma sensu brać z kratką, bo są takie same ograniczenia jak przy osobowym. Można odliczyć 60% VAT nie więcej niż 6000 zł. Czyli cena samochodu powinna być mniejsza niż 50 tys (bo dojdą jeszcze opłaty leasingowe). Oczywiście możesz kupić droższe, ale wtedy reszta VAT idzie w koszty. Te same zasady dotyczą zakupu za gotówkę.

photoaction
04-09-2011, 11:19
A czy leasing można brać na działalność jednoosobową?

TOP67
04-09-2011, 11:22
Oczywiście. Można nawet na osobę fizyczną (ale wtedy nie ma żadnych korzyści podatkowych).
Kupując na działalność jednoosobową, możesz po wykupieniu samochodu nie wprowadzać go do ewidencji i używać dalej prywatnie, co czasami się przydaje.

photoaction
04-09-2011, 11:24
czy zawsze wykup samochodu wynosi 1% czy to stawka minimalna i jest od czegoś zależna? Gdzie najlepiej wziąć leasing?

TOP67
04-09-2011, 11:40
1% to typowa wartość, ale można się umówić na inną. BARDZO WAŻNE! Wartość wykupu nie może być większa niż 1500 zł.
Firm musisz poszukać sam. Najłatwiej porównuje się t.zw. całkowity koszt leasingu o okresie 3 lat. Nie wiem jak teraz, jak brałem swój samochód, to wynosił on 110 do 120% ceny przy 10% wpłacie własnej. Poza tym sprawdź warunki ubezpieczenia. Jakie oferują, czy w kolejnych latach też są takie korzystne i czy można ubezpieczyć się indywidualnie (zwykle tylko w wybranych firmach).

-bob-
04-09-2011, 11:51
tak z ciekawości, to co się dzieje w sytuacji jeśli auto będące w leasingu zostaje ukradzione ? wie ktoś może ?

stachu321
04-09-2011, 12:00
Leasing tylko na 35-36 miesięcy przyznają?

sheva
04-09-2011, 12:45
tak z ciekawości, to co się dzieje w sytuacji jeśli auto będące w leasingu zostaje ukradzione ? wie ktoś może ?

Działa wtedy autocasco, firmy leasingowe wymagają tego ubezpieczenia!

wilk325
04-09-2011, 12:52
Leasing tylko na 35-36 miesięcy przyznają?

Najlepszą opcją Leasingu jest jak pisano wyżej 35 miesięcy.
Jeżeli kupisz dooobre autu i po tym czasie chcesz je sobie zostawić to lepiej jest : 30% wpłaty własnej + 40% wartość leasingu i 30% wykup, wtedy ten wykup będzie jeszcze dla Ciebie amortyzacją.

photoaction
04-09-2011, 13:18
Niech ktoś mi powie, dlaczego opcja kredytu na osobę fizyczna jest najmniej korzystna?
Nie lepiej wziąć kredyt powiedzmy gotówkowy nie samochodowy, wziąć pieniądze do ręki, pójść, kupić auto i mieć problem z głowy? Nie zawracając sobie głowy amortyzacjami, wykupami itp.

mmac
04-09-2011, 13:29
Napisałeś, że interesuje cie auto w cenie 20-25 tyś.. Czyli raczej nowy samochód nie wchodzi w grę. Musisz pamiętać, że leasingodawcy wymagają aby wiek zakupionego pojazdu + okres leasingu nie wył większy niż 7 lat (najczęściej). Przy polecanej przej długości leasingu wynoszącej 35 miesięcy należy więc szukać samochodów 3-4 letnich.

TOP67
04-09-2011, 13:34
Leasing tylko na 35-36 miesięcy przyznają?

Tak. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt krótki okres i duża wpłata własna może być traktowana przez US jako próba ominięcia podatków.


Najlepszą opcją Leasingu jest jak pisano wyżej 35 miesięcy.
Jeżeli kupisz dooobre autu i po tym czasie chcesz je sobie zostawić to lepiej jest : 30% wpłaty własnej + 40% wartość leasingu i 30% wykup, wtedy ten wykup będzie jeszcze dla Ciebie amortyzacją.

To przy wartości samochodu powyżej 50tys. Jeśli nie przekroczy się limitu 6 tys. za 60% VAT-u, to lepiej zrobić wykup za 1%.


Niech ktoś mi powie, dlaczego opcja kredytu na osobę fizyczna jest najmniej korzystna?
Nie lepiej wziąć kredyt powiedzmy gotówkowy nie samochodowy, wziąć pieniądze do ręki, pójść, kupić auto i mieć problem z głowy? Nie zawracając sobie głowy amortyzacjami, wykupami itp.

Koszty odsetek. Biorąc kredyt na firmę, można je wpisać w koszty. Jeśli firma jest dochodowa, oznacza to odsetki mniejsze o minimum 18%.

photoaction
04-09-2011, 13:37
Napisałeś, że interesuje cie auto w cenie 20-25 tyś.. Czyli raczej nowy samochód nie wchodzi w grę. Musisz pamiętać, że leasingodawcy wymagają aby wiek zakupionego pojazdu + okres leasingu nie wył większy niż 7 lat (najczęściej). Przy polecanej przej długości leasingu wynoszącej 35 miesięcy należy więc szukać samochodów 3-4 letnich.

skąd w takim razie ogłoszenia na otomoto albo w innych serwisach gdzie można wziąć w leasing auta powiedzmy z 2002 roku a nawet starsze?

Art Erie
04-09-2011, 13:48
skąd w takim razie ogłoszenia na otomoto albo w innych serwisach gdzie można wziąć w leasing auta powiedzmy z 2002 roku a nawet starsze?

Na otomoto i w innych ogłoszeniach różne rzeczy można przeczytać, bo nie są one wiążące według przepisów KC.
Auta w kredyt nie bierz, bo zapłacisz za samochód i odsetki a za 3 lata ten samochód będzie w cenie roweru.
W leasingu, przynajmniej koszty sobie rozliczysz.

photoaction
04-09-2011, 13:49
A jak duże są te koszty które można odliczyć?
I co w sytuacji gdybym chciał auto sprowadzić zza granicy?

qualin
04-09-2011, 14:17
Napisałeś, że interesuje cie auto w cenie 20-25 tyś..

idze nowke za podobna cene kupic w promocji: http://tatamotor.com.pl/ :P

Art Erie
04-09-2011, 14:34
A jak duże są te koszty które można odliczyć?
I co w sytuacji gdybym chciał auto sprowadzić zza granicy?

W leasingu odliczasz fakturę ( czyli całość kosztów), w kredycie głównie amortyzację.
MZ jesli masz prosperującą firmę - warto brać leasing, jesli zaś nie generujesz zbyt uciążliwych podatków, a przy okazji nie masz kasy na zakup auta za gotówkę ( w kwocie o której pisałeś wcześniej ), brałbym auto w granicach 5-8 tyś zł za gotówkę. Wbrew pozorom da się tym jeżdzić przez 3 lata i niewiele stracić.