Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Kredyt/leasing

  1. #1

    Domyślnie Kredyt/leasing

    Witajcie,
    Moje auto poszło do kasacji. Rozglądam się za czymś nowym.
    Chcę kupić coś w przedziale 20-25k.
    Chciałbym wziąć auto na kredyt lub leasing. Jak myślicie co jest bardziej korzystnym rozwiązaniem?
    Co bardziej się opłaca? Czy kredyt jako osoba fizyczna? Czy kredyt na firmę, czy leasing?
    Dodam, że rozłożyłbym taką kwotę na około 36 miesięcy
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Leasing jest najłatwiej załatwić, dostają go nawet firmy na starcie. Często też firmy leasingowe mają extra ceny w dealerów i ubezpieczycieli. Dużą zaletą są kwestie podatkowe. Raty są od razu kosztem (ale VAT też jest w ratach), całość rozliczasz w 36 miesięcy. Właściwie lepiej jest wziąć leasing na 35 miesięcy. Chodzi o to, żeby nie trzeba było wykupywać ubezpieczenia w czwartym roku (ważność ubezpieczenia musi być co najmniej o 1 dzień dłuższa niż data wykupu samochodu). A teraz najlepsze. Po wykupieniu samochodu można go sprzedać za dowolną cenę bez płacenia żadnych podatków. Mają tu zastosowanie dwa przepisy. Pierwszy o nienaliczaniu VAT na przedmioty używane (trzeba samochód używać jeszcze przez 6 miesięcy). Drugi o nienaliczaniu podatku dochodowego przy sprzedaży środka trwałego o wartości początkowej mniejszej niż 1500 zł.
    Wadą leasingu jest to, że nie jesteś właścicielem samochodu. Jakakolwiek zmiana (np. założenie gazu) wymaga zgody i dodatkowych opłat. Również za każde zapytanie policji (np. z fotoradaru) płaci się opłatę.

    Kredyt na firmę pozwala wliczyć odsetki w koszty. Również VAT odlicza się od razu (aktualnie 60%). Ale amortyzacja trwa 5 lat.
    Kredyt jako osoba fizyczna to najgorsze rozwiązanie, bo tracisz koszty odsetek.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    A czy w przypadku brania auta w leasing (chyba najkorzystniejsze z tego co napisałeś) auto musi być zarejestrowane jako ciężarowe z kratką - tzw homologacja?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie. Może być osobowe. W tej chwili nie ma sensu brać z kratką, bo są takie same ograniczenia jak przy osobowym. Można odliczyć 60% VAT nie więcej niż 6000 zł. Czyli cena samochodu powinna być mniejsza niż 50 tys (bo dojdą jeszcze opłaty leasingowe). Oczywiście możesz kupić droższe, ale wtedy reszta VAT idzie w koszty. Te same zasady dotyczą zakupu za gotówkę.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5

    Domyślnie

    A czy leasing można brać na działalność jednoosobową?

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście. Można nawet na osobę fizyczną (ale wtedy nie ma żadnych korzyści podatkowych).
    Kupując na działalność jednoosobową, możesz po wykupieniu samochodu nie wprowadzać go do ewidencji i używać dalej prywatnie, co czasami się przydaje.
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    czy zawsze wykup samochodu wynosi 1% czy to stawka minimalna i jest od czegoś zależna? Gdzie najlepiej wziąć leasing?

  8. #8

    Domyślnie

    1% to typowa wartość, ale można się umówić na inną. BARDZO WAŻNE! Wartość wykupu nie może być większa niż 1500 zł.
    Firm musisz poszukać sam. Najłatwiej porównuje się t.zw. całkowity koszt leasingu o okresie 3 lat. Nie wiem jak teraz, jak brałem swój samochód, to wynosił on 110 do 120% ceny przy 10% wpłacie własnej. Poza tym sprawdź warunki ubezpieczenia. Jakie oferują, czy w kolejnych latach też są takie korzystne i czy można ubezpieczyć się indywidualnie (zwykle tylko w wybranych firmach).
    Z6III + N 14-30/4, N24-120/4, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8 + TC 1,4x, N 24-200, V 20/2.8, V 24/1.8, N 40/2.0, TT 75/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5, Z6II

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    tak z ciekawości, to co się dzieje w sytuacji jeśli auto będące w leasingu zostaje ukradzione ? wie ktoś może ?

  10. #10

    Domyślnie

    Leasing tylko na 35-36 miesięcy przyznają?
    Zwyczajny jak kiełbasa.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •