rjb
22-07-2011, 15:00
Witam ponownie po długim czasie. Sam zastanawiam się jak ugryźć - napisać ten post. Generalnie chcę się zająć fotografią portretową naszych czworonożnych przyjaciół. Na początku miały być tylko konie, ale chcę też fotografować domowe pupile. W chwili obecnej amatorsko, ale myślę o zarobkowym fotografowaniu.
Wymagania jakie stawiałem korpusowi to: ilość MP aby zrobić bardzo dobre wydruki formatu A3 jako fotografie oglądane czasami z dość bliska, możliwe że będą też kalendarze. Dobre wyciąganie detali z cieni, ciemnych partii zdjęcia. Dobry AF -dość dynamiczny (pociechy w ruchu )/ fotografowanie na pokazach w halach- a tam różnie bywa ze światłem, a lamp błyskowych nie wolno używać.Tak już kupuje aparat od jakiegoś czasu i kupić nie mogę. Marzyła mi się A900/850 na starcie nawet z 50mm 1.4. Niestety cena mnie przerasta. Na dzień dzisiejszy planuje kupić korpus i obiektyw na max do 1500£. Wiem jakie obiektywy zamierzam kupić docelowo: 24-70mm 2.8/ 70-200mm 2.8 oraz 100macro. Podkreślam DOCELOWO. W miedzy czasie może być jakiś obiektyw kitowy, DX/ EFs / DT
Ok przejdźmy do meritum alfabetycznie aby nie było.
Canon. W tej cenie mogę kupić C7d z kitem 18-135mm EF-S Lens. atutem tego korpusu jest szeroki rozstaw pkt af i to, że wszystkie krzyżowe. Matryca 18MP, ale wyczytałem w testach, że troszkę słabiej z zakresem tonalnym i wyciąganiem z cieni. Miałem okazje przez jeden dzień popracować 1DmkIV, 5D, oraz 30D, z całą plejadą szkieł:) System zacny, aczkolwiek nawigacja nie wspominając już o guzikologii całkowicie mi nie pasuje:(
Nikon. Miałem już wcześniej korpus tego producenta D70s:)) została mi się tylko 50 1.8, reszta zestawu się rozsypała. W tej cenie mogę kupić D300s/ D7000/ D90 każdy z nich z jakimś obiektywem kitowym. W nikonie bardzo pasuje mi usytuowanie przycisków, i nawigacja po menu. Obiektywy też ma generalnie nowe więc jest ok. Tylko czy 12Mp w D300s/ D90 starczy. No i to, że w chwili obecnej jedyny korpus powyżej 20Mp to D3x który jest sporo droższy od C5DmkII i Sony A850/900.
Sony. Bawiłem się troszkę korpusem A900. Powiem szczerze, że do mojej dłoni przylega idealnie. Bardzo chciałbym mieć ten korpus, ale... Korpus to nie system, w sony-m af PONOĆ jest zdecydowanie wolniejszy od duetu C/N. Trzeba mieć przelotkę do studyjnych lamp błyskowych. Niższe modele mają małe i ciemne wizjery. Jednak najbardziej się boje nowości od sony tj. SLT. Boje się że sony całkowicie zrezygnuje z wizjerów optycznych, a to po ergonomii najlepsza zaleta tego aparatu.
Dlaczego taka duża rozbieżność modeli??
W sony pasuje mi tylko ten model A900/850
W pozostałych systemach te modele które wymieniłem mają największe wizjery w formacie asp-c.(poza D90) Zdecydowanie nie mam parcia na FF tylko na duże i jasne wizjery.
Fotografia portretowa w studio lampy studyjne (to z czasem jak załapie bakcyla), oraz portretowa- plenerowa (zwierzęta przeważnie w ruchu, światło zastane, czasami blenda)
I co tu brać??
Wymagania jakie stawiałem korpusowi to: ilość MP aby zrobić bardzo dobre wydruki formatu A3 jako fotografie oglądane czasami z dość bliska, możliwe że będą też kalendarze. Dobre wyciąganie detali z cieni, ciemnych partii zdjęcia. Dobry AF -dość dynamiczny (pociechy w ruchu )/ fotografowanie na pokazach w halach- a tam różnie bywa ze światłem, a lamp błyskowych nie wolno używać.Tak już kupuje aparat od jakiegoś czasu i kupić nie mogę. Marzyła mi się A900/850 na starcie nawet z 50mm 1.4. Niestety cena mnie przerasta. Na dzień dzisiejszy planuje kupić korpus i obiektyw na max do 1500£. Wiem jakie obiektywy zamierzam kupić docelowo: 24-70mm 2.8/ 70-200mm 2.8 oraz 100macro. Podkreślam DOCELOWO. W miedzy czasie może być jakiś obiektyw kitowy, DX/ EFs / DT
Ok przejdźmy do meritum alfabetycznie aby nie było.
Canon. W tej cenie mogę kupić C7d z kitem 18-135mm EF-S Lens. atutem tego korpusu jest szeroki rozstaw pkt af i to, że wszystkie krzyżowe. Matryca 18MP, ale wyczytałem w testach, że troszkę słabiej z zakresem tonalnym i wyciąganiem z cieni. Miałem okazje przez jeden dzień popracować 1DmkIV, 5D, oraz 30D, z całą plejadą szkieł:) System zacny, aczkolwiek nawigacja nie wspominając już o guzikologii całkowicie mi nie pasuje:(
Nikon. Miałem już wcześniej korpus tego producenta D70s:)) została mi się tylko 50 1.8, reszta zestawu się rozsypała. W tej cenie mogę kupić D300s/ D7000/ D90 każdy z nich z jakimś obiektywem kitowym. W nikonie bardzo pasuje mi usytuowanie przycisków, i nawigacja po menu. Obiektywy też ma generalnie nowe więc jest ok. Tylko czy 12Mp w D300s/ D90 starczy. No i to, że w chwili obecnej jedyny korpus powyżej 20Mp to D3x który jest sporo droższy od C5DmkII i Sony A850/900.
Sony. Bawiłem się troszkę korpusem A900. Powiem szczerze, że do mojej dłoni przylega idealnie. Bardzo chciałbym mieć ten korpus, ale... Korpus to nie system, w sony-m af PONOĆ jest zdecydowanie wolniejszy od duetu C/N. Trzeba mieć przelotkę do studyjnych lamp błyskowych. Niższe modele mają małe i ciemne wizjery. Jednak najbardziej się boje nowości od sony tj. SLT. Boje się że sony całkowicie zrezygnuje z wizjerów optycznych, a to po ergonomii najlepsza zaleta tego aparatu.
Dlaczego taka duża rozbieżność modeli??
W sony pasuje mi tylko ten model A900/850
W pozostałych systemach te modele które wymieniłem mają największe wizjery w formacie asp-c.(poza D90) Zdecydowanie nie mam parcia na FF tylko na duże i jasne wizjery.
Fotografia portretowa w studio lampy studyjne (to z czasem jak załapie bakcyla), oraz portretowa- plenerowa (zwierzęta przeważnie w ruchu, światło zastane, czasami blenda)
I co tu brać??