Zobacz pełną wersję : Jak zrobic RSSa na stronie?
Jakis czas temu, w swieta, kiedy nudno bylo w domu zrobilem sobie strone internetowa (http://robertkresa.com). Po szesciu latach zamarzyl mi sie RSS. Czy ktos z kolegow moglby poratowac mnie kawalkiem nieskomplikowanego kodu i topornie wytlumaczyc co i jak robic pozniej? Tak bardzo topornie, zebym nie przeforsowal sobie umyslu.
w jakiej postaci przechowujesz dane ktore chcesz wystawic do RSS? rozumiem, ze nie chcesz wystawiac tego RSS recznie, za kazdym razem gdy cos zmienisz na stronie ( np dorzucisz nowe zdjecie ) :)
sam RSS to banalny kawalek XML'a po prostu poukladany w pewien ustandaryzowany sposob.
w jakiej postaci przechowujesz dane ktore chcesz wystawic do RSS? rozumiem, ze nie chcesz wystawiac tego RSS recznie, za kazdym razem gdy cos zmienisz na stronie ( np dorzucisz nowe zdjecie ) :)
sam RSS to banalny kawalek XML'a po prostu poukladany w pewien ustandaryzowany sposob.
I tak kiedy wrzucam nowe zdjecia pisze wszystko recznie, wiec to chyba wieksza roznica dla mnie nie bedzie. Moge recznie. Chcialbym, zeby w czytnikach pojawialy sie miniaturki nowych zdjec. Jak tutaj: iNEW (http://robertkresa.com/iNEW.html)
umiesc na serwerze plik rss.xml - gdzies na stronie daj do niego link ( <a href="/rss.xml">RSS</a> )
w pliku umiesc konstrukcje
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0">
<channel>
<title>Tytul Twojego RSS</title>
<link>http://link-do-twojej-strony.pl</link>
<description>Opis Twojej strony</description>
<language>pl</language>
<webMaster>
[email protected]</webMaster>
<lastBuildDate>Wed, 04 May 2011 13:47:41 +0100</lastBuildDate> ( w takiej postaci musisz podawac date "generowania" rss )
<item>
<title>Tytul nowego wydarzenia</title>
<description><![CDATA[Opis nowego wydarzenia]]></description>
<link>http://link-do-wydarzenia</link>
<media:thumbnail url="http://link-do-pliku-jpg-miniatury.jpg" />
<pubDate>Wed, 04 May 2011 00:00:00 +0100</pubDate> ( w takiej postaci data dodania wpisu )
</item>
</channel>
</rss>
wpisy item - /item powtarzasz tyle razy ile masz do przekazania aktualnosci - czyli teoretycznie za kazdym nowym wydarzeniem dokladasz cala grupe item do juz istniejacego pliku.
umiesc na serwerze plik rss.xml - gdzies na stronie daj do niego link ( <a href="/rss.xml">RSS</a> )
Znaczy sie, moge to umiescic pod jpgiem z napisem RSS. I jesli ktos w to kliknie to automatycznie mu sie doda do subskrypcji?
w pliku umiesc konstrukcje
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0">
<channel>
<title>Tytul Twojego RSS</title>
<link>http://link-do-twojej-strony.pl</link>
<description>Opis Twojej strony</description>
<language>pl</language>
<webMaster>
[email protected]</webMaster>
<lastBuildDate>Wed, 04 May 2011 13:47:41 +0100</lastBuildDate> ( w takiej postaci musisz podawac date "generowania" rss )
Generowania czyli? Ta date mam zmieniac za kazdym razem?
<item>
<title>Tytul nowego wydarzenia</title>
Cyli np: "Nowe zdjecia" ?
<description><![CDATA[Opis nowego wydarzenia]]></description>
Np "Nowe zdjecia z Wenecji" ?
<link>http://link-do-wydarzenia</link>
Czy jak wrzuce adres strony glownej to ktos po kliknieciu w czytniku przekieruje na glowna, czy glowna pojawi sie w czytniku?
<media:thumbnail url="http://link-do-pliku-jpg-miniatury.jpg" />
Do jednej prewki jaka sobie wymysle, czy moge wrzucic nieograniczona ilosc jedna pod druga? I jak sie domyslam to to sie pojawi w czytniku?
<pubDate>Wed, 04 May 2011 00:00:00 +0100</pubDate> ( w takiej postaci data dodania wpisu )
I ta date zmieniam za kazym razem jak wrzucam cos nowego?
</item>
</channel>
</rss>
wpisy item - /item powtarzasz tyle razy ile masz do przekazania aktualnosci - czyli teoretycznie za kazdym nowym wydarzeniem dokladasz cala grupe item do juz istniejacego pliku.
Dorzucam nowe, nie kasujac poprzedniej?
tak, moze to byc pod jpegiem, to co bedzie po klikneciu to juz zalezy od przegladarki jakiej uzywa.
data generowania - widzisz, zasadniczo generowaniem RSS zajmuje sie automat :) jesli bedziesz robic to recznie to tak, musisz tam za kazdym razem zmieniac date na moment kiedy "wypuszczasz" nowego rss
title i description - to zależy czy leży WEWNĄTRZ item czy mowa o tym na zewnatrz - ten na poczatku to tytuł i opis CAŁEGO rss - czyli piszesz tam, ze to Twoja fotogaleria i o co kamon, wewnatrz <item> informujesz juz o konkretnym wydarzeniu, czyli np o pojawieniu sie nowych zdjec w galerii.
<link> - ten na gorze ma linkowac do Twojej strony glownej, ten wewnatrz <item> ma kierowac do ostatnio dodanych zdjec / zdjecia - oczywiscie mozesz je zlinkowac gdziekolwiek.
co do prevek w media:thumbnail nie mam doswiadczenia ale mysle ze powinna byc jedna na jeden wpis.
<pubDate> - to ma byc data publikacji newsa - wyobraz sobie blok <item> .... </item> jako informacje o nowym wydarzeniu ( np nowych zdjeciach na stronie ), dokladasz coraz to nowe bloki z czasem jak chcesz informowac o kolejnych wydarzeniach - i tak, nie usuwac poprzednich za kazdym razem, ale dbaj np zeby nie bylo <item></item> jednorazowo wiecej niz np 5 - 10.
Czyli z datami - jak dodaje nowe zdjecia to zmieniam na ta sama date na poczatku i w ostatnim "item". Poprzednie item zostawiam bez zmian?
Itemy - nie dodawac jednorazowo. Jesli wrzucam cos srednio raz na miesiac to chyba nie problem? Czy chodzi, ze jak jest wiecej niz 10, to kasowac jednak starsze?
Teraz musze poszukac jakiegos edytora XML, bo moj stary od http nie moze zapisac takiego pliku.
dodajac nowy wpis zmieniasz date <lastBuildDate> i dodajesz całą grupe <item>...</item> gdzie w srodku w kluczu <pubDate> podajesz date publikacji, poprzednie item zostawiasz,
zobacz sobie np http://rss.trojmiasto.pl/rss,1.xml - tu sa fakty ze strony trojmiasto, wejdz sobie w zrodlo i zerknij jak to jest zbudowane, tutaj widze, ze obrazki wrzucaja za pomoca img src.
mozesz wrzucac raz na miesiac, na Twoim miejscu zostawialbym 10 najnowszych - czytniki RSS sobie z tym poradza. do edycji polecam np Notepad++
Utknalem juz na samym pocztaku. Zrobilem plik, zaladowalem i w momencie kiedy klikam w link do niego (niewidoczny jpg na stronie, zaraz nad napisem "NEW"), wyskakuje mi taka informacja:
Safari can’t open the page “feed://robertkresa.com/rss.xml”. The error is: “The feed could not be loaded because the content is not in a known feed format.” (PubSub:2)
widze, ze problem stwarza <media:thumbnail/> , tak jak pisalem - nie uzywalem tego wczesniej, sprobuj przygotowac xml bez wpisow media, jak bedzie ok pokombinujemy dalej.
z tego co widze, to wpisy media powinny wystepowac parami i zalecam JEDEN WPIS na jedno item
<media:thumbnail url="thumbs/Reine-Among-Mountains_thumb.jpg" />
<media:content url="images/Reine-Among-Mountains.jpg" type="image/jpeg" />
w pierwszym wpisie dajesz miniature, w drugim link do pelnego obrazka,
jezeli w itemie piszesz ze wrzuciles do galerii 100 nowych fotek to dajesz thumb do JEDNEJ reprezentacyjnej.
Zrobilem. Znowu sie przyblokowalo.
Wystarczyloby mi, zeby w czytniku pojawialo sie komus jedno duze zdjecie, najczesciej to glowne, z pierwszej strony, na ktora przekierowywaloby po kliknieciu.
sprobuj zamienic <rss version="2.0"> na <rss version="2.0" xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/">
oczywiscie url="thumbs/Reine-Among-Mountains_thumb.jpg" oraz url="images/Reine-Among-Mountains.jpg" type="image/jpeg" musisz wpisac url do Twoich obrazkow ( http://robert.... / ... )
taki xml
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0" xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/">
<channel>
<title>ROBERT KRESA photography</title>
<link>http://robertkresa.com</link>
<description>fotografia</description>
<language>pl</language>
<webMaster>
[email protected]</webMaster>
<lastBuildDate>Wed, 22 June 2011 12:30:00 +0100</lastBuildDate>
<item>
<title>NEW</title>
<description><![CDATA[new photos]]></description>
<link>http://robertkresa.com</link>
<media:thumbnail url="http://robertkresa.com/THUMBNAILS/DL143s.jpg" />
<media:content url="http://robertkresa.com/PICTURES/DL143.jpg" type="image/jpeg" />
<pubDate>Wed, 22 June 2011 12:30:00 +0100</pubDate>
</item>
</channel>
</rss>
dziala mi bez problemow
chyba jednak wprowadzam w blad z tymi tagami <media> poniewaz np google reader nie wyswietla ich jako miniaturek wpisu...
pozostaje w takim razie wpisanie tego w pole <description><![CDATA[Opis nowego wydarzenia]]></description>
czyli <description><![CDATA[<img src='http://robertkresa.com/THUMBNAILS/DL143s.jpg' align='left' alt='' />]]> Opis newsa.</description>
A dlaczego yahoo?
Bo w zasadzie pasowalo mi tak jak bylo bez obrazkow. Zeby tylko podlaczyc jeszcze linka do jednego zdjecia 600x600 i wystarczy.
z yahoo czerpana jest definicja mediarss
ok - po testach prosze - urodzone w bólu :)
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0" xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/">
<channel>
<title>ROBERT KRESA photography</title>
<link>http://robertkresa.com</link>
<description>fotografia</description>
<language>pl</language>
<webMaster>
[email protected]</webMaster>
<lastBuildDate>Wed, 22 June 2011 12:30:00 +0100</lastBuildDate>
<item>
<title>NEW</title>
<description><![CDATA[<img src='http://robertkresa.com/THUMBNAILS/DL143s.jpg' align='left' alt='' />]]> Opis newsa.</description>
<link>http://robertkresa.com</link>
<pubDate>Wed, 22 June 2011 12:30:00 +0100</pubDate>
</item>
</channel>
</rss>
Dzieki. Juz zaczyna to wygladac porzadnie.
Kombinuje teraz z data. Zeby pojawialo mi sie to konkretnie w czytniku, bo mimo wpisanych dat nie chce sie pojawic.
A moze wiesz jeszcze - w pasku adresu w Safari, na koncu, przy stronach z RSSem pojawia sie niebieski znaczek "RSS". W tym przypadku go nie widac. Czy to sie ciezko robi?
A moze wiesz jeszcze - w pasku adresu w Safari, na koncu, przy stronach z RSSem pojawia sie niebieski znaczek "RSS". W tym przypadku go nie widac. Czy to sie ciezko robi?
tu Ci nie pomoge, nie znam Safari. pokaz przyklad takiej strony gdzie masz ten znaczek, zerkne w zrodlo.
tu Ci nie pomoge, nie znam Safari. pokaz przyklad takiej strony gdzie masz ten znaczek, zerkne w zrodlo.
W zasadzie kazda ma. Chciazby teraz, ta otwarta naszego forum.
Dopisalem jeszcze jedna testowa linijke w tym RSSie i nie pojawia mi sie w czytniku.
Moze to jakis problem z datami? Czy czytnik sprawdza jak leci i sciaga najnowsze, czy zalezy to od daty?
Dopisalem jeszcze linijke na glownej i "znaczek" sie pojawil.
Mam nadzieje, ze wszystko bedzie dzialac.
Dzieki za pomoc i zapraszam na piwo/kawe gdybys byl przypadkiem w Wawie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.