Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jak zrobic RSSa na stronie?

    Jakis czas temu, w swieta, kiedy nudno bylo w domu zrobilem sobie strone internetowa. Po szesciu latach zamarzyl mi sie RSS. Czy ktos z kolegow moglby poratowac mnie kawalkiem nieskomplikowanego kodu i topornie wytlumaczyc co i jak robic pozniej? Tak bardzo topornie, zebym nie przeforsowal sobie umyslu.

  2. #2

    Domyślnie

    w jakiej postaci przechowujesz dane ktore chcesz wystawic do RSS? rozumiem, ze nie chcesz wystawiac tego RSS recznie, za kazdym razem gdy cos zmienisz na stronie ( np dorzucisz nowe zdjecie )

    sam RSS to banalny kawalek XML'a po prostu poukladany w pewien ustandaryzowany sposob.
    500px.com/kubasikorski

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cube Zobacz posta
    w jakiej postaci przechowujesz dane ktore chcesz wystawic do RSS? rozumiem, ze nie chcesz wystawiac tego RSS recznie, za kazdym razem gdy cos zmienisz na stronie ( np dorzucisz nowe zdjecie )

    sam RSS to banalny kawalek XML'a po prostu poukladany w pewien ustandaryzowany sposob.
    I tak kiedy wrzucam nowe zdjecia pisze wszystko recznie, wiec to chyba wieksza roznica dla mnie nie bedzie. Moge recznie. Chcialbym, zeby w czytnikach pojawialy sie miniaturki nowych zdjec. Jak tutaj: iNEW

  4. #4

    Domyślnie

    umiesc na serwerze plik rss.xml - gdzies na stronie daj do niego link ( <a href="/rss.xml">RSS</a> )

    w pliku umiesc konstrukcje

    <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
    <rss version="2.0">
    <channel>
    <title>Tytul Twojego RSS</title>
    <link>http://link-do-twojej-strony.pl</link>
    <description>Opis Twojej strony</description>
    <language>pl</language>
    <webMaster>[email protected]</webMaster>
    <lastBuildDate>Wed, 04 May 2011 13:47:41 +0100</lastBuildDate> ( w takiej postaci musisz podawac date "generowania" rss )
    <item>
    <title>Tytul nowego wydarzenia</title>
    <description><![CDATA[Opis nowego wydarzenia]]></description>
    <link>http://link-do-wydarzenia</link>
    <media:thumbnail url="http://link-do-pliku-jpg-miniatury.jpg" />
    <pubDate>Wed, 04 May 2011 00:00:00 +0100</pubDate> ( w takiej postaci data dodania wpisu )
    </item>
    </channel>
    </rss>

    wpisy item - /item powtarzasz tyle razy ile masz do przekazania aktualnosci - czyli teoretycznie za kazdym nowym wydarzeniem dokladasz cala grupe item do juz istniejacego pliku.
    500px.com/kubasikorski

  5. #5

    Domyślnie

    umiesc na serwerze plik rss.xml - gdzies na stronie daj do niego link ( <a href="/rss.xml">RSS</a> )

    Znaczy sie, moge to umiescic pod jpgiem z napisem RSS. I jesli ktos w to kliknie to automatycznie mu sie doda do subskrypcji?

    w pliku umiesc konstrukcje

    <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
    <rss version="2.0">
    <channel>
    <title>Tytul Twojego RSS</title>
    <link>http://link-do-twojej-strony.pl</link>
    <description>Opis Twojej strony</description>
    <language>pl</language>
    <webMaster>[email protected]</webMaster>
    <lastBuildDate>Wed, 04 May 2011 13:47:41 +0100</lastBuildDate> ( w takiej postaci musisz podawac date "generowania" rss )

    Generowania czyli? Ta date mam zmieniac za kazdym razem?

    <item>
    <title>Tytul nowego wydarzenia</title>

    Cyli np: "Nowe zdjecia" ?

    <description><![CDATA[Opis nowego wydarzenia]]></description>

    Np "Nowe zdjecia z Wenecji" ?

    <link>http://link-do-wydarzenia</link>

    Czy jak wrzuce adres strony glownej to ktos po kliknieciu w czytniku przekieruje na glowna, czy glowna pojawi sie w czytniku?

    <media:thumbnail url="http://link-do-pliku-jpg-miniatury.jpg" />

    Do jednej prewki jaka sobie wymysle, czy moge wrzucic nieograniczona ilosc jedna pod druga? I jak sie domyslam to to sie pojawi w czytniku?

    <pubDate>Wed, 04 May 2011 00:00:00 +0100</pubDate> ( w takiej postaci data dodania wpisu )

    I ta date zmieniam za kazym razem jak wrzucam cos nowego?

    </item>
    </channel>
    </rss>

    wpisy item - /item powtarzasz tyle razy ile masz do przekazania aktualnosci - czyli teoretycznie za kazdym nowym wydarzeniem dokladasz cala grupe item do juz istniejacego pliku.

    Dorzucam nowe, nie kasujac poprzedniej?

  6. #6

    Domyślnie

    tak, moze to byc pod jpegiem, to co bedzie po klikneciu to juz zalezy od przegladarki jakiej uzywa.
    data generowania - widzisz, zasadniczo generowaniem RSS zajmuje sie automat jesli bedziesz robic to recznie to tak, musisz tam za kazdym razem zmieniac date na moment kiedy "wypuszczasz" nowego rss
    title i description - to zależy czy leży WEWNĄTRZ item czy mowa o tym na zewnatrz - ten na poczatku to tytuł i opis CAŁEGO rss - czyli piszesz tam, ze to Twoja fotogaleria i o co kamon, wewnatrz <item> informujesz juz o konkretnym wydarzeniu, czyli np o pojawieniu sie nowych zdjec w galerii.

    <link> - ten na gorze ma linkowac do Twojej strony glownej, ten wewnatrz <item> ma kierowac do ostatnio dodanych zdjec / zdjecia - oczywiscie mozesz je zlinkowac gdziekolwiek.

    co do prevek w media:thumbnail nie mam doswiadczenia ale mysle ze powinna byc jedna na jeden wpis.
    <pubDate> - to ma byc data publikacji newsa - wyobraz sobie blok <item> .... </item> jako informacje o nowym wydarzeniu ( np nowych zdjeciach na stronie ), dokladasz coraz to nowe bloki z czasem jak chcesz informowac o kolejnych wydarzeniach - i tak, nie usuwac poprzednich za kazdym razem, ale dbaj np zeby nie bylo <item></item> jednorazowo wiecej niz np 5 - 10.
    500px.com/kubasikorski

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli z datami - jak dodaje nowe zdjecia to zmieniam na ta sama date na poczatku i w ostatnim "item". Poprzednie item zostawiam bez zmian?
    Itemy - nie dodawac jednorazowo. Jesli wrzucam cos srednio raz na miesiac to chyba nie problem? Czy chodzi, ze jak jest wiecej niz 10, to kasowac jednak starsze?

    Teraz musze poszukac jakiegos edytora XML, bo moj stary od http nie moze zapisac takiego pliku.

  8. #8

    Domyślnie

    dodajac nowy wpis zmieniasz date <lastBuildDate> i dodajesz całą grupe <item>...</item> gdzie w srodku w kluczu <pubDate> podajesz date publikacji, poprzednie item zostawiasz,
    zobacz sobie np http://rss.trojmiasto.pl/rss,1.xml - tu sa fakty ze strony trojmiasto, wejdz sobie w zrodlo i zerknij jak to jest zbudowane, tutaj widze, ze obrazki wrzucaja za pomoca img src.
    mozesz wrzucac raz na miesiac, na Twoim miejscu zostawialbym 10 najnowszych - czytniki RSS sobie z tym poradza. do edycji polecam np Notepad++
    500px.com/kubasikorski

  9. #9

    Domyślnie

    Utknalem juz na samym pocztaku. Zrobilem plik, zaladowalem i w momencie kiedy klikam w link do niego (niewidoczny jpg na stronie, zaraz nad napisem "NEW"), wyskakuje mi taka informacja:
    Safari can’t open the page “feed://robertkresa.com/rss.xml”. The error is: “The feed could not be loaded because the content is not in a known feed format.” (PubSub:2)

  10. #10

    Domyślnie

    widze, ze problem stwarza <media:thumbnail/> , tak jak pisalem - nie uzywalem tego wczesniej, sprobuj przygotowac xml bez wpisow media, jak bedzie ok pokombinujemy dalej.
    500px.com/kubasikorski

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •