PDA

Zobacz pełną wersję : konwersja do b&w



Jeger
09-06-2011, 22:52
Witam jak widzicie taką konwersję, (zdjęć ślubnych i z komunii) jesteście zwolennikami czy raczej wam się nie podoba ?

Jestem ciekaw waszych opinii.

Pozdrawiam


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iartstudio.com.pl/nikon/a.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iartstudio.com.pl/nikon/b.jpg)

hostman22
09-06-2011, 23:57
a może tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/img824/1824/47204486.jpg)

swider
10-06-2011, 00:51
Witam jak widzicie taką konwersję, (zdjęć ślubnych i z komunii) jesteście zwolennikami czy raczej wam się nie podoba ?
Przedstawiona przez Ciebie konwersja ma jedną wadę. Bukiecik trzymany przez dziewczynkę ginie na tle jej białej sukienki (alby, jeśli to dziewczę pierwszokomunijne) i został pozbawiony szczegółów -- trzeba by wyciągnąć co nieco. Poza tym, mnie się widzi -- jest jaśniutko, miękko i delikatnie.
Ja akurat przepadam za mięsistą i kontrastową czarno-bielą z dowalona winietą, tak w tym temacie raczej by się nie sprawdziła… choć kto wie? ;)

Hostman22 w Twojej wersji twarz jest zdecydowanie za ciemna. Traci na promienności. Nie pasuje, zwłaszcza do dziecka i to jeszcze pierwszokomunijnego.

fotojacek
10-06-2011, 03:43
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/803/komunia2.jpg/)

moja wersja

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

J51
10-06-2011, 07:54
Mnie się nie widzi,za duże przepały.

Jeger
10-06-2011, 08:09
Przedstawiona przez Ciebie konwersja ma jedną wadę. Bukiecik trzymany przez dziewczynkę ginie na tle jej białej sukienki (alby, jeśli to dziewczę pierwszokomunijne) i został pozbawiony szczegółów -- trzeba by wyciągnąć co nieco. Poza tym, mnie się widzi -- jest jaśniutko, miękko i delikatnie.
Ja akurat przepadam za mięsistą i kontrastową czarno-bielą z dowalona winietą, tak w tym temacie raczej by się nie sprawdziła… choć kto wie? ;)

Hostman22 w Twojej wersji twarz jest zdecydowanie za ciemna. Traci na promienności. Nie pasuje, zwłaszcza do dziecka i to jeszcze pierwszokomunijnego.

Tak, rzeczywiście akurat w tym zdjęciu bukiecik trochę ginie ale to idzie wyciągnąć, natomiast chodzi mi właśnie o miękkość i jasność akurat tego typu zdjęć (komunie, śluby) dlatego to wcześniej napisałem. Przy "reporterce" jestem zwolennikiem mocnej konwersji takiej o jakiej piszesz, użyta tutaj dla mnie ma zastosowanie tylko na ślubie i komunii oraz portretach dzieci.

Wracając jednak do tematu to taka konwersja wydaje mi się jednak delikatniejsza do tego typu imprezy, trzeba będzie jeszcze trochę dopracować szczegóły ale czy to dobry kierunek ?.

Zdjęcia .NEF wywołane w LR3 następnie .JPG konwertowane są za pomocą oprogramowania NiK Software w PS3


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iartstudio.com.pl/nikon/d.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iartstudio.com.pl/nikon/c.jpg)

Pozdrawiam

marszull
10-06-2011, 08:43
Te ostatnie zdecydowanie lepiej, tylko zeby troche wiecej w bielach sie pojawialo, bo w tej chwili mocno tam wszystko ginie

Jeger
10-06-2011, 08:59
Włśnie obejrzałem te zdjęcia na ekranie zwykłego laptopa już wiem dlaczego tak bardzo rzucają się w oczy biele.
Na lepszym moniorze nie jest to takie widoczne, mają swoją głębie i delikatne cienie. Trzeba by je poprostu wydrukować i dopiero potem dawać do oceny :)

fafniak
10-06-2011, 09:14
Troszeńkę przytnij biele i będzie ok.

marszull
10-06-2011, 10:04
Włśnie obejrzałem te zdjęcia na ekranie zwykłego laptopa już wiem dlaczego tak bardzo rzucają się w oczy biele.
Na lepszym moniorze nie jest to takie widoczne, mają swoją głębie i delikatne cienie. Trzeba by je poprostu wydrukować i dopiero potem dawać do oceny :)

Ale ja ogladalem na oprofilowanym naprawde niezlym monitorze
zreszta teraz tez na takim ogladam (ale juz innym bo nie w domu)
Te ostatnie zdecydowanie lepiej jak pisalem i poprawki minimalne
ale pierwsze zdjecie naprawde bardzo duzo gubi w jasnych partiach

a tak z ciekawosci to w czym konwertujesz obrabiasz do cz/b?

Gio
10-06-2011, 12:02
Troszeńkę przytnij biele i będzie ok.

Jak to się robi?

swider
10-06-2011, 14:20
Mnie się nie widzi,za duże przepały.
Na tym zdjęciu nie ma ani krzty przepału.


Jak to się robi?
Na przykład levelsami.

J51
10-06-2011, 14:36
Na tym zdjęciu nie ma ani krzty przepału.
Jak byś tak się dobrze przyjrzał białej sukni na pierwszych zdjęciach,to byś pewnie zauważył,ale cóż,każdy może mieć swoje zdanie.

swider
10-06-2011, 14:39
Jak byś tak się dobrze przyjrzał białej sukni na pierwszych zdjęciach,to byś pewnie zauważył,ale cóż,każdy może mieć swoje zdanie.
To nie jest moje zdanie, tylko stwierdzenie faktu. Radzę otworzyć zdjęcie w jakimś programie graficznym i sprawdzić koordynaty RGB. Ocena prześwietleń „na oko”, nie należy do najrozsądniejszych.

J51
10-06-2011, 14:58
To nie była ocena na oko.

Ja tu widzę przepał.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img146.imageshack.us/img146/4523/20110610144241.jpg)

swider
10-06-2011, 16:37
To nie była ocena na oko.
A czym jest stwierdzenie:

Ja tu widzę przepał.
?

Ty widzisz… nasz wzrok najlepszy nie jest, np. czasem tak fantastyczna i przydatna rzecz, jak adaptacja oka do otoczenia, może nam przysporzyć wiele problemów w przypadku krytycznego znaczenia barwy. Wystarczy, że będziesz korzystał z czarnej skórki forum, i już masz zmienione postrzeganie, choćby przez pozorny wzrost kontrastu na zdjęciu. Choć to i tak nic w zestawieniu z tym co może nam wyświetlać (albo prędzej nie wyświetlać) monitor. Nawet skalibrowany i oprofilowany, nie daje stu procentowej pewności. Skąd pewność, że masz idealnie ustawioną luminancję i monitor nie grzeje kandelami niczym kaloryfer? :) A jak faktycznie jest ładnie skalibrowany i oprofilowany to skąd znowuż przekonanie, o idealnym (pojęcie względne) obrazowaniu… że można uznać za pewnik, to co pokazuje? :)

Tak więc najpewniej trzeba by otworzyć zdjęcie, w takim choćby Photoshopie i sobie zerknąć, jakie to współrzędne RGB wyświetla nam program, w miejscach podejrzewanych o przepał.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img202.imageshack.us/img202/4774/screenhunter01jun101612.jpg)

Jak widać, na załączonym obrazku, prześwietleń -- brak.

PS.
A poza tym autor pyta o zdjęcie, które poddał konwersji i myślałem, że o nim dyskutujemy. W każdym razie na czarno-białym jest jeszcze ciemniej (niewiele, ale zawsze), w tych obszarach, które wydają Ci się przepalone.

PPS.
Nie patrzeć na kolory zdjęcia, to jest screenshot, więc najpewniej są rozjechane. ;)

Jeger
10-06-2011, 16:38
Ale ja ogladalem na oprofilowanym naprawde niezlym monitorze
zreszta teraz tez na takim ogladam (ale juz innym bo nie w domu)
Te ostatnie zdecydowanie lepiej jak pisalem i poprawki minimalne
ale pierwsze zdjecie naprawde bardzo duzo gubi w jasnych partiach

a tak z ciekawości to w czym konwertujesz obrabiasz do cz/b?

Jak pisałem wcześniej:
Zdjęcia .NEF wywołane w LR3 następnie .JPG konwertowane są za pomocą oprogramowania NiK Software Color Efex Pro w PS3

Co do przepału to u mnie nie widzę ale istotnie na laptopie jest wrażenie, że biel sukni daje po oczach przy ciemnej skórce forum. Ja bym już skoncentrował się na twarzy, powinna być ciemniejsza czy takie tony są dla was ok? Moim zdaniem są ciepłe i przyjemne dla oka oraz współgrają z klimatem uroczystości, co wy na to ?

Zawsze byłem zwolennikiem dość mocnej konwersji ale szukam alternatyw i czegoś nowego :) Nie podoba mi się mocna konwersja zdjęć ślubnych i z komunii dlatego wrzuciłem ten temat, żeby poznać opinie innych.

Zachęcam do rozmowy i podzielenia się swoimi doświadczeniami...

marszull
10-06-2011, 17:10
Dopiero jak teraz napisales to doczytalem w tamtym poscie ;)
do cz/b fajnie konwertuje silver NIK
co do zdjecia to wg mnie twarz jest ok
ale biele na sukni i kwiatach nie do konca (to juz pisalem w poprzednim poscie)
sama konwersja mi osobiscie jak najbardziej sie podoba

Jeger
10-06-2011, 17:43
Dopiero jak teraz napisales to doczytalem w tamtym poscie ;)
do cz/b fajnie konwertuje silver NIK
co do zdjecia to wg mnie twarz jest ok
ale biele na sukni i kwiatach nie do konca (to juz pisalem w poprzednim poscie)
sama konwersja mi osobiscie jak najbardziej sie podoba

tak wiem miałem triala, bardzo fajny program, jak będzie zbywał mi tysiak to kupie sobie silvera, narazie kryzys dopadł i musi poczekać.

marszull
10-06-2011, 17:49
co jakis czas pojawiaja sie jakies promo
ja silvera kupilem ze dwie stowki taniej ;)

teh_14m3
10-06-2011, 23:48
w NIKu da się maskować różnymi filtrami punktowo? Bo nie pamiętam już to tam było...
Ogólnie trzeba by na zdjęciu pierwszym przymaskować niebieskim (ew. łososiowym) filtrem na bukiet, a resztę potraktować żółtym i powinno wszystko nabrać odpowiedniej tonacji zachowując szczegóły. Jak na tę chwilę zdjęcie straciło strasznie na kontraście i przypomina mi odbitki z przeterminowanego papieru ;)

2pompony
11-06-2011, 02:04
W sumie zastanawia mnie, czemu nie konwertujecie do b&w w LRze, który ma do tego rewelacyjne wprost narzędzia, tylko szukacie jakichś pluginów?

Jeger
11-06-2011, 11:56
W sumie zastanawia mnie, czemu nie konwertujecie do b&w w LRze, który ma do tego rewelacyjne wprost narzędzia, tylko szukacie jakichś pluginów?

Ależ także używam LR ale akurat nie w tych zdjęciach. :)

swider
12-06-2011, 14:02
W sumie zastanawia mnie, czemu nie konwertujecie do b&w w LRze, który ma do tego rewelacyjne wprost narzędzia, tylko szukacie jakichś pluginów?
Ja od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu tegoż. Mnóstwo osób chwali, ale jeszcze większe mnóstwo przeklina -- i to mnie trochę odstrasza. Choć może w końcu się przemogę i będzie warto. :)

Co do pytania o konwersję. Pisałem na samym początku -- mnie się widzi. Jasno, lekko i przyjemnie. Do tego jeśli powalczyć z wyciąganiem szczegółów -- jak marszull radzi, to będzie naprawdę nieźle (naturalnie nie wszystkim będzie się podobać taka konwersja, zapewne niektórzy pomyślą, że jest mdła). Tylko uważaj przy tym żeby nie przesadzić z tonami średnimi, bo nadmierna szarość może skutecznie obrzydzić te zdjęcia.

Jeger
12-06-2011, 21:49
Tylko uważaj przy tym żeby nie przesadzić z tonami średnimi, bo nadmierna szarość może skutecznie obrzydzić te zdjęcia.

tak, tak zdaję sobie z tego sprawę :) jeden fałszywy ruch i klops :)