Zobacz pełną wersję : [ Hasselblad ] Hasselblad H4D-200MS
Niooo - to jest wreszcie konkretna rozdziałka:
http://www.dpreview.com/news/1105/11052610hasselbladMS.asp
Niooo - to jest wreszcie konkretna rozdziałka:
http://www.dpreview.com/news/1105/11052610hasselbladMS.asp
Za 32.000,00 euro netto musi być ;)
Pfff, 200Mpx to nawet szwagier ze statywu alfą zrobi i sobie poskłada w szopie. A 31000€ zostanie w kieszeni.
marszull
27-05-2011, 10:10
Niooo - to jest wreszcie konkretna rozdziałka:
http://www.dpreview.com/news/1105/11052610hasselbladMS.asp
[/URL] [URL="http://www.hasselblad.com/promotions/h4d-200ms-jonathan-beer.aspx"]KLIK (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=181245) ;)
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=12871&hasselblad-h4d-200ms-multi-shot-i-200-megapikseli
kojot3.0
30-05-2011, 13:07
Jak sobie z taką rozdzielczością radzą szkła do tego :)
Właśnie przeczytałęm to co podał Jacek... Marketing a nie 200MP. Jak zwykle przereklamowane chyba... No i ten upgrade ... :)
Przyjmując kryterium MTF50% dla długości fali 555nm doskonale skorygowane szkło na f/4 powinno sobie z tym smokiem poradzić. I co niby jest przereklamowanego w tej ściance, bo nie bardzo rozumiem?
meliszipak
02-06-2011, 19:00
Droższe od fotografii jest tylko audiofilstwo :)
Czy ktoś wie jak działa tryb 6 strzałów? Rozumiem 4 oraz 16 shot, ale jak z 6 strzałów powstaje obraz 4 x normalna rozdzielczość?
Czy ktoś wie jak działa tryb 6 strzałów? Rozumiem 4 oraz 16 shot, ale jak z 6 strzałów powstaje obraz 4 x normalna rozdzielczość?
toć przecież napisali:
"...It can also use the four-shot mode used by the H4D-50MS that shifts the sensor by one pixel in each direction to capture all colors at each position..."
Czy ktoś wie jak działa tryb 6 strzałów? Rozumiem 4 oraz 16 shot, ale jak z 6 strzałów powstaje obraz 4 x normalna rozdzielczość?
To bardzo sprytne, eleganckie i piękne w swej prostocie rozwiązanie - sekwencja przesunięć sensora następuje w krokach o piksel i o pół piksela - dzięki temu wystarczy sześć ekspozycji by czterokrotnie zwiększyć rozdzielczość i przy okazji uniknąć interpolacji bayerowskiej.
Dziękuję za wyjaśnienie, rozumiem że szczegóły techniczne to patent Hasselblada.
szczerze mówiąc, to rozumiem, że można przesunąć o jeden piksel, ale jak się robi przesunięcie o pół piksela?
Dziękuję za wyjaśnienie, rozumiem że szczegóły techniczne to patent Hasselblada.
Szczegóły techniczne to tylko mała łamigłówka - przy przesunięciu senseli w odpowiedniej sekwencji o pół i pełną długość otrzymujemy za jednym zamachem czterokrotnie większą rozdzielczość w trzech kolorach.
no dobra, ale jak zrobić przesunięcie o pół piksela, skoro najmniejszą jednostką rejestracji obrazu jest cały piksel?
Składając przesunięcia o pół piksela w obraz o czterokrotnie większej rozdzielczości
Marcin, ja rozumiem, że są składane obrazy przesunięte o pół piksela, ale jak przesunąć obraz o pół piksela, skoro jeden piksel jest najmniejszą "jednostką" rejestrowanego obrazu.
Masz cztery ekspozycje przesunięte względem siebie o pół piksela, wykonane np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara - pierwsza, w prawo, w dół, w lewo. Łączymy wszystkie cztery w jedną, czterokrotnie większą, przeplatając piksele wynikowego obrazu pikselami z kolejnych ekspozycji w porządku, w którym były wykonane:
|1|2|
|4|3|
dziki_pl
02-06-2011, 23:07
Marcin, ja rozumiem, że są składane obrazy przesunięte o pół piksela, ale jak przesunąć obraz o pół piksela, skoro jeden piksel jest najmniejszą "jednostką" rejestrowanego obrazu.
Matryca jest przesuwana o 1/2 wysokosci piksela matrycy.
Do odczytania kazdego piksela bez interpolacji bayerowskiej wystarcza trzy strzaly w takiej kombinacji by w jednym miejscu naswietlic RGB.
Zastanawia mnie tylko kobinacja szesciu strzalow, czy jest to trzy + trzy przesuniete o 1/2 w obu osiach.
de Fresz
02-06-2011, 23:09
W sumie nie aż tak drogi, jak na dupkę. Tylko szkoda, że klientów skłonnych docenić pracę takim sprzętem w tym kraju da się policzyć na palcach obu rąk (powinny wyatarcztć nawet starego drwala).
Matryca jest przesuwana o 1/2 wysokosci piksela matrycy.
Do odczytania kazdego piksela bez interpolacji bayerowskiej wystarcza trzy strzaly w takiej kombinacji by w jednym miejscu naswietlic RGB.
Zastanawia mnie tylko kobinacja szesciu strzalow, czy jest to trzy + trzy przesuniete o 1/2 w obu osiach.
Tryb 4 shot to rgbg (zielony dwa razy), 16 shot tak samo ale razy cztery.
Patent 6 shot jest niezwykle pomysłowy a w skrócie opisał go Czornyj.
Tak na marginesie to tryb multi shot jest niewygodną i upierdliwą metodą zapisu obrazu, wymaga kalibracji przesunięć w ściance oraz bardzo precyzyjnie błyskających lamp.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.