PDA

Zobacz pełną wersję : [ Hasselblad ] Hasselblad H4D-200MS



Czornyj
26-05-2011, 22:55
Niooo - to jest wreszcie konkretna rozdziałka:
http://www.dpreview.com/news/1105/11052610hasselbladMS.asp

mswilk
27-05-2011, 07:40
Niooo - to jest wreszcie konkretna rozdziałka:
http://www.dpreview.com/news/1105/11052610hasselbladMS.asp

Za 32.000,00 euro netto musi być ;)

ramzey
27-05-2011, 08:43
Pfff, 200Mpx to nawet szwagier ze statywu alfą zrobi i sobie poskłada w szopie. A 31000€ zostanie w kieszeni.

marszull
27-05-2011, 10:10
Niooo - to jest wreszcie konkretna rozdziałka:
http://www.dpreview.com/news/1105/11052610hasselbladMS.asp

[/URL] [URL="http://www.hasselblad.com/promotions/h4d-200ms-jonathan-beer.aspx"]KLIK (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=181245) ;)

Jacek_Z
30-05-2011, 12:50
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=12871&hasselblad-h4d-200ms-multi-shot-i-200-megapikseli

kojot3.0
30-05-2011, 13:07
Jak sobie z taką rozdzielczością radzą szkła do tego :)


Właśnie przeczytałęm to co podał Jacek... Marketing a nie 200MP. Jak zwykle przereklamowane chyba... No i ten upgrade ... :)

Czornyj
30-05-2011, 13:36
Przyjmując kryterium MTF50% dla długości fali 555nm doskonale skorygowane szkło na f/4 powinno sobie z tym smokiem poradzić. I co niby jest przereklamowanego w tej ściance, bo nie bardzo rozumiem?

meliszipak
02-06-2011, 19:00
Droższe od fotografii jest tylko audiofilstwo :)

Campsis
02-06-2011, 20:28
Czy ktoś wie jak działa tryb 6 strzałów? Rozumiem 4 oraz 16 shot, ale jak z 6 strzałów powstaje obraz 4 x normalna rozdzielczość?

Pioter_
02-06-2011, 20:46
Czy ktoś wie jak działa tryb 6 strzałów? Rozumiem 4 oraz 16 shot, ale jak z 6 strzałów powstaje obraz 4 x normalna rozdzielczość?

toć przecież napisali:
"...It can also use the four-shot mode used by the H4D-50MS that shifts the sensor by one pixel in each direction to capture all colors at each position..."

Czornyj
02-06-2011, 20:49
Czy ktoś wie jak działa tryb 6 strzałów? Rozumiem 4 oraz 16 shot, ale jak z 6 strzałów powstaje obraz 4 x normalna rozdzielczość?

To bardzo sprytne, eleganckie i piękne w swej prostocie rozwiązanie - sekwencja przesunięć sensora następuje w krokach o piksel i o pół piksela - dzięki temu wystarczy sześć ekspozycji by czterokrotnie zwiększyć rozdzielczość i przy okazji uniknąć interpolacji bayerowskiej.

Campsis
02-06-2011, 21:02
Dziękuję za wyjaśnienie, rozumiem że szczegóły techniczne to patent Hasselblada.

kh29228
02-06-2011, 21:12
szczerze mówiąc, to rozumiem, że można przesunąć o jeden piksel, ale jak się robi przesunięcie o pół piksela?

Czornyj
02-06-2011, 21:15
Dziękuję za wyjaśnienie, rozumiem że szczegóły techniczne to patent Hasselblada.

Szczegóły techniczne to tylko mała łamigłówka - przy przesunięciu senseli w odpowiedniej sekwencji o pół i pełną długość otrzymujemy za jednym zamachem czterokrotnie większą rozdzielczość w trzech kolorach.

kh29228
02-06-2011, 21:53
no dobra, ale jak zrobić przesunięcie o pół piksela, skoro najmniejszą jednostką rejestracji obrazu jest cały piksel?

Czornyj
02-06-2011, 22:11
Składając przesunięcia o pół piksela w obraz o czterokrotnie większej rozdzielczości

kh29228
02-06-2011, 22:55
Marcin, ja rozumiem, że są składane obrazy przesunięte o pół piksela, ale jak przesunąć obraz o pół piksela, skoro jeden piksel jest najmniejszą "jednostką" rejestrowanego obrazu.

Czornyj
02-06-2011, 23:05
Masz cztery ekspozycje przesunięte względem siebie o pół piksela, wykonane np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara - pierwsza, w prawo, w dół, w lewo. Łączymy wszystkie cztery w jedną, czterokrotnie większą, przeplatając piksele wynikowego obrazu pikselami z kolejnych ekspozycji w porządku, w którym były wykonane:
|1|2|
|4|3|

dziki_pl
02-06-2011, 23:07
Marcin, ja rozumiem, że są składane obrazy przesunięte o pół piksela, ale jak przesunąć obraz o pół piksela, skoro jeden piksel jest najmniejszą "jednostką" rejestrowanego obrazu.

Matryca jest przesuwana o 1/2 wysokosci piksela matrycy.
Do odczytania kazdego piksela bez interpolacji bayerowskiej wystarcza trzy strzaly w takiej kombinacji by w jednym miejscu naswietlic RGB.
Zastanawia mnie tylko kobinacja szesciu strzalow, czy jest to trzy + trzy przesuniete o 1/2 w obu osiach.

de Fresz
02-06-2011, 23:09
W sumie nie aż tak drogi, jak na dupkę. Tylko szkoda, że klientów skłonnych docenić pracę takim sprzętem w tym kraju da się policzyć na palcach obu rąk (powinny wyatarcztć nawet starego drwala).

Campsis
02-06-2011, 23:28
Matryca jest przesuwana o 1/2 wysokosci piksela matrycy.
Do odczytania kazdego piksela bez interpolacji bayerowskiej wystarcza trzy strzaly w takiej kombinacji by w jednym miejscu naswietlic RGB.
Zastanawia mnie tylko kobinacja szesciu strzalow, czy jest to trzy + trzy przesuniete o 1/2 w obu osiach.

Tryb 4 shot to rgbg (zielony dwa razy), 16 shot tak samo ale razy cztery.
Patent 6 shot jest niezwykle pomysłowy a w skrócie opisał go Czornyj.

Tak na marginesie to tryb multi shot jest niewygodną i upierdliwą metodą zapisu obrazu, wymaga kalibracji przesunięć w ściance oraz bardzo precyzyjnie błyskających lamp.