Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Tablet Wacom dla fotografa



teo_ost
20-04-2011, 00:17
Czy ktos z Was ma lub mial z nimi do czynienia ?
Widzialem na ostatnich targach w Lodzi i zdecydowalem sie na wersje Intuos4 S ale caly czas sie zastanawiam czy to nie za maly obszar roboczy (czy nie lepiej M).
Potrzebuje go tylko do obrobki zdjec - do rysowania mam dwie lewe rece.
Monitor ktory posiadam to Eizo 22 (albo 23 cale - nie ma mnie teraz w domu)

m-a-r
20-04-2011, 00:22
Jakiś czas temu kupiłem tablet wacom w rozmiarze a6, długo się zastanawiałęm czy to nie jest za mało i czy nie lepiej wziąć tańszy i większy pentagram a4.
Po wielu miesiącach użytkowania i setkach obrobionych zdjęć uważam, że A6 to bardzo optymalny rozmiar jak na obróbkę zdjęć. Większy rozmiar mógłby być nawet niewygodny (do obróbki zdjęć)

spongo
20-04-2011, 07:41
Używam Wacom Bamboo A5 (M), proponuję A5 nie a6. Lepiej trochę większy niż za mały. Poza tym w tabletach z grupy M jest więcej softu. W moim był Adobe Photoshop Elements 8 i wtyczki ColorEfex Pro3 Standard.

Sapphiron
20-04-2011, 08:04
wiele osób się wypowiadało w innych wątkach i wychodzi na to że tak optymalny rozmiar do samej obróbki to a5. Większe są już duże i trzeba latać ręką dużo żeby zmienić narzędzie a potem znów do paciania...

Jourav
20-04-2011, 08:06
Ja używam tego : Open Wide (http://pentagram.pl/produkty/akcesoria_graficzne/tablety_graficzne/pentagram_o_pen_wide_p_2004) i na mniejszy bym się nie zdecydował. Jak napisał spongo - Lepiej trochę większy niż za mały...

Używam go do retuszu głównie, i nie muszę "wachlować" co chwilę fotką, żeby zacząć pracować na innym obszarze...

Pozdrawiam !

Mariusz888
20-04-2011, 14:09
A5 spokojnie wystarczy - A6 też do obróbki będzie OK - dlatego że przy obróbce i tak możecie zoomować a przecież przestrzeń tabletu odpowiada obszarowi monitora (generalnie) więc nawet na A6 można spokojniutko obrabiać fotki. Dwa że duże tablety są wymagające jeśli chodzi o rękę - zrobienie prostej kreski na A4 a na A6 to jest różnica, dlatego nieprawnemu po pierwsze szybko zmęczy rękę, po drugie zniechęci ;) Do digipaintu polecam już A5 ale do obróbki foto może być A6 :)

Firma oczywiście jedyna słuszna czyli Wacom :)

teo_ost
21-04-2011, 04:41
Dotarl wacom w wersji s :-) zapomnialem wczesniej napisac ze zalezy mi tez aby zajal malo miejsca na biurku wiec tu wersja s sie swietnie sprawdza. M chyba bylaby juz za duza i jak juz pisaliscie trzeba wiecej machac reka.

1 wrazenia - mieszane. 1 raz w zyciu pobawilem sie tabletem. Do rysowania (jak ktos ma do tego dar) napewno genialny ale do obrobki zdjec - nie wiem ... Chyba musze sie go poprostu nauczyc bo jak narazie wszystko idzie mi duzo wolniej niz mysza

charmside
21-04-2011, 10:11
...

1 wrazenia - mieszane. 1 raz w zyciu pobawilem sie tabletem. Do rysowania (jak ktos ma do tego dar) napewno genialny ale do obrobki zdjec - nie wiem ... Chyba musze sie go poprostu nauczyc bo jak narazie wszystko idzie mi duzo wolniej niz mysza

Na początku też miałem podobne odczucia co Ty. Teraz jest odwrotnie, bez tabletu nie wyobrażam sobie obróbki.

de Fresz
21-04-2011, 10:16
1 wrazenia - mieszane. 1 raz w zyciu pobawilem sie tabletem. Do rysowania (jak ktos ma do tego dar) napewno genialny ale do obrobki zdjec - nie wiem ... Chyba musze sie go poprostu nauczyc bo jak narazie wszystko idzie mi duzo wolniej niz mysza

Tablet jest mega wygodny i szybszy przy wszelakich narzędziach malarskich – pędzle na maskach, pieczątka itp. Do operowania suwakami, latania po paletach – przerost formy nad treścią, myszka jest tu znacznie lepszym narzędziem.

michal.dobinski
21-04-2011, 12:26
Bamboo jest zdecydowanie ok na pierwszy tablet
Fotograf wcale nie potrzebuje dużego tabletu - przy dużym tablecie ręka szybko się męczy.
Rozdzielczość czy też czułość Bamboo jest wystarczająca.
Problematyczne mogą być pierwsze dni używania - trzeba czasu by się przestawić na tablet - ale później ciężko jest cokolwiek zrobić myszką...

Do retuszu zdjęć tablet jest nieoceniony!

de Fresz
21-04-2011, 13:46
Problematyczne mogą być pierwsze dni używania - trzeba czasu by się przestawić na tablet - ale później ciężko jest cokolwiek zrobić myszką...

Używam tabletów od przeszło 10 lat i jakoś nie zauważyłem nic takiego. Wręcz zakrawa to w mojej opinii na oderwany od rzeczywistości fanatyzm. No ale dla mnie tablet nie fajowski gadżecik, tylko narzędzie pracy zarobkowej, tu obok wygody liczy się również wydajność..

LordRamzes
21-04-2011, 14:43
Czy ktos z Was ma lub mial z nimi do czynienia ?
Widzialem na ostatnich targach w Lodzi i zdecydowalem sie na wersje Intuos4 S ale caly czas sie zastanawiam czy to nie za maly obszar roboczy (czy nie lepiej M).
Potrzebuje go tylko do obrobki zdjec - do rysowania mam dwie lewe rece.
Monitor ktory posiadam to Eizo 22 (albo 23 cale - nie ma mnie teraz w domu)

używam Bamboo Wacoma od kilku lat choć mały większego bym nie kupił gdyż ten jest dla mnie wygodny i w zupełności wystarczy , rewelacyjna sprawa na prawdę , dokładność przy używaniu pędzla itd .

teo_ost
23-04-2011, 16:38
Minelo kilka dni wiec moge sie podzielic spostrzezeniami.

Do bawienia sie ssuwakami w photoshopie super - bardzo precyzyjny
Do pedzli, pieczatek itp rowniez niezastapiony - to juz wiadomo
Rozmiar S - bardzo dobrze ze nie kupilem M i teraz smialo moge powiedziec ze S (obszar roboczy 17,5 x 11cm) jest w zupelnosci wystarczajacy (momentami nawet by sie przydal jeszcze mniejszy) - nie wspominajac o cenie gdzie M jest prawie 2 razy drozszy

Minusem jest to ze reka musi ciagle latac jak chcecie cos zrobic na klawiaturze (najczesciej nadac nazwe plikowi, cos napisac itp)

Ogolnie zakup udany - nie mam raczej porownania do innych tabletow - od razu kupilem najczesniec polecany

LordRamzes
23-04-2011, 17:31
Minelo kilka dni wiec moge sie podzielic spostrzezeniami.

Do bawienia sie ssuwakami w photoshopie super - bardzo precyzyjny
Do pedzli, pieczatek itp rowniez niezastapiony - to juz wiadomo
Rozmiar S - bardzo dobrze ze nie kupilem M i teraz smialo moge powiedziec ze S (obszar roboczy 17,5 x 11cm) jest w zupelnosci wystarczajacy (momentami nawet by sie przydal jeszcze mniejszy) - nie wspominajac o cenie gdzie M jest prawie 2 razy drozszy

Minusem jest to ze reka musi ciagle latac jak chcecie cos zrobic na klawiaturze (najczesciej nadac nazwe plikowi, cos napisac itp)

Ogolnie zakup udany - nie mam raczej porownania do innych tabletow - od razu kupilem najczesniec polecany

hehe ja jestem leworęczny i w lewej mam tablet tzn piórko i zaznaczam pędzlem a prawą pisze na klawiaturze choć b rzadko bo przecież do zmiany wielkości pędzla jest magiczne kółko na wacomie :)

Czornyj
23-04-2011, 17:42
Używam tabletów od przeszło 10 lat i jakoś nie zauważyłem nic takiego. Wręcz zakrawa to w mojej opinii na oderwany od rzeczywistości fanatyzm. No ale dla mnie tablet nie fajowski gadżecik, tylko narzędzie pracy zarobkowej, tu obok wygody liczy się również wydajność..

Gdybym był postawiony pod ścianą i mógł używać tylko tabletu albo tylko myszy, brałbym tablet. Natomiast w ogólnym zarysie absolutnie się zgadzam - np. regulowanie suwaczków czy modyfikowanie wąsów punktu ścieżki wektorowej przy użyciu tabletu to mordęga (choć tryb precyzyjny w nowych intkach jest pewnym rozwiązaniem tego problemu).