PDA

Zobacz pełną wersję : Interpretacja histogramu.



shadowArt
16-01-2007, 14:32
No właśnie. Często jest przywoływany, że musi być poprawny czy jakiś tam, że dzieki niemu poznać można wiele rzeczy. Ciągle ktoś pisze o nim.
Jesli można - to bardzo prosze o linki/opisy/porady jak stosować histogram, co mi on daje, jakie informacje(i w jaki sposób) moge z niego odczytać...

Sam zauwazyłem, że im pełniejszy histogram, tym lepiej (żeby cała oś X posiadała wartości Y, żeby nie było nigdzie 0).
Ale mam wrażenie, że to chyba nie wszystko.

Seeker
16-01-2007, 15:11
Dobrze, jesli na koncach (doslownie) skali nie ma pojedynczych, wysokich szpilek (ewidentne przepaly i zaczernienia).

Sa to jednak okropne uogolnienia, poniewaz wiele zalezy od oczekiwanych efektow.

Najintensywniejsze kolory uzyskamy w dosc rozleglej okolicy srodka skali (czyli najdalej od bieli i czerni), jednak najmniejsze szumy w efekcie finalnym, blizej jasnego konca wykresu (obnizenie jasnosci zmniejszy szum oryginalu, dodajac jednoczesnie szum "kwantyzacji" poniekad, natomiast rozjasnianie dodaje obydwu).

Ogolnie to dosc rozlegle zagadnienie i trudno znalezc jednoznacznie najlepszy model.
Wazne, aby posiadac juz w pliku zrodlowym szeroki zakres bitowy przestrzeni tonalnej i uzywac go w trakcie obrobki.

admin
16-01-2007, 15:17
Kilka slow mozesz znalezc tutaj: http://wwww.nikonklub.pl/poradnik2.htm

Dyziek
16-01-2007, 17:54
Jeszcze tu też możesz poczytać- http://www.fotosite.pl/index.php?title=Histogram

panek
16-01-2007, 18:18
Ciekawa lektura, nie powiem :) pozdrawiam

Władca Pixeli
19-01-2007, 06:40
http://www.sphoto.com/techinfo/histograms/histograms.htm