Zobacz pełną wersję : Dynamika ruchu
DonMaliniacco
16-01-2007, 01:42
Jak ustawić aparat, zeby jak najlepiej oddał dynamikę ruchu? Dzisiaj odbyłem swe pierwsze próby, ale nie osiągnałem niczego oprócz mydełka. Obiekt poruszał sie dość szybko, Usatwiłem preselekcję migawki z czasem 1/20s. Warunki oświetleniowe bardzo dobre. Czyżby mi ręka nie utrzymała toru tego ruchu, czy też muszę zastosować jakieś specjalne ustawienia?
zmieniam miejsce wątku - przenoszę do foto-techniki
czas - trochę za krótki by rozmyć tło i wiele za długi by zamrozić ruch.
Chyba, że miałes dłuzsza ogniskową niz to co masz w podpisie.
mogles nie utrzymac do panoramowania. zawsze mozesz tez dac np czas 1/2 i blysk na druga kurtyne
DonMaliniacco
16-01-2007, 02:06
zmieniam miejsce wątku - przenoszę do foto-techniki
czas - trochę za krótki by rozmyć tło i wiele za długi by zamrozić ruch.
Chyba, że miałes dłuzsza ogniskową niz to co masz w podpisie.
niestety dysponuje tylko jednym obiektywem na razie. Chodziło mi o rozmycie tła... jakie czasy stosowac dla obiektu poruszającego sie około 50km/h? Czy stosować jakieś specjalne ustawienia na korpusie? Jaki pomiar światła?
DonMaliniacco
16-01-2007, 02:08
mogles nie utrzymac do panoramowania. zawsze mozesz tez dac np czas 1/2 i blysk na druga kurtyne
odległość za duża jest na lampę
Gawronnek
16-01-2007, 02:16
przy panoramowaniu aut dobre efekty osiągałem przy 1/50 s, wszystko zależy od prędkości obiektu i odległości od niego, musisz po eksperymentować, stań przy ruchliwej ulicy i śmigaj, tylko uważaj bo w trakcie moich treningów 2 osoby się zatrzymały z pytaniem czemu im robie zdjęcia ;)
DonMaliniacco
16-01-2007, 02:59
przy panoramowaniu aut dobre efekty osiągałem przy 1/50 s, wszystko zależy od prędkości obiektu i odległości od niego, musisz po eksperymentować, stań przy ruchliwej ulicy i śmigaj, tylko uważaj bo w trakcie moich treningów 2 osoby się zatrzymały z pytaniem czemu im robie zdjęcia ;)
Ryzyko zawodowe wliczone... :)
przy panoramowaniu aut dobre efekty osiągałem przy 1/50 s, wszystko zależy od prędkości obiektu i odległości od niego, musisz po eksperymentować, stań przy ruchliwej ulicy i śmigaj, tylko uważaj bo w trakcie moich treningów 2 osoby się zatrzymały z pytaniem czemu im robie zdjęcia ;)
Na mnie trąbili i wymachiwali rękoma. Na szczęście fociłem w takim miejscu, że zatrzymać się teoretycznie nie mogli (zakazy), poza tym mam talent w nogach i miałem przewagę przynajmniej kilku metrów, co by się przełożyło na kilkanaście/kilkadziesiąt, jakbym widział że się zatrzymują ;)
A co do uzyskiwania dynamiki ruchu, to najlepiej trochę poeksperymentować. Przykładowo tutaj fotka wykonana przez mojego kolegę podczas naszego wypadu na MotoGP w Brnie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://shyha.e-serwer.net/images/blog/125_36_01.jpg)
Czas 1/100 + panoramowanie.
adrian.
Witam
Udało mi się zrobić kilkaset zdjęć podczas wyścigów KIA PICANTO CUP
Kilka technicznych spraw
I możliwość Jeżeli - tak jak u mnie w przypadku wyścigówek - poruszały sie pomiedzy 0 - 120km/h KIA PIcanto, czy Porsche/Leony/Golfy ok-200 na prostych - dobry efekty wychodzi gdy masz dużą ogniskową jesteś w oddali i śledzisz aparatem obiekt - rozmyte tło i ostry samochód.
np. http://boroowka.net/Pawel/KIA/VII/BRW_1497.jpg.html
http://boroowka.net/Pawel/KIA/VII/BRW_1489.jpg.html
II możliwość - szybki obiektyw AF - z małej odległości i w miarę szeroko - tor w Kielcach ale z przepustką prasy jest kilka miejsc do zabawy a są duże prędkości przemykających wózków - technika czas ok 1/60 -1/80 śledzenie obiektu aż prawie z kadru wychodzi samochód porusza się na Ciebie, lub jak na zdjęciu
http://boroowka.net/Pawel/KIA/VI/BOR_7993.jpg.html
http://boroowka.net/Pawel/KIA/VI/BOR_8530.jpg.html
III możliwość - chyba dla mnie najgorsza - średnia ogniskowa - czasy ok 1/20 - 1/40 śledzenie samochodu - ale tą techniką na 100 zdjęc może 10 było ostrych na samochodzie
czasem są takie efekty - fajne ale....
http://boroowka.net/Pawel/KIA/IV/BOR_5870.jpg.html
Wszystkie zdjęcia robiłem wtedy sigma 70-300 APO - więc dość ciemnym obiektywem jak na śledzenie szybkich obiektów
Proszę wybaczyć niedociągnietę zdjęcia
Pozdrawiam
Paweł
właśnie sęk w tym, że pracujecie wszyscy na dłuższychg ogniskowych niż Don. Wtedy jest krótki czas, a zmina kąta niewielka i tak daje smugi - bo to tele.
Tak jak napisał borowa - na średniej ogniskowej ciężko ci będzie to osiagnąć, bo by uzyskac rozmycie musisz mieć taki dłuzszy czas i nie zrobisz nieporuszonego zdjęcia głównego obiektu.
czyli najpierw inwestycja w dłuższy obiektyw, najlepiej AF-S, ale mże być też zwykły 70-300.
DonMaliniacco
16-01-2007, 12:32
Dziękulski za odpowiedzi
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.