Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Dynamika ruchu

  1. #1

    Domyślnie Dynamika ruchu

    Jak ustawić aparat, zeby jak najlepiej oddał dynamikę ruchu? Dzisiaj odbyłem swe pierwsze próby, ale nie osiągnałem niczego oprócz mydełka. Obiekt poruszał sie dość szybko, Usatwiłem preselekcję migawki z czasem 1/20s. Warunki oświetleniowe bardzo dobre. Czyżby mi ręka nie utrzymała toru tego ruchu, czy też muszę zastosować jakieś specjalne ustawienia?

  2. #2

    Domyślnie

    zmieniam miejsce wątku - przenoszę do foto-techniki
    czas - trochę za krótki by rozmyć tło i wiele za długi by zamrozić ruch.
    Chyba, że miałes dłuzsza ogniskową niz to co masz w podpisie.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    mogles nie utrzymac do panoramowania. zawsze mozesz tez dac np czas 1/2 i blysk na druga kurtyne
    old punks never die
    http://www.lightstalkers.org/krystian_maj
    leica M6, lomo, polaroid100, mamiya, field 5x7, cambo 4x5", schneider, yashica 35electro, D2H

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    zmieniam miejsce wątku - przenoszę do foto-techniki
    czas - trochę za krótki by rozmyć tło i wiele za długi by zamrozić ruch.
    Chyba, że miałes dłuzsza ogniskową niz to co masz w podpisie.
    niestety dysponuje tylko jednym obiektywem na razie. Chodziło mi o rozmycie tła... jakie czasy stosowac dla obiektu poruszającego sie około 50km/h? Czy stosować jakieś specjalne ustawienia na korpusie? Jaki pomiar światła?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krystek Zobacz posta
    mogles nie utrzymac do panoramowania. zawsze mozesz tez dac np czas 1/2 i blysk na druga kurtyne
    odległość za duża jest na lampę

  6. #6

    Domyślnie

    przy panoramowaniu aut dobre efekty osiągałem przy 1/50 s, wszystko zależy od prędkości obiektu i odległości od niego, musisz po eksperymentować, stań przy ruchliwej ulicy i śmigaj, tylko uważaj bo w trakcie moich treningów 2 osoby się zatrzymały z pytaniem czemu im robie zdjęcia
    pozdrawiam Piotr


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gawronnek Zobacz posta
    przy panoramowaniu aut dobre efekty osiągałem przy 1/50 s, wszystko zależy od prędkości obiektu i odległości od niego, musisz po eksperymentować, stań przy ruchliwej ulicy i śmigaj, tylko uważaj bo w trakcie moich treningów 2 osoby się zatrzymały z pytaniem czemu im robie zdjęcia
    Ryzyko zawodowe wliczone...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gawronnek Zobacz posta
    przy panoramowaniu aut dobre efekty osiągałem przy 1/50 s, wszystko zależy od prędkości obiektu i odległości od niego, musisz po eksperymentować, stań przy ruchliwej ulicy i śmigaj, tylko uważaj bo w trakcie moich treningów 2 osoby się zatrzymały z pytaniem czemu im robie zdjęcia
    Na mnie trąbili i wymachiwali rękoma. Na szczęście fociłem w takim miejscu, że zatrzymać się teoretycznie nie mogli (zakazy), poza tym mam talent w nogach i miałem przewagę przynajmniej kilku metrów, co by się przełożyło na kilkanaście/kilkadziesiąt, jakbym widział że się zatrzymują

    A co do uzyskiwania dynamiki ruchu, to najlepiej trochę poeksperymentować. Przykładowo tutaj fotka wykonana przez mojego kolegę podczas naszego wypadu na MotoGP w Brnie:


    Czas 1/100 + panoramowanie.

    adrian.
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

  9. #9

    Domyślnie

    Witam

    Udało mi się zrobić kilkaset zdjęć podczas wyścigów KIA PICANTO CUP

    Kilka technicznych spraw

    I możliwość Jeżeli - tak jak u mnie w przypadku wyścigówek - poruszały sie pomiedzy 0 - 120km/h KIA PIcanto, czy Porsche/Leony/Golfy ok-200 na prostych - dobry efekty wychodzi gdy masz dużą ogniskową jesteś w oddali i śledzisz aparatem obiekt - rozmyte tło i ostry samochód.
    np. http://boroowka.net/Pawel/KIA/VII/BRW_1497.jpg.html
    http://boroowka.net/Pawel/KIA/VII/BRW_1489.jpg.html

    II możliwość - szybki obiektyw AF - z małej odległości i w miarę szeroko - tor w Kielcach ale z przepustką prasy jest kilka miejsc do zabawy a są duże prędkości przemykających wózków - technika czas ok 1/60 -1/80 śledzenie obiektu aż prawie z kadru wychodzi samochód porusza się na Ciebie, lub jak na zdjęciu
    http://boroowka.net/Pawel/KIA/VI/BOR_7993.jpg.html
    http://boroowka.net/Pawel/KIA/VI/BOR_8530.jpg.html

    III możliwość - chyba dla mnie najgorsza - średnia ogniskowa - czasy ok 1/20 - 1/40 śledzenie samochodu - ale tą techniką na 100 zdjęc może 10 było ostrych na samochodzie
    czasem są takie efekty - fajne ale....
    http://boroowka.net/Pawel/KIA/IV/BOR_5870.jpg.html

    Wszystkie zdjęcia robiłem wtedy sigma 70-300 APO - więc dość ciemnym obiektywem jak na śledzenie szybkich obiektów

    Proszę wybaczyć niedociągnietę zdjęcia


    Pozdrawiam

    Paweł
    śluby, robaki, i dzieciaki a także wyprawy
    Pawel Borowka
    <')(((<-( <')(((<-( The deeper I go
    <')(((<-( The better I get

  10. #10

    Domyślnie

    właśnie sęk w tym, że pracujecie wszyscy na dłuższychg ogniskowych niż Don. Wtedy jest krótki czas, a zmina kąta niewielka i tak daje smugi - bo to tele.
    Tak jak napisał borowa - na średniej ogniskowej ciężko ci będzie to osiagnąć, bo by uzyskac rozmycie musisz mieć taki dłuzszy czas i nie zrobisz nieporuszonego zdjęcia głównego obiektu.
    czyli najpierw inwestycja w dłuższy obiektyw, najlepiej AF-S, ale mże być też zwykły 70-300.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •