PDA

Zobacz pełną wersję : Problem: renowacja zdjęcia



nem
04-01-2011, 23:36
Nie wiem czy dobrze zatytułowałem. Otóż jest pewne zdjęcie, które znaleźliśmy podczas remontu dość kultowej knajpy muzycznej. Zdjęcie to jedna wielka ciemna plama, szumofobiści by dostali poczwórnego zawału łupieżu po ataku takim obrazem, jednak jest to fotografia dość ważna. Przedstawia Ryśka Riedela tuż przed śmiercią... więc ma dla nas ogromną wartość emocjonalną i pamiątkową. Problem w tym, że fotografia została nadrukowana na cienki papier niskiej jakości (swoją drogą ciekawa metoda, zdjęcie wygląda jakby było narysowane z linii) i przez to nabrało faktury peerelowskiej tapety. Odbija światło we wszystkich kierunkach, niezależnie czy błysk, czy zastane. Ze skanera wychodzi jeszcze gorzej. Oryginał oczywiście zostawimy tak, jak jest i obramujemy, ale chcielibyśmy kopię możliwie znośnej jakości do pokazania w sieci. Jak to diabelstwo zdigitalizować?

Zdjęcie wygląda tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/125/dsc01762j.jpg)

A tu większe:
http://img585.imageshack.us/img585/3145/dsc0176c.jpg

bogdi64
04-01-2011, 23:59
kiedyś się bawiłem "problematyczną" fotką i wybrnąłem w ten sposób, fotka na dużym czarnym tle (pionowo), światło odbite od ściany za tłem (kierunek światła przeciwny niż tło) od strony aparatu żadnego światła, wykorzystałem odbicie od ścian i długi czas naświetlania, co do pasów może pomóc minimalne rozostrzenie obiektywu
ps: fotka rewelacja - sam jestem wielbicielem "starego" Dżemu

nem
05-01-2011, 00:03
kiedyś się bawiłem "problematyczną" fotką i wybrnąłem w ten sposób, fotka na dużym czarnym tle (pionowo), światło odbite od ściany za tłem (kierunek światła przeciwny niż tło) od strony aparatu żadnego światła, wykorzystałem odbicie od ścian i długi czas naświetlania, co do pasów może pomóc minimalne rozostrzenie obiektywu
O, dzięki, wypróbuję.


ps: fotka rewelacja - sam jestem wielbicielem "starego" Dżemu
Prawda? Piękne zdjęcie. Autor niestety nieznany...

elanek
05-01-2011, 09:28
zdjęcie wspaniałe o niebywałej wartości historycznej
może się znajdzie ktoś, kto poradzi

Przemek Paśnik
05-01-2011, 10:17
A próbowałeś z polarem? może trochę tych odblasków wygasić, ew na bęben wrzuć, może lepiej się zeskanuje. Znam ten rodzaj papieru, parchaty do reprodukowania ;(

nem
05-01-2011, 13:28
Polara niestety nie posiadam, a z bębnem raczej się nie uda, bo trzeba by było odkleić papier od warstwy tapety, farby i tynku, co prawdopodobnie doprowadziłoby do jego uszkodzenia.

kazzi
05-01-2011, 17:04
Jeszcze jeden ze sposobów eliminacji odbić polega na na sfotografowaniu obiektu nie prostopadle, ale pod kątem i potem powrót do geometrii w programie graficznym.Aby chociaż częściowo pozbyć się tzw rastra drukarskiego to trzeba
w programie zrobić drugą warstwę i przesunąć ją o kilka piksli.

nem
05-01-2011, 17:11
Jeszcze jeden ze sposobów eliminacji odbić polega na na sfotografowaniu obiektu nie prostopadle, ale pod kątem i potem powrót do geometrii w programie graficznym.Aby chociaż częściowo pozbyć się tzw rastra drukarskiego to trzeba
w programie zrobić drugą warstwę i przesunąć ją o kilka piksli.

Raster nie jest problemem, praktycznie go nie widać. Niestety wybrzuszenia spowodowane teksturą tapety powodują odbicia we wszystkich kierunkach, więc zdjęcie pod kątem jest równie tragiczne.
Będę miał to zdjęcie ponownie w przyszłym tygodniu, może coś się uda zdziałać.

burz
05-01-2011, 17:35
przykryj szybą, wtedy powinieneś zlikwidować nierówności - ale polar będzie niezbędny

nem
05-01-2011, 18:02
przykryj szybą, wtedy powinieneś zlikwidować nierówności

Obawiam się, że aby zlikwidować te bruzdy należałoby fotografię walcem drogowym potraktować. A trochę szkoda Richarda, dostatecznie w życiu oberwał :) Będę kombinował polar, to może być faktycznie dobry pomysł.

kazzi
05-01-2011, 18:31
http://www.czernow.pl/ w galerii "Poznałem Go"

messer
05-01-2011, 18:35
http://www.czernow.pl/ w galerii "Poznałem Go"

Osz Ty!!
Internet to jednak niesamowita sprawa...

nem
05-01-2011, 19:41
Nieprawdopodobne! Dzięki!