PDA

Zobacz pełną wersję : co to jest ?



dpzcwa
26-12-2010, 21:53
witam,
zauważyłem problem.. coś takiego dziwnego na matrycy, swego czasu aparat był w naprawie w Bydgoszczy (naciąg migawki padł D40X) i od tego czasu często zauważam coś takiego jak na foto, matryce czyściłem na suchu...
i na dużym F mam czysto... może ktoś mi powiedzieć co to może być ??


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/12/kropka-1.jpg
źródło (http://dominik-kowalski.pl/kropka.jpg)

szkło 35mm f1.8

misiobudrysio
26-12-2010, 21:57
wyglada to jak tłuste plamki

skoro naciag migawki padl to pewnie bylo cos smarowane przy naprawie i sie zachlapało troszeczke

rewddd
27-12-2010, 00:19
to dziwne bo na f22 i wiecej powinny być aż czarne jeśli coś jest na matrycy a na innym szkle? chyba że duże uważasz jako f1,8 (zawsze mi sie to myli jak nazwac bo może być duza liczba lub otwór a to raczej nie idzie w parze;))

dpzcwa
27-12-2010, 02:06
wyglada to jak tłuste plamki

skoro naciag migawki padl to pewnie bylo cos smarowane przy naprawie i sie zachlapało troszeczke

będzie trzeba chyba na mokro wyczyścić :/ a tego nie lubię...


to dziwne bo na f22 i wiecej powinny być aż czarne jeśli coś jest na matrycy a na innym szkle? chyba że duże uważasz jako f1,8 (zawsze mi sie to myli jak nazwac bo może być duza liczba lub otwór a to raczej nie idzie w parze;))

na sigmie przy f2.8 też są widoczne :/

Greg77
27-12-2010, 03:00
100% plamki....chyba, ze tam cos spawali:D

TOP67
27-12-2010, 09:29
Plamki na matrycy powstałe po wyschnięciu jakiegoś płynu, którym nieumiejętnie ją czyszczono. Mokra robota się zapowiada.

dpzcwa
27-12-2010, 19:32
dzięki za informację, będzie trzeba samemu wyczyścić...

Michał Jędrak
27-12-2010, 22:19
Z pewnością są to plamy od jakiegoś płynu i dlatego są półprzezroczyste i nie wychodzą jako czarne na f22. Albo podczas czyszczenia ktoś nieumiejętnie zachlapał, albo podczas naprawy migawki coś smarowano i to smar zachlapał. Oddaj do czyszczenia (co ja robię, bo tanio i zwalam odpowiedzialność) albo sam wyczyść.