PDA

Zobacz pełną wersję : Wizjer w D3100



Mitgat
18-11-2010, 21:02
Witam wszystkich,

Mam takie małe pytanie, gdyż moja przygoda z fotografowaniem zakończyła się jeszcze w erze lustrzanek analogowych.
Pytanie brzmi następująco. W wizjerze Nikona D3100, którego niedawno zakupiłem, w środkowym polu focusa, kiedy ustawimy obiektyw na dobrze oświetlony obiekt jasnego koloru, widać okrąg, przypominający ten jaki miały kiedyś matówki. Jest to idealny okrąg, więc podejrzewam, że nie jest to żaden paproch w środku aparatu (występuje nie zależnie od założonego obiektywu. Normalnie uznałbym to za cechę konstrukcyjną aparatu, ale ów okrąg jest widocznie przesunięty względem środkowego pola focusa. Czy aby ów okrąg nie powinien się znajdować na środku pola? Czy ma on jakieś praktyczne zastosowanie?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!!!

Grzybu
18-11-2010, 21:36
Taka jest konstrukcja matówki. Niczym się nie przejmuj. Ten okrąg w niczym nie pomaga i w niczym nie przeszkadza.

Mitgat
18-11-2010, 21:53
Dzięki za szybką odpowiedź. :) Mam wrażenie, że kiedyś aparaty było łatwiejsze w obsłudze. :P Trochę techniki i się człowiek gubi. :P

swider
18-11-2010, 22:02
Sprawa rozwiązana.