Witam wszystkich,

Mam takie małe pytanie, gdyż moja przygoda z fotografowaniem zakończyła się jeszcze w erze lustrzanek analogowych.
Pytanie brzmi następująco. W wizjerze Nikona D3100, którego niedawno zakupiłem, w środkowym polu focusa, kiedy ustawimy obiektyw na dobrze oświetlony obiekt jasnego koloru, widać okrąg, przypominający ten jaki miały kiedyś matówki. Jest to idealny okrąg, więc podejrzewam, że nie jest to żaden paproch w środku aparatu (występuje nie zależnie od założonego obiektywu. Normalnie uznałbym to za cechę konstrukcyjną aparatu, ale ów okrąg jest widocznie przesunięty względem środkowego pola focusa. Czy aby ów okrąg nie powinien się znajdować na środku pola? Czy ma on jakieś praktyczne zastosowanie?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!!!