PDA

Zobacz pełną wersję : Już czas...



Art Erie
12-11-2010, 19:58
Właśnie skończyłem montaż :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/DSC_1416.JPG)

Otwarte od jutra skoro świt :)

I pytanko do kolegów i koleżanek: czym karmić, gdzie się zaopatrywać?
Na początek zrobiłem mix: kasza jaglana, kukurydziana, jęczmienna, manna, siemię lniane i mieszanka dla gołębi, oraz słonina dla sikorek.
Czy to jest dobra mieszanka? http://allegro.pl/pokarm-mieszanka-zimowa-dla-dzikich-ptakow-1kg-i1291173758.html

eskimos
12-11-2010, 20:16
Oby slonina nie solona, strasznie szkodzi ptakom, poza tym, ziarna slonecznika jak masz to i tak Ci zabraknie, zuzywam przez zime jakies 40-50 kilo, towar schodzi jak ponczochy za komuny :mrgreen:

Art Erie
12-11-2010, 20:44
Słonecznik czarny, czy łuskany ( na Allegro różnica w cenie 100% ). Może kupić 20kg tej mieszanki http://allegro.pl/pokarm-mieszanka-z...291173758.html i dołożyć drugie 20kg słonecznika ?

koniksk
12-11-2010, 21:15
Zabezpiecz przed kotami dobrze :)

Art Erie
12-11-2010, 21:24
Zabezpiecz przed kotami dobrze :)

O tym już pomyślałem przed montażem. Karmnik umieściłem na sosnowym słupie z dala od drzew i podobnych miejsc, skąd kot mógłby skoczyć. "Stołówka" jest na tyle obszerna, że żaden drapieżnik nie wejdzie do niej od dołu (podłoga wystaje mocno po za stempel).

eskimos
12-11-2010, 22:00
Ja uzywam zwyklych nasion slonecznika w lupinkach, kupuje worki po 10kg, do tego czasami zawieszam gotowe kulki z karma dla sikor albo skorupy orzechow kokosowych wypelnione mieszanka, przed drapieznikami moze bedzie chronic ptaki, ale wiewiorkom nic nie stanie na przeszkodzie :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img253.imageshack.us/img253/379/dsc3515.jpg)

georghe
12-11-2010, 22:05
Dzięki Eskimos. Już wiem po co Wy te wille ptaszyskom stawiacie.... ;)

TMB
12-11-2010, 22:38
słonecznik w łupinkach - zawsze będzie tańszy i więcej kupisz; odnośnie słoniny to zabezpiecz, zawiąż drutem np. przed srokami i gawronami....;)
ja sie nie bawie w mieszanki i wygody dla ptaków - po prostu pszenica, słonecznik czarny, uzbierana późnym latem jarzębina, słonina + dodatki lnu (ja tam kupuje worki 1kg w sklepach związanych rolnictwem). Jednego roku, to nawet ptaszki dostały nasiona świerka hehe

Tak na marginesie ->
DRODZY KOLEDZY, NIE DOKARMIAJCIE JESZCZE PTAKÓW:!: :!: :!: JEST JESZCZE STOSUNKOWO CIEPŁO, A PTAKI MAJĄ CO JESZCZE JEŚĆ. DOKARMIAJĄC JE TERAZ, ROBICIE NIEŚWIADOMIE SZKODĘ :!:

Art Erie
12-11-2010, 22:50
[..] odnośnie słoniny to zabezpiecz, zawiąż drutem np. przed srokami i gawronami....;) [...] he he przecież to też chce żyć :) mam nadzieję, że wystarczy dla tych mniejszych i większych :)


DRODZY KOLEDZY, NIE DOKARMIAJCIE JESZCZE PTAKÓW:!: :!: :!: JEST JESZCZE STOSUNKOWO CIEPŁO, A PTAKI MAJĄ CO JESZCZE JEŚĆ. DOKARMIAJĄC JE TERAZ, ROBICIE NIEŚWIADOMIE SZKODĘ :!:
Z tego co wyczytałem w necie powinno się dokarmiać od listopada do marca, sugerując się pogodą.
jeśli jest ciepło, powinno się ograniczyć dokarmianie; jedynie by przyzwyczaić ptactwo do nowego miejsca. W czasie mrozów i śnieżyc - dokarmiać intensywnie.

fumio
12-11-2010, 22:58
Kurcze elegancki ten domek. Muszę jutro też coś pomyśleć ;-)

Pozdr.

eskimos
12-11-2010, 22:59
słonecznik w łupinkach - zawsze będzie tańszy i więcej kupisz; odnośnie słoniny to zabezpiecz, zawiąż drutem np. przed srokami i gawronami....;)
ja sie nie bawie w mieszanki i wygody dla ptaków - po prostu pszenica, słonecznik czarny, uzbierana późnym latem jarzębina, słonina + dodatki lnu (ja tam kupuje worki 1kg w sklepach związanych rolnictwem). Jednego roku, to nawet ptaszki dostały nasiona świerka hehe

Tak na marginesie ->
DRODZY KOLEDZY, NIE DOKARMIAJCIE JESZCZE PTAKÓW:!: :!: :!: JEST JESZCZE STOSUNKOWO CIEPŁO, A PTAKI MAJĄ CO JESZCZE JEŚĆ. DOKARMIAJĄC JE TERAZ, ROBICIE NIEŚWIADOMIE SZKODĘ :!:

Nie chce nic mowic ale u mnie od jakiegos czasu jest 30cm sniegu i bywaja dni ze gile w nosie zamarzaja, wiec z tym stosunkowo cieplo to tak roznie bywa ;-)

Art Erie
12-11-2010, 23:01
Kurcze elegancji ten domek. Muszę jutro też coś pomyśleć ;-)

Pozdr.

Długo przymierzałem się do zbudowania czegoś takiego, ale za każdym razem ubiegła mnie wiosna :mrgreen:
Więc poszedłem na łatwiznę ;) http://allegro.pl/karmnik-dla-ptakow-szesciokatny-promocja-i1302299039.html

TMB
12-11-2010, 23:03
nie martw się, jak będzie zimno to ptaki w trymiga znajdą pokarm i się w jeden dzionek przyzwyczają;)

tak, tak - ja nie mówię, żeby nie dokarmiać srok, gawronów, ale chodzi mi o to, żeby nie wyrywały słoniny z bolca i zabierały tylko dla siebie (u mnie to permanentne przestępstwo tych czarnuchów) - mimo, że mam siatke wokół karmnika - kiedyś podlinkuje foty.

eskimon - to gdzie Ty mieszkasz? pozazdrościć :D

Art Erie
12-11-2010, 23:10
[...]tak, tak - ja nie mówię, żeby nie dokarmiać srok, gawronów, ale chodzi mi o to, żeby nie wyrywały słoniny z bolca i zabierały tylko dla siebie (u mnie to permanentne przestępstwo tych czarnuchów) - mimo, że mam siatke wokół karmnika - kiedyś podlinkuje foty.[...]
Hm... Czyli na jednym karmniku się nie skończy, trzeba będzie jeszcze wydzielić kilka metrów kw na ziemi dla tych większych głodomorów :)

eskimos
12-11-2010, 23:10
nie martw się, jak będzie zimno to ptaki w trymiga znajdą pokarm i się w jeden dzionek przyzwyczają;)

tak, tak - ja nie mówię, żeby nie dokarmiać srok, gawronów, ale chodzi mi o to, żeby nie wyrywały słoniny z bolca i zabierały tylko dla siebie (u mnie to permanentne przestępstwo tych czarnuchów) - mimo, że mam siatke wokół karmnika - kiedyś podlinkuje foty.

eskimon - to gdzie Ty mieszkasz? pozazdrościć :D

Nie ma czego zazdroscic, zwlaszcza o tej porze roku, wiekszosc ptakow sie wyprowadzila na poludnie a codzienne odkopywanie samochodu i skrobanie szyb przez pol godziny fajne bylo przez pierwszy tydzien :mrgreen:

Jedyny plus to ze orki zjawily sie na wyzerke wiec trzeba bedzie w swieta nadmuchac ponton i wyciagnac kombinezon piankowy, o ile kobita nie dostanie ataku histerii na sama mysl o nurkowaniu ;-)

TMB
12-11-2010, 23:20
Czyli Norwegia? poludniowa, srodkowa czy może połnocna? :)

eskimos
12-11-2010, 23:24
Czyli Norwegia? poludniowa, srodkowa czy może połnocna? :)

Wszystkiego po troche z przewaga poludniowej i polnocnej : )

costi
12-11-2010, 23:31
Wszystko to nie zmienia faktu, ze w normalnym klimacie ;) dokarmianie ptakow przy takiej pogodzie, jaka obecnie panuje w Polsce, jest robieniem im krzywdy, bo odzwyczajaja sie od szukania pokarmu tradycyjnymi metodami.

Art Erie
12-11-2010, 23:34
Czyli falstart ;) To nic, zima za pasem mam więc jeszcze trochę czasu na zamówienie zapasów :)

TMB
12-11-2010, 23:45
Czyli falstart ;) To nic, zima za pasem mam więc jeszcze trochę czasu na zamówienie zapasów :)

Tak? :D byłeś u wróżki? :D

Art Erie
12-11-2010, 23:51
Tak? :D byłeś u wróżki? :D

Wiosny bym się w tym roku już nie spodziewał :)

TMB
12-11-2010, 23:53
Wiosny bym się w tym roku już nie spodziewał :)

Nigdy nie mów hop :mrgreen:

Art Erie
03-12-2010, 19:25
Od świtu za moim oknem straszny tłok, na śniadanie ptaszki dostają słonecznik, rzepak i mieszankę zbóż. razem około 3 litrów, na obiadokolację powtórka ;)
Coś mi się wydaje, że słonecznika ( kupiłem 25kg ) trzeba będzie dokupić jeszcze przed Świętami :)

donkiszot
03-12-2010, 19:43
Odnośnie do dokarmiania to polecam ten odcinek (LINK (http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/borem-lasem/wideo/dokarmianie/50506)) programu "Borem, lasem".

Przy okazji, pozdrowienia dla prowadzącego (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=4617), który czasem tu jeszcze zagląda.

Art Erie
29-12-2010, 13:02
Przed chwilą zauważyłem pod karmnikiem cos takiego


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/DSC_5542.JPG)

Siedział tak jak w tej chwili, cały czas chowa łepek pod skrzydłem :(

marszull
29-12-2010, 13:04
zimno w uszy

Art Erie
29-12-2010, 13:12
Może być, bo teraz grzeje prawe ucho.
Ciekawe czy wyżyje?

Marian K
29-12-2010, 14:01
Od świtu za moim oknem straszny tłok, na śniadanie ptaszki dostają słonecznik, rzepak i mieszankę zbóż. razem około 3 litrów, na obiadokolację powtórka ;)
Coś mi się wydaje, że słonecznika ( kupiłem 25kg ) trzeba będzie dokupić jeszcze przed Świętami :)

Kolego ,to wszystko Twoja wina, te wszystkie ptaki:sikorki,trznadle,dzwońce,zięby,jery,grubod zioby,sójki i inne przestały do mnie przylatywać.Cztery worki słonecznika,bo ptaszków było spore stadko,trzeba pole obsiać i sprzedawać fotografom prawo do robienia zdjęć.:)

Art Erie
29-12-2010, 14:11
Niestety :( Ten już nigdzie nie poleci.

credka
29-12-2010, 16:16
Naturalna selekcja, przetrwają najsilniejsze osobniki.

Jastrząb
29-12-2010, 16:32
Naturalna selekcja, przetrwają najsilniejsze osobniki.

Selekcja juz była, teraz jest losowo.
Jak zaczęliście karmić, to proszę, nie przestańcie do końca zimy, nawet na jeden dzień.

KSIĘŻAK
29-12-2010, 16:38
Masz rację trzeba karmić codzienne .Moi podopieczni to 15 sikorek i 2 kosy. Karmnik na balkonie zrobię foteczkę to wstawię

Art Erie
29-12-2010, 17:18
Selekcja juz była, teraz jest losowo.
Jak zaczęliście karmić, to proszę, nie przestańcie do końca zimy, nawet na jeden dzień.

Oczywiście, jak będą miały pokarm to same zrezygnują z karmnika. Zauważyłem, że w mrozy i po większych opadach śniegu frekwencja jest większa, przy odwilży - mniejsza. Karmę uzupełniam na bieżąco i nigdy nie jest pusto.