Zobacz pełną wersję : Już czas...
Art Erie
12-11-2010, 19:58
Właśnie skończyłem montaż :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/DSC_1416.JPG)
Otwarte od jutra skoro świt :)
I pytanko do kolegów i koleżanek: czym karmić, gdzie się zaopatrywać?
Na początek zrobiłem mix: kasza jaglana, kukurydziana, jęczmienna, manna, siemię lniane i mieszanka dla gołębi, oraz słonina dla sikorek.
Czy to jest dobra mieszanka? http://allegro.pl/pokarm-mieszanka-zimowa-dla-dzikich-ptakow-1kg-i1291173758.html
Oby slonina nie solona, strasznie szkodzi ptakom, poza tym, ziarna slonecznika jak masz to i tak Ci zabraknie, zuzywam przez zime jakies 40-50 kilo, towar schodzi jak ponczochy za komuny :mrgreen:
Art Erie
12-11-2010, 20:44
Słonecznik czarny, czy łuskany ( na Allegro różnica w cenie 100% ). Może kupić 20kg tej mieszanki http://allegro.pl/pokarm-mieszanka-z...291173758.html i dołożyć drugie 20kg słonecznika ?
Zabezpiecz przed kotami dobrze :)
Art Erie
12-11-2010, 21:24
Zabezpiecz przed kotami dobrze :)
O tym już pomyślałem przed montażem. Karmnik umieściłem na sosnowym słupie z dala od drzew i podobnych miejsc, skąd kot mógłby skoczyć. "Stołówka" jest na tyle obszerna, że żaden drapieżnik nie wejdzie do niej od dołu (podłoga wystaje mocno po za stempel).
Ja uzywam zwyklych nasion slonecznika w lupinkach, kupuje worki po 10kg, do tego czasami zawieszam gotowe kulki z karma dla sikor albo skorupy orzechow kokosowych wypelnione mieszanka, przed drapieznikami moze bedzie chronic ptaki, ale wiewiorkom nic nie stanie na przeszkodzie :mrgreen:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img253.imageshack.us/img253/379/dsc3515.jpg)
Dzięki Eskimos. Już wiem po co Wy te wille ptaszyskom stawiacie.... ;)
słonecznik w łupinkach - zawsze będzie tańszy i więcej kupisz; odnośnie słoniny to zabezpiecz, zawiąż drutem np. przed srokami i gawronami....;)
ja sie nie bawie w mieszanki i wygody dla ptaków - po prostu pszenica, słonecznik czarny, uzbierana późnym latem jarzębina, słonina + dodatki lnu (ja tam kupuje worki 1kg w sklepach związanych rolnictwem). Jednego roku, to nawet ptaszki dostały nasiona świerka hehe
Tak na marginesie ->
DRODZY KOLEDZY, NIE DOKARMIAJCIE JESZCZE PTAKÓW:!: :!: :!: JEST JESZCZE STOSUNKOWO CIEPŁO, A PTAKI MAJĄ CO JESZCZE JEŚĆ. DOKARMIAJĄC JE TERAZ, ROBICIE NIEŚWIADOMIE SZKODĘ :!:
Art Erie
12-11-2010, 22:50
[..] odnośnie słoniny to zabezpiecz, zawiąż drutem np. przed srokami i gawronami....;) [...] he he przecież to też chce żyć :) mam nadzieję, że wystarczy dla tych mniejszych i większych :)
DRODZY KOLEDZY, NIE DOKARMIAJCIE JESZCZE PTAKÓW:!: :!: :!: JEST JESZCZE STOSUNKOWO CIEPŁO, A PTAKI MAJĄ CO JESZCZE JEŚĆ. DOKARMIAJĄC JE TERAZ, ROBICIE NIEŚWIADOMIE SZKODĘ :!:
Z tego co wyczytałem w necie powinno się dokarmiać od listopada do marca, sugerując się pogodą.
jeśli jest ciepło, powinno się ograniczyć dokarmianie; jedynie by przyzwyczaić ptactwo do nowego miejsca. W czasie mrozów i śnieżyc - dokarmiać intensywnie.
Kurcze elegancki ten domek. Muszę jutro też coś pomyśleć ;-)
Pozdr.
słonecznik w łupinkach - zawsze będzie tańszy i więcej kupisz; odnośnie słoniny to zabezpiecz, zawiąż drutem np. przed srokami i gawronami....;)
ja sie nie bawie w mieszanki i wygody dla ptaków - po prostu pszenica, słonecznik czarny, uzbierana późnym latem jarzębina, słonina + dodatki lnu (ja tam kupuje worki 1kg w sklepach związanych rolnictwem). Jednego roku, to nawet ptaszki dostały nasiona świerka hehe
Tak na marginesie ->
DRODZY KOLEDZY, NIE DOKARMIAJCIE JESZCZE PTAKÓW:!: :!: :!: JEST JESZCZE STOSUNKOWO CIEPŁO, A PTAKI MAJĄ CO JESZCZE JEŚĆ. DOKARMIAJĄC JE TERAZ, ROBICIE NIEŚWIADOMIE SZKODĘ :!:
Nie chce nic mowic ale u mnie od jakiegos czasu jest 30cm sniegu i bywaja dni ze gile w nosie zamarzaja, wiec z tym stosunkowo cieplo to tak roznie bywa ;-)
Art Erie
12-11-2010, 23:01
Kurcze elegancji ten domek. Muszę jutro też coś pomyśleć ;-)
Pozdr.
Długo przymierzałem się do zbudowania czegoś takiego, ale za każdym razem ubiegła mnie wiosna :mrgreen:
Więc poszedłem na łatwiznę ;) http://allegro.pl/karmnik-dla-ptakow-szesciokatny-promocja-i1302299039.html
nie martw się, jak będzie zimno to ptaki w trymiga znajdą pokarm i się w jeden dzionek przyzwyczają;)
tak, tak - ja nie mówię, żeby nie dokarmiać srok, gawronów, ale chodzi mi o to, żeby nie wyrywały słoniny z bolca i zabierały tylko dla siebie (u mnie to permanentne przestępstwo tych czarnuchów) - mimo, że mam siatke wokół karmnika - kiedyś podlinkuje foty.
eskimon - to gdzie Ty mieszkasz? pozazdrościć :D
Art Erie
12-11-2010, 23:10
[...]tak, tak - ja nie mówię, żeby nie dokarmiać srok, gawronów, ale chodzi mi o to, żeby nie wyrywały słoniny z bolca i zabierały tylko dla siebie (u mnie to permanentne przestępstwo tych czarnuchów) - mimo, że mam siatke wokół karmnika - kiedyś podlinkuje foty.[...]
Hm... Czyli na jednym karmniku się nie skończy, trzeba będzie jeszcze wydzielić kilka metrów kw na ziemi dla tych większych głodomorów :)
nie martw się, jak będzie zimno to ptaki w trymiga znajdą pokarm i się w jeden dzionek przyzwyczają;)
tak, tak - ja nie mówię, żeby nie dokarmiać srok, gawronów, ale chodzi mi o to, żeby nie wyrywały słoniny z bolca i zabierały tylko dla siebie (u mnie to permanentne przestępstwo tych czarnuchów) - mimo, że mam siatke wokół karmnika - kiedyś podlinkuje foty.
eskimon - to gdzie Ty mieszkasz? pozazdrościć :D
Nie ma czego zazdroscic, zwlaszcza o tej porze roku, wiekszosc ptakow sie wyprowadzila na poludnie a codzienne odkopywanie samochodu i skrobanie szyb przez pol godziny fajne bylo przez pierwszy tydzien :mrgreen:
Jedyny plus to ze orki zjawily sie na wyzerke wiec trzeba bedzie w swieta nadmuchac ponton i wyciagnac kombinezon piankowy, o ile kobita nie dostanie ataku histerii na sama mysl o nurkowaniu ;-)
Czyli Norwegia? poludniowa, srodkowa czy może połnocna? :)
Czyli Norwegia? poludniowa, srodkowa czy może połnocna? :)
Wszystkiego po troche z przewaga poludniowej i polnocnej : )
Wszystko to nie zmienia faktu, ze w normalnym klimacie ;) dokarmianie ptakow przy takiej pogodzie, jaka obecnie panuje w Polsce, jest robieniem im krzywdy, bo odzwyczajaja sie od szukania pokarmu tradycyjnymi metodami.
Art Erie
12-11-2010, 23:34
Czyli falstart ;) To nic, zima za pasem mam więc jeszcze trochę czasu na zamówienie zapasów :)
Czyli falstart ;) To nic, zima za pasem mam więc jeszcze trochę czasu na zamówienie zapasów :)
Tak? :D byłeś u wróżki? :D
Art Erie
12-11-2010, 23:51
Tak? :D byłeś u wróżki? :D
Wiosny bym się w tym roku już nie spodziewał :)
Wiosny bym się w tym roku już nie spodziewał :)
Nigdy nie mów hop :mrgreen:
Art Erie
03-12-2010, 19:25
Od świtu za moim oknem straszny tłok, na śniadanie ptaszki dostają słonecznik, rzepak i mieszankę zbóż. razem około 3 litrów, na obiadokolację powtórka ;)
Coś mi się wydaje, że słonecznika ( kupiłem 25kg ) trzeba będzie dokupić jeszcze przed Świętami :)
donkiszot
03-12-2010, 19:43
Odnośnie do dokarmiania to polecam ten odcinek (LINK (http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/borem-lasem/wideo/dokarmianie/50506)) programu "Borem, lasem".
Przy okazji, pozdrowienia dla prowadzącego (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=4617), który czasem tu jeszcze zagląda.
Art Erie
29-12-2010, 13:02
Przed chwilą zauważyłem pod karmnikiem cos takiego
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/DSC_5542.JPG)
Siedział tak jak w tej chwili, cały czas chowa łepek pod skrzydłem :(
marszull
29-12-2010, 13:04
zimno w uszy
Art Erie
29-12-2010, 13:12
Może być, bo teraz grzeje prawe ucho.
Ciekawe czy wyżyje?
Marian K
29-12-2010, 14:01
Od świtu za moim oknem straszny tłok, na śniadanie ptaszki dostają słonecznik, rzepak i mieszankę zbóż. razem około 3 litrów, na obiadokolację powtórka ;)
Coś mi się wydaje, że słonecznika ( kupiłem 25kg ) trzeba będzie dokupić jeszcze przed Świętami :)
Kolego ,to wszystko Twoja wina, te wszystkie ptaki:sikorki,trznadle,dzwońce,zięby,jery,grubod zioby,sójki i inne przestały do mnie przylatywać.Cztery worki słonecznika,bo ptaszków było spore stadko,trzeba pole obsiać i sprzedawać fotografom prawo do robienia zdjęć.:)
Art Erie
29-12-2010, 14:11
Niestety :( Ten już nigdzie nie poleci.
Naturalna selekcja, przetrwają najsilniejsze osobniki.
Jastrząb
29-12-2010, 16:32
Naturalna selekcja, przetrwają najsilniejsze osobniki.
Selekcja juz była, teraz jest losowo.
Jak zaczęliście karmić, to proszę, nie przestańcie do końca zimy, nawet na jeden dzień.
Masz rację trzeba karmić codzienne .Moi podopieczni to 15 sikorek i 2 kosy. Karmnik na balkonie zrobię foteczkę to wstawię
Art Erie
29-12-2010, 17:18
Selekcja juz była, teraz jest losowo.
Jak zaczęliście karmić, to proszę, nie przestańcie do końca zimy, nawet na jeden dzień.
Oczywiście, jak będą miały pokarm to same zrezygnują z karmnika. Zauważyłem, że w mrozy i po większych opadach śniegu frekwencja jest większa, przy odwilży - mniejsza. Karmę uzupełniam na bieżąco i nigdy nie jest pusto.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.