Zobacz pełną wersję : Problem z profilem kolorów sRGB - Samsung 193P
Sendilkelm
04-11-2010, 01:06
Zacznę od historii, żeby nikt się nie przyczepił, że "było już 100 razy". Kilka miesięcy temu po przeczytaniu tony tematów o profilach monitorów, przestrzeni barw etc. ustawiłem sobie w Photoshop Working Space jako sRGB ICM i te jakieś tam cyferki. Po wywołaniu z Camera RAW otwierając JPG zawsze pytał czy przekonwertować do profilu working space więc klikałem tak. Wrzucałem tak do sieci sprawdzając na 2 przeglądarkach FF i IE i wydawało się ok do momentu aż ostatnio wrzuciłem na FB i okazało się że w FF i IE jest zupełnie co innego. Pomyślałem sobie, że FB może coś sobie jeszcze przekonwertował. Zaczęło się znów grzebanie w profilach no i są wnioski, że jest coś nie tak, tylko nie wiem co :(. Więc ustawiłem Working Space na profil monitora... o tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://sendil.cal.pl/problem/ScreenHunter_01%20Nov.%2003%2023.49.gif)
Teraz okazało się, że pracuję na pliku, który po zapisaniu lub/i zapisaniu do WEB wygląda o dziwo tak samo w PS, w WINDOWS, w FF i w IE. Myślę sobie SUKCES, fajnie - tylko teraz te kolory mi się nie podobają. Pomacałem jeszcze coś w Selective Colors i zaczęło wyglądać tak jak chcę. Zapisałem zdjęcia:
1. Save AS: http://sendil.cal.pl/problem/DSC_0387_small_border.jpg
2. Save for WEB http://sendil.cal.pl/problem/DSC_0387_small_border_web.jpg
Jak otwierałem pliki przez FF i IE, które były u mnie na kompie to wyglądało to nie tak jak powinno. Zdjęcie 1 wyglądało tak samo wszędzie, a 2 w IE wyglądało inaczej. Niemniej efekt, tego, że 1 zdjęcie wygląda wszędzie tak jak mi się podoba to wrzuciłem je na FaceBook'a. Otwieram w FF jest ok, w IE żle :/ Czyżby FB coś mieszał?
W ogóle dziwnie się zachowuje ten Save for WEB, bo jak TAM wybiorę Monitor Color to wygląda tak jak w IE po wrzuceniu na FB, a jak wybiorę Windows ( No color management ) to wygląda tak jak chcę, ale tylko w FF ;/ Czyli ten no color management to jest jednak color management?
Chciałbym, aby po obróbce w PS po zapisaniu wyglądało tak jak obrabiałem, a nie później się okazuje, że wygląda inaczej.
Czyli tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://sendil.cal.pl/problem/ScreenHunter_02%20Nov.%2003%2023.49.gif)
To co dzieje się przy Save for WEB
1. Wybrane monitor COLOR i wygląda nie tak jak powinno
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://sendil.cal.pl/problem/ScreenHunter_04%20Nov.%2003%2023.50.gif)
2. Wybrane No color management ( po zapisaniu w FF wygląda ok, w IE po wrzuceniu na FB dopiero wygląda źle z dysku jak otwieram w IE to jest OK - tak samo jak sam wrzucę na serwer to też w IE wygląda OK )
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://sendil.cal.pl/problem/ScreenHunter_05%20Nov.%2003%2023.50.gif)
Mam IE 8, FF 3.5 chyba nie wiem, ale tu akurat jest to nie istotne :)
Czekam na pomoc i odp. a tymczasem sam idę pokombinować dalej i poczytać o tym.
EDIT Podsumowanie:
Te 2 linki co podałem to 1 zdjęcie po Save As tylko, wyświetla się w FF i w IE tak samo i bardzo ładnie. Po wrzuceniu na FB jest źle.
2 zdjęcie o dziwo Save for web wyświetla się inaczej w FF i inaczej w IE :)
de Fresz
04-11-2010, 11:45
Masz totalny burdel w Color Managemencie i to (bez urazy) zarówno w kompie jak i w głowie ;-)
Nie chce mi się robić wykładu na temat, który był tu (i nie tylko tu) wałkowany wiele razy, więc bardzo w skrócie:
– jako working space w Szopie ustaw sRGB lub aRGB (lepiej tą pierwszą, ale w żadnym razie przestrzeń monitora)
– oprofiluj monitor kolorymetrem, stosowny profil ustaw w systemie
– zapisując zdjęcia załączaj (embed) do nich profil, można to zrobić również w zwykłym Save As.
– nie używaj IE, on podobnie jak znakomita większość systemowych programów wyświetla wszystko w przestrzeni barwnej monitora
– sprawdź ustawienia CM w FF.
– przy zdjęciach obrabianych w środowisku CM tylko programy go obsługujące pokażą obraz poprawnie, inne (jak np. IE) mogą służyć co najwyżej jako luźny podgląd jak to mogą zobaczyć inni na swoich monitorach.
Sendilkelm
04-11-2010, 12:03
Masz totalny burdel w Color Managemencie i to (bez urazy) zarówno w kompie jak i w głowie ;-)
Nie chce mi się robić wykładu na temat, który był tu (i nie tylko tu) wałkowany wiele razy, więc bardzo w skrócie:
– jako working space w Szopie ustaw sRGB lub aRGB (lepiej tą pierwszą, ale w żadnym razie przestrzeń monitora)
– oprofiluj monitor kolorymetrem, stosowny profil ustaw w systemie
To, że mam burdel to wiem :) Nigdy tam nic nie robiłem ... bo się na tym nie znam. Jak ogarnę wszystko to pewnie tak zrobię na razie, bez żadnego profilowania chciałbym aby wyglądało tak jak ja to widzę podczas obróbki.
nie używaj IE, on podobnie jak znakomita większość systemowych programów wyświetla wszystko w przestrzeni barwnej monitora
Spoko nie martw się, jestem informatykiem :) Nie używam IE, ale znajomi używają i chciałbym aby u nich też się wyświetlało tak jak u mnie na FF.
– przy zdjęciach obrabianych w środowisku CM tylko programy go obsługujące pokażą obraz poprawnie, inne (jak np. IE) mogą służyć co najwyżej jako luźny podgląd jak to mogą zobaczyć inni na swoich monitorach.
To też wiem, ale ja chce właśnie nie używać CM i nie potrafię tego ustawić. Chcę obrabiać zdjęcia bez CM w sRGB tak żeby wyglądało wszędzie tak jak obrabiam w PS. Ale cokolwiek nie ustawię to wyświetla mi się inaczej. Chyba, że w programach z CM nie da się wyłączyć CM ...
EDIT:
Jak miałem ustawione sRGB jako working space w szopie to już w ogóle źle to wyglądało :/ Zupełnie nie wyświetlało się w necie to tak jak obrabiałem w PS.
de Fresz
04-11-2010, 12:20
Ustaw jako profil systemowy sRGB i jeśli monitor ma taką opcję, to w nim też. Najwidoczniej profil który ustawiasz jako monitora, dość znacznie odbiega od Twojego egzemplarza.
Sendilkelm
04-11-2010, 12:28
Ustaw jako profil systemowy sRGB i jeśli monitor ma taką opcję, to w nim też. Najwidoczniej profil który ustawiasz jako monitora, dość znacznie odbiega od Twojego egzemplarza.
O, to brzmi dużo lepiej :) Jak wrócę do domu to postaram się tak zrobić.
No właśnie, różnice widać duże na tych małych obrazkach.
A ktoś wie, czy portale coś zamieniają w w profilach? Jak wrzucam na serwer ftp to się wyświetla OK,a jak przez facebook'a to samo zdjęcie to i u mnie już wyświetla się źle ...
Sendilkelm
04-11-2010, 23:13
de Fresz dzięki za odpowiedzi, chyba teraz jest tak jak chciałem - jeszcze przetestuję to podczas następnych obróbek. Dla weryfikacji daje screeny jak ustawiłem - ew. jak ktoś ma jakieś ale to chętnie wysłucham rad czy coś jeszcze przestawić, bo w zasadzie to zmieniłem tylko ogólnie, a tam do ustawiania jest dużo!
Po pierwsze to ustawiłem tak: (musiałem dodać ten profil z katalogu System32) - innego sRGB nie widziałem
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://sendil.cal.pl/problem/ScreenHunter_01%20Nov.%2004%2022.06.gif)
I w PS ustawiłem Europe Web/Internet. Te inne dane same mi się pozmieniały na takie jak na screenie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://sendil.cal.pl/problem/ScreenHunter_02%20Nov.%2004%2022.07.gif)
Teraz jak klikam Save For WEB i zaznaczę Embed Color Profile to w FF wyświetla mi się tak jak miałem ustawiony domyślnie kolor dla monitora ten monitorowy ... a jak odznaczę to jest tak jak powinno sRGB :)
Proszę jeszcze o niezamykanie wątku przez jakiś czas ... jeśli po moich testach będzie ok to zgłoszę do zamknięcia.
Wpisz jeszcze w pasku adresu about:config, a potem zmień wartość tagu gfx.color_management.mode z defaultowego 1 na 2, to FF poprawnie wyświetli nawet nieotagowane treści.
Sendilkelm
04-11-2010, 23:29
Wpisz jeszcze w pasku adresu about:config, a potem zmień wartość tagu gfx.color_management.mode z defaultowego 1 na 2, to FF poprawnie wyświetli nawet nieotagowane treści.
Jest ustawione na 2 :) Ale nie pamiętam abym kiedyś to przestawiał. W każdym razie dzięki.
Ale dowiedziałem się, że w nowym Firefoxie wchodząc do tej konfiguracji jest ostrzeżenie o utracie GWARANCJI :) Taki ładny monit zrobili.
BTW
Z kolei w gfx.color_management.display_profile; można wpisać ścieżkę do konkretnego profilu ICC.
Ale to już tak w ramach ciekawostki.
Jest ustawione na 2 :) Ale nie pamiętam abym kiedyś to przestawiał. W każdym razie dzięki.
Ale dowiedziałem się, że w nowym Firefoxie wchodząc do tej konfiguracji jest ostrzeżenie o utracie GWARANCJI :) Taki ładny monit zrobili.
Przepraszam - oczywiście z 2 na 1 :lol:
Ustaw jako profil systemowy sRGB i jeśli monitor ma taką opcję, to w nim też. Najwidoczniej profil który ustawiasz jako monitora, dość znacznie odbiega od Twojego egzemplarza.
A swoja droga to czy, zdjecie obrabiane na monitorze oprofilowanym i zapisane do sRGB nie bedzie wyswietlalo sie tak samo? Nigdy nie slyszalem o takim problemie a zwlaszcza o problemie z kolorami w IE, uzywalem IE, FF, Opery i teraz Chroma, nigdy poza FF nie mialem problemow, poza oczywiscie tym o ktorym pisal Czornyj. Jedyny problem jest przy monitorach niskogamutowych z profilem aRGB
Autorze, zapomnij o profilu twojego monitora, pracuj na podstawowych przestrzeniach roboczych, aRGB i sRGB o czym pisano juz;)
de Fresz
05-11-2010, 15:18
A swoja droga to czy, zdjecie obrabiane na monitorze oprofilowanym i zapisane do sRGB nie bedzie wyswietlalo sie tak samo?
Ale tak samo jak co i wyświetlało w czym?
Nigdy nie slyszalem o takim problemie a zwlaszcza o problemie z kolorami w IE, uzywalem IE, FF, Opery i teraz Chroma,
Skoro nigdy nie słyszałeś, to znaczy że nieuważnie przeglądasz forum ;-) Pisane tu (i nie tylko tu) było wiele razy – jedyne przeglądarki obsługujące w jakikolwiek sposób profile, to FF i Safari (ale każda inaczej). I był jeszcze stary Makowy IE5, który w okolicach 2000 r. był ewenementem i kumał zaszyte profile.
Wszystko inne (podobnie jak znakomita większość programów nie-graficznych, włącznie z systemami) wyświetla zdjęcia w przestrzeni barwnej monitra – czyli tak, jak by na siłę fotce przypisać profil monitora w Szopie.
Autorze, zapomnij o profilu twojego monitora, pracuj na podstawowych przestrzeniach roboczych, aRGB i sRGB o czym pisano juz;)
No nie, używanie AdobeRGB w środowisku nieoprofilowanym i ustawionym na wiarę pod sRGB, to proszenie się o kłopoty z kolorem.
Sendilkelm
05-11-2010, 15:20
Autorze, zapomnij o profilu twojego monitora, pracuj na podstawowych przestrzeniach roboczych, aRGB i sRGB o czym pisano juz;)
Już ustawiłem sobie tak jak na screenach we wczorajszym moim poscie. Co do problemów to właśnie ja mialem, ale nie wiem czy to nie byl np. moj blad podczas zapisywania. W kazdym razie w windowsie w zakladce Color Management mialem ustawiony profil monitora ... w PS czego na screenach nie pokazalem juz, ale wczesniej mialem ustawione sRGB - i byly probloemy - nie mam pojecia czemu, az tak sie na tym nie znam :(
Tzn. dla mnie problemem bylo to, ze podczas obrobki w sRGB w PS zdjecie wygladalo jak profil monitora, a po zapisaniu Save For Web jak sRGB - czyli obrabialem widzac co innego niz po zapisaniu. W FF wyswietlalo sie tak jak obrabialem a w IE nie - tu jest wszystko jasne, tylko ze ja chcialem obrabiac w takich kolorach jak beda ogladac to ludzie ...
Mam nadzieje, ze nie zamieszalem, ale po ustawieniach podanych przez da Fresz jest chyba ok ...
PS
Przepraszam za brak polskich liter, ale zapomnialem, ze pisze na forum :)
EDIT:
Wszystko inne (podobnie jak znakomita większość programów nie-graficznych, włącznie z systemami) wyświetla zdjęcia w przestrzeni barwnej monitra – czyli tak, jak by na siłę fotce przypisać profil monitora w Szopie.
Nawet Chrome standardowo nie ma CM. A przeciez google robi wszystko od poczatku do konca dobre. :) :P
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.