PDA

Zobacz pełną wersję : Prześwietlony środek - jaka może być przyczyna?



3EHIT
10-08-2010, 20:31
Na niektórych zdjęciach wychodzi mi prześwietrlony środek, wydaje mi się że winietoanie to raczej nie jest. Nie mam koncepcji skąd to się bierze. Raczej nie jest to wada obiektywu, coś robie źle. Przykad: http://wm40.inbox.com/thumbs/1_1f3d24_2b3649cd_tn.jpg.thumb

Będe wdzięczny za sugestie.

2pompony
10-08-2010, 20:54
Negatyw się wytarł na środku jak dżinsy - i normalnie, jak to na wytarciu stracił troszkę koloru.

3EHIT
11-08-2010, 18:12
A tak na poważnie?

2pompony
11-08-2010, 18:26
A tak na poważnie, to nie mam pojęcia, bo słabo widać cokolwiek. To w ogóle wygląda, jakby wszystko wyblakło, zszarzało, było prześwietlone i zaszumione do granic. Nie możesz dać tak po prostu trzech porządnych obrazków, bez jakieś obróbki, bez robienia thumbnaili (widzę po linku, że coś tam było na rzeczy z thumbnailami), zmniejszonych tylko do, powiedzmy, 1024 na dłuższym boku?

Z pewnością byto pomogło przynajmniej zdiagnozować problem.

3EHIT
15-08-2010, 20:28
Proszę bardzo: http://my.inbox.com/photos/3ehit/index.aspx

Teraz chyba widać lepiej o co chodzi.

everyman
15-08-2010, 20:38
Stosujesz jakieś konwertery, redukcje, pierścienie ...czy coś w tym stylu? Inaczej: jakim zestawem robiłeś?

Wujot
15-08-2010, 22:55
podobnie wyglądają skutki nieszczelności mieszka w technice analogowej...

Może jest jakaś dziurka w korpusie, która zaświetla dodatkowo zdjęcie. Tę hipotezę łatwo sprawdzić - zapakuj aparat do ciemnego worka (poza przodem obiektywu oczywiście) i zrób serię w worku i bez. A może światło dostaje się przez pryzmat???

W każdym razie wygląda to ewidentnie na zaświetlenie.

Michał Jędrak
17-08-2010, 10:47
Czasami jak się robi makro to niektóre obiektywy mają jakąś wadę i tak prześwietlają. Mi taką kropkę robił 35-135 gdy go wkręcałem odwrotną stroną. A jaki aparat masz, jaki obiektyw?

2pompony
17-08-2010, 10:53
Nie mam najbledszego pojęcia jaka może być przyczyna, poza tym, że tak być nei powinno i że to może popsucie sprzętu (co i tak niczego nei tłumaczy).

Może spróbuj wyeliminować obiektyw i zapnij co innego. Przynajmniej odpadnie jedno szpejo do szukania wady.

Me_how
17-08-2010, 21:04
A mógłbyś dać jeszcze raz te fotki tylko z danymi exif. I drugie pytanie: to są całe klatki czy kadrowane?
Pozdrawiam

3EHIT
18-08-2010, 12:24
Zdjěcie wykonane przy užyciu przejściówki Nikon>m42 bez soczewki, konwertera 2x i obiektuwu Jupiter 37 z filtrem UV. Wszsystko szczelne i nie wpuscza swiatła bokiem. Pozatym nie na wszystkich zdjěciach to wyczodzi tylko na niektórych. Zdjěcia nie sa kadrowane tylko przeskalowane w całości. Dane: pierwsze: ISO 800, czas 1/30, przesłona ok. 15, drugie: ISO 1600, czas 1/160 przesłona ok. 13, trzecie tak samo jak drugie tylko czas 1/100.

Michał Jędrak
18-08-2010, 15:41
Na bank problem optyczny z konwerterem. Taka plama na środku to w sumie zawsze coś związanego z przechodzeniem światła przez obiektyw. Spróbuj bez konwertera i powinno być OK.

3EHIT
18-08-2010, 16:49
No właśnie tu jest problem bo z konweterem też jest OK. Plama wychodzi tylko na niektórych zdjęciach, a w ostrym słońcu na wyświetlaczu niestety jej nie widać, więc mogę to stwierdzić zazwyczaj w innych warunkach kiedy za późno jest na powtórkę bez konwertera. Wydawało mi się, że konwerter raczej zaciemnia niż rozjaśnia. Ale faktycznie pozostaje mi chyba tylko wykonać serię testów jak wróci słońce.

everyman
18-08-2010, 16:53
Jeśli jest konwerter to również stawiam na źle przechodzące wewnątrz niego światło. Identyczny problem miałem po podpięciu pierścieni makro wykończonych wewnątrz (tak to nie żart) na srebrno.

szymony
18-08-2010, 17:38
wywal UV i będzie ok.

3EHIT
30-08-2010, 11:01
Przetestowałem 2 Jupitery 37am, Heliosa 44, wszystkie z konwerterami i bez oraz Nikor 18-55 bez konwertera.
Plama wychodzi tylko gdy mam ogniskową większą niż 100mm i przesłonę większą niż 10, niezależnie od tego czy konwerter jest czy nie, czy jest filtr UV czy nie. Ustawienie wzgledem słońca nie ma znaczenia.