PDA

Zobacz pełną wersję : filtry



bogdi64
11-06-2010, 14:46
pisałem w innym miejscu
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=146815
i dziś sprzęt dotarł i pytano do fachowców od filtrów, podam oznaczenia symboli z korpusu obiektywy, niestety nie posiadam katalogów aby poznać parametry tych filtrów (gęstość, kolor-tonacja itp, więc jeśli ktoś by miał lub znał stronę z opisami będę wdzięczny - podaję oznaczenia filtrów
L-1A - niby na stronie (chińskiej) podają UV, dla mnie to kiedyś było oznaczenia sky, ale mogę się mylić
Y-48 - żółty i co dalej ?
O-56 - pomarańcz i jak wyżej
LB-180 - niebieski ? -czy korekcyjny, a może jeszcze coś innego ?
przypuszczam, że cz-b filmik często zagości w tej puszcze dlatego chciał bym poznać wartości filterków aby, one stały się użyteczne, a nie tylko bajerek na obiektywie

bogdi64
11-06-2010, 22:23
nikt nie pomoże ?

adolfik9501
11-06-2010, 23:21
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=2498

bogdi64
11-06-2010, 23:29
ja już to widziałem, chodzi mi konkretnie o te które wymieniłem, kodak, cokin ma swoje oznaczenia wpisując symbol mam opis filtru, a ja nie wiem do kogo mogą "należeć" wymienione oznaczenia, jeśli chodzi o żółty i pomarańcz, to ok, coś podobnego można znaleźć ale NIEBIESKI LB-180, czy to jest - jasno niebieski ? -czy może korekcyjny typu 80a - tego nie mogę znaleźć, a przed zakładaniem filmu i używaniem chciał bym wiedzieć co używam, na stronie chińskiej podają też UV, dla mnie oznaczenie 1A raczej się wiąże ze SKY - nie chodzi mi o to jak je używać (to mniej więcej wiem ;)), ale konkretnie co używam, zwłaszcza, że nie mogę ich wyjąć i porównywać, bo są zamocowane na stałe w obiektywie

adolfik9501
11-06-2010, 23:55
No cóż, niebieski, jak i pomarańczowy, może być równie dobrze filtrem korekcyjnym jak efektowym. Oznaczenie cyferkowego to czarna magia - z niczym znanym skojarzyć tego nie można...

EDIT: A ten 1A to sky jest.

EDIT2: Tak szperam troszkę i podają nazwy filtrów jako efektowe (blue, orange...) a nie korekcyjne.

EDIT3: LB to light blue ;)

bogdi64
12-06-2010, 14:15
w przyszłym tygodniu kupię film cz-b i jak znajdę chętną do spaceru i stanięciem przed szkłem - poeksperymentuję

bogdi64
18-06-2010, 19:59
obiektyw u mnie w domu - więc, pytań więcej odnośnie jego nie będzie, ciekawa bestia i fajnie wykonany, ech ten zimny metal, filtr jest jednocześnie soczewką, więc zawsze jakiś tam musi być wbity, po pierwszych fotkach (kolor) nawet przyzwoity (choć troszeczkę "lubi" beczkę ;))

Kali_69
02-07-2010, 23:03
Ja znalazłem coś takiego w starym filtrze polaryzacyjnym firmy Hakuba:
http://farm5.static.flickr.com/4102/4755358183_45d14def6b_b.jpg
Pasuje Skylight 1A. Dalej jest: Flash 80C i 80B, Cloudy 81A i 81B, Mor. or Eve. 82A, Convertible 85A i 85B, Flood 80A.
To jest na drugiej stronie tej kartki:
http://farm5.static.flickr.com/4140/4755362355_84f7aaf2c6_b.jpg
Myślę, że to niewiele wyjaśnia.