PDA

Zobacz pełną wersję : Dystorsja beczkowata



AdamC
27-04-2010, 19:51
Witam,

Potrzebuję zrobić zdjęcia kilku obrazów znajomego, stąd kilka pytań...

Posiadam 2 halogeny 200W, które służą mi w "studiu" przy robieniu portretów (każdy z softboxem).
Czy takie oświetlenie wystarczy do ładnego sfotografowania obrazów? Wbudowana lampa nie wchodzi w grę, ze względu na rozbłyski, natomiast zewnętrzna jedyna lampa jaką dysponuję to leciwa Toshiba.

Co do arsenału optycznego: kit 18-135mm, Sigma 70-300mm i Helios 44-M4.

Jaki obiektyw wybrać?
Co myślicie o takim oświetleniu?

velaskez
28-04-2010, 00:20
Powinno się dać spokojnie. Spróbuj i będziesz wiedział :-P Ostatecznie można rzucić te obrazy na skaner gigant i mieć sprawę z mańki.

Duder
28-04-2010, 00:36
O lampie bym zapomniał - może poważnie namieszać w kolorystyce.Halogeny powinny wystarczyć.Ważne jest odpowiednie ich ustawienie,by nie dawały blików na fakturze obrazu.Ogniskową dobierz tak,żeby nie było zniekształceń.

amirez
28-04-2010, 11:29
Światło dzienne, rozproszone /czyli nie w słońcu/. Bez lamp. Na kicie.
I statyw.

karolt
28-04-2010, 15:40
Chyba kit najlepiej. Ja robiłem reprodukcje obrazów na 50 i 85 mm stałkach.

demas
28-04-2010, 15:49
dzienne! wyjdź gdziekolwiek i rób przy dziennym, sam na dyplom swojego czasu musiałem wykonać dokumentacje prac malarskich i powiem Ci że nawet nie ma co porównywać ani się spierać! jedyny problem jaki może Cie spotkać to taki że nie o każdej porze uda Ci się wykonać dobre zdjęcie, oczywiście statyw, ale uważaj na odbite światło w kolorach spróbuj w różnych miejscach się ustawiać i wybierz najlepsze. farby lubią różnie blikować czy reagować na światło. powodzenia

AdamC
28-04-2010, 17:09
Statyw, to oczywista oczywistość.

Co do światła dziennego zasugerowanego przez kolegę wyżej:
Balkonu nie posiadam, a przed blokiem nie wypada...

Napiszę w weekend o wynikach.

karolt
30-04-2010, 12:09
Dzienne, zwłaszcza jak obrazów nie wolno ruszać ze ściany z pomieszczenia bez okien... :-) Jeśli się da, to oczywiście tak.

Duder
30-04-2010, 15:39
Dzienne światło jest oczywiście najlepsze,ale nie zawsze możliwe.Jeśli jednak to tylko rozproszone i niezbyt ostre-najlepiej lekko zachmurzone popołudnie,ale nie wieczór.

kurp
03-05-2010, 17:58
Witam.Halogeny powinny wystarczyć.Zadbać o odpowiedni kąt odbicia światła od obrazów.No i oczywiście statyw.Pomimo że robimy w RAW, zadbałbym o prawidlowy dobór balansu bieli.Osobiście korzystałem ze stałki N 50 1/8.Efekty były znakomite.

lehua768
04-05-2010, 03:46
O lampie bym zapomniał - może poważnie namieszać w kolorystyce.Halogeny powinny wystarczyć.Ważne jest odpowiednie ich ustawienie,by nie dawały blików na fakturze obrazu.Ogniskową dobierz tak,żeby nie było zniekształceń.

AdamC
04-05-2010, 12:52
Witam,

Jak pisałem, w jednym z poprzednich wątków, fotografowałem obrazy...
Przy fotografowaniu obrazu 120x80 ustawionego idealnie pionowo, wystąpiła dość znaczna dystorsja beczkowata, czyli innymi słowy "wykrzywiło" mi ramy obrazu.

Wiadomo, że w każdym szkle występuje dystorsja, lecz czy nie ma jakiegoś prawie idealnego, pozbawionego tego defektu?
Fotografowałem kitowym 18-135mm.

darko
04-05-2010, 14:01
Ten 18-135 pod tym względem za dobry nie jest: http://www.optyczne.pl/44.6-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_DX_18-135_mm_f_3.5-5.6G_ED-IF_Dystorsja.html
Jeżeli miałbym szukać czegoś do takich zdjęć to poszukałbym starszych szkiełek makro nikona o ogniskowej w granicach 50-60mm a jeżeli masz większy budżet to bym brałbym AF lub AF-s 60 makro
Lub wariant 2 to możesz też poszukać 50 f1,8 dużo nie kosztuje a jak za tą cenę to jakość przyzwoita

no i chyba ten wątek powinien być w optyce

stig
04-05-2010, 14:51
Wiadomo, że w każdym szkle występuje dystorsja, lecz czy nie ma jakiegoś prawie idealnego, pozbawionego tego defektu?Rzuc okiem na ten watek (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=11497).

darko
04-05-2010, 15:24
Rzuc okiem na ten watek (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=11497).
Własnie coś mi świtało że był gdzieś taki wątek już

Jacek_Z
04-05-2010, 15:38
Jaki obiektyw wybrać?
Co myślicie o takim oświetleniu?
Kolego. Dwa takie same tematy (teraz to skleiłem), oba w dziale o body, a pytasz o obiektywy, dystorsje i oświetlenie. Co to ma wspólnego z D40-D5000 ?
Zamykam.
Odpowiedzi poszukaj w odpowiednich działach.