Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : ISO w trybie A



kemot
21-04-2010, 08:39
No i mam d300. Oprócz tego, że jest większy, cięższy i brzydszy niż dotychczasowy d90 to mam też problem.
Z brakiem przeglądania zdjęć w formie kalendarza (najmniejszy rozmiar w trybie przegladania) jakoś się pogodziłem, ale nie mogę znaleźć jesze jednej istotnej funkcji, do której się przyzwyczaiłem.

Czy jest możliwość w d300 w trybie A przednim kółkiem zmieniać przysłonę, a tylnym ISO? Strasznie mi to w d90 odpowiadało, a tu trzeba odrywać lewą rękę od obiektywu.

Jeszcze jedno pytanko. Był kiedyś temat na forum odnośnie fabrycznie brudnej szybki od wyświetlacza (jakby wyczyczczona tłustą szmatką od środka). Tematu nie mogę odnaleźć. Jakby ktoś dopomógł linkiem, lub wnioskami z dyskusji to byłbym dźwięczny, bo mój egzemplarz również ten bajer posiada.

emkg
21-04-2010, 08:54
nie wiem jak D300, ale D300s posiada możliwość przeglądania w tej formie. ustawienie dla kółka sprawdzę - choć, jak wspomniałem, mam "s-kę" i może być coś inaczej w sofcie...

deny87
21-04-2010, 11:21
Ja posiadam d300s ale spróbuj jak masz przeglądanie zdjęć a chcesz sobie odpalić w trybie kalendarza wcisnąć kilka razy lupę z minusem.

kemot
21-04-2010, 11:35
Panowie, to wiem. "Kalendarz" został wprowadzony w d90, d300s wyszło później więc też go ma. Nie spodziewałem się tej funkcji w d300 i zgodnie z oczekiawniami jej nie ma. Natomiast zmianą ISO jestem trochę zaskoczony bo uważam to za dobre rozwiązanie (wszystkie parametry pod jedną ręką). Może po prostu jest gdzieś zagrzebana w menu i nie mogę znależć. Na chwile obecną tylne kółko w A nie powoduje zmiany żadnych parametrów.

qooba
21-04-2010, 11:40
zacznij korzystać z autoiso, zapomnij o kółkach ;)

messer
21-04-2010, 12:17
zacznij korzystać z autoiso, zapomnij o kółkach ;)

Zgoda, autoiso w A jest bardzo ok.
Jednak idealnie byłoby móc głównym pokrętłem móc wtedy regulować maksymalny czas otwarcia migawki dla AutoISO.

Choć wtedy to się robi powoli tryb M z AutoISO.

qooba
21-04-2010, 12:44
A jaki problem mieć tryb M i auto-iso? Działa doskonale :)

mOSAd
21-04-2010, 13:45
To jest bardzo ciekawa opcja przeniesienia ISO na kółko, ale w starszych modelach tego nie ma, a do uaktualnionego oprogramowania też nie dorzucili. To trochę jak w telefonach komórkowych - musi być jakaś inicjatywa, by kupić nowszy model, bo przecież przez każdy da się rozmawiać - czyli podstawowe zadanie spełnia. :D
W D700 już od praktycznie początku pracuję wyłącznie w trybie M + Auto ISO. Bardzo nieliczne sytuacje wymagają użycia trybu A - na przykład zdjęcia w dzień. :) Ale wtedy auto ISO też nie przeszkadza i zostaje na czułości bazowej. Polecam rozeznanie w temacie bo w D300 powinno się to sprawdzić prawie tak samo dobrze.

messer
21-04-2010, 14:30
Polecam rozeznanie w temacie bo w D300 powinno się to sprawdzić prawie tak samo dobrze.


Sprawdza się.
A już w szczególności wspaniale sprawdza się z włączoną lampą na sankach :-)

pawel1967
22-04-2010, 07:55
Ciekawe rozwiązanie problemu dobierania czułości do parametrów mają Pentaxy K10 , K20 i wyżej jednak te dwa modele maja zawodny AF . Dopiero K7 w tej dziedzinie wart jest zainteresowania i pomacania

Pienia
22-04-2010, 09:07
M i auto iso...nic innego!

mOSAd
22-04-2010, 19:39
Może pokrótce opiszę pracę w M + AUTO ISO.
Ustawiamy ISO 200 oraz maksymalną czułość Auto ISO wedle uznania.
1) Mało dynamiczne ujęcia: czas na 1 / (1.5*ogniskowa) bez VR, 1/30 z VR (albo dłużej jak ktoś lubi), przysłona wedle uznania
2) Bardziej dynamiczne ujęcia: czas by zamrozić ruch, przysłona wedle uznania
3) Zdjęcia z lampą: czas jak w 1 lub 2, przysłona również, ale tu już zmieniamy ISO bazowe na takie by złapało nam trochę światła zastanego, czyli najlepiej podnieść prawie do maksimum - prawie, by jednak nie stracić za wiele w szumach
4) Jest jasno, bardzo jasno... Przestawiamy w tryb A i ustawiamy przysłonę... tak! wedle uznania! ;)
5) Praca ze statywem, w ciemności - patrz punkt 4.
I już. :D

jamazu
23-04-2010, 11:18
Witam,

Na stronie http://sportsphotoguy.com/secret-d300-high-speed-auto-iso-trick/ znalazłem informację:

“Thus, I can happily set my D300 to, say, f1.8 and 1/320 in manual mode, and the camera will automatically fine-tune the ISO (in 1/6 steps, no less) to achieve optimal exposure. At a recent basketball game, I could shoot anywhere on the floor or even into the crowd at automatically-adjusted ISO settings ranging from 800 to 2000, all while achieving perfect exposure at 1/320 and f1.8”

Wskazuje to na to, że w ustawieniach Auto ISO ustawiony został zakres 800 – 2000.

Moje D300 (oba softy 1.10) ustawione na krok zmiany ISO 1/3 (przy ręcznym ustawianiu ISO dostępne są wartości z krokiem 1/3) nie pozwala na wybór, w ustawieniach zakresu Auto ISO, ISO 2000. Dostępne są tylko wartości z krokiem 1, czyli maks. albo 1600 albo 3200.
Kojarzę, że ktoś gdzieś pisał o podobnym problemie, ale nie mogę tego odnaleźć.

Czy rzeczywiście nie da się ustawić, w Auto ISO, innych wartości niż z krokiem 1, czy też coś robię źle?

mOSAd
23-04-2010, 12:23
Też pamiętam taki wątek, w D700 właśnie się upewniłem - mam możliwość wybrania dowolnej wartości z krokiem 1/3. W D300 nie wiem. :(
Cytat nie sugeruje, że fotograf wybrał max 2000, a jedynie, że automat mu takie najwyższe ISO ustawiał, co raczej oznacza, że najgorsze warunki wypadały właśnie na ISO 2000.

qooba
23-04-2010, 12:35
Też pamiętam taki wątek, w D700 właśnie się upewniłem - mam możliwość wybrania dowolnej wartości z krokiem 1/3. W D300 nie wiem. :(

taka możliwość jest dostępna dopiero w najnowszym firmware, wcześniej były w opcjach auto-iso kroki co 1EV

costi
24-04-2010, 16:41
Witam,

Na stronie http://sportsphotoguy.com/secret-d300-high-speed-auto-iso-trick/ znalazłem informację:

“Thus, I can happily set my D300 to, say, f1.8 and 1/320 in manual mode, and the camera will automatically fine-tune the ISO (in 1/6 steps, no less) to achieve optimal exposure. At a recent basketball game, I could shoot anywhere on the floor or even into the crowd at automatically-adjusted ISO settings ranging from 800 to 2000, all while achieving perfect exposure at 1/320 and f1.8”

Wskazuje to na to, że w ustawieniach Auto ISO ustawiony został zakres 800 – 2000.

Moje D300 (oba softy 1.10) ustawione na krok zmiany ISO 1/3 (przy ręcznym ustawianiu ISO dostępne są wartości z krokiem 1/3) nie pozwala na wybór, w ustawieniach zakresu Auto ISO, ISO 2000. Dostępne są tylko wartości z krokiem 1, czyli maks. albo 1600 albo 3200.
Kojarzę, że ktoś gdzieś pisał o podobnym problemie, ale nie mogę tego odnaleźć.

Czy rzeczywiście nie da się ustawić, w Auto ISO, innych wartości niż z krokiem 1, czy też coś robię źle?

Z tego nie wynika, ze ustawil max na 2000, tylko ze automat ustawial mu iso w zakresie 800-2000 ;)

Gerpi
25-04-2010, 03:04
zacznij korzystać z autoiso, zapomnij o kółkach ;)
Piękne jest to w d700, że widać aktualne iso na auto, w d90 tylko migał chyba napis auto-iso ,ale wartości nie wyświetlał, jak z tym jest w d300??

Zen
25-04-2010, 09:22
Piękne jest to w d700, że widać aktualne iso na auto, w d90 tylko migał chyba napis auto-iso ,ale wartości nie wyświetlał, jak z tym jest w d300??

W D90 również pokazuje.

jamazu
25-04-2010, 10:35
Piękne jest to w d700, że widać aktualne iso na auto, w d90 tylko migał chyba napis auto-iso ,ale wartości nie wyświetlał, jak z tym jest w d300??

W d300 na górnym wyświetlaczu miga Auto-ISO, w wizjerze miga Auto-ISO i jest wyświetlana wybrana wartość ISO.
W D90 można ustawić wyświetlanie ISO zamiast ilości zdjęć pozostałych do zrobienia. Wtedy wybraną wartość ISO widać na górnym wyświetlaczu. W wizjerze natomiast trochę gorzej bo przy przytrzymywanym spuście migawki pokazywana jest pojemność buforu, przy puszczonym natomiast wartość ISO.

Skibek
25-04-2010, 12:56
czas na 1 / (1.5*ogniskowa)
A czemu tak?
Mnie uczono, że pewniak to: ułamek 1 / ogniskowa. Nie wiem skąd Ci się wzięło to 1.5*
:)

mOSAd
25-04-2010, 18:12
A czemu tak?
Mnie uczono, że pewniak to: ułamek 1 / ogniskowa. Nie wiem skąd Ci się wzięło to 1.5*
:)

Bo, w kompaktach ogniskowa 5mm, to odpowiednij mniej więcej 30mm na pełnej klatce. Czy myślisz, że przy 1/5 sekundy zrobisz nieporuszone zdjęcie? Bo odpowiednik ogniskowej 60mm, to jakieś 400mm na pełnej klatce. Czy myślisz, że wystarczy 1/40s dla teleobiektywu? Zmniejszając matrycę jeszcze bardziej doszlibyśmy do absurdalnego stwierdzenia, że można robić nieporuszone zdjęcia z ręki, z otwartą przez kilka sekund migawką.
A uczono Cię pewnie w oparciu o pełną klatkę aparatu małoobrazkowego, a nie matryce 1/2.5 cala, albo na przykład wielki format.