PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw do 1000 pln



MARTINK
27-03-2010, 23:14
Witajcie,


Przymierzam sie do kupna statywu (mialem chinczyzne - powiedzmy, ze byl "za slaby")

Przymierzam sie do Manfrotto 055XProB
http://www.imfoto.pl/produkty/113/055-xprob.html

oraz glowice MN498 (RC2 - jaka roznica?)
http://www.imfoto.pl/produkty/3432/mn498.html

Mialby sluzyc do trzymania 700+24-70, 14-24 w krajobrazie, ewentualnie w przyszlosci innych szkiel ale wagowo podobnych (moze 70-200) + panorama (stad ta glowica z blokada osi) do tego makro (jesli by sie nie sprawdzily worki z ryzem).
Do 3D nie jestem przekonany - super precyzji nie potrzebuje.
W gory tez bym chcial go wziac (ciezar) ale wlokna weglowe, choc lekkie, sa niestety chyba zbyt drogie


Na zestaw jestem prawie zdecydowany ale chcialbym sie jeszcze ostatecznie upewnic - moze polecicie jakis inny zestaw - mam 187 cm wzrostu a statyw 178,5 (z wyciagnieta kolumna) (+glowica 11,5 cm) wiec tez powinno byc OK - choc wolalbym aby mial okolo 170 bez wyciagnietej kolumny...

Chce kupic statyw na lata ale chcialbym sie zmiescic w zalozonej kwocie.
Z gory dziekuje za pomoc.

bogdi64
28-03-2010, 00:32
od kilku, może nawet nastu - używam manfrotto 055CB - to chyba jakiś poprzednik i dalej go będę używał, stabilny i nie do zajechania (kiedy go kupowałem to o cyfrze się jeszcze nawet za bardzo nie mówiło ;)) - co do głowic to nie lubię kulowych - używam junior 3d (też starsza wersja - w pewnych sytuacjach jest po prostu nie zastąpiona, choć niedoceniana

Mamrot
28-03-2010, 10:55
Mam między innymi 055 XPROB oraz starszą głowice 488. Jest to mój ulubiony zestaw.
Posiada wystarczającą stabilność do robienia długich czasów ekspozycji na D3 z 70-200 i łączenia tego w HDR.
Dotyczy to oczywiście sytuacji przy nie używaniu wyciągniętej kolumny, wężyku i wstępnym podnoszeniu lustra.
Jest świetny, jeżeli będę go zmnienił, to tylko na jakiś karbon, ale tylko ze względów wagowych.

Rafał_Sz
28-03-2010, 12:22
Statyw godny polecenia, a głowice RC2 od RC4 różnią się tym, że ta pierwsza ma sprężyny równoważące wagę sprzętu w jednej osi, a ta druga w dwóch. W sumie bardzo przydatne, bo ciężki sprzęt po zluzowaniu głowicy nagle nie opada. Odradzam ten statyw do lekkich zestawów, potrafi rezonować, natomiast przy ciężkim sprzęcie (np. D300 i 70-200) sprawdza się wyśmienicie.

EDIT: Na naszej giełdzie widziałem taki zestaw coś za 600 zł w stanie bardzo przyzwoitym.

docxxx
28-03-2010, 12:59
Mam między innymi 055 XPROB oraz starszą głowice 488. Jest to mój ulubiony zestaw.
Posiada wystarczającą stabilność do robienia długich czasów ekspozycji na D3 z 70-200 i łączenia tego w HDR.
Dotyczy to oczywiście sytuacji przy nie używaniu wyciągniętej kolumny, wężyku i wstępnym podnoszeniu lustra.
Jest świetny, jeżeli będę go zmnienił, to tylko na jakiś karbon, ale tylko ze względów wagowych.

Mam ten sam zestaw i potwierdzam slowa kolegi.

Morświnek
28-03-2010, 14:20
055 manfrotto jest świetny, ale w góry to raczej bym go nie zabrał (waga). Już z moją 190 mam wystarczający problem wagowy. Niby niewielka różnica w wadze ale ale zawsze...
Jeśli chodzi o sprzęt mocowany do 190XPROB to jak w stopce 700setka + 24-70 i inne takie tam...trzyma sie to bez problemu na głowicy 804 RC2 ale jak coś trzeba szybko ustawić w jakimś dziwnym położeniu statywu to się czasem zamotam i zatęsknie wtedy za głowicą kulową. Jednak jestem z tego zestawu zadowolony i mam nadzieję być z nim razem pochowany :)

Mamrot
28-03-2010, 16:53
głowice RC2 od RC4 różnią się tym, że ta pierwsza ma sprężyny równoważące wagę sprzętu w jednej osi, a ta druga w dwóch.

Głowice kulowe nie mają sprężyn równoważących.
RC2 i RC4 to rodzaj szybkozłączki.


Odradzam ten statyw do lekkich zestawów, potrafi rezonować,

Używam F3 z manualnymi stałkami, uważam ten zestaw za lekki i nic mi nigdy na tym statywie nie rezonowało.
Problem ten miałem tylko z MF190 na wyciągniętej kolumnie i D70 bez podnoszonego lustra.

MARTINK
28-03-2010, 22:08
Dzieki za informacje - praktycznie utwierdzilem sie w wyborze.
Mam jeszcze jedno pytanie w kwestii zrozumienia i zamawiam bo padlo na 055XproB +:
1. MN498 - 310
2. MN498RC2 - 340
3. MN498RC4 -370

czy to tylko wielkosc plytki ? Warto brac RC4 ? Roznica nie jest kolosalna (60PLN) ale to juz 1/5 ceny.
O co chodzi dokladnie w tych RC bo nie moge znalezc.

PS. Ten z gieldy juz poszedl... ale glowice mial 3d

Mamrot
28-03-2010, 23:34
Nawet się nie zastanawiaj, tylko RC2.
Różnica jest w wielkości płytki.
RC4 jest do większego formatu i przy lustrzance będzie bardzo wystawać i przeszkadzać.
Mam to przy głowicy MF 410, to ma wielkość 6,5x8,5 cm.

Rafał_Sz
29-03-2010, 08:19
Głowice kulowe nie mają sprężyn równoważących.
RC2 i RC4 to rodzaj szybkozłączki.

Chodziło mi o głowicę 804RC2/RC4. Źle przeczytałem.


Nawet się nie zastanawiaj, tylko RC2.
Różnica jest w wielkości płytki.
RC4 jest do większego formatu i przy lustrzance będzie bardzo wystawać i przeszkadzać.
Mam to przy głowicy MF 410, to ma wielkość 6,5x8,5 cm.
Z moim D300 nie jest wcale źle. Ale jak kto woli. ;)

Mamrot
29-03-2010, 13:43
Chodziło mi o głowicę 804RC2/RC4.

Nie ma głowicy 804RC4. Mamy 804RC2 i 808RC4 :smile:


czy to tylko wielkosc plytki ? Warto brac RC4 ?
O co chodzi dokladnie w tych RC bo nie moge znalezc.

To tylko rodzaj i wielkość płytki.
W głowicy bez RC aby założyć lub zdjąć aparat, muszisz kręcić talerzykiem będącym nierozłączną częścią głowicy.
Jeżeli chcesz nosić przypięty aparat na stałe do statywu, to jest to głowica dla ciebie.
RC2 to talerzyk 200PL 5x3,5cm który przykręcasz na stałe do aparatu lub teleobiektywu i wpinasz do głowicy
jak but narciarski do narty. Montaż i demontarz aparatu na statywie trwa sekundę.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.manfrotto.com/imageservlet/image?sysid=125449492951539273&format=gitzo_product_detail&refresh=null)

Do aparatu z gripem, może być szybkozłączka RC4 talerz 410PL 6,5x8,5cm, nie wystaje za mocno na boki,
niby większa powierzchnia przylegania, to i stabilniść powinna być większa.
W aparacie bez gripa wystaje i przeszkadza a do montażu trzeba użyć monety.
Używając teleobiektywu, montujesz obiektyw do głowicy i wtedy mamy kuriozum.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.manfrotto.com/imageservlet/image?sysid=125449523900099327&format=gitzo_product_detail&refresh=null)


Z moim D300 nie jest wcale źle. Ale jak kto woli. ;)

A w D70 to imho tragedia, ale jak kto woli :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img132.imageshack.us/img132/3662/dsc9633r.jpg)

zero8
29-03-2010, 14:00
Zastanów się czy nie dołożyć troche i kopić Manfrotto 410, świetna głowica do krajobrazów.

Rafał_Sz
29-03-2010, 14:19
Nie ma głowicy 804RC4. Mamy 804RC2 i 808RC4 :smile:

A w D70 to imho tragedia, ale jak kto woli :mrgreen:


A bo nas..li tych numerków i mi się pomyliło. :mrgreen: Co do płytki z D70 faktycznie jest to trochę komedia.

MARTINK
29-03-2010, 21:04
Dzieki Panowie za pomoc i wyjasnienia.

Kupuje wiec 055xProb i 498RC2


zero8,
Nie takie troche, poza tym to 3D.

Pozdrawiam,

MARTINK
12-04-2010, 18:24
Statyw dojechal,
W porownaniu z chinszczyzna to... nie mozna porownywac - no moze. ze tez ma 3 nogi.
Wykonanie jak wszyscy mowia, super, stabilny - nie mam sie do czego przyczepic.

Dla informacji,
Wysokosc na jakiej znajduje sie wizjer aparatu przy schowanej kolumnie 163 cm
Wysokosc na jakiej znajduje sie wizjer aparatu przy wysunietej kolumnie 200 cm

Dzieki jeszcze raz wszystkim za pomoc.