PDA

Zobacz pełną wersję : M9 big miszmasz



Strony : 1 [2]

tomwidlak
11-03-2010, 18:15
W takim razie może przeostrzyłeś? Którego producenta mam pytać? I jak wołałeś? Chyba że to znowu slajd przerobiony na BW (co akurat dla mnie jest tzw. herezją :))?

Aha - chodzi mi dokładnie o zdjęcie nr 3, tam "ziarno" jest najlepiej widoczne.

Wszystkie moje zdjecia w srednim i wielkim formacie to kolor, w 90% Kodak Portra NC wolana w labie "na rogu" wiec moze nie ogladaj lepiej moich zdjec, nie chce Ci przysporzyc palpitacji serca jakiejs albo co ta herezja ;-) A co do "ziarna" - nie wiem, moze przeostrzylem, moze film - zanim zaczniemy dyskusje o zasadach ostrzenia czy wolania nadmienie ze mnie ogolnie przyjete "zasady" malo inetersuja, jedyna zasada w fotografi ktora ma dla mnie znaczenie to "jesli mi sie podoba to znaczy ze mi sie podoba" :D


Mam porównanie z Nikonami 4000 i 9000. W porównaniu z nimi Epson widocznie odstaje tylko przy bardzo gęstych slajdach i przy najwyższej rozdzielczości (powyżej 3000dpi). No i niestety wymaga trochę gimnastyki - idealnie ułożonego filmu, precyzyjnie dobranej wysokości ramki czy oprofilowania przy skanowaniu slajdów. Odwdzięcza się jednak świetnymi rezultatami

Ja nie wolalem Nikona 9000 od Epsona V750 ze wzgledu na lepszy Dmax , lepsza ponoc optyke i mniej ponoc szumiacy CCD w Nikonie - to sa detale majace znaczenie moze przy jednym zdjeciu na 100 w praktyce. Co mnie drazniko to syndrom "zwisajacego sredniego formatu" i "wybrzuszonego malego formatu" w Epsonie oraz to ze dla mnie ostry skan prosto ze skanera pelen detali to cos wiecej niz wyostrzony w fotoszopie - niby jak zwiekszysz kontrast krawedzi to mozg odbiera to jako ostrosc ale dla mnie to nie to samo, wole ostry skan pelen detali. Nie wspominam juz nawet o czasach skanowania wysokiej rozdzielczosci w TIFFie i wlaczonym ICE (czyli tak jak przewaznie skanuje) - Nikon bardzo szanuje moj czas, Epsonowi zbytnio to nie wychodzi, szczegolnie na slabszym kompie ktory czesto uzywam tylko do skanowania.

Jesli masz zamiar mi udowadniac ze Epson rowna sie Nikonowi to oszczedz energie i klawiature, mam bardzo ekstensywne doswiadczenie z obiema markami i juz dawno podjalem decyzje. Za pieniadze wydane Epson oferuje wiele i nawet chyba wiecej niz Nikon i bardzo je polecam, szczegolnie 4990 ktory mi najbardziej przypadl do gustu ale dla mnie Nikon jest lepszy z w/w wymienionych wzgledow i aktualnie planuje zakup drugiego.


Jeszcze raz nawiążę do tego fragmentu. Co to za szklane mocowanie i czy podejdzie do 8000?

Mowie o tym mocowaniu i dziala z 8000 - http://www.bhphotovideo.com/c/product/218836-REG/Nikon_9241_FH_869G_120_220_Strip_Film.html - daje idalnie plaskie polozenie filmu, cos jak w Epsonie mocowanie na mokro z tym ze bez calego mokro, film mocujesz cale 3 sekundy :-) Kapitalna sprawa, bardzo polecam.

tomwidlak
11-03-2010, 18:31
Nawet nie chodziło mi o znalezienie takiego szkła. Raczej miałem na myśli sposób porównania na którym wszystko widać. Gdyby w taki sposób były zobrazowane pozostałe testy z ostatnich tygodni to nie mielibyśmy tych wszystkich sporów na forum.
Miałbyś możliwość dostawienia do tych dwóch obrazków 50-tek nikkorowskich? No chyba że ta druga to nikkor? :)

Nie moge znalezc porownania 50tek ktore kiedys zrobilem, jedyne co znalazlem to zdjecia ponizej zrobione tymi szklami (w dowolnej kolejnosci) :D

Canon EF 50mm f1.2
Canon EF 50mm f1.4
Nikon AIS 50mm f1.2
Nikon D 50mm f1.4
Olympus OM 50mm f1.2
Pentax SMC 50mm f1.2
Contax (Zeiss) 50mm f1.4

Moja konkluzja bylo ze (na podstawie 5ciu takich zestawow jak ponizszy, z roznymi odleglosciami, tlem i swiatlem, jak znajde to pokaze) ze wszystkie 50tki wymienione kresla tak podobnie ze po 2 minutach w szopie sa praktycznie nie do odroznienia - jedynym wyjatkiem byl Noctilux ktorego wlasnie po tym tescie sobie zostawilem. Zdjecia byly robione na Canonie EOS 3 przy minimalnej odleglosci ostrzenia (0.6 albo 0.7 metra) na statywie, te same parametry wszystkiego i oczywsicie ten sam film - zgaduj zgadula ;-)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kZlHZWcKI/AAAAAAAATrI/eGMsUpvqhYE/s800/1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kZwk7w3JI/AAAAAAAATrk/mgHfmiUWt7M/s800/2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kZ8n25hBI/AAAAAAAATro/nE_mXLQ1le0/s800/3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kaIKKFpUI/AAAAAAAATrs/f5NXj3mgzmA/s800/4.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kaT_kwMMI/AAAAAAAATr4/eXM8R9DRRv4/s800/5.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kaehXkV9I/AAAAAAAATr8/kpfep-50wzA/s800/6.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5kary5btdI/AAAAAAAATsA/mt9CGrJd1YM/s800/7.jpg)

I duze rozmiary, jak w shorpym ;-) - http://picasaweb.google.pl/tomwidlak/Piecdziesiatki?authkey=Gv1sRgCM2jsMTllZGiugE#

wpkx
11-03-2010, 18:53
jedyna zasada w fotografi ktora ma dla mnie znaczenie to "jesli mi sie podoba to znaczy ze mi sie podoba" :D

Tutaj większość nawet nie słyszała o takiej zasadzie, wystarczy poczytać komentarze w dziale "kategorie tematyczne" :mrgreen:


te same parametry wszystkiego i oczywsicie ten sam film - zgaduj zgadula ;-)

Aleś niektórych załatwił! :mrgreen:
Dostali wypieków, palpitacji i wytrzeszczają gały próbując dzielić na czworo każdy z włosów Twojej modelki :D

kh29228
11-03-2010, 19:00
imho na takim tle to nic nie można ocenić

wpkx
11-03-2010, 19:29
imho na takim tle to nic nie można ocenić

Ty dajesz za wygraną? A ja tak na Ciebie liczyłem... :wink:

Bielik
11-03-2010, 20:21
Kolor z labu i bw na krzywych z mieszaniem kanałów to cud malina ;)

przeglądam te zdjęcia, szukam Nocti, a potem zauważyłem że go na liście nie ma...

ten test jest zły, powinno być liściaste tło i same 50/1.8 :mrgreen:

axer
11-03-2010, 20:51
Wszystkie moje zdjecia w srednim i wielkim formacie to kolor, w 90% Kodak Portra NC wolana w labie "na rogu" wiec moze nie ogladaj lepiej moich zdjec, nie chce Ci przysporzyc palpitacji serca jakiejs albo co ta herezja ;-) A co do "ziarna" - nie wiem, moze przeostrzylem, moze film - zanim zaczniemy dyskusje o zasadach ostrzenia czy wolania nadmienie ze mnie ogolnie przyjete "zasady" malo inetersuja, jedyna zasada w fotografi ktora ma dla mnie znaczenie to "jesli mi sie podoba to znaczy ze mi sie podoba" :D

Tom, chyba zbyt ofensywnie reagujesz na moje słowa :)

Na temat samych zdjęć nie napisałem ani słowa, byłem po prostu bardzo ciekawy, jaki materiał daje takie ziarno w średnim formacie, to wszystko. Często takiego ziarna brakuje mi w MF, jeszcze częściej w LF, stąd myślałem, że coś podpowiesz. Podpowiedziałeś, ale coś, co mi po prostu nie odpowiada - bardzo nie lubię zabawy w cyfrowej ciemni - dlatego, że się na tym najzwyczajniej w świecie nie znam. Mój żartobliwy komentarz o "herezji" był nawiązaniem do Twojej "herezji" o dodawaniu cyfrowego ziarna.


Jesli masz zamiar mi udowadniac ze Epson rowna sie Nikonowi to oszczedz energie i klawiature, mam bardzo ekstensywne doswiadczenie z obiema markami i juz dawno podjalem decyzje. Za pieniadze wydane Epson oferuje wiele i nawet chyba wiecej niz Nikon i bardzo je polecam, szczegolnie 4990 ktory mi najbardziej przypadl do gustu ale dla mnie Nikon jest lepszy z w/w wymienionych wzgledow i aktualnie planuje zakup drugiego.

Nie mam. Używałem jednego i drugiego. Nikon jest szybszy i generuje bardziej szczegółowe i ostrzejsze skany. Niestety, dla mnie ma dwie wady - cenę i ograniczenie w skanowanym formacie. O ile pierwsze jest z czasem do przeskoczenia, drugiego nie ominę. Na komfort posiadania dwóch jednocześnie nie mogę sobie niestety pozwolić. To co chciałem napisać, to tylko (bądź aż) tyle, że Epson jest rewelacyjną alternatywą dla Nikona - zwłaszcza dla amatora z ograniczonym budżetem.

raider
11-03-2010, 20:52
Ten test 50-tek wydaje się potwierdzać, że generalnie dużych różnic nie ma - liczy się tylko ogniskowa, średnica szkieł (jasność), odległość wyostrzenia, odległość przedmiotu i tła.. Trudno mówić że dana 50-tka ma "magię", a inna jej nie ma, generalnie obraz jest podobny. Jeśli jest wyraźnie inny obraz to tak jak ktoś kiedyś wspomniał, w takim noctiluxie z uwagi na jakąś wadę konstrukcji tworzy się galaretowaty bokeh. Jednym się to podoba, innym nie - kwestia gustu. Równie dobrze można się zachwycać też takim, stworzonym sztucznie rozmyciem (bokehem):

http://farm4.static.flickr.com/3157/2407607988_47d793f854_o.jpg

tomwidlak
11-03-2010, 20:52
Kolor z labu i bw na krzywych z mieszaniem kanałów to cud malina ;)

przeglądam te zdjęcia, szukam Nocti, a potem zauważyłem że go na liście nie ma...

ten test jest zły, powinno być liściaste tło i same 50/1.8 :mrgreen:

Ano, to jedyne co robie choc teraz juz uzywam Relaxu w Wawie miast labu "na rogu" ale tylko dla tego ze mam znizke i w Piasecznie przestali wolac sredni :D

NIe ma Nocti w tym zestawie bo chcialem zrobic przy minimalnym ostrzeniu a on ostrzy od 1m.

I wiem ze ten test to nie ideal, to tylko czesc testu a pokazalem go jako ciekawostke choc nieco pokazuje ze roznic wielkich nie ma - byly i lisciaste i nocne ale jako ze kiedys nie opisywalem zdjec teraz za cholerke nie moge ich znalezc :-)

Bielik
11-03-2010, 20:59
Różnic w 50 nie ma, Nocti potwierdza regułę, cbdu. A nie, jest jeszcze Porst 55/1.2 który abberuje w każdą stronę.

A jak potem chcesz zrobić odbitkę, to z obrobionego skanu?

tomwidlak
11-03-2010, 21:56
Tom, chyba zbyt ofensywnie reagujesz na moje słowa :)

Na temat samych zdjęć nie napisałem ani słowa, byłem po prostu bardzo ciekawy, jaki materiał daje takie ziarno w średnim formacie, to wszystko. Często takiego ziarna brakuje mi w MF, jeszcze częściej w LF, stąd myślałem, że coś podpowiesz. Podpowiedziałeś, ale coś, co mi po prostu nie odpowiada - bardzo nie lubię zabawy w cyfrowej ciemni - dlatego, że się na tym najzwyczajniej w świecie nie znam. Mój żartobliwy komentarz o "herezji" był nawiązaniem do Twojej "herezji" o dodawaniu cyfrowego ziarna.

Wybacz, po tych ostatnich dwoch Leikowych watkach moge byc nieco przewrazliwiony :-) Bardziej mnie ubodlo to "ziarno" w cudzyslowie i pytanie o dodawanie jako ze przypomnialy mi sie czasy dodawania szumow do zdjec cyfrowych aby przypominalo analoga i beznadziejne efekty koncowe i myslalem ze to mi insynuujesz a bardzo mnie mierzi ten proceder :-) Przepraszam wiec za moj ton raz jeszcze :-)

Co do ziarna w MF, wiem ze przewaznie przeterminowane filmy trzymaja klase dlugo po terminie, jedyne co uzywam to wlasciwie filmy po terminie ktorych mam cala mase ale jeden z nich, Portra 400NC z 2005 roku ktora przewaznie uzywam niedoswietlona daje mocne ziarno, brzydkie w kolorze ale bardzo ladne w BW wiec czesto niedoswietlam celowo, to moze byc to zapewne jako ze nie wiem pamietam na jakim filmie robilem to zdjecie. Tu masz przyklad tej Portry wlasnie niedoswietlonej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh4.ggpht.com/_ErWqx7ONcy0/S5lJa_23n1I/AAAAAAAATt4/YdMITur35UU/IMG007057.jpg)



Nie mam. Używałem jednego i drugiego. Nikon jest szybszy i generuje bardziej szczegółowe i ostrzejsze skany. Niestety, dla mnie ma dwie wady - cenę i ograniczenie w skanowanym formacie. O ile pierwsze jest z czasem do przeskoczenia, drugiego nie ominę. Na komfort posiadania dwóch jednocześnie nie mogę sobie niestety pozwolić. To co chciałem napisać, to tylko (bądź aż) tyle, że Epson jest rewelacyjną alternatywą dla Nikona - zwłaszcza dla amatora z ograniczonym budżetem.

Zgodze sie z tym w pelni, jest drogi i tylko przyjmuje do 6x9 ale niestety, to jest cena jaka trzeba zaplacic za szybkosc i ostrosc. Ja mam tak duzo zamowien na skany ze bede musial kupic chyba drugiego Nikona i do tego jescze Epsona V700 aby skanowac 4x5 - ale zadko kto ma takie potrzeby jak ja i do domowego uzytku Epson jest swietnym wyborem, szczegolnie za cene.

samek
11-03-2010, 23:25
...Mowie o tym mocowaniu i dziala z 8000 - http://www.bhphotovideo.com/c/product/218836-REG/Nikon_9241_FH_869G_120_220_Strip_Film.html - daje idalnie plaskie polozenie filmu, cos jak w Epsonie mocowanie na mokro z tym ze bez calego mokro, film mocujesz cale 3 sekundy :-) Kapitalna sprawa, bardzo polecam.

Dzięki. Już w trakcie dnia znalazłem też w polskiej dystrybucji. Podoba mi się to. W standardowej ramce jednak film się ugina. Parszywie to czasami wychodzi przy skanach 9x12, które trzeba robić na dwa razy i na łączeniu potrafią wyjść błędy. Przy tej szybce i idealnie prostej powierzchni powinno być pięknie.

tomwidlak
12-03-2010, 00:26
Dzięki. Już w trakcie dnia znalazłem też w polskiej dystrybucji. Podoba mi się to. W standardowej ramce jednak film się ugina. Parszywie to czasami wychodzi przy skanach 9x12, które trzeba robić na dwa razy i na łączeniu potrafią wyjść błędy. Przy tej szybce i idealnie prostej powierzchni powinno być pięknie.

Niemalze pieknie :D Zdradze Ci pewien sekret - tylko jedna szyba w tym mocowaniu jest anty-newton (Nikon, you cheap bastards) wiec czasem zdazaja sie newton-rings niestety - ja wymienilem sam sobie ta zwykla na anty-newton ale taki kawalek szybki kosztowal mnie bodajze $150. Ale teraz juz jest idealnie.

samek
12-03-2010, 09:43
... - tylko jedna szyba w tym mocowaniu jest anty-newton (Nikon, you cheap bastards)...

O dranie... Tego się nie spodziewałem, że taki numer wytną.
Na szybko poguglałem, ale raczej nieumiejętnie, bo mam pytanie. Gdzie można dorwać szybki anty-newtonowskie?

tomwidlak
12-03-2010, 10:41
O dranie... Tego się nie spodziewałem, że taki numer wytną.
Na szybko poguglałem, ale raczej nieumiejętnie, bo mam pytanie. Gdzie można dorwać szybki anty-newtonowskie?

Kupilem to jeszcze w jak mieszkalem w US, nie dam sobie glowy uciac ale wydaje mi sie ze w Edmund Optics - http://www.edmundoptics.com/

samek
12-03-2010, 11:06
Kupilem to jeszcze w jak mieszkalem w US, nie dam sobie glowy uciac ale wydaje mi sie ze w Edmund Optics - http://www.edmundoptics.com/

Dzięki.

axer
12-03-2010, 11:09
Teoretycznie wystarczy najzwyklejszy kawałek szybki trawionej chemicznie. Popytaj u szklarza, drogie być nie powinno. Jeśli dobrze pamiętam to kolega conik używał takiej z bardzo dobrym rezultatem.

EDIT: znalazłem: link (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=1543439).

koniecpolska
12-03-2010, 11:46
Tu
http://www.betterscanning.com/scanning/insert.html
można kupić anty-newtonowskie szybki pasujące do firmowych ramek skanerów płaskich. Około 30 USD.

Moli
14-03-2010, 13:20
Nie wiem z czego to wynika ale przy oglądaniu zdjęć z M9 to aż brak mi słów... Po prostu coś pięknego.

mpwt
14-03-2010, 15:55
Nie wiem z czego to wynika ale przy oglądaniu zdjęć z M9 to aż brak mi słów... Po prostu coś pięknego.

To aparat robi zdjęcia czy człowiek?

Moli
14-03-2010, 16:06
Nie o to mi chodzi, zdjęcia z M9 jakoś inaczej odbieram...

Leatherface
14-03-2010, 21:19
Bo aparat z wyższej półki (cenowej) to i do zdjęć już inaczej podchodzisz? ;) tak to zabrzmiało

Moli
15-03-2010, 06:30
Bo aparat z wyższej półki (cenowej) to i do zdjęć już inaczej podchodzisz? ;) tak to zabrzmiało

Nie obchodzi mnie ile kosztuj, może nawet 100zł. Człowiek robi zdjęcia to fakt, ale te zdjęcia bardzo mi się podobają, kolory i reszta... Wszystko jest takie naturalne jakie lubię.

maciej007
15-03-2010, 12:32
Strasznie ten nasz lud :) zakompleksiony , wyższa półka / niższa półka ? Dyskusja jak w zegarkach , po co przepłacać za Omegę , Rolexa , wskazują ten sam czas jak chińczyki za 10 PLN z bazarku. A może zdjęcia mogą się podobać bez znaczenia na jakim sprzęcie ...pardon za ile sprzęt został zakupiony :).

EuroLiberty
17-03-2010, 13:29
Strasznie ten nasz lud :) zakompleksiony , wyższa półka / niższa półka ? Dyskusja jak w zegarkach , po co przepłacać za Omegę , Rolexa , wskazują ten sam czas jak chińczyki za 10 PLN z bazarku.

Troszkę nie trafiona analogia. Po markowy zegarek sięga się z różnych powodów. Dla niektórych ludzi ważnym jest, by jeśli ma napisane, że trzyma szczelność do 10 atmosfer, to tak było. Innym zależy, by jego mechanizm był jak najdokładniejszy. Jeszcze inni kupują konkretny zegarek ze zwględu na niepowtarzalną tarczę, której póżno szukać w tanim zegarku, jakość materiałów z jakich jest wykonana koperta itd.

I tak odbieram M9. Ładna koperta, ładna tarcza, dobrej jakości materiały ;-)

maciej007
17-03-2010, 14:25
Trafiona :) praktycznie każdy kwarc jest dokładniejszy od mechanicznego ,niepowtarzalność w masie produkcji Omegi/Rolexa i innych AD ,PP ?,
walą limitowane wersje w tys. sztuk . Marki luksusowe mają dawać radość z posiadania i używania , tak jak M9. Życzę wszystkim posiadającym L właśnie radości
z używania sprzętu i dzielenia się z innymi wynikami :). Jednocześnie dziękuję wszystkim którzy ostrzegają tych mało zorientowanych ( początkujących , amatorów ?)
którzy zastanawiają się nad rozbitą skarbonką z 40 - 50 kPLN co zakupić . Tak Leica jest mało praktyczna , drogie dzieci/początkujący za tą kasę lepiej kupcie D3 , D3s ,D3x parę szkieł z AF-S i macie "trafionych" 100 na 100.
Czuwaj :)

Keek
17-03-2010, 14:42
Problem w tych waszych porownaniach tylko taki, ze nie ma innego pelnoklatkowego, dalmierzowego aparatu cyfrowego niz M9. To tak jakby byl wybor: mechaniczny Patek lub inne kwarcowe zegarki. Ja nadal czekam na Nikona SP-D :)

maciej007
17-03-2010, 14:45
Ciekawe kiedy Nikon wypuści dalmierz , po sukcesie komercyjnym M9 ( na zachodzie) jest to chyba pewne.
Było by bardzo ciekawie.

Keek
17-03-2010, 14:59
Prawda?
Takie piekne obiektywy czekaja:
http://cameraquest.com/NRFVoigt.htm
http://cameraquest.com/nrfVClens.htm

maciej007
17-03-2010, 16:15
Wow , cacuszka :) . Mam co prawda coś z Zeissa i Voigtlandera ale te zestawy robią wrażenie. Mógłby się Nikon określić , pewnie jak wypuszczą dalmierz ceny takich
takich szkieł poszybują cenowo , podobnie jak w L .

EuroLiberty
17-03-2010, 16:47
Trafiona :)

Pozostanę przy swoim, że analogia kiepska. Oczywiście dla Ciebie zegarek za 10USD może być nie gorszy od tego za 2000USD. Jeden i drugi przecież wskazuje czas. Wielu różnicy nie widzi, a dla innych te różnice są bez znaczenia.

Temat jednak nie o zegarkach, a o wyższości zdjęć z Leica M9 nad resztą świata. Trzeba się będzie pogodzić, że nastała nowa moda. Na fotki z podciągniętym kontrastem, winietą i specyficznym bokeh, pełnym dziwnych refleksów nazywanych malowniczymi. Inaczej zdjęcia już nie będą cieszyć.

Ja chyba rozbiję skarbonkę i mimo wcześniejszej rezygnacji kupię M9. Aparat fajny, a że fotki jakie wypluwa nie są w niczym lepsze, a jedynie inne do tych jakie udaje mi się wykonać dotychczas posiadanym sprzętem jest bez znaczenia. W oczach wielu powinienem zyskać. Wpadnę na basen, strzelę gnota, podpiszę, że z M9 i wystarczy. Masa narodu wpadnie w zachwyt. Byle tylko podpis pod zdjęciem rzucał się w oczy.

Nadmienię, że M9 bardzo mi się podoba. Podobała mi się już M8 i M8.2. Poprostu ładny aparat.

Pozdrawiam

wpkx
17-03-2010, 17:00
;1810357']Prawda?
Takie piekne obiektywy czekaja:
http://cameraquest.com/NRFVoigt.htm
http://cameraquest.com/nrfVClens.htm

Czekają?
Jeśli już, to na Ciebie - żebyś kupił adapter i zapiął do Leiki ;)

Keek
17-03-2010, 17:50
Czekają?
Jeśli już, to na Ciebie - żebyś kupił adapter i zapiął do Leiki ;)

Nie da sie. Bagnet zewnetrzny.

Ale czy jest moze adapter na mojego ptaszka zebym go wpial do Lajki?
Bosz... Niech ktos zrobi normalny cyfrowy dalmierz, bo z tym onanizmem juz sie naprawde nie da wytrzymac.
Doszlo do tego, ze wstyd pokazac sie z tym aparatem na powaznym temacie.

PS. Jest ktos na tym forum, kto zrobil juz nia jakies ciekawe zdjecia, czy nadal wszyscy cykacie firanki? :/

kiemlo
17-03-2010, 17:53
;1810332']Ja nadal czekam na Nikona SP-D :)
Tylko żeby ten mityczny SP-D (w komplecie z FM3d) nie skończył się jakąś limitowaną serią wyłącznie na rynek japoński w takiej cenie, przy której cena M9 będzie się wydawać okazyjną ;-)

Moli
17-03-2010, 17:54
Ja M9 bym nigdy w życiu nie kupił, szkoda pieniędzy i już. Ostatnio oglądałem D700, D300 i D90 (sam mam D60). Dla mnie jako amatora to max D90, bo pozostałych po prostu nie wykorzystam nawet.
Może zachwyt nad zdjęciami M9 wynika z zastosowanych obiektywów, ponieważ ogólna plastyka bardzo mi się podoba.

maciej007
17-03-2010, 18:10
Znaczy trzeba dalmierza dla mas ... może Volkswagen jakiegoś garbatego wypuści :) z mocowaniem Nikona awkorss .
Jestem przekonany że ktoś z wielkich N C S coś wypuści , za oceanem Leica narobiła dużo szumu i emocji jak widać np w tym wątku.
Trzymam kciuki że to będzie Nikon. Tylko żeby czasami to nie było jakieś skrzyżowanie m4/3 i dalmierza , chociaż ...

Keek
17-03-2010, 18:17
Tylko żeby ten mityczny SP-D (w komplecie z FM3d) nie skończył się jakąś limitowaną serią wyłącznie na rynek japoński w takiej cenie, przy której cena M9 będzie się wydawać okazyjną ;-)

I tego sie obawiam. Zapotrzebowanie na dalmierze jest marginalne. Nawet w tym watku przewazaja opinie na temat optyki i rozdzielczosci a nikt nie docenia mozliwosci jakie daje ten typ aparatu. Nie zdziwie sie wiec, jak skonczy sie podobnie jak w tym przypadku:
http://imaging.nikon.com/products/imaging/technology/d-archives/history-sp/index.htm#1

wpkx
17-03-2010, 18:26
;1810661']Nie da sie. Bagnet zewnetrzny.

Zewnętrzny i wewnętrzny. Wydaje mi się, ze niektóre się da, jest takie coś na przykład:
http://cgi.ebay.com/CONTAX-NIKON-RF-LENS-TO-LEICA-M3-M4-M6-M7-M8-ADAPTER_W0QQitemZ280475705950QQcmdZViewItemQQptZCa mera_Lenses?hash=item414da7a25e
Ale w tym temacie Ty na pewno wiesz więcej ode mnie, więc się nie upieram ;-)


;1810661']Ale czy jest moze adapter na mojego ptaszka zebym go wpial do Lajki?
Bosz... Niech ktos zrobi normalny cyfrowy dalmierz, bo z tym onanizmem juz sie naprawde nie da wytrzymac.

Adapter do onanizmu? Hmmm... Może w SexShopie? :D


;1810661']PS. Jest ktos na tym forum, kto zrobil juz nia jakies ciekawe zdjecia, czy nadal wszyscy cykacie firanki? :/

Co to oznaczy ciekawe? Ja np nie umiem :P
Co bym nie wrzucił, to komentarze są standardowe: zdjecie o niczym, brak koncepcji, że o balansie bieli wspominać nawet nie wypada :mrgreen:
A fizycznie zdążyłem niewiele, bo moja wróciła prawie od razu do Solms na adjustację okienek dalmierza w pionie. (Tak, tak, żebyście nie myśleli, że tylko żółci bracia pieprzą robotę. Aryjczycy też to potrafią, tylko za wyższą cenę.)
Wiec dalej cykam firanki MP :D

conik
17-03-2010, 19:04
Teoretycznie wystarczy najzwyklejszy kawałek szybki trawionej chemicznie. Popytaj u szklarza, drogie być nie powinno. Jeśli dobrze pamiętam to kolega conik używał takiej z bardzo dobrym rezultatem.

EDIT: znalazłem: link (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=1543439).


zgadza sie....szyba trawiona chemicznie z jednej strony

ranbir kapoor
17-03-2010, 21:57
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img31.imageshack.us/i/24485101106659927373100.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img139.imageshack.us/i/24485101106689927370100.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img171.imageshack.us/i/24485101106683260704100.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img299.imageshack.us/i/24485101106679927371100.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img185.imageshack.us/i/24485101106666594039100.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img532.imageshack.us/i/24485101106646594041100.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img444.imageshack.us/i/24485101106696594036100.jpg/)

wpkx
17-03-2010, 22:22
No nieee...
Mario, co Ty znowu wstawiłeś???
Zła konwersja do bw, zły balans bieli, zły balans czerni, zła kompozycja, zły bokeh i w ogóle zdjęcia o niczym!
To zapewne z Nikkora 1.8/50? :mrgreen: :D

Andrzej Olender
17-03-2010, 22:28
Mario brawo, mnie się wszystkie bardzo podobają.

wpkx
17-03-2010, 22:41
Mario brawo, mnie się wszystkie bardzo podobają.

Popsułeś napięcie dramatyczne. :wink:

Andrzej Olender
17-03-2010, 22:50
Popsułeś napięcie dramatyczne. :wink:

Oj, co jam uczynił... :-)

Keek
17-03-2010, 22:53
Nadal nie widze w tych zdjeciach przykladu mozliwosci aparatu damierzowego.
Ogolnie - przykro mi to pisac wprost, ale kiepsko.
O technice sie nie wypowiem, bo malo co widac.

wpkx
17-03-2010, 23:09
;1811131']Nadal nie widze w tych zdjeciach przykladu mozliwosci aparatu damierzowego.
Ogolnie - przykro mi to pisac wprost, ale kiepsko.
O technice sie nie wypowiem, bo malo co widac.

Robercie, wrzuć, proszę, coś swojego abyśmy mogli mieć punkt odniesienia.
Piszę to bez złośliwości. ;)

Keek
17-03-2010, 23:18
Nie wiem czemu moje zdjecia mialyby byc punktem odniesienia, przeciez ja nie fotografuje Lajka bo zapewne mnie na nia nie stac.
Jesli jednak sie uprzesz to linka masz w stopce. A i mozesz zerknac tu: BLISKO (http://rewers.blogspot.com/2010/03/blisko.html)

wpkx
17-03-2010, 23:30
;1811181']Nie wiem czemu moje zdjecia mialyby byc punktem odniesienia, przeciez ja nie fotografuje Lajka bo zapewne mnie na nia nie stac.
Jesli jednak sie uprzesz to linka masz w stopce. A i mozesz zerknac tu: BLISKO (http://rewers.blogspot.com/2010/03/blisko.html)

Leica Leicą... Używasz dalmierza. Analogowo. I chwała Ci za to. Naprawdę, nie robię sobie jaj...
Twoje linki są znane nie od wczoraj.
Ale krytykujac miej odwagę załączyć swoje zdjęcia tutaj. Będzie to inaczej... i uczciwiej wyglądało.

kichu
17-03-2010, 23:39
a ja powiem tak, jesli chodzi o tematyke, to niektore mi sie podobaja, niektore mniej, natomiastbardzo podoba mi sie konwersja do cz-b, natomiast zeby wyrobic zdanie na temat obrazowania szkielka to fotki powinny byc po prostu wieksze (rozdzielczosc), bo na tych miniaturkach poza zajawka obrazowania (bokeh i rendering a la 3d) nic wiecej nie widac, natomiast zeby wyrobic sobie zdanie na temat obrazowania puszki to przydalby sie choc jeden kadr jako raw

wpkx
17-03-2010, 23:49
a ja powiem tak, jesli chodzi o tematyke, to niektore mi sie podobaja, niektore mniej, natomiastbardzo podoba mi sie konwersja do cz-b, natomiast zeby wyrobic zdanie na temat obrazowania szkielka to fotki powinny byc po prostu wieksze (rozdzielczosc), bo na tych miniaturkach poza zajawka obrazowania (bokeh i rendering a la 3d) nic wiecej nie widac, natomiast zeby wyrobic sobie zdanie na temat obrazowania puszki to przydalby sie choc jeden kadr jako raw

Z przyjemnością przyznaję Ci rację.
Restrykcje na naszym Forum co do wielkości zmieszczanych obrazków są z epoki Króla Ćwieczka, albo nawet Fotografii Zenitem Łupanej :D

Przypominam Władzy, ze to Forum F o t o g r a f i c z n e.

Keek
17-03-2010, 23:54
Będzie to inaczej... i uczciwiej wyglądało.

Nie rozumiem co to ma wspolnego z uczciwoscia. Przeciez mozesz kliknac na strone i popatrzec.
Nie rozumiem tez co da wrzucenie moich zdjec.
Ale jesli nalegasz to prosze.

Wszystkie zrobione w odleglosci od 30cm do 3m i praktycznie brak reakcji na fotografa.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS78.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS82.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS121.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS154.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS119.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS100.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS120.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS126.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS147.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/OTS113.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/YST140.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/YST280.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/ES15.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/ES08.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/PICTURES/ES07.jpg)


Wystarczy? Zadowolony?

tomwidlak
17-03-2010, 23:56
;1811222']Wystarczy? Zadowolony?

Ja tak, nawet bardzo - czuje te zdjecia !

wpkx
18-03-2010, 00:04
;1811222']Nie rozumiem co to ma wspolnego z uczciwoscia. Przeciez mozesz kliknac na strone i popatrzec.
Nie rozumiem tez co da wrzucenie moich zdjec.
Ale jesli nalegasz to prosze.
Wszystkie zrobione w odleglosci od 30cm do 3m i praktycznie brak reakcji na fotografa.
Wystarczy? Zadowolony?


Możesz sobie pisać, że nie rozumiesz. Włączyłeś się do gry. Może to złe albo nietrafne określenie?
Nie filozofujmy może zanadto...
Jestem zadowolony. O to właśnie mi chodziło. Niech reszta "koszowych" się wypowie :D
Dziękuję ;)

kichu
18-03-2010, 00:16
Z przyjemnością przyznaję Ci rację.
Restrykcje na naszym Forum co do wielkości zmieszczanych obrazków są z epoki Króla Ćwieczka, albo nawet Fotografii Zenitem Łupanej :D
Przypominam Władzy, ze to Forum F o t o g r a f i c z n e.

A ja przypomne o regulaminie, hihi, bo wg niego mozna dawac 1024pix w poziomie, a max dla pionu to 680pix (wieksze i tak na ogol trzeba przewijac na wiekszosci monitorow). W lotnictwie takie wlasnie wrzucamy i oglada sie to o niebo lepiej. To ze koledzy daja mniejsze to ich wybor, a nie ograniczenie forum :)

sprocket
18-03-2010, 02:05
rk - swietne foto, te z metra to potega, brawo.

acidjazz
18-03-2010, 02:48
RK

Genialny street.

Nie wymagaj jednak od wszystkich użytkowników RF'ów by robili zdjęcia ludziom "prawie w nich wchodząc".
Dla mnie to bardziej kwestia psychiki fotografa, niż systemu. Znam przynajmniej jednego człowieka, który robi podobne foty klapiącym lustrem i głośnym ( w porównaniu do Lajki) Canonem 5D.

2Cresky
18-03-2010, 10:53
[rK] świetne zdjęcia. Podziwiam, bo osobiście mam opory aby podejść blisko.

grycon
20-03-2010, 01:11
tylko czasem nie wstawiaj ich w dział street, wielu mogłoby się obrazić :)

zdjecia, ktore pokazal Robert pokazują przewage dalmierza nad lustrem, i widac to wlasnie przy bliskim kontakcie z ludzmi
wtapia sie w otoczenie, niezauwazalnie skrada moment, ten wlasciwy i zapisuje go, i o to chodzi wlasnie...
przez tą bliskosc aparatu z osobami, odbiorca fotografii tez jest blisko, działają te zdjecia na mnie

lustrem jest trudniej
ps. acidjazz, chetnie jesli to mozliwe zobaczylbym podobne tego wlasciciela 5d, bo ciekawi mnie to... sam robie lustrem i jest mi naprawde trudno zrobic zdjecie celowe/nie z kolana, biodra itp/ tak..by osoby ktorym robie, nie zorientowaly sie, a przez to nie tracac chwili, sensu zdjecia

Canokin
20-03-2010, 11:28
lustrem jest trudniej
ps. acidjazz, chetnie jesli to mozliwe zobaczylbym podobne tego wlasciciela 5d, bo ciekawi mnie to... sam robie lustrem i jest mi naprawde trudno zrobic zdjecie celowe/nie z kolana, biodra itp/ tak..by osoby ktorym robie, nie zorientowaly sie, a przez to nie tracac chwili, sensu zdjecia

Przylączam się do prośby.

P.M.
20-03-2010, 12:08
jeśli mogę wrzucić link...

www.karmazyniello.info - lustra tylko i wyłącznie :)

Canokin
20-03-2010, 13:02
Ten przykład pokazuje, że lustrem to właśnie albo z dystansu, albo "z biodra" itp. :) Albo ewidentnie ktoś się patrzy w obiektyw.

wojteh
20-03-2010, 16:34
P.M. oglądałeś zdjęcia z linku podanego ??? - sorry ale do tego wystawił [rK] sorry ... nie ta liga

za to na Twojej stronie widziałem super ...

grycon
20-03-2010, 18:03
zgodzę się, tylko uważaj na tą modę, bo może wciągnąć w glamoury i polecisz... [ale to tylko ja chyba tak uważam]

kamilp
20-03-2010, 21:56
wojteh napisał: "P.M. oglądałeś zdjęcia z linku podanego ??? - sorry ale do tego wystawił [rK] sorry ... nie ta liga"

Hmm, fakt, ciężko na co dzień utrzymać wysoki poziom, ale kiedy wybrać po jednym zdjęciu z tygodnia:

Wszystko na 35mm lub 50mm.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20091209191011_10840050aaa.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20091110155052_a22.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20091028161442_na-stron%C4%99.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20090220111848_phot%20before%20last%20one.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20090129105407_ostro_karmazyniello.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20081211101652_wr12.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20080813132019_230+++yle==.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20081104103603_r%C4%99ce1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20100106140507__0000082.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20100203074347_1-28010006.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20081209102233_450a.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20090704121903__dsc2279.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20090906152418_cowboy.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.karmazyniello.info/images/20090727070941_2_3246.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/620352-1.jpg
źródło (http://onephoto.net/files/photos/620352.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/03/618433-1.jpg
źródło (http://onephoto.net/files/photos/618433.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img717.imageshack.us/img717/7282/33837011.jpg)

2Cresky
20-03-2010, 22:44
kamilp kapitalne prace !!! Gość na 6 chyba był nerwowy ? ostatnie świetnie wypatrzone !!!

morzon
20-03-2010, 23:03
Niektóre prace naprawdę genialne... tak trochę nie skojarzyłem do czego ten link - to dalmierzem czy lustrzanką robione?

PS. Twój nick na oph to karmazynowy art mlodzieniec?

sprocket
21-03-2010, 05:54
Ostatnie z zebra mistrzostwo na miare Tomaszewskiego :)

kamilp
21-03-2010, 09:15
kamilp kapitalne prace !!! Gość na 6 chyba był nerwowy ? ostatnie świetnie wypatrzone !!!

Dzięki za koment :smile:. Gość na 6 miał taki wyraz twarzy bo nie zdążył jeszcze zareagować na aparat kiedy podniosłem go do oka. Po zrobieniu zdjęcia się uśmiechnął i dalej kontynuował rozmowę z kolegą obok. Siedziałem na przeciw dziewczynki i jej babci. Właściwie zależało mi na portrecie dziewczynki po prawej, reszta się wkomponowała.

Nigdy nie używałem dalmierza. Nikon F75 jest wystarczająco cichy i przyjemny w obsłudze. Od dziś przesiadam się na F80 :smile:


Niektóre prace naprawdę genialne... tak trochę nie skojarzyłem do czego ten link - to dalmierzem czy lustrzanką robione?

PS. Twój nick na oph to karmazynowy art mlodzieniec?

Mój nick na onephoto to karmazyniello :)

jazco
21-03-2010, 12:06
świetne zdjęcia Kamil .
ciągle analog? czy już cyfra?

mpwt
21-03-2010, 12:11
świetne zdjęcia Kamil .
ciągle analog? czy już cyfra?


Nigdy nie używałem dalmierza. Nikon F75 jest wystarczająco cichy i przyjemny w obsłudze. Od dziś przesiadam się na F80 :smile:

;)

kamilp
21-03-2010, 13:10
świetne zdjęcia Kamil .
ciągle analog? czy już cyfra?

cały czas analog, choć jak zabraknie materiału w lodówce to i się d700 coś od czasu do czasu zrobi na lenia ;-)

jazco
21-03-2010, 14:27
;)

Hmm. Wygląda to na mistrzostwo świata w nieuważnym czytaniu poprzedniego posta ;)
Jeszcze ostatnie pytanie.
Kadrujesz w wizjerze czy robisz zdjęcia z biodra? Jestem bardzo ciekawy .

kamilp
21-03-2010, 16:28
Kadrujesz w wizjerze czy robisz zdjęcia z biodra? Jestem bardzo ciekawy .

Zamieszczone zdjęcia są kadrowane. Rzadko mi się przytrafia kadrować z biodra bo szkoda mi filmu, chyba że cyfrą, ale to rzadko bo i nie często cyfry używam.

Bielik
21-03-2010, 17:17
nareszcie ktoś pokazał, że lustro to nie diabeł wcielony straszący ludzi na kilometr.

grycon
21-03-2010, 18:43
lustro wielkości d300/d700 z jakaś stalka.. 35? 50? to wygląda trochę potężnie, w porównaniu z dalmierzem /temat główny, to dla przypomnienia M9/

ale nie wiem, nie robiłem nigdy zdjęć aparatem wielkości M9, takie tylko mam wyobrażenie, Chris Weeks o którym pewnie była już mowa, robi dużo streetu M9tką
(odnośnie straszenia - popatrz jak ludzie widzą turystę z aparacikiem, a kogoś z takim dużym profi sprzętem, ci starsi, nawet gotowi pomyśleć, ze to jakiś paparazzi) :)

kamilp
21-03-2010, 19:43
lustro wielkości d300/d700 z jakaś stalka.. 35? 50? to wygląda trochę potężnie, w porównaniu z dalmierzem

No przecie piszę że to od biedy wyciągam, a F75 jest mniejszy od M9 :P

wpkx
22-03-2010, 00:25
F75 jest mniejszy od M9 :P

Chyba jednak nie ;-)

kamilp
22-03-2010, 08:58
Chyba jednak nie ;-)

A, jednak. Miałem oba w dłoni. M9 jest być może węższy, ale nic poza tym.

tomwidlak
22-03-2010, 09:08
A, jednak. Miałem oba w dłoni. M9 jest być może węższy, ale nic poza tym.

Hm, moj F80 z 50mm f1.8 byl odczuwalnie wiekszy od Zeissa Ikona z Noctiluxem.

wpkx
22-03-2010, 09:48
Hm, moj F80 z 50mm f1.8 byl odczuwalnie wiekszy od Zeissa Ikona z Noctiluxem.

F75 body: 131 x 92.5 x 65 mm, 380 g bez baterii (http://www.nikon-image.com/eng/news_release/2003/f75.htm)
M9 body: 139 x 37 x 80 mm, 515 g bez baterii (http://www.leicastore.pl/LEICA_M9_Steel_Gray-260.html)

Ale samo body zdjęć nie robi. Tak jak napisałeś, dużo zależy od zapiętego obiektywu. Nocti to przypadek skrajnie jednostronny. Porównywalne Leikowe (w ogóle dalmierzowe) są mniejsze, ale podobnie jak body, mogą być cięższe.

Więc ogólnie M9 z jakimś 1.4/50 będzie cięższe, ale bardziej kompaktowe od rozłożystego w przód F75 z 1.4/50.

tomwidlak
22-03-2010, 15:03
F75 body: 131 x 92.5 x 65 mm, 380 g bez baterii (http://www.nikon-image.com/eng/news_release/2003/f75.htm)
M9 body: 139 x 37 x 80 mm, 515 g bez baterii (http://www.leicastore.pl/LEICA_M9_Steel_Gray-260.html)

Ale samo body zdjęć nie robi. Tak jak napisałeś, dużo zależy od zapiętego obiektywu. Nocti to przypadek skrajnie jednostronny. Porównywalne Leikowe (w ogóle dalmierzowe) są mniejsze, ale podobnie jak body, mogą być cięższe.

Więc ogólnie M9 z jakimś 1.4/50 będzie cięższe, ale bardziej kompaktowe od rozłożystego w przód F75 z 1.4/50.

A nie no oczywiscie, dalem to jako ekstremalny przyklad - Canona same 50mm f1 bylo objetosciowo wieksze i ciezsze chyba od Ikona z Noctiluxem :-)

krolewicz
23-03-2010, 23:40
co by nie mówić, to dalmierzom kompaktowości nie można odmówić, moja canonetka mieści się w dużej kieszeni kurtki, podczas gdy do lustrzanki noszę plecak :D

35/1.8 jest tylko ciut mniejsze od całego dalmierza, notabene z obiektywem 40 f/1.7