ejme
18-02-2010, 17:42
Witam.
Ostatnio robiąc zdjęcie w plenerze z preselekcją przysłony zaniepokoiło mnie to że aparat dla danej przysłony ustawiając czas naświetlania na 1/400 s nienaturalnie długo miał otwartą migawkę . Tzn. podwójny "klik" zamiast być krótki i dynamiczny dla 1/400, był mniej więcej taki jak jest dla 1/2 s. No cóż sprawdziłem drugi raz - to samo, dla trybu S i M również.
Przed chwilą zrobiłem testy w domu, bo na dworze było wtedy mroźno, więc pomyślałem że może to jest przyczyną.
Niestety, niezależnie jaki czas naświetlania wybiorę czy to będzie najkrótszy 1/4000s czy 1/1250s czy 1/400s aparat tak samo długo naświetla matrycę. Co dziwne zdjęcia wychodzą nierozmazane chociaż migawka wydaje się długo otwarta (tak jak wspominał na oko 1/2 s) a ja specjalnie ruszam aparatem.
Zdjęcia seryjne również działają z częstotliwością około 2klatek na sekundę chociaż robię w trybie H i na czasie 1/4000 s.
Dodam jeszcze, że aparat mam tydzień i na początku sprawdzałem zdjęcia seryjne - wszystko działało jak należy tzn rejstrował ponad 4 klatki na sekundę.
Sprawdzałem dla RAWów i JPGów.
O co tutaj chodzi?
Ostatnio robiąc zdjęcie w plenerze z preselekcją przysłony zaniepokoiło mnie to że aparat dla danej przysłony ustawiając czas naświetlania na 1/400 s nienaturalnie długo miał otwartą migawkę . Tzn. podwójny "klik" zamiast być krótki i dynamiczny dla 1/400, był mniej więcej taki jak jest dla 1/2 s. No cóż sprawdziłem drugi raz - to samo, dla trybu S i M również.
Przed chwilą zrobiłem testy w domu, bo na dworze było wtedy mroźno, więc pomyślałem że może to jest przyczyną.
Niestety, niezależnie jaki czas naświetlania wybiorę czy to będzie najkrótszy 1/4000s czy 1/1250s czy 1/400s aparat tak samo długo naświetla matrycę. Co dziwne zdjęcia wychodzą nierozmazane chociaż migawka wydaje się długo otwarta (tak jak wspominał na oko 1/2 s) a ja specjalnie ruszam aparatem.
Zdjęcia seryjne również działają z częstotliwością około 2klatek na sekundę chociaż robię w trybie H i na czasie 1/4000 s.
Dodam jeszcze, że aparat mam tydzień i na początku sprawdzałem zdjęcia seryjne - wszystko działało jak należy tzn rejstrował ponad 4 klatki na sekundę.
Sprawdzałem dla RAWów i JPGów.
O co tutaj chodzi?