PDA

Zobacz pełną wersję : Clarity



fredik33
16-02-2010, 23:40
Witam mam pytanko jak zastąpić funkcje Clarity z lightrooma w programie Aperture 2 , 3 lub gimpie . Podobają mi sie efekty tej funkcji lecz w aperture jej niema . Może w gimpie sie da .Photoshopa nie posiadam.

jackrabbit
16-02-2010, 23:57
hmm to nie jest czasem po prostu wyostrzenie i zwiekszenie kontrastu?

kux
16-02-2010, 23:59
hmm to nie jest czasem po prostu wyostrzenie i zwiekszenie kontrastu?

wydaje mi się że niezupełnie....

tzn tak jakby, ale lokalnie tylko, a nie na całej fotce

Kundzior
17-02-2010, 12:10
Zwiększenie kontrastu krawędzi.

stig
17-02-2010, 12:28
tzn tak jakby, ale lokalnie tylko, a nie na całej fotceLokalnie to bedzie wtedy, jak sobie zaznaczysz jakis obszar zdjecia i na nim to zastosujesz.

dzejms
17-02-2010, 13:12
Witam mam pytanko jak zastąpić funkcje Clarity z lightrooma w programie Aperture 2 , 3 lub gimpie . Podobają mi sie efekty tej funkcji lecz w aperture jej niema . Może w gimpie sie da .Photoshopa nie posiadam.

W Aperture to sie wabi "Definition".

swider
17-02-2010, 13:29
Clarity generalnia działa tak, że tworzy maskę obrazu, którą wykorzystuje do zwiększenia kontrastu (korekcji tonalnej) w tonach średnich. W sumie algorytm tego polecenia jest podobny do tego z Unsharp Mask... to tak jakby w masce wyostrzającej ustawić niewielki Amount, ale za to podciągnąć (stosunkowo dużo) promień. Naturalnie efekt zależy od konkretnego zdjęcia.

PS.
Moim zdaniem jest to jedno z lepszych poleceń jakie wprowadzili programiści Adobe w ACRze. Podobnie jak Vibrance.

radkins
17-02-2010, 13:45
W sumie algorytm tego polecenia jest podobny do tego z Unsharp Mask... to tak jakby w masce wyostrzającej ustawić niewielki Amount, ale za to podciągnąć (stosunkowo dużo) promień. Naturalnie efekt zależy od konkretnego zdjęcia.

Dokladnie... http://www.luminous-landscape.com/tutorials/contrast-enhancement.shtml

fredik33
17-02-2010, 16:16
W Aperture to sie wabi "Definition".

No nie całkiem bo Definition jest od 0 w góre nie da się w dół , a clarity reguluje się albo na + i wyostrza albo na - i zmiękcza .Definition tylko wyostrza

dzejms
17-02-2010, 16:33
No nie całkiem bo Definition jest od 0 w góre nie da się w dół , a clarity reguluje się albo na + i wyostrza albo na - i zmiękcza .Definition tylko wyostrza

W LR 1 Clarity mialo tylko wartosci dodatnie. Od wersji 2 takze zmiecza.

Aperture w wersji 4 tez bedzie potrafilo.

fredik33
17-02-2010, 16:55
A tak przy okazji . Czym się różni zwykłe wyostrzanie od definition , jedno i drugie wyostrza .

dzejms
17-02-2010, 17:02
A tak przy okazji . Czym się różni zwykłe wyostrzanie od definition , jedno i drugie wyostrza .

Tym co Clarity od Sharpness.

fredik33
17-02-2010, 17:58
Ale mądra odpowiedź . Definition wyostrza ale może kto powiedzieć czym to wyostrzanie się ce****e ,w jakich przypadkach go użyć .

dzejms
17-02-2010, 18:08
Ale mądra odpowiedź . Definition wyostrza ale może kto powiedzieć czym to wyostrzanie się ce****e ,w jakich przypadkach go użyć .

A czy, tak ciezko panie "madry" przeczytac kilka wczesniejszych postow:


Clarity generalnia działa tak, że tworzy maskę obrazu, którą wykorzystuje do zwiększenia kontrastu (korekcji tonalnej) w tonach średnich. W sumie algorytm tego polecenia jest podobny do tego z Unsharp Mask... to tak jakby w masce wyostrzającej ustawić niewielki Amount, ale za to podciągnąć (stosunkowo dużo) promień. Naturalnie efekt zależy od konkretnego zdjęcia.

swider
17-02-2010, 21:46
A tak przy okazji . Czym się różni zwykłe wyostrzanie od definition , jedno i drugie wyostrza .
A przeczytałeś co napisałem?


PS.
Teraz zauważyłem, że dzejms już zacytował.

fredik33
17-02-2010, 21:52
Dzięki za wyjaśnienia , bawiłem się właśnie definition na kilku zdjęciach plus wasze wyjaśnienia i wiem jakie efekty daje ta funkcja . A w sumie wątek był o Clarity i szkoda że nie da się definition ustawić na minus .